up
ara

Mağdurun Dili

Mağdurun Dili Konusu ve Özeti

Mağdurun Dili
Mağdurun Dili kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753426602
Sayfa: 176 sayfa
Mağdurun Dili'nde, edebiyatın dışlanmışlıkla kesiştiği alanda dolaşıyor Nurdan Gürbilek. Çoğu zaman klişelerle yaklaştığımız mağdurluğa edebiyatın nasıl ışık düşürebileceğini, öte yandan dışlanmışlık duygusunun edebiyatı nasıl biçimlendirdiğini anlamaya çalışıyor. Dostoyevski'nin "yeraltı trajedisi" adını verdiği çatışmanın, aynı anda hem büyük hayaller hem de incinmişlikten yapılma bir yeraltına itilmişliğin, yazarın okuruyla ilişkisini nasıl etkilediğini inceliyor. Edebiyatın gurur yarasını, yazarın kibrini, dahası okurun tutunamamışlıktan neden ısrarla bir zafer çıkarttığını tartışıyor. Dostoyevski'nin, Oğuz Atay'ın, Yusuf Atılgan'ın, Cemil Meriç'in yapıtlarının ışığında bu soruların cevaplarını arıyor Gürbilek.
Çiğdem Şentürk

Çiğdem Şentürk

@cigdemsenturk

Mağdur ve Anlatılabilirliğine dair...
Nurdan Gürbilek, edebiyat incelemelerini heyecanla okuduğum araştırmacılardan biri. O keskin zekasını incelemeyi düşündüğü her kitaptaki ayrıntıları ortaya çıkarabilecek, okura görmediği şeyleri gösterecek kadar iyi kullanıyor. Okurun sezdiği fakat üzerinde çok durmadığı durumları da...
Bu kitapta Dostoyeski'nin Yeraltı adamını ve diğer kahramanlarını, Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar'ını, Yusuf Atılgan'ın Zebercet ve C.'sini okuyacak onların nasıl mağdur olduklarını, bu mağduriyetin hangi dille okura aktarıldığını okuyacaksınız.
Edebiyat üzerine uğraşanlar için hazine gibi bir inceleme. Yazanlar için de elbette...
Tavsiyemdir...
ataç ikon Mağdurun Dili
kitaba 10 verdi
0 yorum

Mağdurun Dili - S41

Yine de karanlığın merkezindeki figür ne Verhovenski ne de Kirillov'dur. bu kez orada, herkesin hayranlığını olduğu kadar kinini de üzerine çeken, kimsenin kayıtsız kalamadığı, ama kendisi herkese kayıtsız kalan, tüm dünyaya soğuk bir öfke, bezgin bir kibir, buzdan bir umursamazlıkla meydan okuyan Stavrogin vardır. Yeraltı adamının, Raskolnikov'un, nihayet Dostoyeski'nin bütün yalnız adamlarının, iyilikle kötülük arasındaki ayrımı hepten yitirmiş, kayıtsızlıktan taşlaşmış hali.
Çiğdem Şentürk tarafından eklenmiştir.
Nemesis

Nemesis

@lacrima

Kişiye ayna tutan şeydir bakış; onu bütünleyen, tam olduğunu hissettiren şey.
ataç ikon Mağdurun Dili
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum