up
ara

Uygarlık Tarihi

Uygarlık Tarihi Konusu ve Özeti

Uygarlık Tarihi
Ne Olursa Olsun Savaşıyorlar kitabının da yazarı Server Tanilli tarafından kaleme alınan Uygarlık Tarihi kitabı Tarih, Dünya Tarihi türünde okuyucusu ile buluşuyor. Cumhuriyet Kitapları yayınevinden 2008 yılında 9786054183623 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Uygarlık Tarihi isimli kitap 572 sayfadan oluşuyor. Kitap Bir Kitap Okudum Hayatım Değişti listesinde de yeralmaktadır. Uygarlık Tarihi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Cumhuriyet Kitapları
ISBN: 9786054183623
Sayfa: 572 sayfa Basım Tarihi: 2008
Türkiye'de ortaöğretimi, özellikle de liselerin, 1950'lerle beraber gelip girdiği ve bugün de süren bir çıkmazı da şudur: Tarih, felsefe, sosyoloji, edebiyat ve sanat gibi kültürün temel konularında, gençlere -hemen hemen- hiçbir şey verilmiyor; öğrencilerin kafalarına yalan yanlış, abuk sabuk, ipe sapa gelmez birtakım şeyler tıkıştırılıyor. Ne gerçekçi ve bilimsel bir yaklaşım, ne de bir bütün olarak kucaklayış kültürü. Bir bölük pörçüklük, bir derme çatmalık, bir keşmekeş kısacası.

Egemen sınıfların bir oyunudur bu!

Amaç da ne yapıp edip gençlerin uyanmasını engellemektir.

İşler öylesine tezgahlanıyor ki, daha liseden başlayarak gençlerin gözlerinin önüne bir "duman perdesi" çekiliyor; içinde yaşadıkları çağa ve topluma yabancılaştırılıyorlar. Liselerden üniversite ya da yüksekokullara bu durumda gelen öğrenciler de, ne kendi aralarında ne de öğreticilerle bir "kültürel diyalog" kurabiliyor ve bir "kör dövüşü"dür gidiyor. Bu kitap işte bu oyunu bozmak için yazıldı. Söyleyeceklerini de, bir "uygarlık tarihi"nin zemininde ve "çağdaş tarih"in çerçevesi içinde söylüyor.

Tek kelimeyle çağını tanıtarak.

Kültür, çağını tanıtıp bilinçlenmiyorsa, laf yığınıdır.

Başta gençlere seslense de, temel kültüre meraklı olan herkesin öğreneceği var bu kitaptan.

Okuyun göreceksiniz...
sosyalist olmayan her şey çok kötüymüş (her şey)
Kitap dünya uygarlıklarıyla başlıyor, sonrasında Türkiye'ye geçiyor. Kitabın hemen hemen yarısı Türkiye ile ilgili. 1972-1975 arasında yazıldığı için yakın tarih yok. Tamamıyla bana hitap etmese de katıldığım ve faydalı gördüğüm kısımları aldım, diğer kısımları sadece okudum. Sosyalist olmayan her şeyin kötü olması, sosyalizmle ilgili kısımların ve sosyalist kişilerin anlatıldığı yerlerde methiyeler düzülmesi bana biraz fazla geldi. Farklı görüşlerden okuma yapmak isteyenler değerlendirebilir. Ben satın aldım ama 40 lira vermek yerine ödünç bulunup okunabilecek bir kitap olarak niteliyorum.
ataç ikon Uygarlık Tarihi
kitaba 6 verdi
0 beğen · 1 yorum
barışoooo (@barisolsun)
Teoride her ideoloji baskın olmak için diğer fikir akımlarını yok sayıyor ideolojiler hep kirlidir.
18.12.18 beğen 1 cevap
Gülsena Tükel

Gülsena Tükel

@gulsenatukel

Yazarın en önemi kitabı denebilir. Server Tanilli bu kitabı başında da açıkladığı gibi lise ve üniversite öğrencilerin kültür açıklarını kapatmak için yazıyor. Eğer anlayarak sindire sindire okursanız amacına da ulaşıyor.
ataç ikon Uygarlık Tarihi
kitaba puan vermedi
6 beğen · 4 yorum
mert aydın (@mertaydinneo)
server tanilli'nin yüzyılların gerçeği ve mirası kitabını okudunuz mu?
09.12.18 beğen 1 cevap
Gülsena Tükel (@gulsenatukel)
Hayır öneriyor musunuz okuduysanız?
09.12.18 beğen cevap
Gülsena Tükel (@gulsenatukel)
Sevinirim :)
09.12.18 beğen 1 cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

Yazarın uygarlıkların tarihini uygarlık sözcüğünün doğuşundan beri ele aldığı kitabı. Bu kitabı okuduğunuzda uygarlıkların tarih içindeki serüvenine şahit olacaksınız. Tarih araştırmaları için mükemmel bir kaynak.
ataç ikon Uygarlık Tarihi
kitaba puan vermedi
2 beğen · 1 yorum
TC Bilal Ceylan (@tcbilalceylan)
Ulusçuluğun bile Türklere dışarıdan geldiğini söyleyen bir tarihçiye şüphe ile bakarım. Yazar kendi görüşü doğrultusunda olayları yorumlamış ve değerlendirmiştir. Zaten kitap 1970'lerde ilk basımı yapılıyor ve son güncellemesinde yazar: "bu geçen süre zarfında bazı görüşlerimde değişmeler oldu" diyor. Görüşleri değişmişse kitabın basımı durdurulması daha mantıklı değil midir?
24.12.15 beğen cevap
Meltem

Meltem

@meltemaslan18

Tarihi bir de burdan okuyun..
ataç ikon Uygarlık Tarihi
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Uygarlık Tarihi - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
kent aylağı

kent aylağı

@frost

Gerici akım, sinemaya sıçramakta gecikmedi. Dinsel filmler, daha doğrusu din duygularını sömüren filmler büyük bir artış gösterdi. Ezan, mevlit okuma sahneleri, dua sahneleri, daha önceki yılların şarkılı, göbekli sahneleri kadar gereksiz, bol bol ve onlarla birlikte yer almaya başladı. Aynı gericilik akımı, 1969'dan sonra, daha azgın ve daha örgütlü olarak yeniden baş gösterecektir. İşte bir avuç yönetmen, Türk sinemasını tiyatronun etkisinden kurtarmak, sinema dilini kurmak görevini böyle bir ortamda gerçekleştirmeye çalıştılar. Gerçekleştirdiler de. Bu yönetmenlerin başında Lütfi Akad gelir. 1949'da Kurtuluş Savaşı'nı konu alan bir romandan Vurun Kahpeye filmini çevirerek işe başladı.
ataç ikon Uygarlık Tarihi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
kent aylağı

kent aylağı

@frost

Azteklerin İspanyolları şaşkınlığa düşüren bir başka yönü de namus ve ahlak anlayışlarıydı. Kimse evinin kapısını kilitlemiyordu. Evinden çıkan, içeride kimse olmadığını işaret için eşiğin üzerine ufak bir değnek koyuyor ve gönül rahatlığıyla işine gidebiliyordu. Fakat bu yüksek uygarlığın yanı sıra dinsel örf ve âdetlerde çok ilkel bir yön vardı. Büyük piramidin en üstündeki kutsal yeri gezen İspanyolların gözleri korkuyla doldu. Aztekler burada insan kurban ediyorlardı.
ataç ikon Uygarlık Tarihi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
12
KİTAP
Bir Kitap Okudum Hayatım Değişti
Bakış açımızı değiştiren ve hayatımıza yön veren en etkileyici kitapları bu listede paylaşalım....
 paylaşım fotoğrafı
Yeni kitabım

www.neokur.com web sitesinin mesajı
Paylaşıma yazdığınız metin çok kısa. Lütfen biraz daha uzun bir metin yazınız. -sanırım bu şekilde uzadı(!)-
ataç ikon Uygarlık Tarihi
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon