up
ara

Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında

Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında Konusu ve Özeti

Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında
Sahilde Kafka kitabının da yazarı Haruki Murakami tarafından kaleme alınan Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 0 yılında 9786051117218 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında isimli kitap 188 sayfadan oluşuyor. Kitap Okuduğum En Güzel Kitap listesinde de yeralmaktadır. Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786051117218
Sayfa: 188 sayfa
"Nefes Kesici... Murakami'nin büyüleyici dehasının en iyi örneklerinden."- The Baltimore Sun'' İnsanın, kaderi ve maddi dünya arasındaki gelgitlerini anlatan ve okuru kıskıvrak yakalayan bir eser. Akıllardan çıkmayacak.- The Newyork Observer
Batuuu

Batuuu

@batuuu - Ankara

Yazarın okuduğum üçüncü eseri oldu. kendisine has bir tarzı var. Eserleri hem çok anlaşılır hemde çok akıcı. Daha önceki okuduğum iki esere göre belirsizlikler daha azdı ama yine de bazi soru işaretleri vardı. Eserde,çocukluk aşkını unutamayan bir kişinin karşına ansızın yıllar sonra çıkan ve kahraminin evliliğinde bir kördüğüme yol açan bir kadın ile olan ilişkisi anlatılıyor. Kitaba ilişkin not aldığım bazı sözler aşağıda yer almakta. kitabı güzel tavsiye edilebilir bir eser bu arada;

-Burada kalırsam içimdeki bir şey sonsuza dek kaybolacaktı –kaybetmeyi göze alamadığım bir şey. Bir tutku, yarım kalmış bir arzu, belli belirsiz bir düş gibiydi.
-O zamanlar bilmiyordum. Birini tekrar düzelemeyecek kadar kötü kırabileceğimi. İnsan, sadece var olarak diğer bir insanda dönüşü olmayan yaralar açabiliyordu.
-Temelini kaybetmiş bir kule gibiydim. En yükseklere çıkmıştım ve aşağılara baktıkça başım daha çok dönüyordu. --Hâlâ parçalar halinde olan biz, içimizi doldurarak bizi birleştirecek, beklenmedik bir gerçekliğin varlığını yeni yeni sezmeye başlamıştık. Daha önce hiç görmediğimiz bir kapının önünde duruyorduk.
-Korkuyorum” dedi. “Bu aralar kendimi kabuksuz bir salyangoz gibi hissediyorum.”
-Gözlerinin içine baktım. Hiçbir rüzgârın ulaşamayacağı sarp kayalıkların gölgesindeki derin bir pınar gibiydi. Hiçbir şey yerinden oynamıyordu, her şey kıpırtısızdı.

  “Ben de korkuyorum” dedim. “Kendimi perdesiz ayaklı bir kurbağa gibi hissediyorum.”
-İçinde bizden başka kimsenin olmadığı koca otoparkta medeniyetin köşesinde kalan bir çölde gibiydik.

-Her nereye gidersem gideyim karşımda hep kendimi buldum. Eksikler olduğu gibi kaldı. Aynı eksik parçalar asla doyuramayacağım bir açlıkla üstüme geliyordu. Galiba beni tanımlayan şeyler bu noksanlıkların ta kendisiydi
0 yorum
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi - İstanbul

Yaşamı, yaşamayı sorgulatan okuduklarım arasında ayrı bir yeri olan kitap. Murakami okumak yaşamın farklı noktalarından bakmaya tanık olmak demek. Kelimelerin dünyasına balıklama dalmak gibi.
Tokyo’nun varlıklı bir mahallesinde, sıradan ve sorunsuz gibi gözüken bir hayat süren Hajime, orta yaşlara geldiğinde yaşamını sorgulamaya başlar. Hayatı boyunca sahip olduklarından daha fazlasını istememiştir. Savaş sonrası yıllarda şansı yüzüne gülmüş, iyi bir evlilik yapmış ve iki kız çocuk sahibi olmuştur. Şehirde iki caz kulübünün sahibi olarak kıskanılacak bir kariyeri vardır. Yine de, hayatı ve kariyeriyle ilgili, rahatsız edici, sinsi bir yetersizlik duygusuna kapılmaktan kendini alamaz. İlk gençliğinde âşık olduğu, akıllı, ancak tuhaf bir yalnızlık duygusu uyandıran güzel Şimamoto’nun anısı, kalbini gölgelemektedir.
Yağmurlu bir gecede, eskisinden çok daha güzel ve etkileyici görünen Şimamoto’nun tekrar karşısına çıkmasıyla, hayatı çok daha karmaşık bir hale gelir.

