up
ara

Ateşten Gömlek

Ateşten Gömlek Konusu ve Özeti

Ateşten Gömlek
Ateşten Gömlek kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750707759
Sayfa: 256 sayfa
Ateşten Gömlek, cepheden, romanda anlatılan kişilerle omuz omuza yaşamış birinden gelen bir yapıt. Kurtuluş Savaşı'nın ateşten gömleğinin içinden çıkmış bir roman. Halide Edib Adıvar, her birini yakından tanıdığı roman kişilerini, yani silah arkadaşlarını içtenlikle, çağına ve yaşanan acı olaylara sorumlulukla tanlıklık ederek anlatıyor.

Bağımsızlık savaşımızı bütün gerçekliği ve canlılığıyla anlatan belki de en önemli roman, Ateşten Gömlek.İhtilal ve isyan günlerinden beri koza, kurt, kelebek devirleri tetkik edilen mahlûkat gibi Sakarya silâh arkadaşlarımın "Ateşten Gömlek"te birkaç solgun aksini İstanbul, ihtilal ve ordu günlerinden alıp kâğıt üstüne koymaya çalıştım. İstediğim gibi olmadığı için silâh arkadaşlarımdan af dilemek isterdim. Bize onlar ilham ettiler.
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Kitap bir içim su.. dün bitirdim ama sıcağı sıcağına yorum yapmak istemedim. az düşünüp daha anlamlı güzel şeyler yazmak istedim.

Benim okuduğum kitap özgür yayınlarının basmış olduğu kitap.
kitabın içinde çok fazla osmanlıca ve eski türkçe kelimeler var bu yüzden okumamı yavaşlattı şunu söyleyeyim okurken sürekli kelimelerin anlamlarına bakmak zorunda kaldım. ama bu beni sıkmadı aksine hoşuma bile gitti.

Kitabın başında Halide edib adıvar ın yakup kadri karaosmanoğluna açık bir mektubu var. mektupta yakup kadrinin de "ateşten gömlek" adlı eser yazdığını söyleyen ancak bu adı kendi eserinde kullanan halide edib diyor ki; Benim “Ateşten Gömlek”i eğer zaman söndürüp bir
tarafa atmazsa Türk romanları arasında iki tane ‘Ateş­ten Gömlek” olacak. Belki elli sene sonra bir kütüphane rafında yan yana oturacak olan bu iki kitap Hans Andersen’in masallarındaki gibi belki dile gelir, birbirlerine geçmiş günleri söylerler. Kim bilir o uzak gelecekte Türk
gençliğinin sırtındaki ‘Ateşten Gömlek” ne kadar bizimkilerden başka olacaktır...

Kitap Sakarya ordusuna ithafen yazılmış zaten kitabın başında yazıyor.. Sakarya ordusuna diye.. kitap savaş zamanında İstanbul, İzmir ve Anadolu'muzun durumunu anlatıyor. ilk başlarda çok sıradan savaş zamanında yaşayan halkın doğal bir hikayesini anlatıyor gibi gözükse de sonlara doğru heyecan, tutku, coşku zirve yapıyor. kesinlikle çok sürükleyici yürek kabartıcı bir anlatımı var.

Kitap kitaptaki peyami karakterinin dilinden anlatılmış. aslına bakarsak olayların dışındaymış gibi gözüken peyami nin içinde kalbinde yaşanıyor olaylar daha doğrusu peyami kalbinde yaşatıyor.

Kitapta vatanı uğruna ölmek için son damlasına kadar savaşan halkın ve askerlerin hem vatan sevgisi hem de aşk hikayesi var ama vatan sevgileri aşklarının üstüne çıkıp dolup taşınca aşkları vatan topraklarına karışıyor. harman oluyor.

Tek kelimeyle muhteşem bir eser son 5 sayfası duygudan duyguya sürükledi beni bence kitabın finaline yaraşır bir final olmuş. herkese tavsiye ederim. peyaminin son cümleleri unutulacak gibi değil. içime işledi resmen.
ataç ikon Ateşten Gömlek
8 (192 oy)
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Halide Edib Adıvar’ın, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Yaban adlı romanıyla bir tuttuğu, romanıdır. Ateşten Gömlek’in 2 tane olacağını söylüyor kitabın başında yer alan Yakup Kadri’ye olan mektupta. Yazar; Kurtuluş Savaşı yıllarındaki anılarından derlediği bu romanda, cephedeki silah arkadaşlarının yaşadıklarını, kendi üslubuyla anlatıyor.

Ortak bir amaç için cephede aynı havayı soluyan, birlikte yatan, birlikte kalkan, birbirlerinin duygu ve düşüncelerine tanıklık eden bir grup kahraman....Her birinin yaşamları, hayal dünyaları, düşünceleri, istek ve arzuları farklı olsa da, idealleri uğruna, cesaretleriyle, yiğitlikleriyle, mücadeleden yılmayan ruhlarıyla bulundukları yerde tek yürektirler. Yüce davaları uğruna canını veren arkadaşlarının yasını birlikte tutarlar. Kendi akıbetlerinin bilinmezliğinde, bir yanda idealleri için devam eden mücadelelerinin iç huzuru, diğer yanda yüreklerindeki sevgililerine kavuşamama endişesi ile yaşamlarına devam etseler de, bu matem derinden sarsar onları her seferinde.

Emanet...Cephede sancaktır emanet, uğruna savaşılan ve can feda edilen. Anne babalarının, cephede arkadaşlarına emanet ettikleri canlarından parçalarının şehadet mertebesine eriştiği haberi, kelimelerle ifade edilemez ailesine.

Kitabı herkese tavsiye ederim. Mutlaka okunması gereken bir kitap bence.
ataç ikon Ateşten Gömlek
8 (192 oy)
0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

Kitap, Kurtuluş Savaşı zamanını, İzmir’in işgalini anlatıyor. O zamanlarda olan o amansız savaşı, perişanlığı çok içten ve iyi bir şekilde anlatıyor yazar. İzmir’in acısını, perişanlığını ve bir o kadar da asiliğini ve asaletini temsil eden Ayşe karakterinin çok iyi işlenmiş olduğunu düşünüyorum. Romanı okurken, içimde o günleri biraz olsun anlamanın getirdiği acı ve kasvet içerisinde kaldım. Yaşadığım toprakların ne kadar kıymetli olduğunun farkındaydım ama bu roman sayesinde bir kez daha anlamış oldum. Yaşadığım şehrin işgali söz konusu olduğunda, insan biraz daha içten üzülüyor herhalde, ama bu vatanın her toprağında bu acı, bu kötü günler yaşanmış ve tırnaklarla kazıyarak bu millet bağımsız ve hür, toprağında barış içerisinde yaşamaya hak kazanmıştır. Bunun kıymetini milletçe bilmeli ve gerekli olan, bize yakışanı yaparak bu dökülen kanları onurlandırmalıyız. Umuyorum ki bu kötü günler tekrarlanmaz ve bu acı günleri milletimiz tekrar yaşamaz. Kitabı herkese tavsiye ediyorum, mutlaka okuyunuz. Bu ve bunun gibi size geçmişinizle alakalı bir şeyler katacak her yapıtı.
ataç ikon Ateşten Gömlek
8 (192 oy)
0 yorum
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

Henüz bitirdiğim kitap. Bu kitabı can yayınlarından okuyanlar bilirler ki kitabın ilk sayfasında Halide Edip'in Yakup Kadriye yazdığı bir mektup vardır. Mektupta iki ateşten gömlek yazılmalı denir. Gelecekte raflarda yanyana durmalı denir. Yakup Kadri'nin sözü edilen kitabı Yaban'dır. Halide Edip'in kitabı ise budur. Kıyaslama yapmayı oldum olası sevmem fakat şu var ki bu iki kitap tek konuyu anlatmasına rağmen Yaban bana göre daha çok ilgi çekici gelmiştir. Oradaki karakter kendini dünya savaşındaki gazi ünvanıyla anadolunun ücra bir köyüne atarak yaşamaya ve yan konu olarak milli mücadeleyi ele alır. Ateşten gömlekte ise konu bizzat savaşın içinde, daha savaşın bitmediği bir kesidi işler.
Peyami, Cemal, ihsan ve Ayşe hikayenin kahramanlarıdır. Kurtuluş savaşı tüm hızla sürerken komutan İhsanın hemşire Ayşe'ye olan aşkıda laf arasında sıkıştırılır. Son bölümde ikiside ölen kahramanlar bir çadırda peyami tarafından gösterişsiz bir şekilde kimsenin haberi olmadan sessizce evlendirilir. Bu esnada izmire Girilmektedir...

