up
ara

Keşke Gerçek Olsa

Keşke Gerçek Olsa Konusu ve Özeti

Keşke Gerçek Olsa
Keşke Gerçek Olsa kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Saadet Özen
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750712821
Sayfa: 206 sayfa
Hastalarına hayat vermeye çalışırken kendini hasta yatağında derin komada bulan acil servis doktoru Lauren, yaşam ile ölüm arasında sessiz bir mücadeleye girer. Annesi bile farkında değildir bu mücadelenin, servisin bölüm şefi olan hocası ise çoktan fişin çekilmesinden yanadır. Lauren "kendini" hastanede bırakıp sesine karşılık aramaya başlar, ulaşamadığı yer yoktur ama hiç kimse farkında değildir varlığının/yokluğunun... Ve bir gün, artık başkasının oturduğu dairesinde yakalanır. İlk kez görülür, duyulur olmuştur... Annesinin evini kiraladığı Arthur, genç ve çok başarılı bir mimardır. Banyo dolabında Lauren'ı bulmasını, önce yakın dostu ve ortağı Paul'ün bir sürprizi olarak düşünür. Ancak Lauren'ın bir süredir gözlemlediği Arthur'la ilgili anlattıkları onu ikna eder ve Lauren'ın var olma savaşına o da katılır...Marc Levy'nin sinemaya da uyarlanan bu çoksatar kitabı (ki sinemalarımızda Cennet Gibi adıyla gösterildi), daha ilk sayfalarından başlayarak okuru kendine bağlıyor. Her ânı bu sevimli ikiliyle birlikte yaşıyor, duygulanıyor, çaresizliğe düşüyor, umutlanıyor, umutlarını yitiriyor ve büyüklere yazılmış bu masal için "keşke gerçek olsa" diyorsunuz...
Keşke Gerçek Olsa Marc Levy

If Only It Were True Goodreads Puanı 5/3,56 Benim puanım 5/5 Bu kitabı unutulmazlarım arasına ekledim..
2005 Yılında Reese Whitperson ve Mark Ruffalo'nun başrollerinde filmide çekilmiş..En kısa zamanda filminide seyredeceğim..


İlk defa okuduğum bir yazar Marc Levy tavsiye eden arkadaşlarıma çok teşekkür ederim..Yazarın diğer kitaplarını okumaya devam edeceğim..

Öncelikle y azarın anlatımı,kurgusu çok güzeldi.Çok akıcı idi.Takip edeceğim bir yazar olacak.Keşke Gerçek Olsa'nın devamı niteliğinde yazılmış Sizi Tekrar Görmek 'i de okuyacağım..Çok ısrarlı gelen istekler doğrultusunda devamını yazmış yazar..Bence de isabet etmiş kitabın sonunda hikayenin yarım kalmışlık hissi vardı..
Konusu çok duygusal gizemli bir hikaye idi..Genç ve güzel bir doktor olan Lauren trafik kazası geçirerek derin bir komaya girer.
Bu komaya girdikten sonra ruhu bedeninden ayrılarak özgürce dolaşmaya başlar..Kendi evini de sık sık ziyaret eder..Lauren'in evini kiralayan Arthur başarılı bir mimardır.Bir gün gardrobunda Lauren'i görür ve hikayemiz başlar.Lauren'i ondan başka gören duyan yoktur..Önceleri ona yardım amacı ile başlayan ilişkileri büyüleyici bir aşka dönüşür..Birlikte sihirli zamanlar geçirmeye başlarlar..Arthur'un geçmişteki yaraları da bu ilişki ile gündeme gelir..
Bir problemleri vardır ama Lauren'in annesi doktorların ısrarı ile ötenaziye ikna olur..
Çok güzle bir romandı herkes mutlaka tavsiye ederim...
ataç ikon Keşke Gerçek Olsa
kitaba 10 verdi
0 yorum
Satıgül Yüksek

Satıgül Yüksek

@gulunkitapligi

Çok uzun yıllar önce okuduğum bir romandı :)

Kitapta geçirdiği bir trafik kazası sonucu,komaya giren acil servis doktoru Lauren'ın sıra dışı hikayesi anlatılıyor, sıra dışı diyorum çünkü Lauren'ın, kalbi aslında kaza sırasında durmuştu, ve müdahale eden ekip genç kadının bedenini tam morga götürmek üzereyken birden nefes alp verdiğini fark etmiş, olaylar da bundan sonra başlamıştı..

Lauren yapılan ameliyat sonrasında bir türlü uyanamamış ve komaya girmişti, fakat asıl olay kadının bedeni koma halindeyken ruhunun özgürce dolaşabilmesi dir, kimse onu farketmeden istediği yere gitmektedir.

Romanımızın erkek karakteri Arthur, bu ikilinin tanışmaları inanılmaz bir şekilde oluyor nasıl mı , Lauren'ın ruhu Arthur'un evinde, bizzat adamın kıyafet dolabında bitiveriyor, aslında genç kadın Arthur'un kendisini görebilmesine şaşırıyor. Ve şu sözler dökülüyor dudaklarından;

"Söyleyeceklerimi anlamak kolay değil, kabul etmekse olanaksız: ama öykümü dinlemeye, bana güvenmeye razı olursanız, belki sonunda bana inanırsınız: ve bu çok önemli, çünkü farkında değilsiniz ama dünya üstünde bu sırrı paylaşabileceğim biricik insan, sizsiniz.”

Hikayenin gerisini Arthur'la birlikte bizde öğreniyoruz :)

Devam Kitabı " Sizi Tekrar Görmek" henüz okuyamadım
ataç ikon Keşke Gerçek Olsa
kitaba 8 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

'Yaaaaaa :(' şeklinde sonlandırdım kitabı :) Marc Levy'nin okuduğum ilk kitabı. Elbette son olmayacak :) Konusu hakkında bahsedeyim.
Genç ve güzel bir doktor olan Lauren trafik kazası geçirerek derin bir komaya girer. Komaya girdikten sonra ruhu bedeninden ayrılarak özgürce dolaşmaya başlar. Kendi evini de sık sık ziyaret eder. Lauren'in evini kiralayan Arthur başarılı bir mimardır. Bir gün gardrobunda Lauren'i görür ve hikayemiz başlar. Lauren'i ondan başka gören duyan yoktur. Önceleri ona yardım amacı ile başlayan ilişkileri büyüleyici bir aşka dönüşür. Birlikte sihirli zamanlar geçirmeye başlarlar. Arthur'un geçmişteki yaraları da bu ilişki ile gündeme gelir. Tek sorun Lauren'in annesi doktorların ısrarı ile ötenaziye ikna olur... Gerisinide kendiniz okuyuverin gari
ataç ikon Keşke Gerçek Olsa
kitaba 8 verdi
0 yorum
Özge Uzun

Özge Uzun

@ozgeuzun98

Güzel bir hikaye olduğunu söylemeden başlamak istemem. Komadaki insanlarla ilgili gizem yıllar boyu daha bizi uğraştıracak gibi görünürken böyle konularda ilginç teorilere dayanan kitapları seviyorum. İnandırıcılığı tartışılır olsa da. Arthur'u Lauren' den daha ilginç bulduğumu söylemem gerek. Lauren için biraz sıkıcı da denebilir. Aralarındaki ilişki de fazla dramatik anlatıldığı için çok samimi gelmedi bana. Ancak Arthur'a ve ortağına, aralarındaki ilişkiye bayıldım. Yazar dili iyi kullanıyor belli ki. Basit ama bu tür kitaplarda böyle olmalı zaten diye düşünüyorum. Rahatsız edici olan şey bazı yerlerdeki duygusal, dramatik anlatımın diyalogları yapaylaştırması bana göre. Tabi bir çoklarına çekici gelebilecek bir özellik de olabilir.
ataç ikon Keşke Gerçek Olsa
kitaba 8 verdi
0 yorum
armand duval

armand duval

@armandduval

"Yaşamın bir yılının ne olduğunu mu merak ediyorsun: Bu soruyu yıl sonu sınavında başarısız olmuş bir öğrenciye sor.
Yaşamın bir ayı: Bu konuda erken doğum yapmış, bebeğini sağ salim kollarına almak için kuvözden çıkmasını bekleyen bir anneyle konuş.
Bir hafta: Ailesine bakmak için bir fabrikada ya da maden ocağında çalışan bir adama sor.
Bir gün: Kavuşacakları günden başka bir şey düşünemez olmuş aşıklara sor.
Bir saat: Asansörde mahsur kalmış bir klostrofobiğe sor.
Bir saniye: Bir araba kazasından kıl payı kurtulmuş bir adamın yüzündeki ifadeye bak. Ve saniyenin milyonda birini olimpiyatlarda uğruna ömrünü verdiği altın madalya yerine gümüş madalya almış atlete sor..."
ataç ikon Keşke Gerçek Olsa
kitaba 10 verdi
0 yorum

Keşke Gerçek Olsa - S41

Tamam işte;beş dakikalığına olup bitenleri gözden geçirin,sizden tek istediğim bu.
Melda Doğan tarafından eklenmiştir.
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

"Ölen bir anne, yanan bir kitaplıktır."
ataç ikon Keşke Gerçek Olsa
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

"Yaşamın bir yılının ne olduğunu mu merak ediyorsun: Bu soruyu yıl sonu sınavında başarısız olmuş bir öğrenciye sor. Yaşamın bir ayı: Bu konuda erken doğum yapmış, bebeğini sağ salim kollarına almak için kuvözden çıkmasını bekleyen bir anneyle konuş. Bir hafta: Ailesine bakmak için bir fabrikada ya da maden ocağında çalışan bir adama sor. Bir gün: Kavuşacakları günden başka bir şey düşünemez olmuş aşıklara sor. Bir saat: Asansörde mahsur kalmış bir klostrofobiğe sor. Bir saniye: Bir araba kazasından kıl payı kurtulmuş bir adamın yüzündeki ifadeye bak. Ve saniyenin milyonda birini olimpiyatlarda uğruna ömrünü verdiği altın madalya yerine gümüş madalya almış atlete sor."
ataç ikon Keşke Gerçek Olsa
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Geride kalan kalbinizse, mutlaka geri dönersiniz...
ataç ikon Keşke Gerçek Olsa
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Ayaklara serilen mutluluğu görebilmek, eğilip onu kollarına alacak cesarete ve kararlılığa sahip olmak... onu korumak. Yürekle el ele veren zekâdır bu. Yürekten yoksun zekâ kuru mantıktır ve çok büyük bir anlam taşımaz...
ataç ikon Keşke Gerçek Olsa
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Lavinia

Lavinia

@biikahvebikitap

Paul kollarını gökyüzüne kaldırarak Tanrı`ya haykırdı: “Neden ben?” Birkaç saniye, sessizce yıldızları seyretti; herhangi bir yanıt gelmediğinden, omuz silkerek mırıldandı. “Evet: biliyorum! neden olmasın!”
ataç ikon Keşke Gerçek Olsa
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...