up
ara

Müslümanca Yaşamak

Müslümanca Yaşamak Konusu ve Özeti

Müslümanca Yaşamak
Kuyu kitabının da yazarı Rasim Özdenören tarafından kaleme alınan Müslümanca Yaşamak kitabı İslam, Müslümanlık türünde okuyucusu ile buluşuyor. İz Yayıncılık yayınevinden 0 yılında 9789753550772 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Müslümanca Yaşamak isimli kitap 176 sayfadan oluşuyor. Kitap Müslümanlıkla İlgili Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Müslümanca Yaşamak kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İz Yayıncılık
ISBN: 9789753550772
Sayfa: 176 sayfa
"Fakat en önemlisi, Müslümanın kendi iç oluşumunu gerçekleştirmeye çalışmasıdır. Müslümanlar sürçtükleri, tökezledikleri yerde, bunun başlıca sebebinin kendi iç oluşumlarını tamamlamakta gösterdikleri ihmalden kaynaklandığını görmezden gelmemelidir."En çok okunan çalışmalarından biri olan Müslümanca Yaşamak'ta Özdenören'in İslam'ın bugün nasıl yaşanacağına dair önemli ilkesel ve pratik ipuçları sunuyor.
erhan

erhan

@munzevi

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler kitabından sonra vakit kaybetmeden okuduğum ve beni mahcup etmeyen değerli bir eser. Rasim Özdenören yine pek mühim noktalara temas etmiş.

Bir çok düşünür durum tespiti yapar, bu konuda gerçek bir maharet sahibidir. Lakin iş, sorun teşkil eden bu tespitin çözümüne gelince afallar. Çünkü çözüm yolunda temel edindiği yegane bir sistem yoktur. Konu hukuksa ayrı bir yol izler, ahlaksa ayrı; bahsi geçen konu ticaretle ilgiliyse ona farklı bir açıdan yaklaşır, bilimle ilgiliyse farklı. Bu ise ister istemez bir kefesi diğerinden ağır olan bir terazi ortaya çıkarır. (Günlük hayatta çok duyduğumuz "iş başka arkadaşlık başka" lafzı ile kastedilen mantığı anlatmak istiyorum.) İşte Özdenören farklı konulara farklı temellerden gidilemeyeceğini bilen biri.

Kitapta bir Müslümanın nasıl yaşaması gerektiği, bu yaşayışın hangi temel üzre olması gerektiği anlatılıyor. Sorunlara bu temelle yaklaşıp, çözümlerin de bu temel üzre yapılması gerektiği açıklanıyor. Müslüman İslam'ın ona bahşettiği bu temeli (Kur'an-ı Kerim ve Sünnet-i Seniyye) her yöne dağıtmalı. Bir yönde kullanıp, diğer yanda kestirip atmamalı. Namaz kılmada Müslüman olup, devlet yönetiminde laik olamazsın! Oruç tutarken Müslümanca yaşayıp, içkiye-kumara-zinaya-kavmiyetçiliğe kayıtsız kalan bir tavır takınamazsın! Kitap da tam olarak bu çerçeve içerisinde hareket ediyor. Lakin insanımızın artık söz ile hareket etmediğini de bilen Özdenören, bu can alıcı noktada sözü söyleyene de nasıl davranması gerektiğini açıklıyor;

<< İnsanlar bugün konuşulanı işitiyor, fakat söz onları harekete geçirmeye yetmiyor. Onun aklını başına getirmek için yakasından tutup sarsmak da işe yaramayabilir. Ondan yapması beklenen şey neyse, onu "ben yapmalıyım" diye öne çıkmak gerekiyor.>>

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler adlı kitap gibi bu da okunması, okutulması ve hayata geçirilmesi(yaşanması) gereken bir eser.
ataç ikon Müslümanca Yaşamak
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
serpil çakır

serpil çakır

@serpilcakir

Müslümanca yaşamak
Müslümanca düşünme üzerine denemelerden hemen ertesi gün okudum. İkisini de bir günde bitirdim. Tatilde bana çok güzel yol arkadaşı oldular. Yazarın dili gayet akıcı insanı sıkmıyor(konuyla ilgiliyseniz) herkes dine dair bir şeyler biliyor,duyuyor yahut görüyor fakat ne kadar ne kadar uyguluyoruz? Günümüz şartlarını insanın geldiği noktayı çok güzel özetliyor ve çıkış yolları da sunuyor bizlere. Yalnız dikkatimi çeken her iki kitapta da (sanırım bu kitapta daha yoğundu) arada bazı kelimelerin veya terimlerin ingilizcesini vermiş. Bunu biraz gereksiz bulsam da yazar zaten belli bir eğitim düzeyine hitap eden biri. Aşk romanları, kokulu kokulu kitaplar okuyanlar zaten deneme okumaya, sadece durum yansıtan satırları saatlerce okumaya tenezzül etmeyeceklerini düşünmüş olmalı. Yoksa roman ben de okurum tabiki. İleri düzeyde ingilizce bilen biri olarak bile bu durumu biraz gereksiz bulduğumu belirtmeliyim. Ancak yazarın da belirttiği üzere mesele bu kitabı okumak değil mesele islamın özünü heveslerinin,gösterişin ve konforun kölesi olmuş insanın, zaman bunu gerektiriyor anlayışının aksine don kişot misali yaşayabilmekte. Bunu yapmak kolay mı? Bence zor azizim fakat denemeli ipin ucundan sıkıca tutmaya çalışmalı...
ataç ikon Müslümanca Yaşamak
kitaba puan vermedi
4 beğen · 5 yorum
Suleyman Kalman (@bukitaplarinhepsiniokudunmu)
Belki de Atilla İlhan'ın "Hangi Sağ", "Hangi Sol" vs. kitapları gibi bir de "Hangi İslam" kitabı yazmak lazım...
15.08.17 beğen cevap
serpil çakır (@serpilcakir)
"Hangi islam" olduğunun kitabı zaten yazılı ancak okumak ve idrak etmek isteyen/etmeye çalışanlar için...
15.08.17 beğen cevap
Suleyman Kalman (@bukitaplarinhepsiniokudunmu)
Netice nedense hep "ama gerçek islam bu değil..." oluyor.
15.08.17 beğen cevap
serpil çakır (@serpilcakir)
Sizinle polemiğe girmeyeceğim gerçek islamın bir tane kitabı vardır öğrenmek isteyen alır okur.
15.08.17 beğen cevap
merand (@merand)
ben doktorum sen şimdi çıksan bana desen ki sen gerçek doktor değilsin sigara içiyorsun. Sigara içmek benim davranışımı gösterir doktor olmadığımı değil. Bir takım kişilerin davranışları ya da düşünceleri islamı etkilemez onun eksikliğini belki faklı düşüncesini gösterir zaten herkes inanmak zorunda da değildir. Aslı nedir diye merak edersen kaynağı bellidir. @suleyman-kalman
15.08.17 beğen cevap
Adem ŞEN

Adem ŞEN

@ultradem

Yaşamak.Hemde Müslümanca Yaşamak...
Kitap Rasim Özdenören'in "Müslümanca Yaşamak" üzerine yazdığı denemelerden oluşuyor.İçerik olarak yeni baskılarla sürekli desteklense de zaman zaman sözlük kullanmanız gerekiyor.Üslup olarak kitabın farklı bir havası var yazar belirli konularda fikirlerini söyledikten sonra sizi yönlendirmeye çalışmıyor.Yani sadece kendi düşüncelerini doğru bir şekilde yansıtmayı amaçlamış o yüzden kitabı okurken bol bol düşünmekten kendini alamıyor insan.

Denemeler ise belirli konulara sabitlenmek yerine olabildiğince geniş bir yelpazeye yayılmış.Çoğu yerde de Müslümanları cesurca eleştirmekten çekinmemiş yazar.Önce dini konularda genel denemelere yer vermiş daha sonra çağdaş sorunlarımıza değinmiş ve bu şekilde genelden özele doğru bir sıralama izleyerek kitaba ayrı bir hava vermiş.

Kitap daha çok bireyin kendini sorgulaması ve yaşantısını Müslümanca yaşamak üzerine kurmasını amaçladığı için denemelerde mutlaka bu konuya fayda sağlayacak eleştiriler getirilmiş.Kitap bittiğinde hem kendinizi sorgulamaktan hemde de "Artık kendim için bir adım atmam gerek" demekten kendinizi alamıyorsunuz.
ataç ikon Müslümanca Yaşamak
kitaba 10 verdi
10 beğen · 0 yorum
Alican Alici

Alican Alici

@alicanalici

Kesinlikle tavsiye ediyorum
Rasim Ozdenoren tahlillerinde cok guzel ve ozenli bir sekilde tespitlerde bulunmus. Elestirirken nerde duracagini cok iyi biliyor ve herhangi bir fikir dayatmasi yok yazarin yaptigi tek sey muslumanca yasamin gerekliliklerini, baska kitaplarin onlarca sayfada aciklamaya calistigi meseleleri ,bir kac cumlede ortaya koyup cozmesi. Ben tum tahlillere katildim ve dogru buldum. Cagimizin sorunu bilincsizligimiz. Muslumaniz. Peki oyle yasiyor muyuz ?..
ataç ikon Müslümanca Yaşamak
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
Afra

Afra

@afra217

Müslüman bireyler olarak gerek bireysel gerek toplumsal sorunlarımız dile getirilmiş kitap 80 lerde yazılmış ve sorunlar o zaman bu zamandır aynı güncellikte devam ediyor, yaralarımız hep aynı..

Bu eseri İslamı dert edinen herkesin okumasını tavsiye ederim, müthiş bir eser ..eseri okurken kendinizi sık sık sorguladığınızı fark edeceksiniz, insan üzülmeden edemiyor tabi halimiz ne olacak...
ataç ikon Müslümanca Yaşamak
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum

Müslümanca Yaşamak - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
aLoNe

aLoNe

@alone

İnsanın yapmadığı şeyi söylemesi nasihat değildir, ahkâm kesmedir.
ataç ikon Müslümanca Yaşamak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 0 yorum
Afra

Afra

@afra217

Müslümanın en etken tebliğ aracı bizzat yaşayışıdır.
ataç ikon Müslümanca Yaşamak
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
Afra

Afra

@afra217

..bizim dilimizde Batı artık bir ülkeyi veya bir kıtayı değil, bir zihniyeti ve o zihniyetin temerküz ettiği her yeri ifade etmektedir, coğrafya değildir söz konusu olan, zihniyettir.
ataç ikon Müslümanca Yaşamak
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
Afra

Afra

@afra217

bu gün Müslümanlar, bir yandan kendilerini yeniden kurmanın sancısını çekerken, bir yandan da dış tasallutlarla mücadele halinde...
ataç ikon Müslümanca Yaşamak
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
Afra

Afra

@afra217

Allah dilerse her şey olur, ona kuşku yok. Fakat Allah'ın dilediği, emrettiği hayat yaşanmadıkça, Allah'ın hükmü insanlar arasında yürürlüğe girmez. İnsanı o hayat tarzını yaşamaktan Allah mahrum etmiyor, o kendi kendini mahrum kılıyor. Çünkü Allah, dinini tamamlamıştır. Fakat o din yaşanmadıkça onun yeryüzünde yürürlüğe girmesi âdetullahtan değildir.
ataç ikon Müslümanca Yaşamak
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
56
KİTAP
Müslümanlıkla İlgili Kitaplar
Her müslümanın okuması gereken, İslamla ve müslümanlıkla iligli yazılmış en iyi kitaplar listelenmektedir....