up
ara

Aşk-ı Memnu

Aşk-ı Memnu Konusu ve Özeti

Aşk-ı Memnu
Kendinden yaşça büyük biri ile evlenen Bihter ve aynı evde yaşadıkları Behlül ikilisinin arasındaki yasak aşkın öğrenilmesini konu edinmiştir.
Yayınevi: Özgür Yayınları
ISBN: 9789754471441
Sayfa: 520 sayfa

Aşk-ı Memnu Kitabı Hakkında Genel Bilgiler

Halit Ziya Uşaklıgil'in ünlü eseri Aşk-ı Memnu, lk kez Hilmi Kitabevi tarafından 1900 yılında basılmıştır. Daha sonra çeşitli yayınevleri tarafından Aşk-I Memnu Ya Da Uzun Bir Kışın Siyah Günleri adlarıyla tekrar basılmıştır.

Aşk-ı Memnu Kitabının Konusu

Bihter Firdevs hanımın kızıdır. Bihter’in babası, annesi yüzünden ölmüştür. Peyker ise Bihter’in kardeşidir ve evlidir. Firdevs Hanım zengin olan Adnan Bey ile evlenmeyi istese de Adnan Bey Bihter ile evlenmek ister. Adnan Bey’in ise Nihal adında bir kızı ve Bülent adında bir oğlu vardır. Eşini Bülent’in doğumunda kaybetmiştir. Nihal bu evliliği istemese de Adnan Bey Bihter ile evlenir.

Aralarındaki evlilikten iki yılın sonunda Bihter sıkılır. Çünkü Adnan Bey Bihter’den oldukça büyüktür. Bihter ise genç ve güzeldir. Evde bulunan Behlül ile yakınlaşmaya başlar. Behlül’e ise Nihal aşıktır. Nişanlanan çifti Bihter kıskanmaya başlar.
Nisa Nur Yıldız

Nisa Nur Yıldız

@nisanuryldz

Yanlış batılılaşmayı anlatan bir kitap. Her romanın dizi olmasındaki gibi bu kitapta ve dizisinde de farklılıklar vardı. Aslında başrolde Nihal'in olması, Nihal'in babasını ve Bihter'i hiçbir zaman affedememesi (evlendikleri için) gibi gibi...
Bu kitapta Bihter'i çok iyi anladım... Babasının yokluğu yüzünden bir baba aradı ve bunu evlilikle tamamlayabileceğini sandı. Aslında Adnan'ı baba olarak sevdi o. Çünkü babasına doymayan kadınlar ileride kendinden yaşça büyük olan erkeklerle evlilik yaparlarmış. Bir psikoloji kitabında okumuştum. Zaten Bihter de kitapta bahsediyor: 'Adnan'ı mutfaktayken, salondayken seviyordu, ama bu yatak odasında sevmiyordu...'.
Batılı anlamda ilk romanlardan olan ve batılı anlamda romanların en iyilerinden olan bir kitap olmasına rağmen dili, üslubu ve psikolojik anlatımı çok iyi ve yerindeydi. Herkesin okumasını tavsiye edebileceğim bir kitap.
ataç ikon Aşk-ı Memnu
kitaba 6 verdi
0 yorum
NEJLA GÜNEŞ MUCIK

NEJLA GÜNEŞ MUCIK

@nejlagunesmucik

Aşk-ı Memnu
Dizisi varken sadece magazinsel olarak baş karakterlerinden aşina olduğum Aşk -ı Memnu 'yu kitap olarak okumak istedim. Diziyi takip etmedim zaten. Genellikle kitabı olan dizilerin önce fırsatını bulursam okuyarak tanımak isterim. Gelelim kitap yorumuma, açıkçası olay örgüsü her ne kadar basit olsa da anlatım dili ağır ve akıcı olmayan bir üslup ile yazılmış diye düşünüyorum. Tabii ki yazıldığı zamanın en modern tarzda ve bu tür romanlara da öncülük etmiş değerli bir yazar tarafından iki kez dizisi çekilmiş bir roman. Bilmiyorum belki de günümüzde hayatı çok hızlı yaşadığımızdan mı nedense bana yavaş ilerleyen bir kitap geldi.
ataç ikon Aşk-ı Memnu
kitaba 4 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Kitabı değerlendirirken çok sıkıntı çektim. İlk defa bir dizi, film vb. kitabından daha çok hoşuma gitti. Halid Ziya bir çok yazara ilham kaynağı olmuş, Atatürk'ün eşi Sayın Latife Uşaki'nin de yakın akrabası. Kitabı bir kere hatırlayamayacağım kadar gençken bir de Beren SAAT'li dizisinden sonra okudum. İtiraf etmesi çok acı lakin dizi dediğim gibi daha çok hoşuma gitti. Anlatım tarzını ve yazıldığı devirdeki toplum değerlerini düşünürsek cesaret gösteren yazarımızı takdir etmek de gerekir.
ataç ikon Aşk-ı Memnu
kitaba 8 verdi
0 yorum
Kübra Yılmaz

Kübra Yılmaz

@kubrayilmaz69

Kendi zamanında bile dili ağır kaçan, dönemin ahlaki bozukluklarını çekinmeden açıkça dile getiren bir kitap diyeceğim ama sanırım pek gerek yok. Kitabın içeriğini bilmeyenimizin kaldığını düşünmüyorum o yüzden anlatımıyla ilgili yorum yapayım. Okuyup anlamam zor olmuştu sadeleştirilmiş kitap olasına rağmen. Döneminden çok sonra büyük bir üne kavuştu evet ama bence vaktinizi başka okunası kitaplarla doldurabilirsiniz.
ataç ikon Aşk-ı Memnu
kitaba puan vermedi
0 yorum
Barış Altınbıçak

Barış Altınbıçak

@barisaltinbicak

Batı edebiyatı denince akla gelen ilk isim. Her ne kadar dizi uyarlamasında biraz dallanıp budaklansa da eser olarak kusursuz bir eser denebilir. Kimse ön yargıyla yaklaşmasın derim. Evet doğrudur, edebi eserlerimizin çoğu fazla betimlemeden dolayı baygınlık getirtebiliyor ama bu eserin onlardan biri olduğunu düşünmüyorum. Batı kültürü en iyi şekilde nasıl anlatılır. Cevabı bu kitapta.
ataç ikon Aşk-ı Memnu
kitaba 10 verdi
0 yorum

Aşk-ı Memnu - S41

Bihter atıldı:
-A, ne için merakımdan çatlayayım? Siz de tuhaf söylüyorsunuz!..
Nihat Bey, vakayı iki hemşireye (kız kardeşe) anlattı:
İki saat evvel, tam kendisi dışarı çıkmak için giyinmeye hazırlanırken Adnan Bey'in maun sandalı yalının önüne yanaşmış...
fctuner tarafından eklenmiştir.
işteöylebirşey

işteöylebirşey

@isteoylebirsey

Onun yalnız bir şeye merakı vardı: Gülmek... ve dünyada en ziyade onu güldürecek, en neşveli kahkahalarına serbest bir tayaran verecek Nihal'dir.
ataç ikon Aşk-ı Memnu
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Bu kalp kimin kalbi olabilirdi? Bütün etrafındakilerin kalpleri ondan uzaklaşmış idi; hiç, hiçbir müşfik kalp görmüyorduk i o şifa verecek gözyaşlarını serpmeye muktedir olabilsin, şimdi artık hepsiyle yabancılaşmış idi, hepsiyle...
ataç ikon Aşk-ı Memnu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
fctuner

fctuner

@fcetintunrr

Eğlenmek... Bu kelimenin manası da Behlül de tebeddüle (değişime) uğramış idi. O hakikatte hiçbir şeyden eğlenmezdi. Bütün eğlence yerlerine koşerdı, bütün gülünecek şeyleri arardı, ihtimal herkesten ziyade gülerdi; fakat eğlenir miydi? Eğleniyor görünürdü, onun için eğlenmek, eğleniyor görünmek demekti. Bütün gülüşlerinin, eğlenişlerinin altında saklı bir can sıkıntısıvardı ki onu daima bir zevkten diğerine sevk ederdi.
ataç ikon Aşk-ı Memnu
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
işteöylebirşey

işteöylebirşey

@isteoylebirsey

Eğlenmek... Bu kelimenin manası da Behlül'de tebeddüle uğramış idi. O hakikatte hiçbir şeyden eğlenmezdi. Bütün eğlence yerlerine koşardı, bütün gülünecek şeyleri arardı, ihtimal herkesten ziyade gülerdi; fakat eğlenir miydi? Eğleniyor görünürdü, onun için eğlenmek, eğleniyor görünmek demekti. Bütün gülüşlerinin, eğlenişlerinin altında saklı bir can sıkıntısı vardı ki onu daima bir zevkten diğerine sevk ederdi.
ataç ikon Aşk-ı Memnu
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Alan Greenmor

Alan Greenmor

@alangreenmor

Sevmek, sevmek istiyordu. Hayatında yalnız bu eksikti: fakat hayatta her şey bundan ibaretti. Sevmek, evet, saadet yalnız bununla elde edilebilirdi. (...) Sevmek istiyordu, hummalar içinde mecnunca (delice) bir aşk ile sevecek bir mesut olacaktı. (...) Nefes alamıyor, boğuluyordu; bu mezardan çıkmak,yaşamak, sevmek istiyordu.
ataç ikon Aşk-ı Memnu
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
84
KİTAP
Aşka İnananların Okuması Gereken En Romantik Kitaplar
Aşkın gücüne inananların ve aşksız yaşayamam diyenlerin mutlaka okuması gereken en romantik kitapları bu listede paylaşıyoruz...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
33
KİTAP
En Değerli Kitaplarım
Tüm okuduğumuz kitaplar arasında en değerli olan, gerçekten çok sevilen, unutulmaz bir hikayesi olan kitaplar yer alıyor....
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...