up
ara

Avrupa'nın 50 Büyük Yalanı

Avrupa'nın 50 Büyük Yalanı Konusu ve Özeti

Avrupa'nın 50 Büyük Yalanı
Avrupa'nın 50 Büyük Yalanı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9789752639997
Sayfa: 320 sayfa
Mustafa Armağan, Osmanlı tarihi ve yakın tarih üzerine kaleme aldığı bir düzine kitaptan sonra bu defa projektörünü Avrupa tarihinin karanlık bölgelerine tutuyor. Bu çalışmayla yalnız Avrupa tarihinin bilinmeyenleri ortaya çıkmakla kalmıyor, aynı zamanda kendi yüzümüzün de bir kısmının aydınlandığını fark ediyorsunuz. Eşitsiz olarak, adeta bir ast-üst ilişkisi içinde kurgulanan Osmanlı ve Avrupa tarihleri, olmaları gereken eşit konuma yerleştiriliyor. Türk aydınının 1,5 asırdır peşinde koştuğu 'Avrupa mucizesi' yalanı, farklı ve şaşırıcı yönleriyle bu kitapta birer birer deşifre edilip ortaya konuluyor. İlginizi çekeceğine inandığımız başlıklardan bir kısmını tadımlık olarak şöyle bir hatırlamaya ne dersiniz?

Florence Nightingale'in İngiltere'de ölüm meleği olarak tanındığını,
Galile'nin kiliseye karşı çıkmış bir bilim kahramanı olmadığını,
Magna Carta'nın Avrupa tarihinde ileri değil, geri bir adım olduğunu,
Hitler'in aslında Avrupa'yı işgal planı olmadığını,
Einstein'ın son yıllarında beyninin yavaşladığını,
İlk feministlerin fabrikalardaki kadınları evlerine kapatma için kampanyalar düzenlediklerini,
Don Kişot'ta Endülüslü Müslümanlarla ilgili şifreler bulunduğunu,
Kopernik ve Kepler'in güneşe tapanlar tarikatından olduklarını,
Rönesans insanlarının Ortaçağ'daki atalarından daha pis yaşadıklarını,
Haritaların emperyalizmin sözcülüğünü yaptığını, biliyor muydunuz?

Bunlar ve bunlardan başka Avrupa'nın büyük yalanlarını, Mustafa Armağan'ın hakikaten büyük emek mahsulü Avrupa'nın 50 Büyük Yalanı'ndan okuyacak ve her satırında eminiz ki, şaşıracaksınız. Yazarın amacı da bu zaten: Düşünmek, şaşırmakla başlar ona göre. Mustafa Armağan'a göre Osmanlı tarihini de hakkıyla anlayabilmek için Avrupa tarihinin gerçeklerini bilmek gerekir. Osmanlı ve yakın tarih üzerine yazdığı ufuk açıcı kitaplarından sonra Armağan'la Avrupa tarihinin bilinmeyenlerine doğru nefes nefese bir yolculuğa hoş geldiniz.
Misafir

Misafir

@misafir000

Mevlevihanede Piyano meselesi
Gerçekten bu tür insanların doğru söylediğine ne kadar inanıyorsunuz bilmiyorum ama. Size bir öneri vereyim. "Avrupa'nın 50 Büyük Yalanı" adlı kitabında Mevlevihanede Piyano meselesini 1. baskısında söylüyor ancak diğer baskılarında bu konuda herhangi bir yazı yok. Ama adı hala "Avrupa'nın 50 Büyük Yalanı" :)

http://www.sabah.com.tr/yasam/2009/10/27/mevleviler_piyanoyla_raks_eder_mi_tartismasi
0 yorum
karausta

karausta

@gazibuyuktas

Sonunda "nasıl yutturmuşlar bunu yaw" dedirtecek cinsten bir çalışma. Ama bazı başlıkların dahil edilmiş olması size lüzumsuz gelebilir.
0 yorum
çetin ünal bayazıt

çetin ünal bayazıt

@cetinunalbayazit

avrupa tarihi üzerine farklı bir bakış açısı getirip bazı konuların doğruluğu konusunda insanlarda şüphe uyandıran bir çalışma
ataç ikon Avrupa'nın 50 Büyük Yalanı
kitaba puan vermedi
0 yorum
DenizHan

