up
ara

Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında Kitap İncelemeleri

Batuuu

Batuuu

@batuuu

Yazarın okuduğum üçüncü eseri oldu. kendisine has bir tarzı var. Eserleri hem çok anlaşılır hemde çok akıcı. Daha önceki okuduğum iki esere göre belirsizlikler daha azdı ama yine de bazi soru işaretleri vardı. Eserde,çocukluk aşkını unutamayan bir kişinin karşına ansızın yıllar sonra çıkan ve kahraminin evliliğinde bir kördüğüme yol açan bir kadın ile olan ilişkisi anlatılıyor. Kitaba ilişkin not aldığım bazı sözler aşağıda yer almakta. kitabı güzel tavsiye edilebilir bir eser bu arada;

-Burada kalırsam içimdeki bir şey sonsuza dek kaybolacaktı –kaybetmeyi göze alamadığım bir şey. Bir tutku, yarım kalmış bir arzu, belli belirsiz bir düş gibiydi.
-O zamanlar bilmiyordum. Birini tekrar düzelemeyecek kadar kötü kırabileceğimi. İnsan, sadece var olarak diğer bir insanda dönüşü olmayan yaralar açabiliyordu.
-Temelini kaybetmiş bir kule gibiydim. En yükseklere çıkmıştım ve aşağılara baktıkça başım daha çok dönüyordu. --Hâlâ parçalar halinde olan biz, içimizi doldurarak bizi birleştirecek, beklenmedik bir gerçekliğin varlığını yeni yeni sezmeye başlamıştık. Daha önce hiç görmediğimiz bir kapının önünde duruyorduk.
-Korkuyorum” dedi. “Bu aralar kendimi kabuksuz bir salyangoz gibi hissediyorum.”
-Gözlerinin içine baktım. Hiçbir rüzgârın ulaşamayacağı sarp kayalıkların gölgesindeki derin bir pınar gibiydi. Hiçbir şey yerinden oynamıyordu, her şey kıpırtısızdı.

  “Ben de korkuyorum” dedim. “Kendimi perdesiz ayaklı bir kurbağa gibi hissediyorum.”
-İçinde bizden başka kimsenin olmadığı koca otoparkta medeniyetin köşesinde kalan bir çölde gibiydik.

-Her nereye gidersem gideyim karşımda hep kendimi buldum. Eksikler olduğu gibi kaldı. Aynı eksik parçalar asla doyuramayacağım bir açlıkla üstüme geliyordu. Galiba beni tanımlayan şeyler bu noksanlıkların ta kendisiydi
0 yorum
ümmühan

ümmühan

@muallime

Bir son olmalıydı..
İlk Murakami kitabım, son mu olur kararsızım.. Oldum olası belirsiz sonları, bitemeyişleri sevmemişimdir.. Tamam gizem yarattın, okuyucuyu bağladın ve okuttun ee son sayfaya geldim ve bittiğini anlamadım.. Sayfayı çevirdim ve boşluğa düştüm resmen.. Kahraman’ın hayatı sorgulayıcı bakış açısı güzeldi yalnız bizim kültürümüze ve ahlak yargılarımıza çok uzak bi kültürü anlattığından beni tam anlamıyla tesiri altına alamadı..
0 yorum
Dila Erdal

Dila Erdal

@aylakkadin

Murakami okurken bir yerlerde onunla karşılaşmış olmalıyım diye düşünüyorum.Bir yerlerde benden bir şeyler kalmış olmalı onda.Bende de ondan birkaç cümle kalmış olmalı.Sokakta onu görme ihtimalinin bile böylesine düşük olduğu bir adamın yazdığı her sokakta kendimi bulmam garip geliyor.
0 yorum
Kalemistik

Kalemistik

@kalemistik

Çok sıradan bir hikaye, sıradan bir anlatım ve sıradan bir kurgu. Biri bana Murakami'nin en iyi kitabını söylerse sevinirim. Çünkü ikinci denememde de bu adamın neden bu kadar övüldüğünü anlayamamış durumdayım.

Vesselam...
0 yorum
Seval Deveciler

Seval Deveciler

@nymphes

Aslında kitap o kadar güzel ki. Sizi hemen içine alıp sürüklüyor. Duyguları hissettiriyor. Yazar o kadar güzel anlatıyor ki hikayeyi herşey gözünüzün önünde canlanıyor.
Yazarın okuduğum diğer kitabı aşk değildi farklıydı ve yine aynı duyguları hissetmiştim okurken. Dili çok iyi , anlatışı tasvirleri harika. Ama sanırım genel bir sorunu var ; sonunu bağlayamamak... Kitap bittiğinde kafanızda illa bir soru işareti kalıyor. Bu defa yok demiştim harika gidiyordu. Hatta kızla ilgili kahramanın merak ettiği herşeyi merak ettim.. Eeenoldu bu kıza geçmişte ne olmuştu. Ama yazar kahramanın psikolojisini o kadar güzel işlemiş ki tamam dedim kıza ne olduğunu bilmemize gerek yokmuş asıl mesele başka. Tam tatlış tatlış bitecekti ki ... orda birisi demeyecekti ya bunu bana yapmayacaktı :))))
0 yorum
Şule

Şule

@sule10

Sonunda Haruki Murakami'ye sıra geldi ve iyi ki de okumuşum dediğim bir kitap oldu..okunacak çok kitap olduğu için bazı yazarlarla ve kitaplarıyla geç tanışabiliyoruz..konusu ve anlatımıyla sade,akıcı,doğal ve bir o kadar derin buldum.Eleştirdiğim tek tarafı baş karaktere söylenmeyenlerin okuyucuya da söylenmemesi,yani bazı soru işaretleri var ve önemli sorular olmasına rağmen,yoruma bırakılamayacak sırların aydınlığa kavuşturulmaması..yine de okunmaya değer,şahane kitap..
3 yorum
RT.D. (@312)
1Q84 kitabını okumuştum yazarın. Çok güzeldi. Bu kitabını da merak ediyordum.
15.01.16 beğen cevap
Şule (@sule10)
Ben de 1Q84 kitabını merak ediyordum,listemde vardı..sırası gelince ben de 1Q84'ü okuyacağım.
15.01.16 beğen cevap
RT.D. (@312)
(@sule10)kalın bir kitap ama kesinlikle tavsiye ederim ;)
15.01.16 beğen cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

Okurken sıkılmayacağınız ,çabucak bitirebileceğiniz , altını çizecek cümle bulamayacağınız , sıradan cümlelerin oluşturduğu bir kitap...
Murakami'nin okuduğum ikinci kitabı.Yazar bu kitabında da olayları tek bir kişinin üzerine kurmuş..Onun bakış açısı ,onun hataları ,onun sevişleri ...Kimin hayatını yaşadığından emin olamayan Hacime 'nin ,vazgeçişleri ...
Kitap okunabilir ama illa okunmasına gerek yok."Bir Murakami kitabı daha okur musun?" derseniz , " çok heyecanlanmamakla birlikte,okuyabilirim." derim.
0 yorum
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi

Yaşamı, yaşamayı sorgulatan okuduklarım arasında ayrı bir yeri olan kitap. Murakami okumak yaşamın farklı noktalarından bakmaya tanık olmak demek. Kelimelerin dünyasına balıklama dalmak gibi.
Tokyo’nun varlıklı bir mahallesinde, sıradan ve sorunsuz gibi gözüken bir hayat süren Hajime, orta yaşlara geldiğinde yaşamını sorgulamaya başlar. Hayatı boyunca sahip olduklarından daha fazlasını istememiştir. Savaş sonrası yıllarda şansı yüzüne gülmüş, iyi bir evlilik yapmış ve iki kız çocuk sahibi olmuştur. Şehirde iki caz kulübünün sahibi olarak kıskanılacak bir kariyeri vardır. Yine de, hayatı ve kariyeriyle ilgili, rahatsız edici, sinsi bir yetersizlik duygusuna kapılmaktan kendini alamaz. İlk gençliğinde âşık olduğu, akıllı, ancak tuhaf bir yalnızlık duygusu uyandıran güzel Şimamoto’nun anısı, kalbini gölgelemektedir.
Yağmurlu bir gecede, eskisinden çok daha güzel ve etkileyici görünen Şimamoto’nun tekrar karşısına çıkmasıyla, hayatı çok daha karmaşık bir hale gelir.

“İnsanın, kaderi ve maddi dünya arasındaki gelgitlerini anlatan ve okuru kıskıvrak yakalayan bir eser. Akıllardan çıkmayacak.”
The New York Observer
0 yorum
nilgün pamuk

nilgün pamuk

@nilgunpamuk

Murakami'nin okuduğum 3.kitabı. Yazarın İmkansızın Şarkısı ve bu kitabında yarattığı kadın karakterler gizemli ve kapalı, erkek karakter ise ketum, az sorunlu, okumayı ve müzik dinlemeyi seven biraz asosyal tipler. Bu kitapta da bunlar vardı. Büyük bir aşkı anlatmıştı ve çok akıcı ve güzel bir kitaptı. Ancak imkansızın şarkısı kitabında da finalde aynı belirsizlik vardı. Olaylar tam okuyucunun beklediği bir kıvama geliyor ve orada tak diye bir şey oluyor ve sonu belirsiz kalıp, eksiklik duygusu veriyor. Okuyucunun merakını doyurmadan soru işaretleri ile bırakıyor. Evet bu güzel ama daha tatmin edici finaller de olsa süper olurdu. Ancak yine yazdığı hikayeye okuyucuyu inandıran, karakterleri uçuk, gizemli ama son derece gerçekti. Bir de kitabın içinde geçen şarkıları dinleyerek okumak insana film izliyormuşcasına bir tat veriyor. Ah Murakami diyorum yine beni benden aldı..
0 yorum
madison

madison

@madison

Murakami'nin okuduğum 4.kitabıydı. Diğer 3 kitabında (1Q84-Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu-Renksiz Tsukuru Tazaki'nin Hac Yılları) farklı bir dünya kurgulamıştı. Bu sefer daha farklı. Sıradan bir adamın yaşam içindeki belirsizlikleri ve zaman zaman kendisini sorgulaması anlatılıyor. Diğer kitaplarında alışkın olduğumuz olağanüstü bir kurgu vs yok ama akıcı bir dili var, kolayca okunup biten keyifli bir kitap.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Haruki Murakami'nin okuduğum ikinci kitabı ve her iki kitabı da aynı buldum ..Şarkı ,aşk ,melankoli ,yağmur,seks ,yalnızlık , geçmişin özlemi ve geçmişten gelenleri tekrar yaşama......Sanırım Murakami'nin tarzı bu ,ağır melankoli..3. bir kitabını okur muyum bilemem ama içimde şöyle bir his oluştu ki ; okuyacağım 3. kitabının da yine aynı tekrara düşecek olması.
0 yorum
Nilufer Akdemir

Nilufer Akdemir

@niluferakdemir

İlk Murakami kitabımdı. Kitabın anlatım tarzını , dilindeki sadeliği sevdim. Konuya gelince pek bana hitap etmedi. Çok farklı ya da sürükleyici bir içeriği yoktu.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

böylelikle ilk murakami kitabımı okumuş bulunmaktayım.çok mu beğendim ? kimse duymasın ama hayır :) murakami murakami dedim durdum ama bu kitaba da hayran kalmadım.darısı diğerlerinin başına.yani okumazsanız hiçbir şey kaybetmediğiniz bir kitap.kitabın en ustaca kısmı yazarın olayları birinci tekil kişi tarafından anlatıyor olması.
konusu kısaca şöyle;12 yaşından beri birbirini seven ama yolları ayrılan iki insan yıllar sonra tekrar karşılaşır ve aşkları perçinleşir.murakami karakterlerden birini olabildiğince gizemli tutarken diğerini ise bütün çıplaklığıyla okurun önüne sermiş.ve sizde acaba bu gizemli kişiliğin sırrı nedir diye merakla okuyorsunuz ama bir sonuca da ulaşamıyorsunuz.
kitabın beni hayal kırıklığına uğrattığını söyleyemem çünkü elimde hali hazırda 1Q84 var ve daha başından kitap çok hoşuma gitti.
kitabı okurken kendimi anime izliyormuş gibi hissetmeye çalıştım ama olmadı.hani o tadına doyumsuz hayo miyazaki animesinde geziyormuş gibi falan hissedemedim.bakalım diğer kitaplarını okurken neler hissedeceğim.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

ilk kez okudum ve keliminin tek anlami ile bayildim mukemmeldi
0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Murakami okurken hem çok yoruluyor, hem de çokça dinleniyorum.
0 yorum
/ 1