up
ara
‹ Sergüzeşt

Sergüzeşt Kitap İncelemeleri

Thranduil

Thranduil

@thranduil

Sergüzeşt, 2. Tanzimat dönemi yazılan ve ilk romanımız kabul edilen Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat'tan sadece 15 sene sonra yazılmış romanımızdır. Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat'tan hemen sonra okuduğumdan ve o kitabın kusurlarından sonra Sergüzeşt'ten çok şey beklemediğimden mi bilmiyorum ama gerçekten iki kitabın arasında yüzyıl var gibiydi, bu kitabın edebi değerini epey yüksek buldum.

Kitabın dili ağır değildi. Aksine olabildiğinde anlaşılır bir Türkçe vardı. Bugünün okuyucusunu zorlayan husus çok uzun betimlemeli cümleleridir. Bir sayfaya yakın bir cümle mevcuttu kitapta. Yine de bunu dönemi için değerlendirdiğimde çok büyük bir kusur gibi görmedim, ayrıca bence o cümleler bile bir sanat ürünüydü. Ve yine o cümleler bile sürükleyiciliği kesmiyordu.

Batıya hakim olduğu belli yazarın, o yüzden bir övme stili olarak Romalıları görüyorduk hep, "bir Roma imparatoruna özgü heybetle..." yine betimleme olarak, "azim ve dayanıklılığı gösteren kırmızı yüzü ile Romalıları andırırdı." Okurken bir ara nedir bu Roma sevdası dediğim doğrudur...

Üslubunu severek okudum ama hikaye olarak da tatmin ediciydi. Realizm akımına geçiş romanı olarak kabul edilir zaten. O yüzden de okuduğunuz aşk size yapmacık gelmiyor. Olaylarda, dramlarda gerçekçilik hakimdi. Köleliğin dramı iyi yansıtılmıştı ve acılar size hissettiriliyordu.
Hikaye gerçekten hüzünlü ve derindi. Karakterimizin dramına çok güzel yer verilmişti. Onun anne özlemini derinden hissettirdi. Aşağılanırken kırılan kalbini görebiliyordunuz. Sevdiğine olan özlemini kalbinizde hissedebiliyordunuz ve o çaresiz kalıp Nil nehrine bakarken, siz de o çaresizliği sızı olarak hissediyordunuz. Kitap sadece kötü sonla bitmiyordu, baştan sonra hüzünlü bir hikaye mevcuttu. Bu yüzden mutlu sonla bitmesini içten içe arzu ediyor ve, "hayır Dilber, atlama," diye düşünüyordunuz.

Romanda bu kadar yeniyken böyle bir eseri ben başarı saymak zorundayım. Kusurlarına rağmen bugün hala severek okunuyorsa zaten sanıyorum asıl başarı budur. Klasiktir, sıkıcıdır ön yargısını bir kenara bırakıp okunmalı.
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 9 verdi
6 beğen · 5 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Kitabı biliyordum, okunacaklar listemde olmadığını fark ettim incelemenizi okurken. Güzel inceleme olmuş, emeğinize sağlık, okuyacağım @thranduil
14.07.18 beğen 1 cevap
Sevgi Kılınç (@sevgikilinc)
Ortaokuldayken okumuştum bu kitabı. Okurken öğretmenimin dikkatini çekmişti, çok güzel olduğunu söylemiş ve okuması için kendisine ödünç vermiştim, tabii ki geri vermedi :) Bana o zamanı hatırlattınız Ben sizin gibi edebi yönünü hissederek, düşünerek okumamıştım o dönemde.Ne kadar çok şeye dikkat etmeliymişim şimdi anlıyorum. "Üslubunu severek okudum ama hikaye olarak da tatmin ediciydi", işte bu sözünüze tamamiyle katılıyorum, aklımda kalanlara dayanarak. Teşekkürler incelemeniz için.
14.07.18 beğen 1 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Serguzest
"Yıldızlar karanlık içinde parladığı gibi,yoksulluk içinde de temizlik ve Yüceliğiyle parlayan ruhlar yok mudur? Bir kalp sevmek için mutlaka servete,soyluluga mi muhtaçtır?Bence talihin gerçeği, ruhun göründüğü iki güzel göz, en büyük servet kalbin duygusunu gösteren gül renginde dudaklardan yansiyan gulucuklerdir.Güzellikten büyük soyluluk,kalp temizliğinden büyük zenginlik mi olur?" ______________________________________________Samipasazade Sezai'nin bu eserinin konusu "esaret"tir.Evinden,yurdundan,annesinin sevgi dolu şefkatli kollarından,acımasızca koparilarak esir pazarında satılan ve hayatı adeta bir zindana dönen ,küçük Çerkez kızı Dilber'in acı dolu hayatını konu alır. ✏✏✏✏Kitabı an itibariyle bitirdim.Hüzün veren bir kitapti.Küçük yaşta esir olarak satılan Dilber in yaşadığı zorluklar karşısında çaresiz kalışı,Ressam Celal'in Dilber 'e gönlünü kaptirmasi sonucu yasadigi hüsran.

Paylasimda yazdığım alinti Celal'in annesi ile konusmasindan bir paragraftir.
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 7 verdi
8 beğen · 0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

Sami Paşazade Sezai, Türk Dili Edebiyatının Tanzimat Dönemi yazarları arasında yer almaktadır. Sergüzeşt romanında Dilber karakterinin esaret ve esir hayatını kaleme akıcı ve etkileyici bir üslupla kaleme almış. Yazar, romanında dışlanmışlığı en ince çizgisine kadar ele almış. Kitabı okuyanların bu eşsiz olan işleyişi film seyreder gibi gözlerinin önünde canlandırıp okuduklarına eminim. Çünkü yazarımız, betimleme konusunda da oldukça başarı göstermiş. Henüz bu kitabı okumayan varsa okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Dilber karakterinin esir olan hayatı sizi derinden etkileyecek...
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 9 verdi
5 beğen · 0 yorum
LENA

LENA

@lena879

romanım
Samipaşazâde Sezai Dilber'in Kafkasya'da başlayıp Mısır'a kadar uzanan hüzün dolu sergüzeştini anlatır. Sevgilisi Celâl Beyin Dilber'e kavuşmak için önüne gelene onu sorması, her ağlayan insanı sevgilisi sanması, Mısır'da kapatıldığı yerden kendisini içten içe seven harem ağası Cevher tarafından kurtarılması insanı etkileyici bir biçimde kaleme alınmıştır.
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Kübra Güven

Kübra Güven

@kubraguven

Bir oturuşta bitirilebilecek, kısacık fakat dram yüklü bir kitap. Ağır kitapların arasında veya bir akşam otururken okuyup bitirebilirsiniz. Tavsiye ederim.
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 9 verdi
11 beğen · 0 yorum
Şule

Şule

@sule10

''Sergüzeşt''daha çocuk yaşta köle ticaretinin kurbanı olmuş,adı bile sahipleri tarafından kendisine verilmiş,çaresizlerin çaresizi bir kızın hikayesi.Dilber sığınacak kimsesi olmayan,sahipleri tarafından dayaklara maruz kalan ve bunun yanında manevi işkencelerin de yapıldığı(aşağılanma,azarlanma,hakaret)gün yüzü görmeyen ,en taş kalplilerin bile yüreğini sızlatacak bir hayat öyküsüne konu olmuş bir baş karakter.Asil delikanlı ile Dilber arasında gelişen aşk hikayesi iz bırakacak cümlelerle duygularımızı okşuyor..Köle tacirlerinin acımasız pazarlıklarını ve esirlerin çektikleri acıları göstermek için yazılan romanın gerçekten o dönem için gerekli değil bence zorunlulukmuş.Edebi anlamda da çok doyurucu ve okunabilirliği diğer klasik eserlere göre bir tık üstte diyebilirim.
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner

Türk edebiyatında önemli bir eser olsa da bana sıkıcı geldi.
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 4 verdi
0 beğen · 0 yorum
Tuba Taşkale

Tuba Taşkale

@tubataskale

Ortaokul yıllarımda okuduğum en güzel kitaptı insanı derinden etkileyen bir öyküsü var
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Dilber'imiz
Esir Dilber'imizin sergüzeşti hiç bitmeyecek gibi.Fırtınada sağa sola yalpa vuran, ne zaman alabora olacak dediğimiz tekne gibi.Allah'tan olaylar akıcı da merak içinde kalmıyoruz.Konaktan konağa sürükleniş, aradığı huzura nail olamamak,hep hüsran...hep hüsran.Kendi adıma çok beğendiğimi söyleyemem fakat Türk klasiklerini okuyup bitirmek isteyen herkes okuyabilir...!
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

TÜRK klasiklerinden yine güzel bi eser...
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
Ahmet Salman

Ahmet Salman

@ahmetsalman

bu kitabı sadece okumak için elime aldığımı hatırlıyorum sonrasında rüyadan uyanmış gibiydim bir oturuşta bitti farkettirici bir kitap geçmişe dair
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Sümeyye ZOR

Sümeyye ZOR

@sumeyyezor

Türk edebiyatında romantizmden realizme geçiş eseri olarak kabul edilen bu romanda Sezai, esaret konusunu ele almıştır.Paşazade Celal bey ile halayık Dilber'in uygun görülmeyen aşkını anlatır. Serguzest, 2. Abdülhamid Tanzimat döneminde düşünce sisteminin kölelik kurumuna yönelttiği toplumsal bir eleştiridir.
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Ahmet Salman

Ahmet Salman

@ahmetsalman

ilk okuduğum kitap sayılır...bayıldım...bundan daha iyisi olamazdı.kesinlikle tavsiye ederim.hayatım boyunca okuduğum en muhteşem kitaplar arasında listenin en başında...samipaşazade sezai...hakkıyla bir kitap yazmışsın :)
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
İlkokulda okumuştum, benim ilk klasiğimdir :) Anlamını bilmediğim için bana ismi çok çekici gelmişti okuyunca kitabın da bir mükemmel olduğunu anladım. Dönemin köle tacirciliği ve genç kızın aşkı güzel ele alınmış. Yeri ayrıdır :)
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Buse

Buse

@csweetxc

AŞIK OLUNASI CÜMLELER
O kadar saf ve temiz bir sevdayı anlatır ki...
Cümlelerine hayran olduğum kitaptır, tavsiyemdir. Şüphesiz her sayfada farklı bir duygunun tadına varacaksınız.
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
/ 4