up
ara

Sisle Gelen Yolcu

- Le Passager

Sisle Gelen Yolcu Konusu ve Özeti

Sisle Gelen Yolcu
Zener'in Laneti 3 kitabının da yazarı Jean-Christophe Grangé tarafından kaleme alınan Sisle Gelen Yolcu kitabı Roman, Polisiye türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 2012 yılında 9786050907148 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Sisle Gelen Yolcu isimli kitap 680 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Tankut Gökçe çevirmiştir. Kitap En İyi Polisiye Romanlar listesinde de yeralmaktadır. Sisle Gelen Yolcu kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Tankut Gökçe
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050907148
Sayfa: 680 sayfa Basım Tarihi: 2012
Ben gölgeyim.
Ben avım.
Ben katilim.
Ben hedefim.
Kurtulmak için tek çarem var: diğerinden kaçmak.
Peki ya diğeri de bensem?
Şeyda Düzgünce

Şeyda Düzgünce

@seydaduzgunce - Osmaniye

Sadece Fransa’da 300 binden fazla satan ve şimdiden 10 dile çevrilen Sisle Gelen Yolcu, tüm romanlarında ısrarla “kötülük”ün kaynağını arayan Jean-Christophe Grangé’nin kurduğu kabus dolu bir labirent. Grangé, romanını tasarlamak için her romanında olduğu gibi bu romanında da titiz bir araştırma süreci yaşamış. Bir psikiyatri hastanesinde bir süre kalmış ve hastalarla uzun sohbetler etmiş. Marsilya’daki evsizlerin arasına, heyecan verici tasvirlerle anlattığı tekinsiz bir dünyaya dalmış.

Romanın ana karakterini bu araştırmalar sonucunda yaratmış Grangé. Mathias Freire, Bordeaux’da işi dışında özel bir hayatı olmayan, bir ihtisas hastanesinde görev yapan genç bir psikiyatr. Nöbetçi olduğu bir gece, tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam getirilir hastaneye. Ertesi gün ise bölgede bir ceset bulunur. Cesedi bulunan kişi genç bir uyuşturucu bağımlısıdır ve vücudunda hiçbir darp izi yoktur. Mathias hastasıyla özel olarak ilgilenir. Yaptığı hipnoz sonucu hastası, geçmişiyle ilgili bazı bilgileri hatırlar. Ancak doktorun araştırmaları, hastasının verdiği bilgilerin tamamen düzmece olduğunu gösterir. Mathias, adamın psişik bir kaçış içinde olduğu, büyük bir travmadan sonra esas benliğinden kurtulmaya çalıştığı ve bu yüzden bilinçsizce yeni bir kimlik yarattığı görüşündedir. Ancak an gelir, kendisinin de, hastası gibi psişik bir kaçış yaşadığını keşfeder ve asıl kimliğini bulmaya karar verir. Mathias’da da hafıza kaybı vardır; kendine geldiği zamanlarda, başka bir kişiliktir. Ve “bavulsuz yolcu” olarak, kendi geçmişini araştırmak üzere yola düşer.
ataç ikon Sisle Gelen Yolcu
kitaba 10 verdi
0 yorum
Hannidex

Hannidex

@sinem1408

Bana göre dünyanın en iyi polisiye yazarıdır Grangé.Onun kurgusu, karakterleri betimlemesi,olayları okuyucuya bir solukta okunacak şekilde nakletmesi hiçbir polisiye yazarında olmayan,en azından benim göremediğim cinsten. Okuduğum her harfe,her heceye,her kelimeye kesinlikle değdi.

Konuya gelecek olursak Psikiyatrist Mathias Freire çok kötü bir olay yaşamıştır ve bu olayı geride bırakmak, vicdanını rahatlatmak için başka bir yere taşınır ve oradaki bir hastanede çalışmaya başlar.Akşam nöbet sırası ondayken bir hasta polisler tarafından getirilir.Getirilen adamın elinde bir İngiliz anahtarı ve rehber vardır.Onlar da kan içindedir.Adam kim olduğunu hatırlamaz.Mathias Freire ona hipnoz uygular ve bazı şeyler öğrenir.Bambaşka dünyaların kapılarını aralar.
Kurtulmak için tek çarem var.
Diğerlerinden kaçmak.
Ya diğerleri de bensem?

Her polisiye seven okurun kütüphanesinde bulunması gereken orijinal kitaplardan biri...
ataç ikon Sisle Gelen Yolcu
kitaba 10 verdi
2 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Bununla beraber beş eserini okudum yazarın , bu eser kimlik değişikliği üzere kurgulanmıştı hatırladığım kadarıyla ve/de sürükleyici..
20.03.18 beğen cevap
Burak Kürşad Turgut

Burak Kürşad Turgut

@burakkursadturgut - Bursa

Psikolojim Bozuldu
Grangê yine müthiş bir kitap yazmış. Hatta bu kadar geç okuduğum için kendime kızıyorum.

Tasvirler yerli yerinde ve çok güzel kullanılmış. İnsanı boğmuyor ve sanki bir film ya da dizi gözünüzün önüne geliyor. Karakterlerin gösterdiği mimikler, jestler çok iyi işlenmiş.

Bunun yanında olayın geçtiği mekanların, şehirlerin, sokakların hatta binaların gerçek ismiyle kullanılması daha bir ilgi uyandırıyor.

Ana karakterin etrafında dönen olayların yan karakterlerle beslenmesi de kitabın sıkıcı olmasını engelliyor.

Kitap içerisinde geçen terimlerin anlamları, ne için kullanıldıkları ve bilimsel ifadelerin yerli yerinde kullanılması yazarın aslında araştırarak kaleme aldığını göstermiş.

Çevirmenin de ustalığını unutmamak gerekiyor.

Okumayan çok şey kaybeder diye eklemek isterim. Tavsiye edilir.
ataç ikon Sisle Gelen Yolcu
kitaba 10 verdi
0 yorum
buse ak

buse ak

@buseak0

okuyanına "momento" adlı filmi hatırlatan (okuyan en azından ben olduğumda) sinematik bir öykü. tuğla kalınlığında kitabın sürükleyiciliğini, baş karakterin araştırma süreci sağlıyor. grange, yarattığı karakterin arayışını daha uzun bir döneme yaymış olsaydı bile yanlış yapmış olmazdı; okuyucunun merak duygusunu yaşayacağı süre o kadar uzardı çünkü. kısaca; arayış, sürükleyiciliği garantilemiş. sonunu tahmin edebiliyorsunuz, bunu önemseyenler için söyleyeyim. ama yine de olumsuz etkilemiyor okuyucuyu. çünkü bu sefer de karakterin, sizin bildiğiniz gerçeği keşfetmesini bekliyorsunuz. tabii çift aşamalı son, daha da keyiflendiriyor sizi.
ataç ikon Sisle Gelen Yolcu
kitaba 10 verdi
0 yorum
Sevda Sen

Sevda Sen

@sevdasen - İstanbul

İnsan psikolojisi ve beynin ilginç faaliyetleri akıl oyunları içeren kitapları pek severim, ilginç bulurum. Kitaptaki sonu gelmeyen psikolojik kaçışlar insanın başını döndürüyor.. Grange farklı bir kitap yazmış, kafınızda bin tane komplo teorisi döndüren hatta rüyalarıma da katkıları olan:) açmazlarla dolu bir kitap. Sonu film gibiydi ama ondan önce herşeyin ortaya çıktığı anlar kafanızda kurduğunuz yada hiç düşünmediğiniz balonlar patlatıyor, hala favori kitabım leyleklerin uçuşu ama bu kitapta çok güzeldi.. Cidden bu adamın kafası nasıl çalışıyor böyle merak ediyorum nasıl bir zeka!
ataç ikon Sisle Gelen Yolcu
kitaba 10 verdi
0 yorum

Sisle Gelen Yolcu - S41

-Selam, diye homurdandı Anais.
Savcı yardımcısı ışığın içinde parlıyor, tepeden, çukurun kenarından onlara bakıyordu. Üzerinde, Anais' in uzun süre önce Georges-Clemenceau Caddesi yakınındaki bir vitrinde gördüğü Zadig&Voltaire marka deri bir mont vardı.

Özlem Özşen tarafından eklenmiştir.
Fatih ÇAĞLAYAN

Fatih ÇAĞLAYAN

@fatihcaglayan

''-Gnostiklerin ne dediğini biliyor musunuz?
-Hayır... Hayır...
-Dünya tanrının bir görünümü değil, şeytanın bir yalanıdır. ''
ataç ikon Sisle Gelen Yolcu
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Fatih ÇAĞLAYAN

Fatih ÇAĞLAYAN

@fatihcaglayan

"Hergün yaşanan acı insanı dayanıklı hale getirmezdi. Yıpratırdı. Kırılganlaştırırdı. Zayıflatırdı. İnsan ruhu, dayanıklılığının sınanmasıyla tabakalanan bir deri değildi. Duyarlı nazik, içli bir zardı. Bir şok anında yaralanır, örselenir ve bunun izlerini hep taşırdı. "
ataç ikon Sisle Gelen Yolcu
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Hande Ç.

Hande Ç.

@handec - Aydın

Bu meslekte, bütün kızlar, Clarice Starling olma hayali kurarak Kuzuların Sessizliği'yle beslenmişti.
ataç ikon Sisle Gelen Yolcu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Büşra Demir

Büşra Demir

@busrademir12

Narcisse -Neden bu otoportler? diye sordu, afallamış bir halde.
-bir keresinde, bende bunu sana sordum. "İnsan gördüğüne güvenmemeli. Benim resmim pişmanlıktan başka birşey değil" diye cevap verdin.
ataç ikon Sisle Gelen Yolcu
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Fatih ÇAĞLAYAN

Fatih ÇAĞLAYAN

@fatihcaglayan

İnsanlığı zehirleyen tek şey kültürdür. Orijinalliği, bireyselliği, yaratıcılığı öldürüyor. Kendi kahrolası politik mesajını dayatıyor.
ataç ikon Sisle Gelen Yolcu
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
5
KİTAP
Paris'te Geçen Kitaplar
Paris'te aşk başadır. Olay örgüsü Paris'te geçen romanlar bu romantik listede. Paris tutkunlarının zevkle okuyacağı kitaplar....
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
benay yılmaz

benay yılmaz

@benayyilmaz - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
sonunda bugün alacakaranlığın 2. kitabı bitecek inşallah🤪🙈
ataç ikon Sisle Gelen Yolcu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 yorum
Desert Rain (@seaa)
Kitap niye yok ortada
10.03.19 beğen 1 cevap
Mustafa

Mustafa

@erd19 - Gaziantep

Sisle Gelen Yolcu paylaşım fotoğrafı
Sisle Gelen Yolcu
Kesinlikle okunması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum.
ataç ikon Sisle Gelen Yolcu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
İç-içe geçmiş kişilikler güzel ve sürükleyici (gerçi bazı noktalar mulakta)
01.07.18 beğen cevap
Mustafa (@erd19)
Begendigim bir film ama tam olarak tatmin etmedi doğrusu. Daha iyisinin cikmasini umuyorum.
01.07.18 beğen 1 cevap