up
ara

Pir Sultan Abdal

Pir Sultan Abdal Konusu ve Özeti

Pir Sultan Abdal
Pir Sultan Abdal kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750801877
Sayfa: 168 sayfa
Alevi-Bektaşi edebiyatının en önemli şairlerinden, on altıncı yüzyıl Anadolusu'nda bir Alevi-Türkmen köylü, bir saz şairi, bir derviş, bir şeyh, bir ayaklanma önderi. Şiirlerinde doğa, Tanrı ve insan sevgisini, devlet düzeninin bozukluğunu, mezhep ayrılığından doğan iç kavgaları, Osmanlı Devleti'nin Alevilere yaptığı zulmü anlatan, Anadolu halkını Osmanlılara karşı kışkırttığı ve ayaklanmaya öncülük ettiği gerçekçesiyle asılan büyük halk ozanı... Deneme yazarı-eleştirmen Memet Fuat, Pir Sultan Abdal'ın yaşadığı döneme, kavgasına, özlemlerine, katlandığı acılara ışık tutarken, düşünce dünyasını, sanatını, yapıtlarını çağdaş bir bakış açısıyla sunuyor. Pir Sultan Abdal'ın şiirlerinden yapılmış bir seçki, kaynakça ve sayfa altlarında açıklamalarla birlikte...
Arîn

Arîn

@arin

Pir Sultan Abdal ile ilgili bilgiler verilirken dönemin siyasal ve sosyal durumu da işleniyor. Kitapta Pir Sultan Abdal şiirlerini içeren kısım da mevcut.
ataç ikon Pir Sultan Abdal
kitaba 10 verdi
0 yorum

Pir Sultan Abdal - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle