up
ara

Yolpalas Cinayeti

Yolpalas Cinayeti Konusu ve Özeti

Yolpalas Cinayeti
Yolpalas Cinayeti kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750709876
Sayfa: 88 sayfa
Halide Edib Adıvar'ın 1936 yılında Paris'te kaleme aldığı bir cinayet romanı, Yolpalas Cinayeti. Bu kısa roman, Adıvar'ın güçlü anlatımını göstermesi bakımından son derece değerli. Kitap, 1900'lerin başında Şişli'de bir konakta işlenen bir cinayetin görüldüğü dava ile başlıyor ve o yılların İstanbul'una dair gözlemler eşliğinde anlatılıyor. Dönemin İstanbul'unu, kentte yaşayan aydınların Türkiye'ye ve Avrupa'ya bakışlarını, yeni yeni bilincine varılan sınıf çatışmalarını gözler önüne seriyor. Duygusallıkla yaklaştığımız romanlar vardır; Yolpalas Cinayeti benim için onlardan biri. Halide Edib Adıvar'ın en güçlü eserlerinden mi? Sinekli Bakkal kadar ünlü, Kalb Ağrısı kadar ince ve duyarlı, Handan kadar çarpıcı mı? Bunları bilemem. Ama Yolpalas Cinayeti'nin derin etkisi altında kaldığımı, yıllar yılı ondan izdüşümlerle yaşadığımı mutlaka söylemeliyim.-Selim İleri-
Tubb

Tubb

@ttt

1936 yılında, Halide Edip Adıvar tarafından Paris'te kaleme alınmış olan bu cinayet romanı, yazıldığı zamana bakılırsa çok yenilikçi bir tavrı olan ve okunması elzem kitaplardan. Yazarın güçlü kalemi, her satırda hissediliyor.

Halide Edip Adıvar, o dönemde İstanbul'da yaşanan ahlaki erozyonu, sosyete kesimiyle fakir kesimin arasındaki uçurumu çok başarılı bir üslupla ele almış. Sonradan görme zenginlere, evli olduğu halde başkalarıyla ilişki içerisinde olanlara ve tüm bunların ardında yaşanan samimiyetsiz ilişkilere ışık tutmuş.

Kitabın tek yorucu kısmı vardı benim için; o da sık sık bilmediğim kelimelere bakmaktı. Can Yayınları sıkça sayfaların altında yazmış sağ olsun ama yine de her cümlede kelimelerin anlamına bakmak bunaltıcı olabiliyor.

Bunun yanı sıra, kadın hakları konusundaki cesur söylemleri ve feminist yönüyle ön plana çıkmış bir kadın olan Halide Edip, bu kitapta da yine bu konuyla alakalı keskin mesajlar vermiş. Örneğin, zengin ailenin yanında dadılık yapan Akkız'ın dul kalan annesinin adının çıkarılması ama şoför Mükerrem'in her türlü ahlaksızlığına rağmen kadınlar tarafından gözde olması, erkekler tarafından imrenilmesi, kadın-erkek uçurumuna ince bir dokunuştu bana kalırsa.

Avukat Rıfkı'nın, Akkız'ı mahkemede müdafaa ederken, suç, ceza ve masumiyet gibi kavramları tartışmaya açması, kitabın en dokunaklı yerlerinden biriydi bana kalırsa.

Kısacası, Selim İleri'nin de dediği gibi; "Polisiye romanın tercihi olan "cinayeti açıklama, katili iyice sakladıktan sonra, gizli ipuçlarıyla gözler önüne seriverme" akışı, Yolpalas Cinayeti'nin benimsediği akış değil. Tam tersini ileri sürebiliriz: Romancı yalnızca masumiyeti anlatmak istemekte, dahası, katilin "mazlumiyet"ine bizi çekip götürmektedir.

Azımsanacak, görmezden gelinebilecek bir girişim değil bu. Kaleme getirildiği tarih hatırlanılırsa, "yenilikçiliği" büsbütün hissolunacaktır."
ataç ikon Yolpalas Cinayeti
kitaba 10 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Masumluğun boyutu
Bir cinayet romanı böyle olmamalı değil mi?O halde isme takılıp kalmamalı.Elimizde yitip giden sayfalar gibi hırsın, masumluk adına önüne katıp süpürdüğü her şeyi gözlerimizle beynimizde un ufak edişini görüyoruz.Kim suçluyu cezalandırabilir ki, suçlunun ve masumun bilinmediği bir toplumda?Nihayet yol göstermek elimizden gelebilmeli en azından.Halide Edip yine konuşturmuş kalemini ve öyle bir ustalıkla yapmış ki bitirdiğinizde kısa bir romana nasıl sığabilmiş bunlar demek elde değil.Bu romandan nemalanmaktan kaçınmamalısınız.Halide Edip demek zamanı durdurup sayfalarda kaybolmak ve kendi içine savrulmak demek..!
ataç ikon Yolpalas Cinayeti
kitaba 8 verdi
0 yorum
Barış Öztürk

Barış Öztürk

@barisozturk17

Çok kısa ama insanı içine çeken ve etkileyen bir roman. Akkız'ın masumiyeti göz yaşartıcı derecede..
ataç ikon Yolpalas Cinayeti
kitaba 10 verdi
0 yorum

Yolpalas Cinayeti - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Tubb

Tubb

@ttt

İnanıyorum ki, insanları sırf kuru bir adaletle muhakeme etsek, hepimizi belki kapamak lazım gelecek kadar, içimizde tehlikeli temayüller vardır.
ataç ikon Yolpalas Cinayeti
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum