up
ara

Dorian Gray'in Portresi

The Picture of Dorian Gray

Dorian Gray'in Portresi Konusu ve Özeti

Dorian Gray'in Portresi
Narlı Ev kitabının da yazarı Oscar Wilde tarafından kaleme alınan Dorian Gray'in Portresi kitabı Roman (Çeviri), Aşk Romanı türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2002 yılında 9789750702938 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Dorian Gray'in Portresi isimli kitap 280 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Nihal Yeğinobalı çevirmiştir. Kitap Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Dorian Gray'in Portresi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Nihal Yeğinobalı
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750702938
Sayfa: 280 sayfa Basım Tarihi: 2002
"Keşke tersi olabilseydi! Keşke her zaman genç kalacak olan ben olsaydım da portrem yaşlansaydı! Bunun için... bunun için her şeyi verirdim!"Özellikle bir genç adamın büyümesini, eğitimini, gelişimini, kendini ve inançlarını keşfetmesini işleyen Dorian Gray'in Portresi için Oscar Wilde, 'bir ruhun hikâyesi' demişti. 1891'de ilk basıldığında ahlâksızlığı yücelttiği gerekçesiyle büyük tepki çeken romanın baş kişileri olan Lord Henry ile Dorian'ın karşılıklı etkileşimleri, Dorian'ın kendini giderek kötüye, şeytani olana, hazcılığa adaması kitabın eksenini oluşturuyor. Son derece saf ve yakışıklı Dorian'daki değişim, Lord Henry'nin sözleriyle ve Dorian'ın kendi portresinde kendi güzelliğini keşfetmesiyle başlar. Lord Henry'nin etkisiyle kötülüğün ve zevkin çekimine kapılan, dünyada gençlik ve güzellikten önemli bir şey olmadığına inanan Dorian için heyecan, kötülükte ve günahtadır; iyilik ve erdemse sıkıcıdır, edilgendir. İyiliği temsil eden Basil'in Dorian'a duyduğu saf tutkuda eşcinsellik öğeleri açıkça hissedilir. Dorian'ın büyük sırrını, portredeki değişimi gören yalnızca Basil olur. Portreye odaklanan, sonsuz gençlik karşısında ruhunu satan ve ruhunun ölmüş olmasından korkan Dorian için kurtuluş var mıdır? Ve Oscar Wilde'ın dediği gibi, herkes Dorian Gray'de kendi günahını mı görecektir?
Kahve Kitap Kurabiye

Kahve Kitap Kurabiye

@kahvekitapkurabiye

Ne dilediğine dikkat et; K(e)aderin Olabilir ...
Hiç hesapta olmayan bir okumaydi. Okuma listesine balıklama dalan bir kitapdı. Sayın @hayatagulumse998 bu kitapla ilgili bir inceleme yazısı yazmış ve ben de bu yazıya yorum yaparken büyük bir cehalet örneğine imza atmıştım. "Kitabı okumanız gerekir sürprizler var." denince aha dedim bir yerde bir hata yaptım. Ve kitap bu şekilde okuma listesinde hiç yokken birden en tepeye çıkıverdi.
Ve evet hiçte benim sandığım gibi değilmiş :).
Şimdi kitabı bir de naçizane ben yorumlayayim ki okuduğuma değsin.

Kitabın özet cümlesini yukarıda yazdım; Ne istediğine dikkat et Kaderin/Kederin olabilir... Hayır kelime oyunu yapmıyorum o cümlede ; ister Kaderin olabilir diye okuyun isterseniz Kederin. Kaderin, Kederin olabilir diye de okuyabilirsiniz.

Yer İngiltere yıl 1800 ler. Dorian muhteşem yakışıklı bir genç (işte benim cahiliğim buradaydi) basil becerikli bir ressam, hary tanrıya kadere ve kadınlara daha doğrusu hiçbir şeye inanmayan bir adam. Herşey bu üçünün bir sohbeti ile başlıyor....
Ressam , yakisiklilin bir portresini yapıyor, inançsız olan yakisiklinin aklına giriyor, yakışıklı bir dilekde bulunuyor. Sonra, sonrası kitabın konusu ...