DenizHan

@denizhanelbarli

sorgulamaya başlamamı sağlayan kitap
0 yorum

Avrupa'nın 50 Büyük Yalanı - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ahmet ÖZAYSIN

Ahmet ÖZAYSIN

@ahmetozaysin

“Alışmışız modern olanı Batı’yla, geleneksel olanı da Doğu ve İslam’la özdeşleştirmeye…” (S. 16).
ataç ikon Avrupa'nın 50 Büyük Yalanı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet ÖZAYSIN

Ahmet ÖZAYSIN

@ahmetozaysin

“Bazılarına göre sekülerizasyon teorisi, felsefi anlamda Şeytan’ın eseriydi. Şeytan, Tanrı’nın olmadığı bir dünyanın ilhamını vermişti; Tanrı olmayınca kendisi de olmayacaktı ortalıkta. Ancak Şeytan’ın, en büyük çalımı da burada ortaya çıktı. Zira insanların dünyasında Tanrı merkezi yerini kaybedince Şeytan da en büyük başarısını yakalayacak ve kendi izini kaybettirecekti. Olmadığına inandıracaktı insanları. Var olduğunun bilinmesinden daha etkili bir sahne sağlayacaktı bu durum. Gerçek olmadığına inananlar kendisine karşı daha savunmasız kalacaklar ve böylelikle krallığını kurabilmek için daha müsait bir ortam ağlayabilecekti.” (S. 271)
ataç ikon Avrupa'nın 50 Büyük Yalanı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet ÖZAYSIN

Ahmet ÖZAYSIN

@ahmetozaysin

“Dinlerin en parlağı olan Muhammed’in dini müstesna, hemen bütün dinler bu şekilde (halkı kandırmaya yönelik kurnaz insanların faaliyeti şeklinde) kurulmuştur; evet Muhammed’in dini en parlak dindir; çünkü dikkat ederseniz görürsünüz ki, mevcudiyetini zaferlere borçlu olan bu din doğduğu günden beri tanrı tarafından korunmaktadır.
Bundan başka Müslüman dini, aradan bin ikiyiz yıl geçtiği halde hala kurucusu zamanındakinin aynıdır. Bizzat Muhammed tarafından yazılan yasalar bugün değerlerinden hiçbir şey kaybetmemişlerdir. Kuran adındaki kitaba Türkiye’de olduğu kadar İran’da, Hindistan’da olduğu kadar da Afrika’da saygı gösterilmektedir; her yerde harfi harfine onun sözlerine uyarlar; Müslümanlar arasında yalnız Ali ile Ömer’in veraseti (hilafeti) üzerinde anlaşmazlık vardır. Hristiyanlık ise her bakımdan İsa’nın dininden farklıdır.” (S. 261) Voltaire'e ait.
ataç ikon Avrupa'nın 50 Büyük Yalanı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet ÖZAYSIN

Ahmet ÖZAYSIN

@ahmetozaysin

“Mantık şöyle kuruluyor: Bilim adamları yanılır ama bilim yanılmaz. Bu da bir efsane işte. Bilim adamlarından bağımsız Bilim diye bir varlık yoktur ki! Futbolcusuz takım neyse, bilim adamı olmayan bilim de odur.” (S. 218)
ataç ikon Avrupa'nın 50 Büyük Yalanı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet ÖZAYSIN

Ahmet ÖZAYSIN

@ahmetozaysin

“Filanca bilim adamı şu konuda şu şu şartlar altında yaptıkları araştırmalar sonucunda şöyle bir sonuca ulaşmışlardır ifadesi daha bilimsel bir ifadeyken, Bilim şu konuda hükmünü vermiştir’e dönünce iş, artık bilimin ihtiyatlı olması gereken dilini bırakıp dini bir ifade biçimine bürünmüş olur. Yoksa Kuran’ın bu konudaki hükmü şudur ifadesiyle Bilimin hükmü şudur ifadesi arasındaki söylem benzerliği, bilimin dinin alanına tecavüz ettiğini mi gösteriyor?” (S. 214)
ataç ikon Avrupa'nın 50 Büyük Yalanı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum