up
ara

Sergüzeşt

Sergüzeşt Konusu ve Özeti

Sergüzeşt
Sergüzeşt kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Akvaryum Yayınevi
ISBN: 9789759088828
Sayfa: 127 sayfa
Samipaşazade Sezai'nin bu eserinin konusu ''esaret''tir. Evinden, yurdundan, annesinin sevgi dolu şefkatli kollarından, acımasızca koparılarak esir pazarında satılan ve hayatı adeta bir zindana dönen, küçük Çerkez kızı Dilber'in acı dolu hayatını konu alır.
Thranduil

Thranduil

@thranduil

Sergüzeşt, 2. Tanzimat dönemi yazılan ve ilk romanımız kabul edilen Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat'tan sadece 15 sene sonra yazılmış romanımızdır. Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat'tan hemen sonra okuduğumdan ve o kitabın kusurlarından sonra Sergüzeşt'ten çok şey beklemediğimden mi bilmiyorum ama gerçekten iki kitabın arasında yüzyıl var gibiydi, bu kitabın edebi değerini epey yüksek buldum.

Kitabın dili ağır değildi. Aksine olabildiğinde anlaşılır bir Türkçe vardı. Bugünün okuyucusunu zorlayan husus çok uzun betimlemeli cümleleridir. Bir sayfaya yakın bir cümle mevcuttu kitapta. Yine de bunu dönemi için değerlendirdiğimde çok büyük bir kusur gibi görmedim, ayrıca bence o cümleler bile bir sanat ürünüydü. Ve yine o cümleler bile sürükleyiciliği kesmiyordu.

Batıya hakim olduğu belli yazarın, o yüzden bir övme stili olarak Romalıları görüyorduk hep, "bir Roma imparatoruna özgü heybetle..." yine betimleme olarak, "azim ve dayanıklılığı gösteren kırmızı yüzü ile Romalıları andırırdı." Okurken bir ara nedir bu Roma sevdası dediğim doğrudur...

Üslubunu severek okudum ama hikaye olarak da tatmin ediciydi. Realizm akımına geçiş romanı olarak kabul edilir zaten. O yüzden de okuduğunuz aşk size yapmacık gelmiyor. Olaylarda, dramlarda gerçekçilik hakimdi. Köleliğin dramı iyi yansıtılmıştı ve acılar size hissettiriliyordu.
Hikaye gerçekten hüzünlü ve derindi. Karakterimizin dramına çok güzel yer verilmişti. Onun anne özlemini derinden hissettirdi. Aşağılanırken kırılan kalbini görebiliyordunuz. Sevdiğine olan özlemini kalbinizde hissedebiliyordunuz ve o çaresiz kalıp Nil nehrine bakarken, siz de o çaresizliği sızı olarak hissediyordunuz. Kitap sadece kötü sonla bitmiyordu, baştan sonra hüzünlü bir hikaye mevcuttu. Bu yüzden mutlu sonla bitmesini içten içe arzu ediyor ve, "hayır Dilber, atlama," diye düşünüyordunuz.

Romanda bu kadar yeniyken böyle bir eseri ben başarı saymak zorundayım. Kusurlarına rağmen bugün hala severek okunuyorsa zaten sanıyorum asıl başarı budur. Klasiktir, sıkıcıdır ön yargısını bir kenara bırakıp okunmalı.
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 9 verdi
5 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Kitabı biliyordum, okunacaklar listemde olmadığını fark ettim incelemenizi okurken. Güzel inceleme olmuş, emeğinize sağlık, okuyacağım @thranduil
14.07.18 beğen 1 cevap
Sevgi Kılınç (@sevgikilinc)
Ortaokuldayken okumuştum bu kitabı. Okurken öğretmenimin dikkatini çekmişti, çok güzel olduğunu söylemiş ve okuması için kendisine ödünç vermiştim, tabii ki geri vermedi :) Bana o zamanı hatırlattınız Ben sizin gibi edebi yönünü hissederek, düşünerek okumamıştım o dönemde.Ne kadar çok şeye dikkat etmeliymişim şimdi anlıyorum. "Üslubunu severek okudum ama hikaye olarak da tatmin ediciydi", işte bu sözünüze tamamiyle katılıyorum, aklımda kalanlara dayanarak. Teşekkürler incelemeniz için.
14.07.18 beğen 1 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Serguzest
"Yıldızlar karanlık içinde parladığı gibi,yoksulluk içinde de temizlik ve Yüceliğiyle parlayan ruhlar yok mudur? Bir kalp sevmek için mutlaka servete,soyluluga mi muhtaçtır?Bence talihin gerçeği, ruhun göründüğü iki güzel göz, en büyük servet kalbin duygusunu gösteren gül renginde dudaklardan yansiyan gulucuklerdir.Güzellikten büyük soyluluk,kalp temizliğinden büyük zenginlik mi olur?" ______________________________________________Samipasazade Sezai'nin bu eserinin konusu "esaret"tir.Evinden,yurdundan,annesinin sevgi dolu şefkatli kollarından,acımasızca koparilarak esir pazarında satılan ve hayatı adeta bir zindana dönen ,küçük Çerkez kızı Dilber'in acı dolu hayatını konu alır. ✏✏✏✏Kitabı an itibariyle bitirdim.Hüzün veren bir kitapti.Küçük yaşta esir olarak satılan Dilber in yaşadığı zorluklar karşısında çaresiz kalışı,Ressam Celal'in Dilber 'e gönlünü kaptirmasi sonucu yasadigi hüsran.

Paylasimda yazdığım alinti Celal'in annesi ile konusmasindan bir paragraftir.
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 7 verdi
0 yorum
Şule

Şule

@sule10

''Sergüzeşt''daha çocuk yaşta köle ticaretinin kurbanı olmuş,adı bile sahipleri tarafından kendisine verilmiş,çaresizlerin çaresizi bir kızın hikayesi.Dilber sığınacak kimsesi olmayan,sahipleri tarafından dayaklara maruz kalan ve bunun yanında manevi işkencelerin de yapıldığı(aşağılanma,azarlanma,hakaret)gün yüzü görmeyen ,en taş kalplilerin bile yüreğini sızlatacak bir hayat öyküsüne konu olmuş bir baş karakter.Asil delikanlı ile Dilber arasında gelişen aşk hikayesi iz bırakacak cümlelerle duygularımızı okşuyor..Köle tacirlerinin acımasız pazarlıklarını ve esirlerin çektikleri acıları göstermek için yazılan romanın gerçekten o dönem için gerekli değil bence zorunlulukmuş.Edebi anlamda da çok doyurucu ve okunabilirliği diğer klasik eserlere göre bir tık üstte diyebilirim.
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba puan vermedi
0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

Sami Paşazade Sezai, Türk Dili Edebiyatının Tanzimat Dönemi yazarları arasında yer almaktadır. Sergüzeşt romanında Dilber karakterinin esaret ve esir hayatını kaleme akıcı ve etkileyici bir üslupla kaleme almış. Yazar, romanında dışlanmışlığı en ince çizgisine kadar ele almış. Kitabı okuyanların bu eşsiz olan işleyişi film seyreder gibi gözlerinin önünde canlandırıp okuduklarına eminim. Çünkü yazarımız, betimleme konusunda da oldukça başarı göstermiş. Henüz bu kitabı okumayan varsa okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Dilber karakterinin esir olan hayatı sizi derinden etkileyecek...
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 9 verdi
0 yorum
Selva

Selva

@selvanizamoglu

Yine ortaokuldayken okulun bahcesinde tatli hulyalarda ucarak ve icindeki aski yasama hayaliyle okudugum nacizane eser . Kitaptaki kahramanlarin yasadigi sevgiyi icimde hissedip kendimin de o sevgiden payımı alıp da yakın geçmişte yolculuk yaparak okudugum harika bir kitaptı. Aklimda kalip beni etkileyen en guzel yeri erkegin kizdaki ilk etapta farkedemedigi guzelliginden mukemmel bir askin ortaya cikmasi ve bu aşkın doyasıya yaşanması olmuştu . . Her türlü zorluga ragmen . Böyle güzel samimi aşklar sadece kitaplarda mı ? Gerçekte var mı ? ve Yaşanır mı ?
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 10 verdi
1 yorum
Selva (@selvanizamoglu)
siz mi yaşıyorsunuz yoksa
05.04.14 beğen cevap

Sergüzeşt - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Azra Nur

Azra Nur

@sumeyraolgar

Kalp susunca insanı toprağın altına koyuyorlar.
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Çağla ???

Çağla ???

@kitapdas

Ağlamak,uğradığımız felaketlere karşı vücudumuzda kalan son kuvvetin bir feryadıdır. Ağlayamadığımız zamanlar bizde o gücün de mahvolduğu vakitlerdir ki onun yerine kaim olan acılı bir sükunet en şiddetli acıların hasıl ettiği göz yaşlarından bile daha yakıcıdır..
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Azra Nur

Azra Nur

@sumeyraolgar

Kalp susunca insanı toprağın altına koyuyorlar.
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Emel Işık

Emel Işık

@emeltytr

Ağlamak, uğradığımız felaketlere karşı vücudumuzda kalan kuvvet kalıntılarının bir feryadıdır. Ağlayamadığımız zamanlar bizde o iktidarın da mahvolduğu vakitlerdir ki onun yerine geçen etkili bir sessizlik en şiddetli elem gözyaşından gönül yakıcıdır.
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Çağla ???

Çağla ???

@kitapdas

Mektebe giderken kullandığı bohçasını açarak içine önce Latifeden aldığı bebeğini koydu. Sonra bir elma,daha sonra yüzük olarak iki demir halkasını yerleştirdi. İşte,bu koca dünyada sahip olduğu bütün eşyası buydu..
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
34
KİTAP
En Sıkıcı Kitaplar
Sıkıldım, bittim ama kitabı da bitirdim diyen okurlar bu listeye. Okuması en zor, yavaş ilerleyen, uzun tasvirlere boğulmuş, ...
2
KİTAP
Osmanlı Türkçesi Kitaplar
Osmanlı Türkçesi ile yazılmış kitapları incelemek veya Osmanlıca öğrenmek isteyenlerin göz atması gereken kitaplar listelenme...
127
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...
22
KİTAP
Uykusuz Bıraktıran Sürükleyici Kitaplar
Biraz daha okuyayım derken saatlerce uykusuz kalmanıza sebep olacak en sürükleyici kitapları bu listede paylaşıyoruz. Sen de ...
45
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken En Güzel Yerli Romanlar
Türk edebiyatının mutlaka okunması gereken en başarılı romanlarını bu listede topluyoruz. Sen de okuduğun en güzel yerli roma...
öyküm

öyküm

@bnmoykum

 paylaşım fotoğrafı
Ağlamak, uğradığımız felaketlere karşı vücudumuzda kalan güç kalıntılarının bir çığlığıdır.
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

... paylaşım fotoğrafı
...
"Bak, şu yıldızlar gecenin bu derin sükuneti içinde nasıl da parlıyor. Ta şu ufkun üzerinde senin gönlüne bakan iki eş yıldız düşündüklerini Zühre’ye söylemek için ufuklara doğru uzaklaşan iki beyaz güvercini andırmıyor mu..?

Bunlar güzel. Hepsi güzel. Fakat sen onlardan daha güzelsin… Sen niçin uyumadın..? ’‘

Sami Paşazade Sezai-Sergüzeşt
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Siyahsevenkız (@siyahsevenkiz)
Uyumak bazen haksızlıktır geceye çünkü;gece güzellikler saklar siyahında mesela: sükût, dua gibi...Sırdaş olur gece. Üstelik çok da bir şey istemez sadece gözünle bakmayı kesip gönlünle bakman yeterlidir.Ama bunlar benim gecem için benim düşüncelerim tabiki herkesin gecesi farklıdır.?
21.03.18 beğen 2 cevap