Bir iki ipucu vermek isterdim sizi kitabı okumaktan alıkoymadan ya da kitabi okumaniza merak uyandiraraktan, bunu nasıl yapabilirim? Deneyelim bakalım ; Ebediyen genç olmak, ebediyen genç kalmak ister miydiniz ? Sizin yerinize bir başkasınin yaşlanmasını? Sizin yaptığınız her hatanın, her yanlışın, her günahın onun yüzünde bedeninde yer bulmasını bir iz bırakmasını ister miydiniz? Çıtayı yukselteyim; Yaptığınız hataların, yanlışların, günahların bedeninize bir iz bırakmasını ister miydiniz ? Ruhunuzu ne karşılığında satardiniz?

Dorian ilk başlarda sizi çileden çıkaracak boğmak isteyeceksiniz dorian'ı hele o güzeller güzeli Sybil'e yaptığından sonra. Ama unutmayın Dorian yakışıklı ve o daha bir .............

Yıllar sonra ise Dorian'a hak vereceksiniz onun samimiyetine güvenecek yaptığı her şeyin basit bir gençlik hatası olduguna inanacaksıniz... derken dorian in içinde ki o çiğlik yine vuracak yüzünüze bir tokat gibi şu cümle ile ve vay be dedirtecek size ;
(Dorian kibri yüzünden kızı esirgemişti. İkiyüzlü olduğu için iyilik maskesi takmıştı. Merak uğruna fedakârlığı denemişti. Bunları şimdi kabul ediyordu.)
Bir iyilik yaptığımızı sandığımız sırada içimizden bize pis pis gülen o çiğlik dorian'la beraber hepimizin yüzüne çarpacak.

Ben kitabı sevdim. Okumam 3-4 günümü aldı ben yavaş okuyorum. Yoksa bir akşam saat 8 gibi elinize alıp gece 12 - 1 sularında bitirebileceginiz bir kitap, yani akıcı bir kitap. Aşağıyada kıtadan bir kaç alıntı bırakıp bu mevzuyu kapatalım. Hepinize İyi OKUmalar !!!!

"Günümüzde insanlar her şeyin fiyatını biliyorlarsa da hiçbir şeyin değerini bilmiyorlar.”

"Erkek, yorgun düştüğü için evlenir, kadın merak duyduğu için. İkisi de hayal kırıklığına uğrarlar.”

"Bir kadın kendi kızından on yaş küçük gösterebildiği sürece hayatından hoşnuttur. "

"Sosyete, en azından uygar toplumların sosyetesi, hem zengin hem çekici hem de ilginç olan kişiler aleyhinde söylenenlere inanmaya asla gönüllü olmaz. Nezaket kurallarının ahlak kurallarından daha önemli olduğu konusunda içgüdüsel bir kanısı vardır ve onun görüşüne göre en büyük saygınlık bile iyi bir aşçıbaşı kullanmaktan daha az önemlidir. Öyle ya, kötü bir sofra açan, kalitesiz şarap sunan kişinin özel yaşantısında kusursuz bir insan olduğunu bilmek neye yarar? Bir gün bu konu konuşulurken Lord Henry’nin dediği üzere, baş yemeğin sofraya soğuk gelişinin günahını en üstün erdemler bile ödeyemez! "

"Hayat irade ya da niyetle yönetilmiyor. Hayat bir sinir ve lif sorunudur, hücre sorunu. Düşüncelerimiz bu ağır oluşan hücrelere girip gizlenir, tutkularımız buralarda barınıp düşler kurar. Sen kendini güvenlikte sanırsın belki, güçlü olduğuna inanırsın. Gel gör ki bir odada ya da sabahleyin gökyüzünde gözüne rastgele çarpan bir renk tonu bir zamanlar sevdiğin bir kokunun beraberinde getirdiği gizli anılar, çoktan çalmadığın bir müzikten bir ezgi, unutulmuş bir şiirin yeniden karşına çıkan bir satırı... İnan bana, Dorian, hayatımız böyle şeylere bağlıdır. "

"romanlarda kullandığımız şeyler gerçek yaşamda kullanmadığımız şeyler değil midir? "

"Şu yaşam denen şey nasıl da dramatik! Harry, bütün bunları bir kitapta okumuş olsaydım hiç kuşkusuz ağlardım. Oysa şimdi sahiden oldu ya, her şey öyle olağanüstü geliyor ki gözyaşlarım akamıyor. "

10 üzerinden 8,5 verdim ...
ataç ikon Dorian Gray'in Portresi
kitaba 9 verdi
11 beğen · 4 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Vay vay vay diyorum Sn. KahveKitapKurabiye on numara beş yıldız bir inceleme ??
16.10.17 beğen 2 cevap
feza (@feza)
Gercekten guzeldi incelemen..?
16.10.17 beğen 2 cevap
ramo

ramo

@ramazanarslan

Ruhunu Şeytana Satmadı!
"Yaşamak öyle büyük bir hayal kırıklığı ki" diyor Oscar Wilde kitabın da. Betimlemelerin ve yoğun anlatımın harikanın ötesinde olduğu bu kitapta kendinizden bir parça bulacağınıza inanıyorum.Yaratılan kurguda İngiliz üst tabakasının birbirleri ile olan ilişkileri ve topluma bakış açıları arka planda olmasına rağmen yer yer de öne çıkartılarak anlatılmış. Baş karakterimiz Dorian Gray'in manipülasyon sonucu nereye vardığını gördük. İlk başlarda çok yakın dostum/arkadaşım dediği Basil'in yakın dostu olan Lord Henry ile tanışması büyük bir kırılma noktası yaratıyor. Kırılmadan önce,ressamın Dorian Gray'e bakış açısı, kitabın yayınlandığı dönem de ahlaksal açıdan doğru bulunmadığı için sansüre uğramış olsa da okurken anlatımın çok yakın ve samimi olduğunu portresini çizerken bunu tuvaline yansıttığına inanıyorum.Lakin ölümüne götürenin de yine kendi yarattığı eserin olması ve bir ikilemde kalması belki ressamın düşüncelerini sorgulatmıştır.Yalnız biz bunu eserde göremiyoruz, sadece pişmanlığını belirtmesi ve yaşamının son bulması arası zaman çok hızlı akıyor. Hayranlığa varan etkileşim ve yönlendirme ,kibir sosuyla Dorian Gray'in sonunu getiriyor bir yönden. Ama ressamın etkisi Lord Henry'nin yanında yavan kaldığını düşünüyorum. Tamam bir pohpohlama var! Gel gör ki Dorian Gray'in Lord Henry ile ilk görüşmesinden sonra bir anda değişmesi ve bunu okuyanın gözünde betimlenmesi bariz bir şekilde ressamı geri plana atıyor. Peki Lord Henry'e ne demeli? Kavramları kendine göre açıklama ve yeniden tanımlama ile şunu düşünmüyor değilim ; benim arkadaşım olsa beni de baştan yazar! Yavaş yavaş işliyor Dorian Gray'i,tanımlamaları açıklamaları ile; aslında bir yerde belli lakin kişilerin yaş durumlarıyla yaşantıları bunu normalleştiriyor.
"Belki de hiçbir zaman yoktu. Toplum korkusu –ki ahlakın temelidir–, bir de dinin püf noktası olan Tanrı korkusu: Bizi yöneten iki şey işte bunlar" diyor yazar.Bunu da Lord Henry'nin ağzından duyuyoruz. Tarih böyleydi,yazarın yaşadığı zaman diliminde de ve şuanda da! Yaratan ve yaratılmış olanının etkisi! Lord Henry'e göre bir çıkış kapısı, yaptığı veya yapacağını bu cümle ile aklıyor. Çünkü kendisi diyor: hiç bir zaman böyle şeylerin olmadığını.
"Şeytandan kurtulmanın tek yolu şeytana uymaktır" aslında Lord Henry'e uymaktadır bu söz. Şeytanı geçmiş olan Lord'a uyan ise Dorian Gray oluyor.
Sibly Vane ardından kardeşinin ölümü "tatlı prensi" git gide ruhsuz bir hale getirirken,bence Lord Henry'den aldığı en önemli fikrin kendini aklama olduğunu görüyor ve bunu da okurken görmeden geçemiyoruz.
Böyle ilerlerken ressamı öldürmesi de ve bunu yaparken sanki bir şeylerin düzeleceğini umması veya eskiye dönmesini beklemesi! Hızını alamadan tehdit yoluyla cesetten kurtulması!
Yaşının genç olmasıyla birlikte imkanların var olması, manipülasyona açık,insan duygularına hitap gibi her şeyi ile bir bütün karakter Dorian Gray.Kurgunun muhteşemliği ise çevresinde ki yaratılan karakterlerin bir bütünlüğünü oluşturması.
"Kişiyi günahtan arındıran itirafın kendisidir, yoksa günah çıkartan papaz değildir"diyor Lord Henry bir diğer buluşmasında Dorian Gray'e. Belki arındığını düşünüyor belki de değil.
Renklerin bir araya gelmesi ve ressamın modelini çizdiği bir portre ile başlayan ve portre ile biten eser,içine her türlü duyguların katıldığı,olayların çok hızlı ve etkili aktığı bu kitapta, iyilik veya iyiyi görmeyi Lord Henry ise şu şekil de görüyor; "hepimiz başkalarına iyilik kondurmayı severiz, çünkü hepimiz de kendi kellemizden korkarız. İyimserliğin temeli katıksız korkudur. Bize yararı dokunabilecek erdemleri komşumuzda görebildiğimiz için kendimizi yüce gönüllü sanırız. Hesabımızdan daha çok para çekebilelim diye bankacıyı överiz, elini cebimize atmasın diye yol kesen haydutta iyi yönler buluruz.
Dorian Gray ruhunu insana sattı!
ataç ikon Dorian Gray'in Portresi
kitaba 9 verdi
2 beğen · 0 yorum
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Bir günahtan kurtulmanın en iyi yolu ona teslim olmaktır" dediler ve Dorian Gray ruhunu şeytana sattı.

Sen nasıl bir kitaptın öyle. Bu kadar etkileyeceğini düşünmemiştim okumaya başlarken. @zeplinkitap çevirisi de bu harikalığa eklenince etkisinden bir müddet çıkamadım. Kitap Oscar Wılde'nin tek romanı. Ve roman da o kadar güzel ve derin bir şekilde kendi karakterini anlatmış ki, okudukça zekasına hayran kalmadım desem yalan olur.

*Dorian, Genç, Yakışıklı, genç, asil, duruşunda herkesin hayranlığını üzerine çeken bir efendilik hakim. Ve yıllar geçtikçe gençliğini koruyan, günden güne kendi kimliğini kaybeden Dorian.

*Basıl Hallward, kendi içine kapanık, birazda çelimsiz ve herkesten kendini soyutlamış bir ressam. Ve yolları Dorian ile kesiştiğinde, hayatındaki en değerli yapıtını ortaya çıkarır. Doriana olan duyguları eserine o kadar güzel yansır ki ortaya "Dorian Gray'in Portresi" çıkar. bu portre gerçeğinin aynısıdır. Dorian kendi portresini gördüğü anda ona aşık olur. Burada aslında Oscar Wilde kendi duygularını cesurca romana işlemiştir, ve bu durum bu kitabın eleştirilmesine ve hakkında fazlaca sansğr uygulanmasına sebep olmustur.

lort Henry, Basil sayesinde Dorian ile tanışıp onun hayatındaki en değerli varlık haline gelir. Her şeyi başlatan Henry. İçinde fırtınalar kopan, herkese her şeyi öğütlediği ama istediği hayatı yaşayamayan, aşk'ı, sevgiyi, sadakati basit ve değersiz ve aciz insanların hisleri olarak gören, özellikle kadınları aşağılayan ve basite indiren Henry. Aslında Dırianın içindeki Şeytani duyguları temsil eden Henry.

"Dorian'a sorduğu ve geri dönüşü olmayacak o soru! Ruhunu Şeytan'a satar mısın? Evet.
Ve iyilik kaybetti, çünkü iyilerin hepsi öldü."
"Beni öldürecek misin ? Duygularına hükmettiğin adamı öldürecek misin ? Beni sen yarattın" dedi Dorian. 

Ve Dorian yavaş yavas kendi sonunu hazırladı. Etrafındaki insanları bir bir öldüren ve bundan rahatsızlık duymayan keyif alan Dorian. Artık içindeki kötülük ortaya çıkmıştı ve bu kötülük yavaş yavaş kendi sonunu getirecekti. Nitekim Basil'in yaptığı kendi tablosu da zaten sonu oluyor. Acı dolu, ani bir ölüm. Bir yanı kötülük bir yanı iyilik... Bu roman bana insanın içinde beslediği iki tür duyguyu yansıttı. Ve hangisini ortaya çıkaracağının kararını vermelisin... Kötülük galip gelmemeli, Dorian bir temsildi... Kötülük ruhuna hakim oldu yedi bitirdi... Ya siz....

Çok farklı ve gerçekten etkilenerek okuduğum değerli bir eserdi. Sizinde tanışmanızı isterim. Yazacak çok şey var ben artık susayım 😉📚💜
ataç ikon Dorian Gray'in Portresi
kitaba 10 verdi
16 beğen · 14 yorum
Mehmet (@yoldas)
Yaklaşık bir yıldır almak isteyip ama bir türlü almadığım bir kitap. Daha iki gün önce kitap alışverişi yaparken raftan indirdim nedense yine yerine bıraktım. Bayağı olumlu şeyler yazılıyor kitap hakkında ince Memed serisini bitirdikten sonra alıp okuyacağım. İnceleme için teşekkürler.
04.09.18 beğen 1 cevap
ayse gülce (@aysegulce)
👍 Bunun bir de sendromu var.☺
04.09.18 beğen 1 cevap
Gökçe (@kirmizitilkiyollarda)
Filmini seyretmiştim gerçekten etkileyici bir konusu var. Bir bu kitabın filmi bir de koku kitabının filmi beni çok etkilemişti. Öneririm.
04.09.18 beğen 1 cevap
tutimucizeguyem (@elas)
Çok beğendim incelemenizi teşekkür ederim.
04.09.18 beğen 1 cevap
Ecem Çağla Demir (@ecemcaglademir)
Çok güzel yazmışsın mutlaka alacağım
04.09.18 beğen 1 cevap
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Ben demiştim ama ben demiştim 😊😊 en sevdiğim ve hastası olduğum bir kitaptır filmini 4 kez izledim. Şimdi yine izleyesim var. İncelemeniz güzel olmuş 😊
04.09.18 beğen 2 cevap
batu galatasaray (@batugalatasaray)
Bnde drone var havadan tüm yorumlari goruyorum 😁😁
05.09.18 beğen 2 cevap
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Oscar Wilde ki kendisi şu dünyada hayranlık duyduğum, tanışmak isteyeceğim ender adamlardan biridir, kişiliği bana her zaman gerçeküstü gelmiştir, gerçek bir karakterden ziyade bir film karakteridir sanki. Bu kadar alaycı, bu kadar küstah, bu kadar zeki... Feminen tavrını da düşünürsek evet; Jack Sparrow... Pardon, pardon... Kaptan Jack Sparrow!
Cidden hoş bir kitap yalnız dil fazla ağdalı, gereksiz ağdalı-bunu da Cem Yılmaz' dan duymuştum, ağdalı dil- Okuduğum kitaplar içinde gördüğüm en sıkıcı karakterlerden biri bu kitapta; Basil Hallward(Oscar Wilde' mış bu aslında, Oscar öyle diyor). Yani neredeyse Sartre' nin Bulantı kitabında kütüphanede takılan gereksiz şahsiyet kadar ya da Kürk Mantolu Madonna'nın sünepesi Raif Bey kadar sıkıcı. Olsun; tüm zamanların en renkli karakterlerinden biri de yine bu kitapta çünkü; Lord Henry(Herkes bunu Oscar Wilde sanıyormuş ki ben de öyle sanıyorum hala daha). Kendisi azılı bir hedonizm temsilcisi hatta hedonizmin ta kendisi. Adam size en ters gelecek kavramı bile o kadar güzel savunuyor ki sadece saygı duyabiliyorsunuz kendisine. Bu Lord Henry şeytanın sağ kolu gibi bir şey, ağaçtaki yılan, kadın olsa adı Lilith olurdu muhtemelen. Lilith demişken ne seksi hatundur o be, neyse.
Dorian Grey(Oscar Wilde' ın olmak istediği kişiymiş bu da Oscar Wilde' a göre) de yakışıklı bir eleman. Bu şeytanla bir tanışıyor, sonra seyrele eğlenceyi. O günah senin bu günah benim diyerek altını üstüne getiriyor dünyanın. Gerçi kitapta tam olarak böyle demiyor ama siz bana güvenin, aslında böyle(ulan sansürlü halinde bile bunu anlamışım ya kendimle gurur duydum şu an). Haz veren ne kadar günah varsa hepsini işliyor Dorian. Ne diyordu Woody Allen? ''Şu hayatta hoşuma giden ne varsa ya ahlak dışı, ya yasa dışı ya da şişmanlatır.'' Dorian da ahlak dışı her haltı yiyor ve Lord Henry' nin muhteşem bakış açıları sayesinde zerre pişmanlık duymuyor. Dahası zaten hiçbir olumsuzlukla da karşılaşmıyor.
Portre kısmına gelince; ya şu sıkıcı bir karakter var dedim ya, işte o ressam. Bizim Dorian o kadar yakışıklı ki ressam etkileniyor ve onun bir tablosunu yapıyor daha kitabın başında. Dorian' a hediye ediyor tabloyu. Dorian' ın yediği her haltın bedelini bu tablo ödüyor işte kitap boyunca. Kitabın sonunda da Dorian ''I see death people'' diyor bir bakıma.

Not: Parantez içindeki kısımlar, Everest Yayınları' nın sansürsüz olarak bastığını söylediği yeni basımın açıklamaları dikkate alınarak sonradan eklenmiştir.
ataç ikon Dorian Gray'in Portresi
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

DORIAN GRAY'İN PORTRESİ

Roman; Yazarı:Oscar Wilde (d.1854 - ö.1900) ; Çevireni: Ferhunde Gökyay & Orhan Şaik Gökyay; Remzi Kitapevi; İkinci Basım: Ağustos 1968; 251 Sayfa (9) (Perşembe, 24 haziran 2010)

DORIAN GRAY'İN PORTRESİ adlı romanı devrettim nihayet.Başladığım fakat araya başka bir romanın (KIZILA BOYALI SAÇLAR) girmesiyle yarım bıraktığım bir romandı.

Kaya Yayınları'nın 1988 basımı EN ÜNLÜ DÜNYA YAZARLARI adlı ve Türker Acaroğlu'nun düzenlediği kitaptan bu romanın yazarı Oscar Wilde hakkında bazı bilgiler edindim.Wilde,henüz kolejde okuyorken takındığı sanatçı tavırlarla herkesi kendinden uzaklaştırmış.Kitaptan aynen alıntılamak istiyorum:'Saçlarını uzatır,spor oyunlarını kötüler,odasını tavuk kuşu tüyleri,zambaklar,sanat yapıtlarıyla süslerdi.Gerçi arkadaşları onu birkaç kez ırmağa attılar,ama bu gibi huylarından bir türlü vazgeçiremediler.(...) Öğrenciliği sırasında kadınsı davranışlarıyla dikkati çekti.'

DORIAN GRAY'İN PORTRESİ adlı romanı okuduğumda yazarı Oscar Wilde'in bu eserdeki Dorian Gray ile kendisini anlattığını tahmin etmiştim.Yazarın tek romanı imiş.Konusu da bir hayli ilginç romanın.

Bir ressam Dorian Gray'in portresini yapar.Ressamın arkadaşı Lord Henry ile tanışırlar portre tamamlandığında. Ortaya çıkan tablo şaşırtıcı biçimde aslına benzemektedir Dorian'ın bir dileği vardır:Tablo yaşlansın ama kendi hep genç kalsın.Bu dilek gerçekleşir.Dilek Dorian'ı hep genç tutar.Dilek Dorian'ı bir serserinin eliyle ölmekten kurtaracaktır.Gerçekten yıllar geçmektedir ama Dorian Gray yaşlanmaz.Fakat portre Dorian'ı ölümden kurtardığı gibi onun sonunu da hazırlamaktadır.Lord Henry'nin,hayata ve insana dair betimlemeleri yazılmamış olsa pek yavan,kuru bir anlatımı olacağını söyleyebilirim romanın.

Romanı okuyorken,sonuç bölümünde sayfaların azaldığını görüp şaşırdığımı hatırlıyorum.Sonu,gerçekçilik hayranlarını kızdırabilir ama onlar zaten bu eseri okumasınlar! Romanın başından sonuna kurmaca olması son sayfayı okuduğumda şaşırmamamı sağladı.Kimse Oscar Wilde'a kızmasın(!) : Roman kurmaca bir edebiyat eseridir.

Hamiş: 19 şubat 2010 günü sekiz puan verdiğim bu güzel romanın filmini bir sonraki akşam seyrettim.DORIAN GRAY'İN PORTRESİ romanına 9 puan veriyorum.Bazı romanlara verdiğim puanlar bir zaman sonra artabiliyor;aslında genelde azalıyor bu puanlarım.Bu satırları okumuş olan başka arkadaşlarımda da oluyor mu bu durum acaba? Merak ettim şimdi!
ataç ikon Dorian Gray'in Portresi
kitaba 10 verdi
2 beğen · 2 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
:((
11.10.17 beğen 1 cevap

Dorian Gray'in Portresi - S41

Ressam acı acı, "Bu senin marifetin, Harry!" dedi.
Lord Henry omuz silkti. "Karşımızdaki gerçek Dorian Gray... Hepsi bu."
Burcu S. tarafından eklenmiştir.
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

“İnsanoğlu kendini aşırı ciddiye alıyor. Dünyanın işlediği ilk günah budur. Mağara adamı gülmesini bilseydi tarih çok daha başka olurdu...”
ataç ikon Dorian Gray'in Portresi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
15 beğen · 1 yorum
Elsa Rose (@elsarosee)
👍👍👍
30.12.18 beğen cevap
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Bir kişiliği mahvetmek istiyorsan tek yapacağın iş, onu düzeltmeye çalışmaktır.
ataç ikon Dorian Gray'in Portresi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 0 yorum
Fethiye

Fethiye

@fthykc

Birilerinin dediği gibi; biz kadınlar kulağımızla severiz, nasıl ki siz erkekler gözünüzle seviyorsanız.
ataç ikon Dorian Gray'in Portresi
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Fethiye @fthykc doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar bizde.İşte bunu bilmiyor Dorian Gray.
07.03.17 beğen cevap
Fethiye

Fethiye

@fthykc

Karmaşık ve gergin huylu kişiler hep böyledir. Çok güçlü olan duyguları ya incitir ya da eğilir. Ya öldürür ya da ölür. Sığ hüzünler, sığ aşklar uzun ömürlüdür. Büyük aşklar, büyük üzüntülerse kendi büyüklüklerinin kurbanı olurlar
ataç ikon Dorian Gray'in Portresi
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
Fethiye

Fethiye

@fthykc

Bilmek her şeyin sonu olur. Çekici olan bilememektir. Sis her şeye harika bir güzellik katar.
ataç ikon Dorian Gray'in Portresi
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
338
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
163
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
1177
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
Elsa Rose

Elsa Rose

@elsarosee

 paylaşım fotoğrafı
Lord henry için bu kitabı okuyun derim👍
ataç ikon Dorian Gray'in Portresi
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
13 beğeni · 4 yorum beğen ikon
Bearded Angler (@beardedangler)
Üstüne bi de siyah beyaz filmi var onu da izle ablam.
23.12.18 beğen 2 cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Başlıyorum... paylaşım fotoğrafı
Başlıyorum...
Başlıyorum Dorian Gray’in Portresi’ne...
ataç ikon Dorian Gray'in Portresi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
27 beğeni · 3 yorum beğen ikon
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Cok iyi bir secim gulsah keyifli okumalar 😃
01.10.18 beğen 2 cevap
Fade Out

Fade Out

@fadeout

 paylaşım fotoğrafı
Oscar Wilde aforizmalarının kaynağı
ataç ikon Dorian Gray'in Portresi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğeni · 0 yorum beğen ikon
 paylaşım fotoğrafı
sonsuz güzellik için ruhunu şeytana satan dorian gray.
ataç ikon Dorian Gray'in Portresi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
18 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Hayran kaldığım kitaplardan biridir. Filmi de keza muhteşem.
01.07.18 beğen 1 cevap