up
ara

Kinyas ve Kayra

Kinyas ve Kayra Konusu ve Özeti

Kinyas ve Kayra
Hayata karşı kin ve nefretle dolu olan, suç ve şiddete eğilimli iki arkadaş olan Kinyas ve Kayra'nın Afrika, Amerika ve Türkiye'de geçen hayat hikayeleri anlatılmaktadır.
Yazar:
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9789759917951
Sayfa: 567 sayfa
Kinyas ve Kayra Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
2000 yılında yayımlanmış olan Kinyas ve Kayra, Hakan Günday’ın ilk romanıdır. Yayımlanmasının ardından yıllar geçmiş olmasına rağmen popülerliğini kaybetmemiş, aksine son dönemlerde popülerliğini daha da artırmıştır.

3 bölümden ve 567 sayfadan oluşan kitap, derin felsefi öğeler barındıran, paradokslar ve düğümler üzerine kurgulanmış yeraltı edebiyatı türünde bir romandır.

Kinyas ve Kayra Kitabının Konusu
Çocukluk arkadaşı olan ve 30’larına yaklaşmış olan iki adamın, Afrika’dan önce Amerika’ya daha sonra Türkiye’ye uzanan şiddet ve cinsellikle dolu hayat hikayeleri anlatılmaktadır.

Kinyas ve Kayra Kitap Özeti

Birinci Bölüm
Kitabın ilk bölümü, Kinyas ve Kayra’nın beraber oldukları Afrikada-Abidjanda’da geçiyor. İki arkadaş burada, kaybettikleri inançlarından ve her şeye duydukları kin ve nefretten dolayı kumar, cinayet, tecavüz gibi her türlü pisliğe karışmaktadırlar. Tüm bu olaylar içerisinde yazar, karakterlerin kendi iç seslerine, ruhsal çöküntülerine ve kendi içinde çelişen düşüncelerine yer vermektedir.

İkinci Bölüm
Kitabın ikinci bölümünde Kayra’nın yoluna yer verilmektedir. Kinyas, birinci bölümün sonunda Kayrayla beraber bir soygunda çalmış oldukları paraları alarak kaçıyor, ve Kayra’yı yalnız bırakıyor. Bu bölümde, Kayra’yı çocukluğundan başlayarak yakından tanıyor ve bundan sonra hayatında hangi yolu izleyeceğine şahit oluyoruz.

Üçüncü Bölüm
Üçüncü bölümde ise Kinyas’ın Ankara’ya dönüşüne ve içinde kalan son insanlık kırıntısına tutunuşuna tanık oluyoruz. Kinyas’ın gerçek adı Tolga’dır. Bu bölümde Tolga, Kinyas’tan nefret etmeye başlar ve Tolga ile Kinyas’ın iç mücadelesi başlar.
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Uzun bir yorumda bulunacağım baştan söyleyeyim. Kızanlar olabilir, yarıda bırakanlar ama bu kitaba böyle bir yorum yapmam şart. Kitabı okuyacak olan arkadaşlara ön bilgi olmasından dolayı yazmam gerektiğini hissediyorum.