Okunmalı.

Vesselam...
ataç ikon Ateşten Gömlek
8 (192 oy)
2 yorum
Gülcan (@gulcann)
Benim okuduğum kitapta da mektubu vardı. Ancak ben sonradan Yakup Kadri'nin Ateşten Gömlek romanının ismini ne olarak değiştirdiğini bilmiyordum. Acaba yayınlamaktan mı vazgeçti diye düşünmüştüm. Demek Yaban romanının asıl adıymış Ateşten Gömlek 😊 Öğrendiğime sevindim. Her ikisini de okudum. Çok etkileyiciler.
11.09.18 beğen 2 cevap
Ali Zülal Külekci

Ali Zülal Külekci

@alikulekci

Halide Edip Türk'ün, Türkiye'nin; Kurtuluş Savaşını nasıl kazandığını kuşkusuz en iyi anlatan yazarlardan. Ateşten Gömlek romanında da bu konuyu en ince ayrıntısına kadar düşünerek kaleme alan yazar eserine aşk, kıskançlık gibi duyguları serpiştirirken hiçte cimri davranmamış. Bir kadın var Ayşe, kocasını çocuğunu kaybetmiş ve vatanından başka koruyacak hiçbir şeyi kalmayan, İki Adam var Peyami ve İhsan, ikisi de vatan aşkıyla her yeri yakan ama Ayşe'ye olan aşkları yüzünden içleri yanan ve tek bir vatan var onu yok etmek isteyen düşmanları sırada olan. Roman kurtuluş savaşı süresince ilerliyor ve hep ileriye akan bir zamana sahip. Savaş ile anlatılanlar bizzat Halide Edip'in kendi gözünden gördükleri yaşadıklarını anlatıyor diyebiliriz. Romanı okuduğunuzda savaşın sonucunu zaten bildiğinizden sizin merakınızı celbedecek konu Ayşe'nin İhsan'ı mı yoksa Peyami'yi mi seçeceği olacaktır.
EK 1
https://www.makaleler.com/atesten-gomlek-romaninin-ozeti-ve-tahlili 30.11.16
ataç ikon Ateşten Gömlek
8 (192 oy)
0 yorum

Ateşten Gömlek - S41

Ne samimî, ne garip ve ne yepyeni bir İstanbul gençliği hâsıl oluvermişti. Bugün bakıyorum da Ali Kemal Bey'in makalelerini yaşayan Salime Hanım'la memleketin muazzam davasını nutukla, ictimâ ile hâlle kalkışan saf çocukları o kadar muhabbet ve şefkatle düşünüyorum ki... O zaman güler, ''Bundan bir şey çıkmaz,'' derdim. Halbuki bu mizahi bir resmigeçit gibi başlayan İstanbul propagandasından ne kanlı ve ne muazzam bir sahne çıktı.
İbrahim AKBAL tarafından eklenmiştir.
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

“İşte mitralyöz tıkırtıları... İşte top, işte kurşun vızıltıları. İşte mütemadiyen yere serilen atlı ve yaya askerler. Hâlâ korkmuyorum. Ne garip şey... Harpte yegâne korkunç şey insanın korkusu galiba. Hezimet ve ricat olmayan yerde meğer korku yokmuş. Harp ne basit bir şey.”
ataç ikon Ateşten Gömlek
8 (192 oy)
0 yorum
Martin Eden

Martin Eden

@muhendiss

İnsanları en korkak, en derli toplu alışkanlık tutsaklıklarına, ocaklara, köşelere bağlayan kadın gözleri bazen ta cehenneme götürüyor.
ataç ikon Ateşten Gömlek
8 (192 oy)
0 yorum
Sinemm

Sinemm

@sinemm

-İngilizler aflarını talep edenlere versinler Mösyö, affı zalimler değil, mazlumlar verir. Çanakkale’de dövüşürken ne asi, ne esirdik. Namuslu bir millet gibi dövüştük, öldük, öldürdük. Ne zamandan beri ve hangi milletle harp edilir de mağlûp olduğu zaman ona katil denilir?
ataç ikon Ateşten Gömlek
8 (192 oy)
0 yorum
Sinemm

Sinemm

@sinemm

Niçin ruhumun bu ateş gömleği sırtımdan canıma geçiyor? Gözümden, dilimden kızıl, yakıcı yenlerini gösteriyor.
ataç ikon Ateşten Gömlek
8 (192 oy)
0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

Ayşe’nin biraz acı tahayyül ettiğim sesiyle:
— İhsan Bey, bu zavallı çocuğu niçin almadınız, dediğini duydum.
— Bu kadar genç bir çocuğu nasıl bizim kuvvetlerin arasına alırım. Ötede beride muharip kadınlar var ama, hiçbiri bu kadar genç değil. Siz isteseydiniz onu Eskişehir’e götürebilirdiniz.
— Fakat Kezban beni istemiyordu ki...
— İnsana istediğini verdiklerini nerede gördünüz?
ataç ikon Ateşten Gömlek
8 (192 oy)
0 yorum
231
KİTAP
En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Hem Türk edebiyatının hem de Dünya edebiyatının en önemli kadın yazarları tarafından kaleme alınmış mutlaka okunması gereken ...
195
KİTAP
Zaman kaybı olan kitaplar
Bitse de kurtulsam dediğiniz, okuduktan sonra kendinize bir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir kitaba ver...
34
KİTAP
En Sıkıcı Kitaplar
Sıkıldım, bittim ama kitabı da bitirdim diyen okurlar bu listeye. Okuması en zor, yavaş ilerleyen, uzun tasvirlere boğulmuş, ...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
6
KİTAP
Kurtuluş Savaşı'nı En İyi Anlatan Kitaplar
Tarihimizin en önemli savaşlarından biri olan Kurtuluş Savaşı hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenlerin mutlaka okuması ger...
Ali Demiral

Ali Demiral

@alidemirall

 paylaşım fotoğrafı
İnsanların şerrinden kitaplara sığınırım.
ataç ikon Ateşten Gömlek
8 (192 oy)
10 yorum
BUKALEMUNUS (@karacurin)
Sığınırsın_sığınmasına ancak bir ele muhtaç kalırsın.
31.12.18 beğen 2 cevap
İsmail Demir (@ismaildemir)
Allah'a sığınmalısın kitaplara değil tehlikeli bir cümle Allah korusun Şirk olabilir dikkat et bundan sonra
01.01.19 beğen 2 cevap
İsmail Demir (@ismaildemir)
@tecessus kardeş zoruna mı gitti bir müslümanı uyarmam Sen heral de İyiliği emret kötülükten men et ayetini bilmiyorsun benim yapabileceğim bir şey yok bu durum ki ben dinin bekçiliğini hakkedemem zaten senin gibilerin işine gelmez bizim gibilerin varlığı senin gibilerine inat yaşıyor ve her yerdeyiz!!!
01.01.19 beğen 1 cevap
JASON

JASON

@jason

 paylaşım fotoğrafı
Şantiye halleri 😂
ataç ikon Ateşten Gömlek
8 (192 oy)
2 yorum
PİP! (@nusretk)
Patronda yok bu hava 😂😂
23.07.18 beğen 1 cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

“Ben, yalnız benim çekeceğim kadarını değil, daha fazlasını bana yükletmek isteyenleri, elimden tutup ateşe sürükleyenleri severim, içimde yanan şeyi, içimdeki ateşi kim tezyîd ederse o benim hakikî arkadaşım olabilir.”

Tezyid etmek: arttırmak anlamındadır.

Ne müthiş bir his! Ne müthiş bir şuur! Yazar’ın kalemine hayran kaldım ne diyeyim...
ataç ikon Ateşten Gömlek
8 (192 oy)
0 yorum