up
ara

Hobbit

Hobbit Konusu ve Özeti

Hobbit
Orta Dünya fantastik evreninin en sıcak kanlı ve en eğlenceli halkı olan Hobbitlerin köyüne gidiyoruz bu kitapta. Düzeni seven ve keyfine düşkün bir hobbit olan Bilbo Baggins'in hayatı, büyücü Gandalf'ın kapısını çalmasının ardından değişir. Sakin hayatını geride bırakarak cücelerle birlikte macera dolu bir yolculuğa çıkar.
Çevirmen: Gamze Sarı
Yayınevi: İthaki Yayınları
ISBN: 9789752733732
Sayfa: 426 sayfa
Bir İngiliz Edebiyatı Profesörü olan J.R.R. Tolkien bundan yaklaşık yetmiş yıl kadar önce dünyaya bir kitap hediye etti. Bu kitapla birlikte insanlar ilk defa hobbit denen ahaliyle karşılaşıyordu. Cücelerden bile kısa boylu, yemeye, içmeye ve eğlenmeye düşkün, iyi yürekli, mutlu ve kendi küçük köylerinde her tür maceradan uzak yaşayan bir ahaliydi hobbitler. Ta ki büyücü Gandalf onları ziyaret edene kadar."Hobbit", diğer hobbitlerden aslında hiç de farklı olmayan bir hobbitin, Bilbo Baggins'in fantastik maceralarından oluşuyor. Bilbo Baggins, büyücü Gandalf ve cücelerle birlikte, cücelerin hazinesini kötü ejderha Smaug'dan geri almak için aslında hiç de istemediği bir yolculuğa çıkar. Ama yine de hobbitin içinde henüz keşfedemediği maceracı bir yan vardır ve yolculuk ilerledikçe Bilbo Baggins kendi cesaretinin ve gücünün farkına varmaya başlar. Tolkien'in aslında çocuklar için kaleme aldığı "Hobbit", çok geçmeden yetişkinlerden, özellikle de 60'ların asi gençliğinden büyük ilgi gördü. Bunun üzerine Tolkien hobbitlerin, elflerin, cücelerin ve insanların goblinler, troller, kurtlar ve her tür kötü ve çarpık yaratıkla olan mücadelesini anlatmaya devam ederek "Yüzüklerin Efendisi"ni yarattı. Bugün "Hobbit"le birlikte "Yüzüklerin Efendisi" fantastik edebiyatın kült eserleri arasında yer alıyor.
Ayşe Ü. Karabacak

Ayşe Ü. Karabacak

@ayseumitkarabacak

Hobbit
O kadar uzun zamandır uzak durup okumuyordum ki, çok geç kaldım bu zengin Orta Dünya’ya. Başladığıma da çok mutlu oldum. Kitabı okurken bir yandan da filmlerini izledim. Tadına doyulmaz bir yolculuk oldu. Tekrar tekrar izleyebileceğim tek film olabilir.
Kurgunun alt metninde zengin bir sosyolojik yapı var. Bunları daha detaylı araştıracağım. Tolkien’in çocuğu için yazdığı bir kitapmış, bunu öğrendiğimde yeri daha da ayrı oldu bende.
Bilbo Baggins, Çıkın Çıkmazı’nda kitaplarıyla düzenli hayatıyla, maceradan uzak yaşarken cüceler ve Gandalf’a 14.olarak dahil edilir ve cücelerin kaybettiği hazinelerini almaya çıkarlar yola. Dili sade ve çok güzel ilerliyor. Yüzüklerin Efendisi serisine başlamadan önce mutlaka Hobbit ile başlayın. Karakterleri ve Orta Dünya’yı tanımak için güzel bir başlangıç.
Çıkın Çıkmazı’na saat 4’te çaya gitsek mi?

Youtube kitap kanalım:
https://www.youtube.com/user/ayseum
ataç ikon Hobbit
kitaba puan vermedi
0 yorum
Mehmet Alhas

Mehmet Alhas

@mehmetalhas

Yüzüklerin Efendisi serisinin baş kahramanı Frodo Bagins'in amcası Bilbo Bagins'in hikayesidir. Bilbo bir zamanlar toprakları ve tüm hazinleri Sumong diye bir ejderha tarafından ele geçirilen bir Dwarf (cüce) grubuna katılır. kafilede zaman zaman Gandalf'da olacaktır. Bilbo guruba, gurubun hırsızı olarak katılmştır. keyifli bir hikaye. Filmden biraz farklılıklar gösteriyor. Okunmasını tavsiye ederim. Ancak yüzüklerin efendisi veya game of Thrones gibi bir hikaye beklemeyiniz bu biraz daha basitçe, biraz daha masalsı bir kurgu. keyifli okumalar
ataç ikon Hobbit
kitaba 8 verdi
0 yorum
Önce filmi izleyip sonra kitabı mı okumak lazım yoksa tam tersi mi?
Bu konuda hep arada kalmışımdır ama sanırım bu kitaptan sonra kesinlikle önce kitabın okunması gerektiğini düşünüyorum. Zira bu yönetmeni daha iyi eleştirmek için de gerekli.
3 filme sığdırılan, yüzüğün hikayesinin başı. Smaug'un gasp ettiği hazineyi geri almak için başlayan macera ve olayların gelişmesi. Fantastik ögelerden bahsetmeye gerek yok sanırım. Akıcı bir dille çevrilmiş. Bazı yerlerde çevirmen sizi gülümsetiyor.
ataç ikon Hobbit
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ufuk Ali Kaftanlı

Ufuk Ali Kaftanlı

@ufukalikaftanli

Hobbit, fantastik edebiyatın en önemli eserleri arasında yer alır. Öncelikle, kendinden önceki, Eru'nun evreni yaratmasını anlatan Silmarillion eserine göre daha anlaşılır ve yalın bir dil ile yazılan bu eser; Tolkien'in daha sonra yazacağı Yüzüklerin Efendisi serisi içinde ön bilgi niteliğindedir. Yüzüğün bulunuşu bu kitapta anlatılır ve Yüzük Üçlemesinde okuyacağımız bazı sözcükler ve yahut ayrıntılar; eğer Hobbit eseri okunmuş ise kolaylıkla anlaşılabilir.
ataç ikon Hobbit
kitaba 10 verdi
0 yorum
Smyy Yıldızhan

Smyy Yıldızhan

@smyyyildizhan

Yaz tatilinde sınav kâğıdı okumak çok büyük çaba gerektiren bir iş ve maalesef sıkıcı bir iş. Bir kâğıdı elime aldığımı ve fazladan puan verdiğimi hatırlıyorum. Fazladan 5 puan hatta. Bu kâğıtta bomboş bırakılmış bir sayfa vardı. Okuyacak hiçbir şey yok.
Ben de nedendir bilmem, üzerini karaladım ve :
"Toprağın içinde bir kovukta bir hobbit yaşardı..."
-J.R.R. TOLKIEN

Ve bu büyük adam harika bir dünyayı böyle başlattı...
ataç ikon Hobbit
kitaba puan vermedi
0 yorum

Hobbit - S41

Ancak anlaşılan bir harita çizmişler; ve Gandalf'ın bu haritayı nasıl ele geçirdiğini ve haritanın hak sahibi varis olan zatıma nasıl geçmediğini bilmek istiyorum.
Arzu SutluFrappe tarafından eklenmiştir.
Bahar Dağdaş

Bahar Dağdaş

@baharburak

Bir İngiliz Edebiyatı Profesörü olan J.R.R. Tolkien bundan yaklaşık yetmiş yıl kadar önce dünyaya bir kitap hediye etti. Bu kitapla birlikte insanlar ilk defa hobbit denen ahaliyle karşılaşıyordu.
ataç ikon Hobbit
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kenan Yıldız

Kenan Yıldız

@kenanyildiz

"Size sözlerinizden pişman olmanız için zaman tanıyacağım."
ataç ikon Hobbit
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Esra Özdemir

Esra Özdemir

@creaturesra

Bir sözcüğün tam ortasında ölüm sessizliği çöktü.
ataç ikon Hobbit
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
afyil

afyil

@afyil

Demem o ki,bir hırsızın bile duyguları vardır
ataç ikon Hobbit
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Ne de olsa büyücü büyücüdür. S.15
ataç ikon Hobbit
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
396
KİTAP
Fantastik Evrenlerin Kapılarını Aralayan En İyi Fantastik Kitaplar
Okurları gerçek dünyadan koparıp bambaşka diyarlara götüren, hayal gücünün sınırsızlığını kanıtlar nitelikteki en iyi fantast...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
Onur Baş

Onur Baş

@onurbas

 paylaşım fotoğrafı
Kahve tadında bir kitap
ataç ikon Hobbit
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum