up
ara

Aforizmalar

Aforizmalar Konusu ve Özeti

Aforizmalar
Aforizmalar kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Osman Çakmakçı
Yayınevi: Altıkırkbeş Yayınları
ISBN: 9786055532130
Sayfa: 64 sayfa Basım Tarihi: 1970
6.45 Kafka Serisi'nin tekrar baskısını yapan "aforizmalar" yeniden okurunun karşısında. Kafka ve aforizmaları üzerine ne söylenebilir ki?

İş Bankası Kültür Yayınları
Kafka, içinde yaşadığı dönemin, o dönemin olaylarının değil, gelmiş geçmiş tüm zamanların toplumsal mekanizmalarının yarattığı yalnızlığı, anlamsızlığı betimlemiştir. Kuşkusuz, karanlık bir tablodur bu. Bu karanlık tabloyu aydınlatan ise Kafka Güneşi’dir. Gecenin en yoğun ânında doğan, karanlığın tüm gizlerini açığa vuran ışığıyla, bizlere, insanlara yalansız bir dünya göstermeye çalışan, bunu handiyse özür dilercesine mırıldanarak gerçekleştiren, son aşamada da pişman olup tüm yazdıklarının yakılmasını (bunu hiçbir zaman yerine getirmeyecek bir dostundan istemiş olsa da) isteyen, hiçlikten sahici bir dünya yaratan bir insan.
Eğer Kafka’nın yapıtında manevi değerler ve umut aranıyorsa, burada aranmalı. Ve bu aforizmalar da bu ışığın altında okunmalı. Bu kitap, Kafka’nın ardında bıraktığı tamamlanmış ender elyazmalarından biridir. Tüm aforizmalar Kafka tarafından tek tek numaralandırılmıştır. Max Brod, altısı, küçük okul defterlerine yazılmış aforizmalardan, kısa öykücüklerden, çeşitli konulardan oluşan bu elyazmaları “yığınını” Taşrada Düğün Hazırlıkları başlığıyla tek bir kitapta toplamıştır. Daha sonraları birçok ülkede, bu kitaptan küçük başka kitaplar üretilmiştir: Babaya Mektup ve Aforizmalar gibi. Bu kitaptaki aforizmaların tam olarak ne zaman yazıldığını bilmiyoruz. Bir sayfadaki 1917 tarihiyle Günlük’te yer alan benzer cümleler, aforizmaların 1917-18 yılları arasında yazıldığına işaret etmektedir.
Max Brod, bu aforizmalara “Günah, Acıçekme, Umut ve Gerçek Yol Üzerine Derin Düşünceler” başlığını uygun görmüştür. Ama Kafka, bu elyazmalarına bir ad vermediğine göre, en uygun başlık, kuşkusuz, yazın alanındaki bu türün genel adı olan Aforizmalar’dır. Hemen şunu da belirteyim ki, Kafka’nın tüm kitaplarında, özellikle Günlüklerinde ve mektuplarında yazılmış, çeşitli konularda, ayıklanacak olsa, başlı başına büyük bir kitap oluşturacak kadar aforizma vardır.
Ferit Edgü’nün önsözünden
PİP!

PİP!

@nusretk

Günah, ıstırap, umut ve doğru yol üzerine
Bir oturuşta okunacak kitaplar listesine girdi benim için, böyle bir liste yoksa idi, artık var:)

Franz Kafka’nın yaşamı bana, “bir küçük çocuğun yan komşusunu sadece ömrü boyunca uzaktan görerek yaşaması gibi bir anlam katıyor ve katmıyor.” Bu bile bir anlam ifade ediyor en azından:)

“İnanç yoksunu olduğumuz söylenemez. Sadece yaşıyor olmamız bile, tüketilemeyecek bir inanç değeridir.”
109.

Sayfa 129

Kitabın son ve benim için en iyi aforizmalarından. Bu incelemeye sadece aforizma’nın tanımı yazsam bile F. Kafka’nın adıyla güzel bir inceleme olacağını düşünmediğim değil, duygu ve düşüncelerin bir araya gelip anlam yüklü “kısa ve öz” ah bu tanımı Kafka’nın her kitabında görüyorum, nasıl mütevazi bir yazar anlatamam, çünkü bilmiyorum. :)

“...

Önceleri sorularıma neden cevap alamadığımı anlayamıyordum, şimdiyse soru sorabileceğimi anlayamıyorum. Ama gerçekte inanmıyordum ki, soruyordum sadece.

Sen ödevsin. Ama görünürde öğrenci yok.

Kafesin biri, bir kuş aramaya çıktı.

Aforizmalar- Franz Kafka

...”

Her düşünüş, bir ilke imza atmaktır... iyi okumalar dilerim
ataç ikon Aforizmalar
kitaba 10 verdi
0 yorum
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane

Dava isimli kitabı okumuş ancak yarım bırakmıştım. Bu kitap ile Kafka'ya güzel bir giriş yapabilirdim. Yazarı ve ruh halini anlamak için güzel bir kitap. Kitapta çeşitli olaylar hakkında yazarın düşüncelerini kısa ama öz cümlelerle veya yazılarla okuyabilirsiniz. Ancak tavsiyem bu kısacık kitabı kafanız rahatken okumanız. Yazılan sözler ve yazılar yoğun bir şekilde kafanızı kurcalayacak ve ister istemez düşünmeniz gerekecek. Bu yönü ile felsefi bir kitap da denebilir. Kitapla ilgili akıcı, çok güzel vs. yorumlar bence yanlış olur. Zira belli bir konu yok. Bu dediğim gibi Kafka'yı, felsefesini ve belki de hayatı anlamak için bir başucu kitabı olabilir. Zaman zaman açıp okuyabilirsiniz. Tavsiye ederim. İyi okumalar.

