up
ara

Goriot Baba

- Le Pere Goriot

Goriot Baba Konusu ve Özeti

Goriot Baba
Otuzunda Kadın kitabının da yazarı Honore de Balzac tarafından kaleme alınan Goriot Baba kitabı Fransız, Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789758440757 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Goriot Baba isimli kitap 292 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Şerif Hulusi çevirmiştir. Kitap Tüm Zamanların En İyi Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Goriot Baba kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Şerif Hulusi
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789758440757
Sayfa: 292 sayfa Basım Tarihi: 1970
Bir babanın, kızları için bulunduğu özverilerin derin bir ıstıraba dönüşmesini anlatan Goriot Baba, para, güç ve umarsızlığın doğurduğu "burjuva trajedisi"ne iki farklı açıdan yaklaşır. Bir yandan, Goriot, iyi evlilikler yapmış ama gırtlağına kadar borca batmış kızlarının isteklerini karşılayabilmek için yoksulluğa düşer; öte yandan yoksul ve dürüst genç Rastignac giderek hırslarına yenilir, Goriot'nun kızlarından birinin çekiciliğine kapılarak para ve başarı hummasına tutulur.W. Somerset Maugham'ın "gelmiş geçmiş en büyük romancı" dediği Balzac'ın bu romanı, gerçekçilik akımının başyapıtı sayılır. Yalnızca ilginç baba tipiyle değil, anlatımdaki ustalığı ve öteki kahramanlarıyla da dünya edebiyatının kült romanları arasında yer alan Goriot Baba, Balzac'ın İnsanlık Komedyası adlı anıt yapıtının ilk kitabıdır.

İletişim Yayınları
Goriot Baba Restorasyon dönemi Fransası'na damgasını vuran burjuva hayatının toplumda yarattığı trajediyi gerçekçi bir üslupla resmediyor.Realist romanın en iyi örneklerinden biri kabul edilen Goriot Baba, Balzac'ın "İnsanlık Komedyası" dizisindeki karakterlerin bütünlüğünü sağlayan en önemli eserlerinden biridir. İlk defa 1835'te okurla buluşan roman, ilk bakışta birbirinden hayli farklı görünen ama aslında hepsi burjuva olma hayaliyle hayatlarına yön vermiş üç karakterin yollarını Madam Vauquer'in pansiyonunda kesiştiriyor: Bütün servetini kızlarının başarılı evlilikler yapabilmesi uğruna harcayan ve sonunda damatları tarafından dışlanan Jean-Joachim Goriot, hukuk eğitimi almak için geldiği Paris'te karşılaştığı hayata özenen Rastignac ve hırsına kapılarak ahlâklı insanları kendi çıkarları için manipüle eden Vautrin…
"Vautrin, Rastignac, Birotteau... Ve siz Honoré de Balzac, bağrınızdan yarattığınız bütün karakterlerden daha kahraman, daha sade, daha romantik ve daha şairanesiniz…"
-CHARLES BAUDELAIRE-
"Bildiğimiz 19. yu?zyıl, bu?yu?k ölçu?de bir Balzac icadıdır."
-OSCAR WILDE-

Bahar Yayınları
Kendisinden sonra gelen, içlerinde Marcel Proust, Émile Zola, Charles Dickens, William Faulkner, Jack Kerouac ve Italo Calvino’nun da bulunduğu pek çok yazarı etkileyen Balzac’ın en başarılı kabul edilen romanlarından biri Goriot Baba’dır. Aynı zamanda Balzac’ın neredeyse yüze yakın romandan oluşan “İnsanlık Komedisi” dizisinin de başlangıcıdır. İki kızına duyduğu tutkulu ve saplantılı sevgi yüzünden varını yoğunu kaybeden Goriot Baba, Paris’in yoksul kesiminin yaşadığı bir mahalledeki pansiyona taşınır. Burada, daha sonra kızlarından birine âşık olacak Rastignac ile tanışır. Genç ve taşradan gelen hukuk öğrencisi Rastignac’ın ise üst tabakaya dahil olmak ve bir servet yapmak için duyduğu zaaf, bütün aşkların üzerindedir. Servet düşkünlüğünü ve insanlığın bitmeyen zaaflarını göstererek bir burjuva trajedisi anlatan Goriot Baba, Balzac’ın, dönemin Parisi’ni ve toplumsal yapısını anlatmadaki başarısıyla, 21. yüzyılda hâlâ geçerliliğini koruyan tam bir klasik haline gelmiştir.

Bordo Siyah Yayınları
İlk önce 1834'te Revue de Paris'te tefrika edilen Goriot Baba, 1835'te kitap olarak yayımlanır. Fransız Devrimi sonrası burjuva toplumunun yarattığı ahlak çöküntüsünün karamsar bir incelemesidir. Romanda çok hırslı ama beş kuruşsuz Eugene de Rastignac ile her şeyini çocuklarına adayan Goriot Baba'nın iç içe geçmiş hikayesi anlatılır. Kızları Anastasia ile Delphine zengin bir ailenin oğullarıyla evlenir. Utanç duydukları babalarını yalnızca para istemek için görürler. Sonunda Goriot Baba bütün varlığını kaybeder, öyle ki gömülecek parası bile kalmaz. Ölüm döşeğinde kızlarının bencilliğini fark eder -babalarını ziyarete gelmemişlerdir. Aynı zamanda kendi hatalarını kabullenir ve kızlarını affeder. Goriot'nun tabutunu kızlarının içi boş lüks arabaları takip eder. Goriot Baba: Bir başyapıt.

İskele Yayıncılık
Büyük Fransız romancısı Honore de Balzac'ın (1799-1850) ünlü dev yapıtı "İnsanlık Güldürüsü", seksen sekiz ciltten oluşur. "Goriot Baba", bu büyük yapıtın bir parçasıdır. Balzac'ın kafasında "İnsanlık Güldürüsü" adlı bu dev yapıtın üç bin'e yaklaşan karakterlerinin önemli bir kısmını, hem de en ilginçlerini bize tanıtır: Rastignac, Madame de Beauseant, Madame de Langeais ve birçokları, ünlü Balzac kişileri olarak ilk kez bu romanda karşımıza çıkar. Bu özelliği gözönüne alınınca, "İnsanlık Güldürüsü"nün eşsiz evrenine girmek için en elverişli kapının "Goriot Baba" olduğu söylenebilir. Yalnızca yarattığı ilginç baba tipiyle değil, anlatım ustalığıyla da, bu roman okuyanı sürükler. Eser, ilk önce 1834'te Revue de Paris'te tefrika edilir, daha sonra da 1835'te kitap olarak yayımlanır.
Hilal Yaycı Koçak

Hilal Yaycı Koçak

@gezginokur

*Kızları için çok fazla fedakarlık yapan bir babanın hüzünlü sonunu anlatan roman konu olarak ilgimi çekse de kitabın akıcı olmanyan dili okumamı zorlaştırdı. Okunması gereken bir klasik fakat yayınevine dikkat edilirse okuması daha keyifli olur her zamanki gibi .
*Ayrıca romanda görkemli Paris sosyetesinin entrikalarla dolu yaşantısına ve kalabalıklar içindeki yalnız insana dair bir çok ayrıntı yer alıyor. İnsanlarin gösteriş için neler yapabileceği en yakınlarından bile nasil vazgeçebilecegi çarpıcı bir anlatimla gözler önüne seriliyor.
ataç ikon Goriot Baba
kitaba 7 verdi
3 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

Bir babanın kızları için yaptıklarını okudukça yüreğiniz burkulacak. Goriot Baba kızlarına oldukça düşkün bir babadır ama ne yazık ki kızları babalarını parası için sevmekte. Günü gelince kızları evlenirler ama evlendikleri kişiler kızlarının Goriot Baba ile görüşmesini istemezler. Baba ise kızlarını 1 sn bile görse sevinçten havalara uçuyor, bu 1 saniyeyi bile kendine bir ödül olarak görüyordur. Kitabı okudukça bir babanın da yüreğinin ne kadar naif olduğunu anlıyorsunuz.
ataç ikon Goriot Baba
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Müzeyem Adem

Müzeyem Adem

@conquerorssultan

Lisede okuma fırsatı bulduğum ve "bir daha okumam" dediğim klasiklerdendir kendisi. Yazarın genel olarak bakıldığında sıkıcı bir anlatımı var bu kitabında. Zaman, zaman bırakmak bile istemiştim. Bunda yazarın aileye ve evliliğe olan pesimist bakış açısınında etkisi vardı sanırım.
Kitabın içeriğine ayrıntılı bir özet geçilmiş neokurda. Oradan okuyup karar verebilirsiniz başlayıp başlamayacağınıza. Benim şiddetle tavsiye ettiğim klasiklerden değil Goriot Baba.
ataç ikon Goriot Baba
kitaba 6 verdi
2 beğen · 0 yorum
İbrahim Deniz

İbrahim Deniz

@roquentin

Balcac'ın bir gencin yükselme arzusunu anlatırken, arka planda insan hırsının, dönemin yaşam anlayışını gerçekçi bir betimlemesini yaptığı klasik. İşlediği insana dair konular güncelliğini yitirmemiş, topluma dair gözlemlerinin izini ise dikkatli bir izleyici, içinde bulunduğu toplumda çok zorlanmadan bulabilir. Bu özelliği ile gerçekçi edebiyatın en önemli eserlerinden biri olmayı hak ediyor.
ataç ikon Goriot Baba
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Taha Ünal

Taha Ünal

@tahaunal

Bir babanın evlatları uğruna elinden gelen her şeyi yapması... ancak bunların karşılığını alamaması. karşılığı almayı bırakın kızları tarafından sefalet içinde bir yaşama sürüklenmesi. duygusal insani değerler adına öğüt veren baba ve evlatları açısından derin konular işleyen güzel bir kitap
ataç ikon Goriot Baba
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

Goriot Baba - S41

-Ne tuhaf şey! Christophe dış kapıyı gözümün önünde sürgüledi. Paris'te insan etrafında neler olup bittiğini öğrenebilmek için her daim gözünü açık tutmalı! diyerek odasına girdi.
Muhammed Ali Kasırga tarafından eklenmiştir.
Burak Koçan

Burak Koçan

@burakkocan

"Kurumuş yürekler görmek mi daha ürkütücüdür, boşalmış kafatasları görmek mi, kim karar verebilir?"
Honoré de Balzac
ataç ikon Goriot Baba
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
bir kitap sever

bir kitap sever

@birkitapsever

Dünya bir bataklıktır, yükseklerde kalmaya çalışalım.
ataç ikon Goriot Baba
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 3 yorum
amour (@amour)
İnsan dünya gibidir, içinde yüzlerce fırtına kopar ama herkes kendi yaşadığını bilir.
16.01.19 beğen 1 cevap
amour (@amour)
Dünya, bir sahnedir, herkes rolünü oynadıktan sonra çekip gider.
16.01.19 beğen 1 cevap
amour (@amour)
Dünya malı için üzülmek kalbe zulmet, ahret için üzülmek ise kalbe nurdur.
16.01.19 beğen 1 cevap
Demet

Demet

@mirte

Toplumu bir insanın ayağını dokundurduğu takdirde boğazına kadar içine gömüldüğü bir çamur denizi halinde görüyordu.
ataç ikon Goriot Baba
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Burak Koçan

Burak Koçan

@burakkocan

"Güzel ruhlar bu dünyada uzun süre kalamaz. Öyle ya, büyük duygular aşağılık, küçük, yüzeysel bir toplumla nasıl bağdaşır?"
Honoré de Balzac
ataç ikon Goriot Baba
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Burak Koçan

Burak Koçan

@burakkocan

"İnsan yüreğinde doğuştan gelen bir duygu varsa, bu da zayıf bir yaratık yararına her an sürdürülen koruma gururu değil midir? Buna bir de aşkı, bütün içten ruhların hazlarının kaynağına gösterildikleri ateşli minneti kattınız mı birçok ruhsal tuhaflıkları anlarsınız."
Honoré de Balzac
ataç ikon Goriot Baba
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
149
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...
24
KİTAP
Daha Popüler Olması Gereken Kitaplar
Henüz geniş kitleler tarafından duyulmamış olan, fakat çok daha fazla değer görmeyi hak eden kitaplar listelenmektedir....
1177
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
12
KİTAP
Kadınlara Hediye Edilebilecek Kitaplar
Eşinize, kız arkadaşınıza veya annenize hediye edebileceğiniz, kadınların zevkle okuyacakları kitaplar listelenmektedir. Tam ...
Mehmet Ali Aydın

Mehmet Ali Aydın

@mehmetaliaydin

Goriot Baba paylaşım fotoğrafı
Goriot Baba
Balzac’ın dehasının doruğundayken kaleme aldığı Goriot Baba, aşk, nefret, iktidar hırsı, sınırsız ihtiras gibi saplantılı duyguların romanıdır aslında. Yaşlı Goriot, Paris’te tutunmaya kararlı genç Rastignac ve şeytani Vautrin’in hikâyesini anlatır. Bir babanın, kızları için bulunduğu özverilerin derin bir ıstıraba dönüşmesinin yanı sıra iktidar, güç, para ve umursamazlık sarmalının doğurduğu “burjuva trajedisi”ne odaklanır.
Gerçekçilik akımının başyapıtı sayılan eser, büyük yükseliş ve düşüşlerin yanı sıra renkli karakterleriyle, Restorasyon dönemi Paris’inin toplumsal hayatına gerçekçi yaklaşımıyla ve Balzac’ın anlatım ustalığıyla dünya edebiyatının kült romanları arasında yer alır. Goriot Baba, Balzac’ın anıt yapıtı “İnsanlık Komedyası”nın ilk kitabıdır.
ataç ikon Goriot Baba
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
ali

ali

@imamali

 paylaşım fotoğrafı
Kurumuş yüreklerin mi, yoksa boş kafataslarının mı görünümü daha dehşet vericidir? Tam olarak kim söyleyebilir bunu?
ataç ikon Goriot Baba
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Hilal Yaycı Koçak

Hilal Yaycı Koçak

@gezginokur

 paylaşım fotoğrafı
*Kızları için çok fazla fedakarlık yapan bir babanın hüzünlü sonunu anlatan roman konu olarak ilgimi çekse de kitabın akıcı olmanyan dili okumamı zorlaştırdı. Okunması gereken bir klasik fakat yayınevine dikkat edilirse okuması daha keyifli olur her zamanki gibi .
*Ayrıca romanda görkemli Paris sosyetesinin entrikalarla dolu yaşantısına ve kalabalıklar içindeki yalnız insana dair bir çok ayrıntı yer alıyor. İnsanlarin gösteriş için neler yapabileceği en yakınlarından bile nasil vazgeçebilecegi çarpıcı bir anlatimla gözler önüne seriliyor.
ataç ikon Goriot Baba
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon