up
ara

Sahilde Kafka Kitap İncelemeleri

Ayşe Ü. Karabacak

Ayşe Ü. Karabacak

@ayseumitkarabacak - Bursa

Ah Murakami
Nasıl anlatsam bilemiyorum şimdi bu şahane kitabı. İnanılmaz sürükleyici, bilmece gibi bir anlatımdı. Bir yandan gerçeklerin bir yandan muazzam bir hayal gücünün içinde gezinti gibiydi. Evinden kaçan 15 yaşında Kafka Tamura, kedilerle konuşabilen Nakata, esrarengiz olaylar üzerinden aslında bellek, rüyalar, zaman, hayat gibi kavramları nasıl algıladığımızla ilgili bir kurgu. Müzik, edebiyat ve kitaplarla da beslenmiş bir anlatım zenginliği var. Çok keyif alarak okudum. Yürürken bile okumuş olabilirim :)
İkinci olarak hangi kitabını seçsem acaba?
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba puan vermedi
6 yorum
Batuuu (@batuuu)
2)sınırın güneyinde güneşin batısında
3)sputnik sevgilim
4)1Q84
5)tuhaf kütüphane
6)uyku
....
17.01.19 beğen 1 cevap
Sonay Ç. (@ponnik)
Kesinlikle 1Q84 kitabını seçmelisiniz. Onun ardından Zemberekkuşu'nun Güncesi'ni mutlaka okumalısınız.
17.01.19 beğen 1 cevap
zemberek kuşu (@zemberekkusu)
Renksiz Tsukuru Tazaki’nin hac yılları, bunu da deneyin.
17.01.19 beğen 1 cevap
lilith

lilith

@lilithcizre - Şanlıurfa

Çok yönlü, sürükleyici...
Kitap 653 sayfa, uzun. Ne romanı? Hem aşk,hem macera, bayağı ütopya, birazda kişisel gelişimsel vari... Murakami ile ilk tanışmam bu kitap, bir başka kitabını okur muyum,evet. Kitabı tavsiye ederim. Nakata’yı çok seveceksiniz:)
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba puan vermedi
1 yorum
Batuuu (@batuuu)
beğenmemek imkansız nerdeyse
14.01.19 beğen 1 cevap
Batuuu

Batuuu

@batuuu - Ankara

Inceleme
Haruki Murakaminin Uyku öykü kitabından sonra okumuş olduğum uzun soluklu ilk romanı oldu. Kitabı ingilzce okumama rağmen dili oldukça anlaşılırdı. İtiraf etmeliyim ki son zamanlarda okuduğum en akıcı en sürükleyici kitaplardan biriydi. Kitabı telefondan okumama rağmen bitirmeden bırakamadim. Kitap fantastik türde olmasına rağmen oldukça felsefik tartışmalar barındırıyor. Buna ilişkin daha önce bir kaç sevdiğim cumleyi ingilzce olarak paylaşmıştım.

Kitabın içeriğine ilişkin olarak,kitap kurgusu hemen hemen son bölüme kadar iki farklı karakter etrafında gitmekte olup,nerdeyse bu olaylar nasıl birleşecek nereye varacak diyebileceğiniz türden .Daha fazla içerik ve karakterler hakkında bilgi vermek istemiyorum açıkçası ama kurgu seviyorsanız kitap uzun olmasına rağmen kesinlikle okunması gereken bir eser. Keyifli okumalar,kitapla kalın
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba 10 verdi
0 yorum
muhendisimo

muhendisimo

@muhendisimo

mutlaka okuyun..
Sahilde Kafka son zamanlarda okuduğum en iyi roman kurgusu. elimden bırakamadım... Öylesine sıradışı ve ilgi çekici bir kitap ki; acaba ne oldu diye diye kısacak bir sürede okudum bitti..keşke bitmeseydi dedim. okumanızı tavsiye ediyorum..
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba puan vermedi
1 yorum
Batuuu (@batuuu)
su an ayni durumdaym:)
11.12.18 beğen cevap
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan - Bursa

“ Ormandayken yağan yağmur, denizin üzerine yağan yağmur, otobanda yağan yağmur, kütüphanenin üzerine yağan yağmur, dünyanın öteki ucunda yağan yağmur…”

Uzakdoğu edebiyatını ve daha genel olarak, kültürünü, pek iyi tanımıyorum. Nedeni, doğduğum ve yaşadığım coğrafya, daha çok batı kültüründen etkilenmiş olduğu için. “ İnsan dediğin, elbette bir ölçüde doğduğu yerin bir ürünü oluyor. Düşünce tarzı, duyguları, yaşama şekli, sanırım coğrafi şekillerle, iklimlerle, rüzgarın yönüyle, bağlantı oluyor.” Bilmediğimden, uzakdoğu kültürü ilgi alanımda ve fırsat buldukça bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum.
Sahilde Kafka bu anlamda bir adımdı, Haruki Murakami merak ettiğim ve okumak istediklerimin arasındaydı, fakat hangi kitabından başlayacağımı karar veremiyordum. Kitap hakkında düşüncelerimi yazmadan önce, neden bu romanı okumaya karar verdiğimi anlatmak istiyorum.

27 Mart 2016 tarihinde neredeyse on beş yılı aşkın görmediğim ilk iş yerimin çalışma arkadaşlarıyla buluştum. Heyecanlı bir buluşmaydı, geçen zaman içinde pek çok şey yaşanmış ve anlatılacak çok konu vardı, hepimiz birden konuştuğumuz ve birbirimizi dinleyemediğimiz anlar dahi oldu…Buluşma sonrasında, yedi kızdan oluşan grubumuz, telefonlar aracılıyla gündelik notlarla haberleşmeye devam ettik ve ediyoruz. Nisan ayın içinde , grupça, ortak bir kitap okumayı kararlaştırdık, herkes öneride bulundu ve grubumuzun kalbi Fulya çekiliş yaparak, grubun neşesi olan Müge’nin önermiş olduğu Sahilde Kafka kitabının kuradan çıktığını açıkladı. İşte bu yeni teknolojik gelişmeler sayesinde bazan böyle güzellikler yaşanabiliyor. Pek çoğumuz kitabı edindik, fakat devreden henüz iki kişi olduk, ben ve Fulya. Her kitabın okunması için doğru zaman olduğuna inanıyorum ve umuyorum ki grubumuzun diğer üyeleri de bu zaman geldiğinde kitabı okur ve bir araya geldiğimizde konuşacak ortak bir konumuz daha olmuş olur.

Sahilde Kafka romanını bir cümleyle özetlemem gerekiyorsa; Gizemli ve egzotik bir masal derim, tam olarak çözemediğim, fantastik unsurları taşıyan, karmaşık bir eser.


Kitabın ana teması, daha doğrusu benim anladığım tema; “İnsan kaderini değil, kader insanı seçer” yani, her insanın amacını yerine getirmesi için, bir kaderi var olduğunu anlatmak
Son cümlemle, yazar- okur arasında çok özel bağ oluştuğunu ve farklı okurlarda, aynı metinler, değişik algılamalara neden olduğu gerçeği aklımdan geçti yine. Bu çok doğal gayet tabii ki, okuduklarımızı, kendi düşünce prizmamızla, yaşadıklarımızla, tecrübelerimizle ve hayat görüşümüzle bir şekilde harmanladığımız için.

Romanında , benim algıladığım ana düşünceyi, “ Çok küçük şeylerde bile, dünyada hiçbir şeyin tesadüfen olamayacağı...” okurlara aktarabilmek için Murakami iki karakter seçmiş, ilki on beş yaşında evini terk eden bir çocuk Tamura Kafka, diğeri ise pek çok yönde desteğe ihtiyacı olan zihinsel engeli olan, kedilerle sohbet edebilen ve gökten balık yağmuru yağdıran yaşlı bir adam Nakata. Her iki kahraman çok sıra dışıydı ve amaçlarını yerine getirmek için yaptıkları fiziksel ve metafiziksel yolculukları ilgiyle okudum.

Aslında bu tür romanları, bu tür derken; mekanı, zamanı olmayan, belirgin bir hikayesi olmayan, metaforik romanları okumakta zorlanıyorum, fakat bu kitapta anlatılan tüm gerçek dışı olaylarını çok doğal hissettim. Murakami açıkça kitap boyunca metafordan bahsediyor ve bunun amacı, okuyucuyu geleneksel düşünce ve okuma yaklaşımlarından kurtarmak, ya da bende böyle bir izlenim oluştu. Kitabı okudukça tüm açıklanamaz şeyler , metaforlar, benzetmeler veya soyut kavramlar, yaşamın kendisinin gerçeküstü olduğunu düşündürttü bana.

Kitapta diğer hoşuma giden yön ise karakterler; Oşima, Albay Sanders, Saeki Hanım, Sakura, Hoşino,Sörfçü, iç ses Karga…Ben onları hayalimde canlandırabildim.

