up
ara

Nietzsche ve Babaannem

Nietzsche ve Babaannem Konusu ve Özeti

Nietzsche ve Babaannem
Nietzsche ve Babaannem kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9789752639607
Sayfa: 216 sayfa
Nietzsche felsefeciydi. Babaannemse yalnızca bu gezegende yaşayan biri. İlla ki bir etiket vermek gerekirse, ev hanımı. Nietzsche, üniversitede ders verirdi. Babaannem, okuma yazma bilmezdi. Hayatında hiç okul yüzü görmemişti. Çok tanınmış biriydi Nietzsche; bütün Avrupa ondan hayranlıkla bahsederdi. Babaannemse yalnızca kendi köyünde tanındı. Nietzsche ve babaannem, aynı gezegenin misafiri oldular. İkisi de, bir anne ve babadan dünyaya geldiler. Aynı donanımlara sahiptiler. Ne Nietzsche'nin fazlası vardı, ne babaannemin eksiği. İkisinin de bir karar vermesi gerekiyordu. Tercih etmedikleri bir dünyada, yaşamlarını sonsuza dek etkileyecek bir 'tercih'te bulunmalıydılar. İşte o karar aşamasında yolları birbirinden ayrıldı. Aynı gezegenin iki yolcusu, iki ayrı yöne gitti. Nietzsche kolay olanı seçti, babaannemse zor yolu.Herkes, kendini çok iyi tanıdığını sanır ama en az tanıdığımız kendi ruhumuzdur. Mustafa Ulusoy "Nietzsche ve Babaannem"de bu en insani ama aynı zamanda en çetin meseleyi irdeliyor. Hayatın anlamı, ölüm, hiçlik, sonsuzluk arzusu, hayata ve kendine yabancılaşma, mutsuzluk, anlaşılamama gibi bütün çağların ortak meselelerini her dönemin insanına cevap verecek bir saflıkla ele alıyor. Ve herkesin payına kendi iç dünyasındaki düğümleri çözmeye yardımcı olacak ipuçları düşüyor.
özgür hanım

özgür hanım

@ozgurhanim

nietzsche ve babaannem
Mustafa Ulusoy’u geçen yıl köşe yazılarıyla tanımış uzun bir süre takip etmiştim. Seviyorum yazılarını, konulara yaklaşımını insanın olaylara bakış açılarıyla oynuyor, ufkunu genişletiyor da diyebilirim. Genel olarak kitaptaki tüm denemelerinde de böyleydi. Ne anlatmak istediğini gayet sade ve akıcı bir dille öyküleyip istenilen etkiyi yaratabiliyor. Psikiyatrist olduğundan olsa gerek insanın ruhuna işleyen, maneviyat yönünü güçlendirmeye çalışan insanın hayata ve kendine yabancılaşması, mutsuzluk, sonsuzluk, ölmeyen ölüm, hiçlik, aile ilişkileri gibi konuları ele almış. Ben severek okudum her birini aynı zamanda kurandan ayetlerle de desteklemiş kimi yerlerde. Kitabın adının ilgi çekiciliğinden dolayı okumuş merakla acaba nasıl bir bağlantı var Nietzsche ile babaanne arasında diye bekliyordum o kısımdan bir alıntı yapıp daha sonra da beğendiğim bir kaç yeri daha peşine ekleyip senenin son yazısını da tamamlamış olacağım. Keyifle okumalı güzel seneler diliyorumm:)

“İkisinin de bir karar vermesi gerekiyordu.Tercih etmedikleri bir dünyada, yaşamlarını sonsuza dek etkileyecek bir ‘tercih’de bulunmalıydılar. İşte o karar aşamasında yolları birbirinden ayrıldı. Aynı gezegenin iki yolcusu, iki ayrı yöne gitti. ”

“Tutun ki düşmesin ruhumuz. Hiçliğin, yokluğun, karanlığın ellerine düşmesin ve yanmasın ruhumuz..”