“İnsanın, kaderi ve maddi dünya arasındaki gelgitlerini anlatan ve okuru kıskıvrak yakalayan bir eser. Akıllardan çıkmayacak.”
The New York Observer
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

böylelikle ilk murakami kitabımı okumuş bulunmaktayım.çok mu beğendim ? kimse duymasın ama hayır :) murakami murakami dedim durdum ama bu kitaba da hayran kalmadım.darısı diğerlerinin başına.yani okumazsanız hiçbir şey kaybetmediğiniz bir kitap.kitabın en ustaca kısmı yazarın olayları birinci tekil kişi tarafından anlatıyor olması.
konusu kısaca şöyle;12 yaşından beri birbirini seven ama yolları ayrılan iki insan yıllar sonra tekrar karşılaşır ve aşkları perçinleşir.murakami karakterlerden birini olabildiğince gizemli tutarken diğerini ise bütün çıplaklığıyla okurun önüne sermiş.ve sizde acaba bu gizemli kişiliğin sırrı nedir diye merakla okuyorsunuz ama bir sonuca da ulaşamıyorsunuz.
kitabın beni hayal kırıklığına uğrattığını söyleyemem çünkü elimde hali hazırda 1Q84 var ve daha başından kitap çok hoşuma gitti.
kitabı okurken kendimi anime izliyormuş gibi hissetmeye çalıştım ama olmadı.hani o tadına doyumsuz hayo miyazaki animesinde geziyormuş gibi falan hissedemedim.bakalım diğer kitaplarını okurken neler hissedeceğim.
0 yorum
nilgün pamuk

nilgün pamuk

@nilgunpamuk

Murakami'nin okuduğum 3.kitabı. Yazarın İmkansızın Şarkısı ve bu kitabında yarattığı kadın karakterler gizemli ve kapalı, erkek karakter ise ketum, az sorunlu, okumayı ve müzik dinlemeyi seven biraz asosyal tipler. Bu kitapta da bunlar vardı. Büyük bir aşkı anlatmıştı ve çok akıcı ve güzel bir kitaptı. Ancak imkansızın şarkısı kitabında da finalde aynı belirsizlik vardı. Olaylar tam okuyucunun beklediği bir kıvama geliyor ve orada tak diye bir şey oluyor ve sonu belirsiz kalıp, eksiklik duygusu veriyor. Okuyucunun merakını doyurmadan soru işaretleri ile bırakıyor. Evet bu güzel ama daha tatmin edici finaller de olsa süper olurdu. Ancak yine yazdığı hikayeye okuyucuyu inandıran, karakterleri uçuk, gizemli ama son derece gerçekti. Bir de kitabın içinde geçen şarkıları dinleyerek okumak insana film izliyormuşcasına bir tat veriyor. Ah Murakami diyorum yine beni benden aldı..
0 yorum
Seval Deveciler

Seval Deveciler

@nymphes - Seoul

Aslında kitap o kadar güzel ki. Sizi hemen içine alıp sürüklüyor. Duyguları hissettiriyor. Yazar o kadar güzel anlatıyor ki hikayeyi herşey gözünüzün önünde canlanıyor.
Yazarın okuduğum diğer kitabı aşk değildi farklıydı ve yine aynı duyguları hissetmiştim okurken. Dili çok iyi , anlatışı tasvirleri harika. Ama sanırım genel bir sorunu var ; sonunu bağlayamamak... Kitap bittiğinde kafanızda illa bir soru işareti kalıyor. Bu defa yok demiştim harika gidiyordu. Hatta kızla ilgili kahramanın merak ettiği herşeyi merak ettim.. Eeenoldu bu kıza geçmişte ne olmuştu. Ama yazar kahramanın psikolojisini o kadar güzel işlemiş ki tamam dedim kıza ne olduğunu bilmemize gerek yokmuş asıl mesele başka. Tam tatlış tatlış bitecekti ki ... orda birisi demeyecekti ya bunu bana yapmayacaktı :))))
0 yorum

Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında - S41

İzumi birkaç dakikalığına yanımızdan ayrıldığında, okulla ilgili birkaç şey soracağımı söyleyerek telefon numarasını istemiştim. İki gün sonra arayıp önümüzdeki cumartesi görüşüp görüşemeyeceğimizi sordum.
Mehtap Coşkun tarafından eklenmiştir.
Nursel Kaya

Nursel Kaya

@nurselkaya

"Başkalarına ağlamak için çok bencildim, kendime ağlamak içinse çok yaşlı."
ataç ikon Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gamze

Gamze

@gamzegmz - İzmir

Konuştukça ne kadar çok ortak noktamız olduğunu fark ediyorduk:kitaplara ve müziğe düşkündük,kedileri hiç saymıyorum bile.
ataç ikon Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Batuuu

Batuuu

@batuuu - Ankara

Korkuyorum” dedi. “Bu aralar kendimi kabuksuz bir salyangoz gibi hissediyorum.”

“Ben de korkuyorum” dedim. “Kendimi perdesiz ayaklı bir kurbağa gibi hissediyorum.”
2 yorum
Hayrat-ı Süvari (@yldrmerk4n)
Ben en çok o arabadan atlamasını istemiştim, yoksa atlamışmıydı. Keşke atlasaydı da öyle gitmeseydi. Yoksa gitmemişmiydi.
20.12.18 beğen cevap
Gül Rana Soydan

Gül Rana Soydan

@glranasoydan

Bir şey kötü gider ve bütün taşlar devrilir. Kendinizi kurtarmanın hiçbir yolu yoktur. Ta ki biri sizi çekip çıkarana kadar.
ataç ikon Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gül Rana Soydan

Gül Rana Soydan

@glranasoydan

“Bende hiçbir şeyin orta yolu yok. Ortası olmayan şeyler vardır ve bunun gibi şeylerin olduğu yerde orta yol yoktur.”
ataç ikon Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
13
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Haruki Murakami Kitapları
21. yüzyıl edebiyatının önemli isimlerinden biri olan ve eserleri elliden fazla dile çevrilen Japon yazar Haruki Murakami'nin...