Hayalimde canlandırabildiğim kahramanları ve sahneleri olan romanları okumayı seviyorum. Kitapta anlatılan ormanı çok sevdim misal, âdeda Tamura Kafka ile birlikte geziniyormuşum gibi ve onun hissettiği heyecan ve korku dolu anları ben de hissedebildim. Galiba Nobel ödülü hakikaten hak edenlere gidiyor, en azında okuduğum tüm bu ödüllü alan yazarlar hakkını ziyadesiyle vermişlerdi.

Komura kütüphanesi de hayalimde canlandı “ kimsenin olmadığı sabah saatlerinde, kütüphanenin o hali beni bir hayli etkiliyordu. Tüm sözcükler ve düşünceler sakin sakin dinleniyordu orada.” Ne kadar uzun zamandır bir kütüphanede kitap okumak için bulunmadığımı anımsadım… Tamura Kafka ise şöyle diyor; ;“ Kütüphane ikinci evim gibiydi. Hatta kütüphane benim gerçek evim gibiydi belki de.”

Saeki Hanımı hayalimde görebildim, elinde “kalın Mont Blanc dolmakalemi”, Oşima’yı da gördüm, kusursuz giyimiyle, gözlükleri, uzun siyah sacları, elinde her zaman yeni sivriltilmiş kurşun kalemini çevirirken…

Romanda pek çok şey, tamamlanmamış, bana göre tabii ki , eksik kalmış olsa da okumaktan keyif aldım. Hayat da öyle değil midir, hep bir şeyler eksik ve tamamlanmamış kalacak…

Kitabın müziği mi ? Tabii ki Beethoven - Arşidük Üçlüsü , daha önce hiç dinlememiştim, klasik müziğe çok çok fazla ilgim olmasına rağmen.

Haruki Murakami bir daha okur muyum bilemiyorum, sanki okumam gibi geliyor şu anda, yine de onu tanımak güzeldi, hayal gücüne hayran kaldığımı söyleyemeden noktalayamıyorum bu kitap incelememi, ben de Yazara katılıyorum “ hayal gücünden eksik insanlar, boş insanlar” oldukları konusunda. Murakami’nin bu tavsiyesini sevdim, benimsedim ve satırlarımı okuyanlarla paylaşıyorum ;
“Kendine güven. Soluklarını düzenle, kafanı düzgün çalıştır. Bunu yapabilirsen sorun kalmaz. Ama çok temkinli olmalısın.”

28 Ağustos 2016
Bursa
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba 8 verdi
13 yorum
muhendisimo (@muhendisimo)
ne kadar hoş bir yorum yapmışssın..
06.02.17 beğen cevap
Gül Ayan (@gulayan)
Teşekkür ediyorum@muhendisimo. Ben de sayenizde tekrar okudum yazdıklarımı...:)))
06.02.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
İnceleme yazacak kadar vaktim yok fakat iki cümle de ben yazayım SAHİLDE KAFKA adlı bu Murakami romanı hakkında: Kitap gereğinden uzun tutulmuş. Dört yüzüncü sayfaya doğru biraz açılmıştı biraz güzelleşmişti ya sonlara doğru gene berbatlaştı konusu. Henüz devrettim romanı ve "roman" olarak önerebileceklerim arasına giremedi. @erguvan arkadaşımıza da bildirmiş olayım.
14.12.18 beğen 3 cevap
Gül Ayan (@gulayan)
Hiç fark etmemişim yorumlarınızı @semihoktay. Mükemmel, rafine zevke sahipsiniz, özellikle edebi metinler söz konusu olunca. Bu romandan hafızamda pek izler yok, "o kadar boş, o kadar gereksiz satırlar vardı ki..." şu an yorumunuzu okurken, hakikaten ne kadar doğru yazdığınızın farkına varıyorum yine ve yeniden . Romanı edinmeden önce bu tavsiyenizi okuma fırsatım olaydı, kesinlikle size inanırdım...Beni bu güne kadar hiç ama hiç yanıltmadı yorumlarınız. Size çok çok çooook teşekkür ediyorum@semihoktay. Hayatımda, sanal da olsa, yolumun kesiştiği, iyi ki de, en ama en iyi okur ve yorumcusunuz...:))
24.01.19 beğen 2 cevap
Batuuu (@batuuu)
Valla her esere su kadar edebi değer yada edebi içerik icermiyor diye bakacak olursak bence günümüzde okunan cogu eseri kalem dışında birakablrz. Yazarin kendine has bir tarzi var ve evet bazi eserlerinde gereğinden fazla gereksiz bölümler var. Yine de ben okunur diyorm. bana elif safak mi okunur orhan pamuk mu okunur yada murakami diye sorsanz düşünmeden murakami derim. çünkü eserleri beni icine alıyor okutuyor bazen yazarın eserleri felsefik iceriklerle donatılıyor.
Hadi ozaman sayın @semikoktay abi esere edebi olarak bakacaksak Agathanin eserleri cok mu edebi yazat eserlerinin %75inde ölen bir kisinin ardindaki gizemi sherlock holmes tarzında çözüyor onun dışında bir sey yapmıyor.
yada bir esere edebi değer içeriyor demek icin ne dememiz lazim.
Kişisel gelişim açısından gereksiz diye bakacaksak her esere o zaman bence hiç kurgu okumayalm. hayal gücümüz dışında bize ne katıyor. Belki biraz ufkumuzu geliştiriyor. bilgi dagarcigimiz yernde sayiyor
24.01.19 beğen 1 cevap
inci öztürk

inci öztürk

@inciozturk - Yalova

kitap fantastik türde bir kitaptı ve bu yazarın okuduğum ilk kitabıydı severek okudum elimden bırakamadım çok heyecanlıydı.kitapta bir iki sahne nedeniyle biraz puan kırdım onun haricinde süperdi, çok ilginç karakterleri ve apayrı yaşamları bir araya getirmesi bağlaması her alandan bir parça tattırması yazarın yeteneğiini sergilemesi olarak görülebilir. okumadıysanız okuyun mutlaka okuyun:)
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba 9 verdi
0 yorum
Nilufer Akdemir

Nilufer Akdemir

@niluferakdemir - Eskişehir

Çok akıcı bir kitap. Okuduğum en iyi Murakami kitabı diyebilirim. Kalın bir kitap olmasına rağmen nasıl bittiğini anlayamadım. Gizem , metaforlar kitabı çok ilginç kılıyor. Kesinlikle okunması gereken bir kitap.
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba 10 verdi
0 yorum
İbrahim Deniz

İbrahim Deniz

@roquentin - Adana

Zamanın ve belleğin, insan kişilik ve duygu durumundaki etkisini sorgulamaya açıp, gerçeklik ve gerçek olmayan olarak iki yoldan gidip bu yolları daha sonra kesiştirerek özgün bir anlatım sergilemiş. Postmodern dedikleri şey bu olsa gerek.
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba 10 verdi
0 yorum
Bomboşadam

Bomboşadam

@bombos

Murakami nin gerçekle hayalgücünün harika bir harmanlamasıyla karşımıza çıktığı roman. Sürükleyiciliği, genelde uygulanan kolay okunsun diye boşluklarla sağlayan yazarların aksine dolu dolu bir içerikle sağlamış. Karakterleri de oldukça sağlam buldum. Sonda kafalarda soru işaretleri bıraksa da sizi güzel bir serüvene çıkartacağı kesin. Okuyun :)
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba 10 verdi
0 yorum
Lades

Lades

@lades

Sahilde Kafka
Nakata ve anladığı konuşan kedilerimiz var burada. 15. Yaş gününde kehanetinden korkan kahramanımız sırt çantasını aldığı gibi evini terk etmesiyle hikayemiz başlıyor. Birbirini takip eden olaylar, kesişen yollar ve bir sürü tesadüfle kitap sizi götürüyor. Yoksa rüya mı görüyorum dan acaba gerçek mi diye diye kitabın sonuna ulaşabilirsiniz. Aklınızda sorular bıraktığı yerler oldukça fazla diyebilirim. Kitabın belli bir sonu yok sanırım bu da yazardan kaynaklanıyor. Siz istediğiniz sonu yazabilirsiniz der gibi bırakmış yazar.
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba 6 verdi
0 yorum
Aynur Sultanli

Aynur Sultanli

@aynursultanli

Murakami elə bir roman yazmis ki,bazen hayel ile gerceyin sinirlarini belirlemek olmuyor. Kitabi okurken Murakaminin hayal gucune hayranlik duydum. Kitab 15 yasli Kafka Tamuranin evden kacarak kendini bulmak arzusu uzerinde yazilmis.
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba 10 verdi
0 yorum
madison

madison

@madison - İstanbul

bir Murakami klasiği diyebiliriz. kitabın kapağını açmadan önce çarşaf gibi bir denizin ortasındasınız sonra ilk satırlarından itibaren farkında olmadan bir girdabın içine doğru çekiliyorsunuz. her katmanını ustalıkla ruhunuza işliyor ve hissetmiyorsunuz bile. farkında olmadan devasa bir girdabın en derininde buluyorsunuz kendinizi ve sonra aynı ustalıkla tam da son satırda sizi o çarşaf gibi denize usulca bırakıveriyor. böyle bir kitap, diğer tüm kitaplarında olduğu gibi.
metafor meselesine gelince; adam hiç var olmayan ve kuvvetle muhtemel var olması mümkün olmayan bir dünya kurup bu dünyanın içine okuyucusunu çekiyo üstelik okurken yadırgamıyorsunuz bile, mutlaka bunu yaparken metafor kullanmak zorunda.
şimdiden keyifli okumalar...
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba 10 verdi
2 yorum
Emine ARSLAN (@earslan)
çok merak ettiğim bir kitap incelemeni okuduktan sonra en kısa zamanda okumak istediğim kitaplar arasına girmiş bulunmakta ;)
26.04.15 beğen cevap
madison (@madison)
şimdiden keyifli okumalar, ben çok severek ve bitmesini istemeyerek, heyecanla okudum :)
26.04.15 beğen cevap
alperen karslıoğlu

alperen karslıoğlu

@alperenkarslioglu - Kilis

Japon edebiyatında ilk okuduğum kitap. üslup ve bağlayıcılık hat safada iyi şöyle ki ben otobüslerde kitap okuyamam çünkü bir müddet sonra kitap sıkar kapağını açtırmaz ya da sarsıntılardan dolayı midem kaldırmaz ama bu kitap 1000 küsur km de 360 sayfa okuttu. Düşünün bursa dan Gaziantep e kadar okudum ve hiç sıkmadı ve kendisini elimden düşürtmedi. İşin garip tarafı bu kadar akıcı ve sürükleyiciliğe rağmen romanın hep metafor üzerinden yürümesi. Aşırı derece de metofor kullanılmış. Ayrıca romanın sonu umduğum gibi çıkmadı ve hep bir yerde boşluk kaldı aklımda. Bilmiyorum bu boşluklar belki romanın yarısına yakınını yolda okumam, yol yorgunluğu ve Japon kültürüne yabancılığımdan da olabilir. Velhasılı kelam okunası bir kitap
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba 8 verdi
1 yorum
nilgün pamuk (@nilgunpamuk)
murakaminin genel üslubu bu şekilde. kitabın sonunu ber kesinliğe bağlamadan kafanızda sorularla bırakarak bitiriyor ve merakınızla başbaşa bırakıyor sizi...
05.03.15 beğen cevap
Aslı H.

Aslı H.

@aslih

Okuduğum diğer Murakami romanlara nazaran daha fantastik, daha düşündürücü ve oldukça sürükleyici bir kitap. Ve sanırım şimdilik en beğendiğim kitabı diyebilirim.
Murakami'den mutlu-mutsuz bir son beklemiyordum zaten ama yine de aklımda kalan bir çok eksik yer var. Ki yazarın da dediği gibi kitabı bir müddet sonra yeniden okumayı istiyorum.
Rüya ile gerçeğin, soyut ile somutun nerede başlayıp nerede bittiği anlaşılmasa da masalsı anlatımıyla, akıcılığıyla güzel bir tat bırakıyor.
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba 10 verdi
0 yorum
Aslı

Aslı

@asliberber

Haruki Murakami'nin okuduğum ilk kitabı ama kesinlikle son olmayacak. Japon edebiyatına şans vermeliyim diye düşünmeme neden oldu.
Kitap kesinlikle harika. Normalde tasvir okumaktan hiç hoşlanmadığım halde bütünlük bozulmasın diye tüm tasvirleri canlandıra canlandıra okudum.

Kitap konusu çok ilginç hatta sürrealist denebilir. Sanki yazar LSD alarak yazmış gibi.

Cinsel öğelere bolca yer veren (ensestlik derecesine varacak kadar) yine de rahatsızlık vermeyen ilginç bir olay dizisi. Feminizm, faşizm, komünizm, antimilitarizm ne ararsanız var.

Kafka adlı bir genç kehanetler,paralel evrenler,hayvanlarla konuşabilen insanlar,absürtlükler.(Normalde kısaca olaya değinebilirdim ama o kadar karışık ki anlatımaz yaşanır kitaplarından biri işte.)
ataç ikon Sahilde Kafka
kitaba 10 verdi
0 yorum
/ 2