“Ben masum bir duygunun peşindeyim,sevme sevilme yanlış bir duygu olamazdı!
Ama niye yanında acıyı taşıyordu?
Niye yoruyordu insanı? ”

“Hayatı seçen biz değilsek, yaşadığımız için bize verilen şeylerin sahibi de biz olamazdık.”
ataç ikon Nietzsche ve Babaannem
kitaba 6 verdi
0 yorum
svly inan

svly inan

@svlyinan

Ilk kitabi aldigimda ismi bana farkli gelmisdi. Ama kitabin ismi sizi yanitmazin kitapda sadece 6 sayfa nietzsche hakinda.

Kitapi severek okudum, ilk kes boyle bi kitap okumama ragmen sevdim. Ozeliklede (rain man) filmi hakindaki yazi hosuma gitti. Ve filmi merak etdim dogrusu.

-Insanlar seni seviyorum derken sonsuz bir omru istiyorlar bizden. Sonsuz bir omru elimizden almak istiyorlar. Hayatimizi kendileri icin feda etmemizi bekliyorlar. Veya bizler baskalaruna seni seviyorum derken, baskalarinin sonsuz omrunu istihyor; hayatlarini bizim icin feda etmelerini bekliyoruz.
ataç ikon Nietzsche ve Babaannem
kitaba 10 verdi
0 yorum
Seval Deveciler

Seval Deveciler

@nymphes

Kitabın adı çok ilgimi çekmişti.. Beklentilerimi karşılamadı. Acemi bir dille yazılmış ama tüm iyi niyetiyle de yazdığı hissediliyor..
"Güneş bugünde doğdu. Ama biz farkına varmadık. Belki güneşten sonra uyandık ve güneşten bile geri kaldık. Gökyüzünün alabildiğine sınırsızlığına aldırmadan başımız eğik yaşadık. Yanı başımızda açan çiçeğe hayret bile etmedik. Yaz ayı bize sadece tatili hatırlattı. Kuru topraktan milyonlarca çeşit bitki yaratıldı. Biz ise bu yaratılış karşısında secde etmedik. Gözlerimiz, duygularımız, aklımız kapalı uykudaydık."
ataç ikon Nietzsche ve Babaannem
kitaba 4 verdi
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

:/
Manevi anlamda sıkıntı yaşayanların özellikle gençlerin okuması gereken bir kitap.Zahiri gelişimden ziyade manevi gelişim ağırlıklı ve insanı tefekküre sevkediyor.Psikoloji ve dinin birbirinden alakasız olamayacağını anlatmış. Fakat tek solukta okunmuyor maalesef. Belki ilk kitabı olmasından kaynaklı olabilir ilk başlardaki güzel hikayeler sonlara doğru beni biraz boğdu .
ataç ikon Nietzsche ve Babaannem
kitaba 6 verdi
0 yorum
bünyamin özdemir

bünyamin özdemir

@bunyaminozdemir

Kitabın tamamen Nietzsche ile alakalı olduğunu sanmayın. Sadece bir bölümde geçiyor.

Modern hayatın üstünü örttüğü bir takım gerekli meziyetlerin keşfi diyebiliriz. İnsanı hatırlatıyor, İslâm'ı, sevgiyi. Biraz da yazarın mesleğinden mütevellid psikolojik çözümlemeler, ipuçları öğreniyoruz.

