up
ara

Düşünüyorum O Halde Sanığım Zulümname

Düşünüyorum O Halde Sanığım Zulümname Konusu ve Özeti

Düşünüyorum O Halde Sanığım Zulümname
Zulümdar kitabının da yazarı Mustafa Balbay tarafından kaleme alınan Düşünüyorum O Halde Sanığım Zulümname kitabı Tarih, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Cumhuriyet Kitapları yayınevinden 0 yılında 9786055525484 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Düşünüyorum O Halde Sanığım Zulümname isimli kitap 352 sayfadan oluşuyor. Düşünüyorum O Halde Sanığım Zulümname kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Cumhuriyet Kitapları
ISBN: 9786055525484
Sayfa: 352 sayfa
BenVatandan aldıklarımla değilVatana verdiklerimle doyarım.Vatan, onu sevenler kadar güçlüdürBuna inanırım.Ben Malta sürgünlerinden1940-1950 tutuklamalarından 1970-1980 kıyımlarından1990 katliamlarından,2000'lerin hukuk saldırılarından gelirim.BenNamık Kemal'lerden Tevfik Fikret'lerdenAbdi İpekçi'lerden Uğur Mumcu'lardanİlhan Selçuk'lardan gelirim.YalnızAile büyüklerimi Ve aydınlık insanlarıSelamlarken eğilirim.Balbay, Silivri'de "destan"lar yazdı; "esirhane"yi "eserhane" yaptı...Balbay'ın Zulümhane'si, Türkiye'nin "mapushane" edebiyatındaki yerini çoktan aldı. Zulümhane'yi on binlerce kişi okudu. İlk "Silivri" kitabında Balbay tutukluluk anılarını anlatmıştı. Yaşanan sürecin kabullenilemezliğini, akıldışı hukuksuzluğu satırlarına aktarmıştı.O satırların ardından, bu kez de dizelerde hayat bulan bir kitap var karşımızda.Balbay Silivri zindanında, bu kez bir başka destan yazdı. Acıyı bal eyledi; güzelim Türkçesiyle, muzip üslubuyla, "mapusların" yaşadığı zulmü güle oynaya kâğıda döktü; hep yaptığı gibi, okurlarından "yazı yolu"ndaki sürprizlerini esirgemedi...Şimdi okurları da Balbay'a bir sürpriz yapıyor. Düşünüyorum O Halde Sanığım kitabının koynunda kanatlanmaya hazır bekleyen güvercini, ayağına bağladığı mesajla Silivri'ye uçuruyor.Mapusta "günler ağır, seneler çabuk geçer" derler. Varsın günler ağır geçsin, Balbay'a her gün okuya okuya bitiremeyeceği kadar posta uçacaksa eğer...Zaten nedir ki özgürlük? Sırça köşklerde oturup da günden güne zalimlikle erimek mi... Yahut dört duvar arasında dimdik durup, seni özleyen binlerce yürekle devleşmek mi...Bitmedi! Asıl şimdi başlıyor. Bu coğrafyaya özgürlüğün ne demek olduğunu öğretmek gibi bir derdimiz var.Değil mi?
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Okurken insanın içinin acıdığı, "olmaz böyle şey, olmamalı" dediği, ama maalesef gözlerimizin önünde olduğu için içimizi acıtan ve çaresiz bırkan olayların bir özeti. İnsanı en yaralayan şey, haksızlığa uğramak ve en yaralayan şey de "seni haksızlıktan koruması gereken hukuğun sana haksızlık yapması". Tuzun koktuğu, babana bile güvenemeyeceğin gerçeği insanın elini kolunu bağlayıp, paralize ediyor. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin.
0 yorum
Mustafa Mert

Mustafa Mert

@defterimdenyansimalar - Antalya

Okuduğum kitabı bir daha okumama gibi bir alışkanlığım vardır.
Bunu tekrar tekrar okuyacağım herhalde. ‘’Zulümname*’’den söz ediyorum. Yapıtı elime aldığımda niyetim hiç ara vermeden baştan sona okumaktı ve ertesi gün güvercini uçurmaktı. Okudukça bu zevki tek gecede bitirmemeye karar verdim. Incelemenin tamami http://defterimdenyansimalar.blogspot.com.tr/2014/02/mustafa-balbay-zulumname-uzerine.html
0 yorum

Düşünüyorum O Halde Sanığım Zulümname - S41

Sözü doğru söylemeli
Descartes'i şöyle değiştirmeli:
Düşünüyorum, o halde sanığım.
Esra ÜN tarafından eklenmiştir.
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Hak verilmez, satın alınır.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Kanunsuz suç ve ceza olmaz.
Olursa kanun çıkartılır.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Üç pençeden kendini koru:
Ayının pençesi, aslanın pençesi, adaletin pençesi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Düşünüyorum, öyleyse vurun.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Herkes masum olduğunu ispatlayınca kadar suçludur.
0 yorum