Diğer kitap inceleme ve yorumlarım için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
ataç ikon Aforizmalar
kitaba 7 verdi
0 yorum
Perizan

Perizan

@perizan

Aslında Kafka da, Pavese'de olduğu gibi Tezer Özlü'nün peşinden gitmek için okuduğum bir yazar. Ama bu Kafka'ya başlamama, onunla tanışmama vesile olan bir durum oldu.

Kafka'nın okuduğum ilk eseri mi oldu bu kitap? Tabi ki hayır!Dönüşüm kitabıyla kendisiyle tanışıp, bu kitapla da tanışıklığımı pekiştirmiş oldum. Pişman mıyım okuduğuma? Kesinlikle hayır... Üstünde tek tek düşünülecek yazılara sahip. Hatta okurken istemsizce konuyla alakalı notlar almama vesile oldu. Şiddetle değil ama okurken düşünmeyi ve felsefe tadında kitapları sevenlere tavsiye edebilirim.
ataç ikon Aforizmalar
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ümit Güven

Ümit Güven

@umitguven

Aforizmalar
Kitapta yazilan aforizmalar bazen sizi tam kalbinizden vuruyor bazende ne dedi şimdi bu diyorsunuz:) kanimca bizim hayatimiza degen ve kendi yasantimiz, hatiralarimizda ornekler bulabildiklerimizi beğeniyor anlamlandirabiliyoruz. Digerlerini ise tam kavrayamayabiliyoruz. Yoksa kitaptaki hic bir cumle bosa yazilmis degil, kafkanin o cumleyi yazmasinin mutlaka bir hikayesi var sebebi var. Bir seferde okumak icin degil ara ara açıp goz gezdirmek faydalı olabilir kanısındayım. Iyi okumalar
ataç ikon Aforizmalar
kitaba puan vermedi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
03.09.16 beğen cevap
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

Franz Kafka ile Dönüşüm kitabı ile tanıştım ve çok beğendim. Bu kitaba başlarken de beklentim oldukça yüksekti. Ancak umduğumu bulamadım. Ya cümleler çok derin anlamlıydı ben bu derinlere inemedim ya da çeviri çok kötüydü anlamını kaybetmişti cümleler. Üç dört kez okuyup anlayamadıklarım oldu.
Kafka'ya haksızlık etmek istemem, aforizma kavramı bana göre değilmiş :) Çünkü kitapta olay örgüsü olmayınca pek tat alamadım.
ataç ikon Aforizmalar
kitaba 6 verdi
0 yorum

Aforizmalar - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Soner Soydan

Soner Soydan

@sonersoydan

Kafesin biri, bir kuş aramaya çıktı.
ataç ikon Aforizmalar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
hayat 'umut'tur

hayat 'umut'tur

@benimhalaumudumvar

''insanın iki büyük günahı vardır. sabırsızlık ve tembellik.
sabırsızlık ettiği için cennetten kovuldu, tembellik ettiği için cehenneme gidecek.''
ataç ikon Aforizmalar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
ataç ikon Aforizmalar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ömer sevinç

ömer sevinç

@omersevinc

Almancada "Sein"sözcüğü iki anlama gelir : "Var olmak " ve "Onun olmak ."
ataç ikon Aforizmalar
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Elif Akın

Elif Akın

@elifakin

Kafesin biri, bir kuş aramaya çıktı.
ataç ikon Aforizmalar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
72
KİTAP
Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar
Her yanı ile sizi tasvir eden, veya sizi anlatan bir kitap varsa yeri bu listededir. ...
104
KİTAP
Felsefe Severlere Kitap Tavsiyeleri
Felsefe okumayı seven, hatta kendi çapında felsefi düşünceler üretmeye hevesli felsefe düşkünlerinin okuması gerektiğini düşü...
23
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Franz Kafka Kitapları
Eserleri onlarca dile çevrilen ve birçok okurun favori yazarı olan Franz Kafka'nın mutlaka okunması gereken en iyi kitapları ...
Hakan

Hakan

@hakani

Okuduğum en gereksizce kitap diye popüler kültürün kurbanı olduğuma üzülürken bir sonraki sayfada "Sahip olmak değil sadece olmak var." ifadesini görmek. İşte bu şaşkınlıkların en güzeli belki.
ataç ikon Aforizmalar
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
4 yorum
Enes (@cortazar)
Aforizmaları ben de okumadım ve düşünmüyorum açıkçası. Dava'yı okudun mu Hakan ? O var ilerideki günlerde okuyacağım :)
03.04.19 beğen cevap
Lumossolem

Lumossolem

@lumossolem

 paylaşım fotoğrafı
Umutsuzluğun zamanı değildir 🍃
ataç ikon Aforizmalar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
welat kılıç

welat kılıç

@welatkilic

 paylaşım fotoğrafı
Kargalar, tek bir karganın gökyüzünü yok edebileceğini iddia eder. Buna hiç şüphe yoktur; ama bu gökyüzü ile ilgili hiçbir şey ifade etmez; çünkü gökyüzü basit anlamıyla şu demektir : Kargaların yokluğu. / Franz Kafka aforizmalar
ataç ikon Aforizmalar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum