up
ara

Uygarlık Tarihi

Uygarlık Tarihi Konusu ve Özeti

Uygarlık Tarihi
Uygarlık Tarihi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Cumhuriyet Kitapları
ISBN: 9786054183623
Sayfa: 572 sayfa Basım Tarihi: 2008
Türkiye'de ortaöğretimi, özellikle de liselerin, 1950'lerle beraber gelip girdiği ve bugün de süren bir çıkmazı da şudur: Tarih, felsefe, sosyoloji, edebiyat ve sanat gibi kültürün temel konularında, gençlere -hemen hemen- hiçbir şey verilmiyor; öğrencilerin kafalarına yalan yanlış, abuk sabuk, ipe sapa gelmez birtakım şeyler tıkıştırılıyor. Ne gerçekçi ve bilimsel bir yaklaşım, ne de bir bütün olarak kucaklayış kültürü. Bir bölük pörçüklük, bir derme çatmalık, bir keşmekeş kısacası.

Egemen sınıfların bir oyunudur bu!

Amaç da ne yapıp edip gençlerin uyanmasını engellemektir.

İşler öylesine tezgahlanıyor ki, daha liseden başlayarak gençlerin gözlerinin önüne bir "duman perdesi" çekiliyor; içinde yaşadıkları çağa ve topluma yabancılaştırılıyorlar. Liselerden üniversite ya da yüksekokullara bu durumda gelen öğrenciler de, ne kendi aralarında ne de öğreticilerle bir "kültürel diyalog" kurabiliyor ve bir "kör dövüşü"dür gidiyor. Bu kitap işte bu oyunu bozmak için yazıldı. Söyleyeceklerini de, bir "uygarlık tarihi"nin zemininde ve "çağdaş tarih"in çerçevesi içinde söylüyor.

Tek kelimeyle çağını tanıtarak.

Kültür, çağını tanıtıp bilinçlenmiyorsa, laf yığınıdır.

Başta gençlere seslense de, temel kültüre meraklı olan herkesin öğreneceği var bu kitaptan.

Okuyun göreceksiniz...
sosyalist olmayan her şey çok kötüymüş (her şey)
Kitap dünya uygarlıklarıyla başlıyor, sonrasında Türkiye'ye geçiyor. Kitabın hemen hemen yarısı Türkiye ile ilgili. 1972-1975 arasında yazıldığı için yakın tarih yok. Tamamıyla bana hitap etmese de katıldığım ve faydalı gördüğüm kısımları aldım, diğer kısımları sadece okudum. Sosyalist olmayan her şeyin kötü olması, sosyalizmle ilgili kısımların ve sosyalist kişilerin anlatıldığı yerlerde methiyeler düzülmesi bana biraz fazla geldi. Farklı görüşlerden okuma yapmak isteyenler değerlendirebilir. Ben satın aldım ama 40 lira vermek yerine ödünç bulunup okunabilecek bir kitap olarak niteliyorum.
ataç ikon Uygarlık Tarihi
kitaba 6 verdi
1 yorum
partizan (@barisolsun)
Teoride her ideoloji baskın olmak için diğer fikir akımlarını yok sayıyor ideolojiler hep kirlidir.
18.12.18 beğen 1 cevap
Gülsena Tükel

Gülsena Tükel

@gulsenatukel

Yazarın en önemi kitabı denebilir. Server Tanilli bu kitabı başında da açıkladığı gibi lise ve üniversite öğrencilerin kültür açıklarını kapatmak için yazıyor. Eğer anlayarak sindire sindire okursanız amacına da ulaşıyor.
ataç ikon Uygarlık Tarihi
kitaba puan vermedi
4 yorum
mert aydın (@mertaydinneo)
server tanilli'nin yüzyılların gerçeği ve mirası kitabını okudunuz mu?
09.12.18 beğen 1 cevap
Gülsena Tükel (@gulsenatukel)
Hayır öneriyor musunuz okuduysanız?
09.12.18 beğen cevap
Gülsena Tükel (@gulsenatukel)
Sevinirim :)
09.12.18 beğen 1 cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

Yazarın uygarlıkların tarihini uygarlık sözcüğünün doğuşundan beri ele aldığı kitabı. Bu kitabı okuduğunuzda uygarlıkların tarih içindeki serüvenine şahit olacaksınız. Tarih araştırmaları için mükemmel bir kaynak.
ataç ikon Uygarlık Tarihi
kitaba puan vermedi
1 yorum
TC Bilal Ceylan (@tcbilalceylan)
Ulusçuluğun bile Türklere dışarıdan geldiğini söyleyen bir tarihçiye şüphe ile bakarım. Yazar kendi görüşü doğrultusunda olayları yorumlamış ve değerlendirmiştir. Zaten kitap 1970'lerde ilk basımı yapılıyor ve son güncellemesinde yazar: "bu geçen süre zarfında bazı görüşlerimde değişmeler oldu" diyor. Görüşleri değişmişse kitabın basımı durdurulması daha mantıklı değil midir?
24.12.15 beğen cevap
Meltem

Meltem

@meltemaslan18

Tarihi bir de burdan okuyun..
ataç ikon Uygarlık Tarihi
kitaba 10 verdi
0 yorum

Uygarlık Tarihi - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Misafir2

Misafir2

@misafir001

1960-1970 arasındaki dönemde, köy çocuklarından 15 bin imam-hatip mezunu ve 190 bin Kuran kursu mezunu yaratılmıştır. Köy çocukları için sadece dinsel öğretim kapısı açık bırakılarak, imam-hatip okulları yılda 4 bin, Kuran kursları yılda 30 bin "zekâsı körletilmiş ve beyni dondurulmuş" köy çocuğu yetiştirir kuruluşlar olarak faaliyette bulunmaktadır.
ataç ikon Uygarlık Tarihi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
kent aylak

kent aylak

@frost

Gerici akım, sinemaya sıçramakta gecikmedi. Dinsel filmler, daha doğrusu din duygularını sömüren filmler büyük bir artış gösterdi. Ezan, mevlit okuma sahneleri, dua sahneleri, daha önceki yılların şarkılı, göbekli sahneleri kadar gereksiz, bol bol ve onlarla birlikte yer almaya başladı. Aynı gericilik akımı, 1969'dan sonra, daha azgın ve daha örgütlü olarak yeniden baş gösterecektir. İşte bir avuç yönetmen, Türk sinemasını tiyatronun etkisinden kurtarmak, sinema dilini kurmak görevini böyle bir ortamda gerçekleştirmeye çalıştılar. Gerçekleştirdiler de. Bu yönetmenlerin başında Lütfi Akad gelir. 1949'da Kurtuluş Savaşı'nı konu alan bir romandan Vurun Kahpeye filmini çevirerek işe başladı.
ataç ikon Uygarlık Tarihi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Milano Fermanı'ndan on yıl kadar sonra, büyük Constantinus, Hıristiyanlığı kabul etti. Bu ani karar ile yeni bir dönem başladı. Bin yıl süren bu dönemde, akıl zincire vuruldu, düşünce köle oldu, bilgi ise hiç ilerlemedi.
ataç ikon Uygarlık Tarihi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Milli bağımsızlık, laik olmak ve demokrat olmak. Bunlardan birinin eksik olduğu bir kafa, çağdaş değildir. Bir şeyi unutmamalı: Çağdaşlık, birtakım erdemleri kendisinde toplayıp, sonra da bir kenara çekilip olup biteni "temaşa etmek" (hoşlanarak bakmak, izlemek) değildir. Çağdaşlık, uğruna verilen kavgaya katılmayı da içine alır. Sömürülen, ezilen ve horlanan kişiler için daha güzel bir dünya, daha yaşanır bir düzen yaratmanın yolu buradan geçiyor çünkü.
ataç ikon Uygarlık Tarihi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
kent aylak

kent aylak

@frost

Azteklerin İspanyolları şaşkınlığa düşüren bir başka yönü de namus ve ahlak anlayışlarıydı. Kimse evinin kapısını kilitlemiyordu. Evinden çıkan, içeride kimse olmadığını işaret için eşiğin üzerine ufak bir değnek koyuyor ve gönül rahatlığıyla işine gidebiliyordu. Fakat bu yüksek uygarlığın yanı sıra dinsel örf ve âdetlerde çok ilkel bir yön vardı. Büyük piramidin en üstündeki kutsal yeri gezen İspanyolların gözleri korkuyla doldu. Aztekler burada insan kurban ediyorlardı.
ataç ikon Uygarlık Tarihi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
12
KİTAP
Bir Kitap Okudum Hayatım Değişti
Bakış açımızı değiştiren ve hayatımıza yön veren en etkileyici kitapları bu listede paylaşalım....
 paylaşım fotoğrafı
Yeni kitabım

www.neokur.com web sitesinin mesajı
Paylaşıma yazdığınız metin çok kısa. Lütfen biraz daha uzun bir metin yazınız. -sanırım bu şekilde uzadı(!)-
ataç ikon Uygarlık Tarihi
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum