up
ara

Taş Meclisi

- Le Concile de Pierre

Taş Meclisi Konusu ve Özeti

Taş Meclisi
Taş Meclisi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Ali Cevat Akkoyunlu
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9789759915193
Sayfa: 416 sayfa Basım Tarihi: 2013
Jean Christophe Grange, "Kızıl Nehirler"in ardından "Taş Meclisi"yle yine sahnede. Gerçekten şaşırtıcı bir hayal gücü... Dayanılmaz bir gerilim... Fiziksel ve psikolojik şiddet... Parapsikoloji... Şamanizm... Telepatiyle gerçekleştirilen bir trafik kazası... Esrarengiz akupunkturcu... Türk ve Moğol şamanların mirasçıları arasındaki savaş... Mucizevi tedaviler, ani ölümler.. Bilimsel referanslar, polisiye vakaları ve parapsikolojik olguları etkileyici bir psikolojik atmosfer içinde birleştiren bir hikaye. Eski Sovyetler Birliği'nin gömülmüş sırları, nükleer füzyon, Mayıs 68'in hala varlığını sürderen derin izleri, peş peşe bulunan ipuçları. Kurbanların cellat, kahramanların hep kötü olduğu fantastik bir gerilim.

"'Taş Meclisi', Grange'nin bugüne kadar yazdığı en karmaşık ve en sarsıcı roman."
Le Point

"Hem gerilim romanlarından hem de fantastik romanlardan izler taşıyan, gene çok satacak yeni bir Grange."
Le Soir

"Sonunda bir Fransız yazarın en iyi Anglosakson gerilim yazarlarıya boy ölçüşebildiğini görmek sevindirici."
L'Independant Dimanche

"Bir zamanların gezgini Grange sadece Avrupa'yı değil, tüm düyayı iyi tanıyor. 'Kızıl Nehirler'in yazarı aslında tam bir edebiyat keşişi. 'Taş Meclisi'de tıpkı ona benziyor. Şamanizm ile parapsikoloji arasında... Biraz büyücülük gibi..."
Femme
muammer akbulut

muammer akbulut

@muammerakbulut

grange romanlarını severek okuyorum,romanlarında konuların tekrarı olmaması,akıcı bir dil ve farklı karakterlerin kullanılması,grange mesleği olan jurnalist gazeteciliğinden gelen farklı ülkelerdeki mekanları ayrıntılı bir dil ile anlatması ve mekanları da karakter olarak kullanması oldukça ilgimi artırıyordu,yalnız taş meclisi romanını kurgu olarak çok fazla sevmedim,sanki bu roman yazılırken üzerinde fazla düşünülmemiş hissi yarattı bende!en azından ben böyle hissettim.eğer kapağındaki yazarın ismi olmasaydı,ben bunun bir grange çalışması olduğuna imkan vermezdim,çünkü kurtlar imparatorluğunda,leyleklerin uçuşunda,şeytan yemini,nde,kızıl nehirlerinde,siyah kan,da ve ölü ruhlar orman,ında ben okurken,konu,akış,karakter derinlikleri ve bitiş,inde her anlamda yazarın hayal gücünü,anlatım ve konuların derinliklerini hissediyordum.maalesef bu romanda bunları hissetmedim ve göremedim,bitirmek için okudum diyebilirim,çünkü hiçbir kitabımı yarım bırakmadım.editoriyal dil iyi kullanılmış,türkçesi oldukça akıcı,kelime ve harf düşmesi yok,yani konuyu size anlatıyor,çevirisi iyi,kapak ve tasarım olmuş!bu kitap ile artı sayılabilecek en önemli yanı.polisiye gerilim ve psikolojik gerilim okurlarını fazla tatmin etmeyecek düşüncesindeyim.
ataç ikon Taş Meclisi
7.6 (254 oy)
2 yorum
TC Filiz Yenisu Çiçek (@filizcicek94695)
İyi bir anlatımı vardım bütün kitaplarını okudum bence acımasızca eleştiri.
24.10.15 beğen cevap
muammer akbulut (@muammerakbulut)
Ben sevemedim! Zira grange anlatım dili ve hayal gücü çok iyi, bu kitapta onu göremedim, akışı ve karakter dönüşümleri olmamış!
24.10.15 beğen cevap
Kitap hakkında sitede yersiz ve acımasızca eleştiriler yapıldını gördüm. Mükemmel değildi daha iyisi yazılabilirdi fakat bu kitabın vasat olduğu anlamına gelmez. Kitap yazan biri olarak yazı yazmanın nasıl debdebeli sancılı bir iş olduğunu tekrardan belirteyim. Yazarın ikinci kitabı olmasına rağmen sağlam bir kurgu ve dil kullandığını düşünmekteyim. Kafanızda oturmayacak hiçbir taş bırakılmamış. Paris'te başlayan hikaye Sibirya'ya kadar uzanıyor ve bu denli geniş coğrafyayı okuyucuya başarılı betimlemeleriyle aktarıyor. Kitabın başındaki merak duygunuz sonuna kadar devam ediyor. Kitap yazılırken ciddi bilgi birikimine ihtiyaç duyulmuş, coğrafya, tıp, dinler vs. hepsinden bolca faydalanılmış. Keyif alacağınızı düşünüyorum.
ataç ikon Taş Meclisi
7.6 (254 oy)
3 yorum
POST_MORTEM (@postmortem)
Sayın @gl, şimdi siz yorum yapınca merak edip ben de bir kontrol ettim yapılan yorumları şöyle genel hatlarıyla. Evet acımasızca eleştiriye uğradığı da olmuş ama ben şöyle bakmanızı öneririm.Evet,Grange harika yazıyor,çeşitli konularda harika bir birikimi mevcut (hatta bir okuyucu bana bu kitapları bir kişinin yazdığına inanmadığını bile söylemişti =) ) ve her ne kadar polisiye-gerilim tarzı romanlar genelde keyfi okunsa da bence Grange'ın her romanında,elinizde bir kağıt kalem bulundurmalı çünkü hangi sayfasında ne tür bir bilgiye denk geleceğini tahmin bile edemiyor insan.Öte yandan Grange'ın romanlarında bir 'sonunu getirememe' durumu söz konusu oluyor nedense.Tamam,final mekanları harika,ama final oldu bittiye gelmiş gibi hissediyor insan biraz,pek çarpıcı olmuyor.Tüm kitaplarını okumama güvenerek söylüyorum (her ne kadar puanlama işi göreceli de olsa) bence diğer romanlarını da okuduğunuzda (eğer okuduysanız affınıza sığınıyorum) bu kitaba verdiğiniz 5 yıldızı aşağıya çekme ihtiyacı hissedebilirsiniz.1-2 yıldız veren arkadaşların da,okudukları bütün kitaplara göre değil de belki de sadece Grange'ın kitaplarına göre kıyaslama yaparak bu puanları verdiklerini düşünüyorum.Sürç-i lisan ettikse affola.Keyifli okumalar =)
21.12.15 beğen cevap
Gaz Lambası (@gl)
Öncelikle merhaba , yorumunuz için teşekkür ederim. Daha farklı bakmamı sağladınız. Fakat bu kitap diğer kitaplarıyla aynı kalitede olmasa bile yüksek puan alan o kadar saçma kitap var ki onlara kıyaslarsak hakettiği puanı alamadığı kanaatindeyim. Bir puan kırılır anlarımda üç puan kıranlara el insaf diyorum. Tabi herkesin kendi fikri onlarda bana söyleniyorlardır. Merak ettiğim kitapları almadan önce bazen inceleme ve yorumlara bakarak fikir ediniyorum. Bu tarz yorumlar bu yuzden bazilarimiz icin kiymetli olabiliyor. Sevgilerimle.
02.01.16 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
"Evet acımasızca eleştiriye uğradığı da olmuş" diye yazmışsın @post-mortem . @gl sen de tam puan vermişsin.Çıkardığım sonuç: Koyun kurt ile gezerdi fikir başka başka olmasa! Âşık Veysel'i andım;aklıma geldikçe hüzünle andığım biricik Şairimizi...
29.02.16 beğen cevap
F. Keles

F. Keles

@fkeles

epey oldu okuyalı. fazla kitap okuyan biri değilim. elimden geldiği kadar okumaya çalışıyorum. Malumunuz benim durumunda olanlarda popüler kitap/yazar okumaya çalışıyor. Elimde epey geniş bir arşiv var. Kitabı çeşitli yerlerde sürekli görmem merak uyandırdı. okumaya başladım.

başlangıcı çok güzel, tasvirleri gayet muntazam. konuyu da güzel seçmiş. ama yinede sonunu daha güzel bağlayabilirdi. kitabı bitirdiğimde, başlarken umut ettiğim tatmin bende oluşmadı. son bölümler oldu bittiye getirilmiş gibi. sanırım yazarların doğasında var. son bölümleri alelacele yazıyorlar. okunmayacak bir kitap değil, ama tercihimi başka bir kitaptan yana kullanmayı isterdim.
ataç ikon Taş Meclisi
7.6 (254 oy)
0 yorum
ilker yıldırım

ilker yıldırım

@ilkeryildirim

Arkasını okuyup "vay Türk-Moğol şamanları" diye beklentiyi yüksek tuttum. İlk sayfaları okurken biran önce konunun hareketlenmesi bekledim. Nitekim bir süre sonra yazar beklentilerimi karşılamasa da yeterli hareketliliği kazandırdı. Konusu, yazımı, anlatımı vs. hepsi bir yana kitapta en çok ilgimi çeken şey yazarın inanılmaz coğrafya bilgisi oldu. Sonradan öğrendim ki bay Grange gerçek hayatında çok gezen biriymiş. Karakterlerin bulunduğu ortamı, etrafındaki doğayı çok güzel anlatmış. Özellikle pek bilinmeyen yerler olunca anlatılan dikkat çekiyor açıkcası.
Sonuç olarak yüksek beklentiyi karşılamasa da okumaktan gayet keyif aldığım bir kitap oldu.
ataç ikon Taş Meclisi
7.6 (254 oy)
0 yorum
Emre

Emre

@emrekrbck

Akıcılığı ve sade dili sayesinde okunabilirliği yüksek bir roman. Olay örgüsü güzel ilerliyor. Sonuna doğru fantastik öğeler artıyor. Bu durum "Stephen King"in yazım tarzına benzetilse de alakası yok. Stephen King'in kaleminden bir hayli farklı olduğunu söyleyebilirim. Açıkçası daha gerçekçi bir final beklediğimden ötürü, sonunu bağlayışı pek hoşuma gitmedi ve bu yüzden 1 puan kırdım. Ama yine de okunması keyifli bir kitaptı.
ataç ikon Taş Meclisi
7.6 (254 oy)
1 yorum
Modest (@happy)
Polisiye gerilim seviyosaniz erkan ozkaya pepsis ve tarantula müthiş bir kitap okuyan kişi dört yüz yirmi sayfayı sonuna kadar merakla korkuyla şaşkınlıkla okuyor tavsiye ederim
15.08.15 beğen cevap

Taş Meclisi - S41

Politikacı, sanki bağışlamalarını bekliyormuşçasına, diğer konuklara bakıp, gülümsedi:
Neslihan Karakaya tarafından eklenmiştir.
Hande

Hande

@handec

Bir sırra ulaşmak, bir çizginin ötesine geçmek gibi bir şeydir. O sırrı açıklamak da, öte taraftan bu yana dönmek.
ataç ikon Taş Meclisi
7.6 (254 oy)
0 yorum
Hande

Hande

@handec

İnsan, sırtı uçuruma dayandığında arkasına döner mi?
ataç ikon Taş Meclisi
7.6 (254 oy)
0 yorum
Hande

Hande

@handec

Sizler tüketim, yaldızlı materyalizm çağında yaşıyorsunuz. Aklınız sadece göbeğinizdeki o küçük delikte. Belki de bu düşsüzlüğünüz, içinizde sizi yakacak bir alev olmamasından ileri geliyor. Oysa bizler öylesine tutkulu, öylesine arzuluyduk ki, her şeyinizi aldık..
ataç ikon Taş Meclisi
7.6 (254 oy)
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Ne derler bilirsin; bütün mümkün olanlar sıralanıp bir kenara bırakıldıktan sonra , geriye ne kalır? İmkansız olan.
ataç ikon Taş Meclisi
7.6 (254 oy)
0 yorum
Hande

Hande

@handec

"İnsan, hapishaneden her zaman kaçabilir. Ama özgürlükten? "
ataç ikon Taş Meclisi
7.6 (254 oy)
0 yorum
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
11
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Jean-Christophe Grange Kitapları
Polisiye-gerilim severlerin yakından takip ettiği Fransız yazar Jean-Christophe Grange'ın mutlaka okunması gereken en iyi kit...