Neticede; faydalı, sıkıcı olmayan, keşfettiren, hatırlatan bir eser.
ataç ikon Nietzsche ve Babaannem
kitaba 6 verdi
0 yorum

Nietzsche ve Babaannem - S41

Güneş bugün de doğdu.Ama biz farkına varmadık. Belki güneşten sonra uyandık ,güneşten bile geri kaldık. Gökyüzünün alabildiğince sınırsızlığına aldırmadan başımız eğik yaşaık. Yanı başımızda açan çiçeğe hayret bile etmedik. Yaz ayları bize sadece tatili hatırlattı.Kuru topraktan milyonlarca çeşit bitki yaratıldı.Bizse bu yaradılış karşısında hiçbir şey hissetmedik.Gözlerimiz, duygularımız ,aklımız kapalı;uykudaydık.
büşra tarafından eklenmiştir.
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Bebeğin ağlama sesi iki sene sonra koşarken çıkaracağı gürültüye dönüşecek, öyle mi? İlginç geliyor bu sana. Bir saat de olsa ilginç geliyor. Balkondaki çiçeklerin değişimi kadar ilginç. Ürkütücü bir sessizlikte yaşamak ister miydin? Bence de istemezdin. Gürültüye bile şükretmen ne güzel..
ataç ikon Nietzsche ve Babaannem
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Kaç insan yaraladınız?
Kaç kere kendi kendinizi yaraladınız peki? Yaratıcı'dan kaç kere umudunuzu kestiniz? Kaç kere O'nun sizi unuttuğunu düşündünüz? İnsanın O'ndan her ümit kesişi kendi kendini yaralaması değil midir?
ataç ikon Nietzsche ve Babaannem
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Quaf

Quaf

@quaf

İkindi vakti, insana kendi hayatının ikindi zamanını hatırlatır.
ataç ikon Nietzsche ve Babaannem
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Quaf

Quaf

@quaf

Sevgiler, bir insana harcanamayacak kadar sonsuz ve büyük. Sonsuz ve sınırsız. Bizi yaratıcı dışında kim sonsuz sevebilir? Biz yaratıcı dışında kimi sonsuz sevebiliriz? Yaratıcı adına sevmek dışında gerçek bir sevgiden bahsetmek mümkün mü? Kim yaratıcı dışında her şeyimiz olabilir, her istediğimiz verebilir? O’nun dışında kim bize sonsuz merhamet edebilir? Onun dışında kim bizi gerçekten tanıyabilir, anlayabilir?

...

Sevmeler, ancak O’na yönelirse masumdur.
ataç ikon Nietzsche ve Babaannem
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Quaf

Quaf

@quaf

Bahar bir çiçektir. Rabbimizin bize sevgisini anlattığı; rahmetini, hem de sonsuz rahmetini ifade ettiği; şefkatini, hem de sonsuz şefkatini ifade ettiği bir çiçek...
ataç ikon Nietzsche ve Babaannem
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

 Dünyadan kurtulmak ancak yine dünyadayken mümkündü. paylaşım fotoğrafı
" Dünyadan kurtulmak ancak yine dünyadayken mümkündü."
Güneş bugün de doğdu. Ama biz farkına varmadık.

Belki güneşten sonra uyandık, güneşten bile geri kaldık.

Gökyüzünün alabildiğine sınırsızlığına aldırmadan başımız eğik yaşadık.

Yani başımızda açan çiçeğe hayret bile etmedik. Yaz ayları bize sadece tatili hatırlattı.

Kuru topraktan milyonlarca çeşit bitki yaratıldı. Bizse bu yaratılış karşısında hiçbir şey hissetmedik.

Gözlerimiz, duygularımız, aklımız kapalı; uykudaydık.

*
Yaşama uğraşımızı yeniden düşündüren, hayatın anlam kaygısının bir o kadar yersiz olduğunun felsefi ve inanç boyutunda kıyaslama ile anlatan bir roman. Aslında kaygılardan uzaklaştıran psikolojik bir yaklaşım da diyebilirim.

Dünya'nın tüm kaygılara değmeyecek kadar anlardan olduğunu ve bu anı yaratanın insanın kendi ekseni olduğu, bu bağlamda hangi sıfatta olursak olalım ölümün pençesinde olan her varlığın; hayatı sade ve dingin yaşaması gerektiği vurgusu tema olarak vurgulanması çok kıymetli bir yaklaşım.
ataç ikon Nietzsche ve Babaannem
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum