up
ara

Resimli Dünya

Resimli Dünya Konusu ve Özeti

Resimli Dünya
Resimli Dünya kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9789752932074
Sayfa: 318 sayfa Basım Tarihi: 2004
Venedik ve İstanbul: suların çevrelediği iki büyülü kent; iki değişik dönem ve bu kentlerin birinden ötekine uzanan tutkulu bir aşk öyküsü. İtalyan Rönesansı'nın en büyük ressamlarından Bellinilerin izini süren sanat tarihçisi ve manzara ressamı Kamil Uzman, Fatih'in portresini yapan Gentile Bellini'nin de aralarında olduğu ressamların renkli dünyasında yol alırken, yalnızca suya yansıyan bu iki kente değil, ışık ve gölgeye, günümüzden geçmişe, Batı resmindeki Osmanlı tasvirlerine de bakıyor. Kamil Uzman'ın serüveni, Cem Sultan'ın, Fikret Mualla'nın ve Bellini ailesinin öykülerini ustaca birleştirirken, İstanbul - Venedik ekseninde gelişen, resimlerle bütünleşen bir aşkı da öne çıkarıyor."Nedim Gürsel son derece sürükleyici bir roman yazmış; ülkesinin tarihinden bir kesiti, Türkiye'nin bugün yakınlaşmak istediği Avrupa'ya ustalıkla taşımış. Kitap, aynı zamanda, geçmişe saplanıp kalarak, kültürler arasında yeni köprüler kuramayanlara da bir uyarı."- Jacques Moran, L'Humanite -(Arka Kapak'tan)
Misafir

Misafir

@misafir000

Yurt dışında yaşayan Türk yazarlarımızdan olan Nedim Gürsel(Fransa'da yaşıyor.), "Batı Resminde Türk Etkisi" ni araştıran Kâmil Uzman aracılığıyla, 15. yüzyılda Fatih Sultan Mehmet(Gran Turco)'in portresini ve diğer birçok saray sakininin resmini yapmak üzere Venedik'ten İstanbul'a getirilen Gentile Bellini'nin serüvenini konu edinmiş bu romanda. Bu sırada, Bellini ailesinin diğer üyelerini de tanıtmış; babası Jacopo Bellini ve üvey kardeşi Giovanni Bellini.
Bellini ailesinin mesleği; ressamlık. Her ne kadar Sultan Mehmet'in resmini yapmak için Gentile seçilmiş olsa da, içlerinde en yeteneklisi Giovanni. Ayrıca romanda, bu ismi geçen ressamların dışında o dönemde yaşamış birçok İtalyan ressamdan ve bir de Türk ressamdan da bahsediliyor. Bu ressamların içinde size tanıdık gelecek ve akılınızda kalacak iki isim; Leonardo da Vinci ve Fikret Mualla olacaktır muhtemelen, bunun dışındaki isimleri- Cézanne, Antonello, Uccello...- kitabı okuduktan sonra pek hatırlayacağınızı sanmıyorum, yani açıkçası bana öyle oldu.
Bahsedilen ressamlardan biri de; Modigliani. Onun filmini izledim, oradan biliyorum, çok da güzeldir, filmi tavsiye ederim.
Romanda; Sanat Tarihi profesörü Kâmil Uzman, sular altındaki şehir Venedik'te, sanat müzelerini geziyor, kütüphanelerde araştırmalar yapıyor ve tüm bunları yaparken alkol etkisinde olmadığı çok az bir zaman dilimi mevcut. Romanda, müzelerde gezip gördüğü tabloların tasvir ve yorumlamalarına geniş bir şekilde yer veriliyor. Bu yorumları gereğinden fazla uzun buldum ama tabii yazarın takdiri.
Yazar sık sık, Galatasaray Lisesinde geçen yatılı okul günlerinden bahsediyor. Bunu baş karakter Kâmil Uzman üzerinden anlatıyor ve çocukluğuna dair birçok anısını paylaşıyor.
Romanın, 15. yüzyıl batı resminin içeriğini ve bir kısım ünlü ressamlarını tanıtması açısından bilgilendirici bir yapıda olması sebebiyle okunmasını tavsiye ederim.
ataç ikon Resimli Dünya
kitaba puan vermedi
0 yorum

Resimli Dünya - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Misafir

Misafir

@misafir000

Aslında gerçek sanatçı mor rengine hayran kalır lavanta tarlasının, bir kadında yaşayan kokusuna değil.
ataç ikon Resimli Dünya
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum