up
ara

Sahilde Kafka

Sahilde Kafka Konusu ve Özeti

Sahilde Kafka
Fırın Saldırısı kitabının da yazarı Haruki Murakami tarafından kaleme alınan Sahilde Kafka kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 1970 yılında 9786051113869 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Sahilde Kafka isimli kitap 656 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Hüseyin Can Erkin çevirmiştir. Kitap Okuduğum En Güzel Kitap listesinde de yeralmaktadır. Sahilde Kafka kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Hüseyin Can Erkin
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786051113869
Sayfa: 656 sayfa Basım Tarihi: 1970
Kafka Tamura on beş yaşına girdiği gün evden kaçar. Uzun zamandır planladığı bu kaçışın nedeni babasının yıllar önce dile getirdiği uğursuz kehanettir. Ama babasının bir "düzenek" gibi içine yerleştirdiği kehanet gölge gibipeşindedir... Kafka ilk kez aşkı ve tutkuyu yaşarken gizemli bir cinayetle kehanetin ve kaderinin düğümleri çözülmeye başlar.Sahilde Kafka, 21. yüzyıl edebiyatına damgasını vuran, kitapları bağımlılık yaratan kült yazar Haruki Murakami'den, hayatın yavan gerçekliğine karşı büyülü bir dünyanın kapılarını açan bir roman.2005; Yılın En İyi 10 Romanı, New York Times2006; World Fantasy Ödülü2006; Franz Kafka Ödülü'
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan - Bursa

“ Ormandayken yağan yağmur, denizin üzerine yağan yağmur, otobanda yağan yağmur, kütüphanenin üzerine yağan yağmur, dünyanın öteki ucunda yağan yağmur…”

Uzakdoğu edebiyatını ve daha genel olarak, kültürünü, pek iyi tanımıyorum. Nedeni, doğduğum ve yaşadığım coğrafya, daha çok batı kültüründen etkilenmiş olduğu için. “ İnsan dediğin, elbette bir ölçüde doğduğu yerin bir ürünü oluyor. Düşünce tarzı, duyguları, yaşama şekli, sanırım coğrafi şekillerle, iklimlerle, rüzgarın yönüyle, bağlantı oluyor.” Bilmediğimden, uzakdoğu kültürü ilgi alanımda ve fırsat buldukça bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum.
Sahilde Kafka bu anlamda bir adımdı, Haruki Murakami merak ettiğim ve okumak istediklerimin arasındaydı, fakat hangi kitabından başlayacağımı karar veremiyordum. Kitap hakkında düşüncelerimi yazmadan önce, neden bu romanı okumaya karar verdiğimi anlatmak istiyorum.

27 Mart 2016 tarihinde neredeyse on beş yılı aşkın görmediğim ilk iş yerimin çalışma arkadaşlarıyla buluştum. Heyecanlı bir buluşmaydı, geçen zaman içinde pek çok şey yaşanmış ve anlatılacak çok konu vardı, hepimiz birden konuştuğumuz ve birbirimizi dinleyemediğimiz anlar dahi oldu…Buluşma sonrasında, yedi kızdan oluşan grubumuz, telefonlar aracılıyla gündelik notlarla haberleşmeye devam ettik ve ediyoruz. Nisan ayın içinde , grupça, ortak bir kitap okumayı kararlaştırdık, herkes öneride bulundu ve grubumuzun kalbi Fulya çekiliş yaparak, grubun neşesi olan Müge’nin önermiş olduğu Sahilde Kafka kitabının kuradan çıktığını açıkladı. İşte bu yeni teknolojik gelişmeler sayesinde bazan böyle güzellikler yaşanabiliyor. Pek çoğumuz kitabı edindik, fakat devreden henüz iki kişi olduk, ben ve Fulya. Her kitabın okunması için doğru zaman olduğuna inanıyorum ve umuyorum ki grubumuzun diğer üyeleri de bu zaman geldiğinde kitabı okur ve bir araya geldiğimizde konuşacak ortak bir konumuz daha olmuş olur.

Sahilde Kafka romanını bir cümleyle özetlemem gerekiyorsa; Gizemli ve egzotik bir masal derim, tam olarak çözemediğim, fantastik unsurları taşıyan, karmaşık bir eser.


Kitabın ana teması, daha doğrusu benim anladığım tema; “İnsan kaderini değil, kader insanı seçer” yani, her insanın amacını yerine getirmesi için, bir kaderi var olduğunu anlatmak
Son cümlemle, yazar- okur arasında çok özel bağ oluştuğunu ve farklı okurlarda, aynı metinler, değişik algılamalara neden olduğu gerçeği aklımdan geçti yine. Bu çok doğal gayet tabii ki, okuduklarımızı, kendi düşünce prizmamızla, yaşadıklarımızla, tecrübelerimizle ve hayat görüşümüzle bir şekilde harmanladığımız için.

Romanında , benim algıladığım ana düşünceyi, “ Çok küçük şeylerde bile, dünyada hiçbir şeyin tesadüfen olamayacağı...” okurlara aktarabilmek için Murakami iki karakter seçmiş, ilki on beş yaşında evini terk eden bir çocuk Tamura Kafka, diğeri ise pek çok yönde desteğe ihtiyacı olan zihinsel engeli olan, kedilerle sohbet edebilen ve gökten balık yağmuru yağdıran yaşlı bir adam Nakata. Her iki kahraman çok sıra dışıydı ve amaçlarını yerine getirmek için yaptıkları fiziksel ve metafiziksel yolculukları ilgiyle okudum.

Aslında bu tür romanları, bu tür derken; mekanı, zamanı olmayan, belirgin bir hikayesi olmayan, metaforik romanları okumakta zorlanıyorum, fakat bu kitapta anlatılan tüm gerçek dışı olaylarını çok doğal hissettim. Murakami açıkça kitap boyunca metafordan bahsediyor ve bunun amacı, okuyucuyu geleneksel düşünce ve okuma yaklaşımlarından kurtarmak, ya da bende böyle bir izlenim oluştu. Kitabı okudukça tüm açıklanamaz şeyler , metaforlar, benzetmeler veya soyut kavramlar, yaşamın kendisinin gerçeküstü olduğunu düşündürttü bana.

Kitapta diğer hoşuma giden yön ise karakterler; Oşima, Albay Sanders, Saeki Hanım, Sakura, Hoşino,Sörfçü, iç ses Karga…Ben onları hayalimde canlandırabildim.

Hayalimde canlandırabildiğim kahramanları ve sahneleri olan romanları okumayı seviyorum. Kitapta anlatılan ormanı çok sevdim misal, âdeda Tamura Kafka ile birlikte geziniyormuşum gibi ve onun hissettiği heyecan ve korku dolu anları ben de hissedebildim. Galiba Nobel ödülü hakikaten hak edenlere gidiyor, en azında okuduğum tüm bu ödüllü alan yazarlar hakkını ziyadesiyle vermişlerdi.

Komura kütüphanesi de hayalimde canlandı “ kimsenin olmadığı sabah saatlerinde, kütüphanenin o hali beni bir hayli etkiliyordu. Tüm sözcükler ve düşünceler sakin sakin dinleniyordu orada.” Ne kadar uzun zamandır bir kütüphanede kitap okumak için bulunmadığımı anımsadım… Tamura Kafka ise şöyle diyor; ;“ Kütüphane ikinci evim gibiydi. Hatta kütüphane benim gerçek evim gibiydi belki de.”

Saeki Hanımı hayalimde görebildim, elinde “kalın Mont Blanc dolmakalemi”, Oşima’yı da gördüm, kusursuz giyimiyle, gözlükleri, uzun siyah sacları, elinde her zaman yeni sivriltilmiş kurşun kalemini çevirirken…

Romanda pek çok şey, tamamlanmamış, bana göre tabii ki , eksik kalmış olsa da okumaktan keyif aldım. Hayat da öyle değil midir, hep bir şeyler eksik ve tamamlanmamış kalacak…

Kitabın müziği mi ? Tabii ki Beethoven - Arşidük Üçlüsü , daha önce hiç dinlememiştim, klasik müziğe çok çok fazla ilgim olmasına rağmen.

Haruki Murakami bir daha okur muyum bilemiyorum, sanki okumam gibi geliyor şu anda, yine de onu tanımak güzeldi, hayal gücüne hayran kaldığımı söyleyemeden noktalayamıyorum bu kitap incelememi, ben de Yazara katılıyorum “ hayal gücünden eksik insanlar, boş insanlar” oldukları konusunda. Murakami’nin bu tavsiyesini sevdim, benimsedim ve satırlarımı okuyanlarla paylaşıyorum ;
“Kendine güven. Soluklarını düzenle, kafanı düzgün çalıştır. Bunu yapabilirsen sorun kalmaz. Ama çok temkinli olmalısın.”

28 Ağustos 2016
Bursa
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba 8 verdi
13 yorum
muhendisimo (@muhendisimo)
ne kadar hoş bir yorum yapmışssın..
06.02.17 beğen cevap
Gül Ayan (@gulayan)
Teşekkür ediyorum@muhendisimo. Ben de sayenizde tekrar okudum yazdıklarımı...:)))
06.02.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
İnceleme yazacak kadar vaktim yok fakat iki cümle de ben yazayım SAHİLDE KAFKA adlı bu Murakami romanı hakkında: Kitap gereğinden uzun tutulmuş. Dört yüzüncü sayfaya doğru biraz açılmıştı biraz güzelleşmişti ya sonlara doğru gene berbatlaştı konusu. Henüz devrettim romanı ve "roman" olarak önerebileceklerim arasına giremedi. @erguvan arkadaşımıza da bildirmiş olayım.
14.12.18 beğen 3 cevap
Gül Ayan (@gulayan)
Hiç fark etmemişim yorumlarınızı @semihoktay. Mükemmel, rafine zevke sahipsiniz, özellikle edebi metinler söz konusu olunca. Bu romandan hafızamda pek izler yok, "o kadar boş, o kadar gereksiz satırlar vardı ki..." şu an yorumunuzu okurken, hakikaten ne kadar doğru yazdığınızın farkına varıyorum yine ve yeniden . Romanı edinmeden önce bu tavsiyenizi okuma fırsatım olaydı, kesinlikle size inanırdım...Beni bu güne kadar hiç ama hiç yanıltmadı yorumlarınız. Size çok çok çooook teşekkür ediyorum@semihoktay. Hayatımda, sanal da olsa, yolumun kesiştiği, iyi ki de, en ama en iyi okur ve yorumcusunuz...:))
24.01.19 beğen 2 cevap
Batuuu (@batuuu)
Valla her esere su kadar edebi değer yada edebi içerik icermiyor diye bakacak olursak bence günümüzde okunan cogu eseri kalem dışında birakablrz. Yazarin kendine has bir tarzi var ve evet bazi eserlerinde gereğinden fazla gereksiz bölümler var. Yine de ben okunur diyorm. bana elif safak mi okunur orhan pamuk mu okunur yada murakami diye sorsanz düşünmeden murakami derim. çünkü eserleri beni icine alıyor okutuyor bazen yazarın eserleri felsefik iceriklerle donatılıyor.
Hadi ozaman sayın @semikoktay abi esere edebi olarak bakacaksak Agathanin eserleri cok mu edebi yazat eserlerinin %75inde ölen bir kisinin ardindaki gizemi sherlock holmes tarzında çözüyor onun dışında bir sey yapmıyor.
yada bir esere edebi değer içeriyor demek icin ne dememiz lazim.
Kişisel gelişim açısından gereksiz diye bakacaksak her esere o zaman bence hiç kurgu okumayalm. hayal gücümüz dışında bize ne katıyor. Belki biraz ufkumuzu geliştiriyor. bilgi dagarcigimiz yernde sayiyor
24.01.19 beğen 1 cevap
Batuuu

Batuuu

@batuuu - Ankara

Inceleme
Haruki Murakaminin Uyku öykü kitabından sonra okumuş olduğum uzun soluklu ilk romanı oldu. Kitabı ingilzce okumama rağmen dili oldukça anlaşılırdı. İtiraf etmeliyim ki son zamanlarda okuduğum en akıcı en sürükleyici kitaplardan biriydi. Kitabı telefondan okumama rağmen bitirmeden bırakamadim. Kitap fantastik türde olmasına rağmen oldukça felsefik tartışmalar barındırıyor. Buna ilişkin daha önce bir kaç sevdiğim cumleyi ingilzce olarak paylaşmıştım.

Kitabın içeriğine ilişkin olarak,kitap kurgusu hemen hemen son bölüme kadar iki farklı karakter etrafında gitmekte olup,nerdeyse bu olaylar nasıl birleşecek nereye varacak diyebileceğiniz türden .Daha fazla içerik ve karakterler hakkında bilgi vermek istemiyorum açıkçası ama kurgu seviyorsanız kitap uzun olmasına rağmen kesinlikle okunması gereken bir eser. Keyifli okumalar,kitapla kalın
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba 10 verdi
0 yorum
alperen karslıoğlu

alperen karslıoğlu

@alperenkarslioglu - Kilis

Japon edebiyatında ilk okuduğum kitap. üslup ve bağlayıcılık hat safada iyi şöyle ki ben otobüslerde kitap okuyamam çünkü bir müddet sonra kitap sıkar kapağını açtırmaz ya da sarsıntılardan dolayı midem kaldırmaz ama bu kitap 1000 küsur km de 360 sayfa okuttu. Düşünün bursa dan Gaziantep e kadar okudum ve hiç sıkmadı ve kendisini elimden düşürtmedi. İşin garip tarafı bu kadar akıcı ve sürükleyiciliğe rağmen romanın hep metafor üzerinden yürümesi. Aşırı derece de metofor kullanılmış. Ayrıca romanın sonu umduğum gibi çıkmadı ve hep bir yerde boşluk kaldı aklımda. Bilmiyorum bu boşluklar belki romanın yarısına yakınını yolda okumam, yol yorgunluğu ve Japon kültürüne yabancılığımdan da olabilir. Velhasılı kelam okunası bir kitap
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba 8 verdi
1 yorum
nilgün pamuk (@nilgunpamuk)
murakaminin genel üslubu bu şekilde. kitabın sonunu ber kesinliğe bağlamadan kafanızda sorularla bırakarak bitiriyor ve merakınızla başbaşa bırakıyor sizi...
05.03.15 beğen cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

İlk kez Haruki Murakami okudum. Popüler olan, kitap bültenlerinde fazla yazılıp çizilen bütün kitaplara olduğu gibi Sahilde Kafka'ya da önyargıyla yaklaşmıştım biraz. Ama çok değil, biraz :) çünkü sonuçta en sevdiğim roman türünün en son örneklerinden biriydi ve mutlaka okumam lazımdı. Motivasyon tam yani. Ve hiç de pişman olmadım. Daha ilk bölümden aldı götürdü. Zaten pişmanlık ne demek, şu an hafif hafif süzülüyorum içimde bir yerlerde.

Sahilde Kafka, 1- kurgusuyla sürükleyici 2- düşündürücü 3- hissettirici bir kitap. (Hissettirici?) İlk ikisi kaliteli bütün romanların olmazsa olmaz özelliği zaten. Üçüncüsü ise daha ender yaşadığım bir tatmin duygusu veriyor. Okuyan ne demek istediğimi anlamıştır. Siz de okuyun e mi.
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba puan vermedi
0 yorum
madison

madison

@madison - İstanbul

bir Murakami klasiği diyebiliriz. kitabın kapağını açmadan önce çarşaf gibi bir denizin ortasındasınız sonra ilk satırlarından itibaren farkında olmadan bir girdabın içine doğru çekiliyorsunuz. her katmanını ustalıkla ruhunuza işliyor ve hissetmiyorsunuz bile. farkında olmadan devasa bir girdabın en derininde buluyorsunuz kendinizi ve sonra aynı ustalıkla tam da son satırda sizi o çarşaf gibi denize usulca bırakıveriyor. böyle bir kitap, diğer tüm kitaplarında olduğu gibi.
metafor meselesine gelince; adam hiç var olmayan ve kuvvetle muhtemel var olması mümkün olmayan bir dünya kurup bu dünyanın içine okuyucusunu çekiyo üstelik okurken yadırgamıyorsunuz bile, mutlaka bunu yaparken metafor kullanmak zorunda.
şimdiden keyifli okumalar...
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba 10 verdi
2 yorum
Emine ARSLAN (@earslan)
çok merak ettiğim bir kitap incelemeni okuduktan sonra en kısa zamanda okumak istediğim kitaplar arasına girmiş bulunmakta ;)
26.04.15 beğen cevap
madison (@madison)
şimdiden keyifli okumalar, ben çok severek ve bitmesini istemeyerek, heyecanla okudum :)
26.04.15 beğen cevap

Sahilde Kafka - S41

Bu gaz fikrinizi orada hiç kimseyle payşatınız mı?
Evet. Paylaştım. Fakat tıpkı benim gibi, hiç kimse bunun zehirli bir gazla ilgili olacağına ihtimal vermiyordu. Ormana gidip de, zehirli gaz soluyan biri hiç olmamıştı çünkü.
Sonay Ç. tarafından eklenmiştir.
lilith

lilith

@lilithcizre - Şanlıurfa

Mutluluğun tek bir türü vardır, ama mutsuzluk bin bir şekilde ve büyüklükte gelebilir. Tolstoy’un dediği gibi: ‘ Mutluluk masal, mutsuzluk ise öyküdür.’
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
10 yorum
PİP! (@nusretk)
Öyküler bu yüzden sıkıcı olmalı, mutsuz!
08.01.19 beğen cevap
Kahve Kitap Kurabiye (@kahvekitapkurabiye)
"Mutlu aileler birbirine benzerler, her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır." LEO TOLSTOY / ANNA KARENİNA
09.01.19 beğen 2 cevap
amour (@amour)
Mutluluğun sırrı, beklentilerini düşük tutmaktır.
09.01.19 beğen 1 cevap
amour (@amour)
Bir bakmışsın Allah; Hiç ummadığın anda vermiş kalbine mutluluğu
09.01.19 beğen cevap
lilith

lilith

@lilithcizre - Şanlıurfa

Şu dünyada insanlar can sıkıcı olmayan şeylerden hemen bıkarlar. Bulmadıkları şeyler ise çoğunlukla can sıkıcı şeylerdir. Bu her şeyde böyle olur. Benim sıkılmaya harcayacak zamanım var, ama bir şeylerden bıkmaya harcayacak zamanım yok. Çoğu insan bu ikisi arasındaki ayrımı yapamaz.
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

İnsan kendisinin eksik bir parcasini bulmak umuduyla
aşık olur.
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
hk

hk

@haticeee - Ankara

"Anılar insanın vücudunu içten içe ısıtan şeylerdir. Fakat aynı zaman da lime lime de edebilirler."
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
güneş

güneş

@gunes

Fizikotesi gibi görünen dünya,aslında bizim yüreğimizde taşıdığımız karanlıktan başka bir şey değildir.
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
37
KİTAP
Psikolog ve Psikiyatristlere Tavsiye Kitaplar
Psikologların ve psikiyatristlerin mutlaka okuması gereken kitaplar. Psikoloji öğrencileri, tıp öğrencileri de faydalanabilir...
13
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Haruki Murakami Kitapları
21. yüzyıl edebiyatının önemli isimlerinden biri olan ve eserleri elliden fazla dile çevrilen Japon yazar Haruki Murakami'nin...
Eduşka

Eduşka

@edaa - Casablanca

 paylaşım fotoğrafı
Hidayet’in koyu - Kaş ( Antalya )

Her sene bir kaç gün muhakkak Kaşa giderim ve Hidayetin koyunda denize girerim. Kaş bana hep minik Alaçatı gibi gelir , sürekli kop kop Ve etiket peşinde değilseniz bence Alaçatı ile çok farklı değil.

Tabi son dönem popülerliğinin artması ile fiyat anlamında Alaçatıya yaklaşmış bu sene .

Bir ay sonra filan yolunuz düşerse uğrayın , çünkü Deniz suyu hiç ısınmamış. Benim gibi hasta olup şezlongda yatmayın bütün gün 😊
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
14 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Umarım benim gibi yürüyerek okuyorsundur Yodaş🧐👏
13.06.19 beğen 2 cevap
tommy shalby

tommy shalby

@bayramkaya893

Sizce
Özgürlük insanoğlunun ortaya çıkardığı ve yine insanoğlunun sınırlandırdığı saçma bişeydir .Hayatta işte bu kadar saçma degil mi sorarım size?
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
 paylaşım fotoğrafı
Bugün dünya barış günü.
Bugün kendinize ve dünyaya bir iyilik yapıp, tüm egolarınızı, nefretlerinizi, önyargılarınızı ve hırslarınızı bir kenarı bırakıp, huzuru ve barışı düşünün.
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Keyifleriniz daim olsun deniz, kitap, güneş daha ne olsun 😊😊
01.09.18 beğen 2 cevap
erdem yılmazer

erdem yılmazer

@erdemyilmazer

 Sahilde Kafka - Haruki Murakami paylaşım fotoğrafı
Sahilde Kafka - Haruki Murakami
Kafka Tamura on beş yaşına girdiği gün evden kaçar. Uzun zamandır planladığı bu kaçışın nedeni babasının yıllar önce dile getirdiği uğursuz kehanettir. Ama babasının bir düzenek gibi içine yerleştirdiği kehanet gölge gibi peşindedir. Kafka ilk kez aşkı ve tutkuyu yaşarken gizemli bir cinayetle kehanetin ve kaderinin düğümleri çözülmeye başlar.
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

Kediyim , kedisin kedi ... paylaşım fotoğrafı
Kediyim , kedisin kedi ...
" ..zorbalığın hâkim olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu zorbalıktan kimse kaçamaz. Bunu lütfen unutmayınız. Ne kadar dikkatli olursanız olun yeterli olmayabilir. Bu insanlar için de kediler için de geçerli."
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 yorum
Kıymet Ceviz (@kiymetceviz)
Kurşun gibi o gözler kaldı aklımda o son bakışta, çok fenalar çok ??
30.07.17 beğen 1 cevap