İlk Hakan Günday kitabım ve çok etkilendim. Kitabın her okuma listesinde bulunması beni aslında almaya yöneltti. Hakan Günday’ın bu kadar başarılı bir yazar olduğundan hiç mi hiç haberim yoktu. Simyacı, Martı, Küçük Prens gibi içerisinde güzel alıntılar olan kitaplardan sonra bu kitabı okumak o kadar vurucu ve şaşırtıcı ki. Kesinlikle herkesin harcı değil bu kitap. Gerçekten çok başarılı bir yazar. İçerisinde o kadar altı çizilecek kelimeler, cümleler, paragraflar var ki sadece altı çizilen yerleri okusanız bir kitap olacak zaten. Bunu derken en sitemizdeki kitaplar arasında fazla alıntı yapılan 4. Kitap olduğunu da belirtmek isterim. İlk defa bu kadar uzun süren bir kitap okudum. Başta dedim bu nasıl bir şey okuyamıyorum. Sıkılıyorum. Ama içimde bir his bu kitap güzel devam et diye dürtüyordu. Tekrar başlıyorum. O kadar ağır edebi içerikler var ki anlamlı, mesaj veren. Okuyorum anlamıyorum tekrar okuyorum. Hırslanarak okumak için zorluyorum kendimi çünkü biliyorum devamında çok güzel bilgiler var.
İçeriğe geçersek kitapta ana karakter olarak malum isminden de belli Kinyas ve Kayra var. Bu iki isim üzerinden felsefe, psikoloji, yaşam, insanlık, özellikle karamsarlık, umut, hüzün ne bulduysa anlatmış Hakan Günday. Bu karakterler üzerinde bir çok eleştiri, sorgulama, analiz ve iç hesaplaşma yapmamızı sağlamış. Afrika’da başlayan roman Gambiya ve Ankara’da son buluyor. Roman kendine yeraltı edebiyatı denilen türden yazılmış. Çünkü içinde şiddet, cinsellik ve her türlü illegal faaliyetler içeriyor. Bazı kısımları içerik dolayısıyla beğenmedim bu kadar illegallik yüzünden. (Uyuşturucu, sex, şiddet, vb.) Ama yazar gerçekten bunları da unutturdu kurgularıyla. İlerledikçe ne kadar çok okumuşum diyebilirsiniz. Sürükleyicilik artıyor. Çok etkili aforizmalar da satırlar arasına serpiştirilmiş ve anlatıma güç katmış. Çok fazla karamsarlık içeriyor. Bu yüzden sıkılabilirsiniz katılıyorum ama içerikteki anlamlı metinler bunu öteye atabiliyor. Hikayeler içindeki karakterlerin içsel konuşmaları harikaydı. İnsanın derinliklerinde gizlediği karanlık doğasını ve hiçliğinde kayboluşunu, içten içe ruhuyla hesaplaşmasını anlatan bir eser. Çok da fazla içerikten bahsetmek istemiyorum.
Övgüyü hak eden bir eser. Okuduktan sonra kişisel algı ve edebi zevkte değişiklik oluşturabilir. Hissettirdikleri ile başka bir kitap yazılabilir. Ağır bir kitap roman okumak isteyenler ilk başlarda okumasını tavsiye etmem. Elinden atıp sıkılabilir. Beklentiyi de artırıp size çok dehşet bir kitap deyip üzmek de istemiyorum. Zor okudum, çok sevdim. Tavsiye ederim.
Son alıntılarla bitiriyorum.
Hayatın bir anlamı olmalı buda insanın mutlu olmasıdır. İnsan neden bile bile kendini kör kuyulara atsın ki. Önemli olan mutluluğu aramaktır mücadele etmek. Hayat reddedemeyeceği kadar güzel ve gerçek. Bu hayatta umut, sevgi, dostluk, insanlık var! Ölümse boş bir kağıt !
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba 10 verdi
2 yorum
Deniz (@denizalftn)
Gerçekten merak ettim :)
06.12.15 beğen cevap
Kemal DEMİRKOL (@kemaldemirkol)
:) oh ne güzel o zaman :)))
07.12.15 beğen cevap
Bulut Çolak

Bulut Çolak

@bulutcolak

2000 yılında yazılmış olmasına rağmen son dönemlerde artan popülerliği ile fark ettiğim kitabı bitirmem yaklaşık 2 ay sürdü. Neden bu kadar abartıldığını düşünmeden edemiyorum zira benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Belki de ben fazla beklenti içerisindeydim.

500 küsur sayfalık romanın büyük çoğunluğu kendini tekrardan ibaret. Özellikle birinci kitap, kahramanlarımızın "kötü" olduklarını anlamamız için oldukça gereksiz ve boşa yazılmış sayfalardan oluşuyor. Anlamsız bir şekilde kafalarına göre hareket eden iki karakterin saçmalıklarını okuyoruz. Daha sonra bu iki karakterin yolları yine nedensiz bir şekilde bir anda ayrılıyor ve herkes kendi yoluna gidiyor. Böylece ikinci kitap "Kayra'nın Yolu" ve üçüncü kitap "Kinyas'ın Yolu"nu okuyoruz. Kayra kendi yolunda devam ederken, Kinyas değişip "iyi" bir insan oluyor.

Kitabın genelinde, daha çok birinci bölümündeki olaylar birçok çelişkiyle dolu. Ki en büyük hatalardan biri Kinyas ve Kayra gibi iki tuhaf ve korkunç kişilikli karakterin yapısına tamamen zıt bir şekildeki diyaloglar. Bu yapıdaki iki insan arasında geçen diyalogların bu basitlik ve üslupta olmaması gerekirdi. Bu durum kitabın havasını ve karakterlerin inandırıcılığını fena halde bozuyor. Üstüne bir de kitabın sonunda, herhalde yazılmasa bile anladığım kadarıyla rüyasında aksakallı dedeyi görüp birden değişiveren Kinyas'ı görünce şaşırdım. Onlarca kişiyi öldürüp hiç yakalanmadan ülke ülke gezdikten ve Türkiye'ye döndükten sonra yine hiç bir şekilde fark edilmeden nüfus cüzdanı çıkartıp askerlikten kurtulmak gerçekten "ibretlik bir olay."

Kitapta oldukça sık geçen afilli cümleler bir zaman sonra okuyucuyu sıkıyor. Hatta bazıları yazılış amacının aksine komik. Yazar, her olaydan sonra aralara bu tarz "damar" cümleleri eklemek zorunda hissetmiş sanki kendini. Birinci kitapta gerçekleşen bir çok soygun, ölüm, kaza gibi olaylardaki saçmalıklar, ayrıca Kinyas ve Kayra'nın kişiliklerine aykırı davranışları öykünü okuyucuyu sarmasına engel oluyor.

Kitabın en vurucu olması gereken bölümü Kinyas'ın dönüşümü. Kayra zaten kendi çizgisinde devam etti. Dolayısıyla Kinyas'ın geçirdiği bu dönüşümün merkeze oturtulması gerekiyordu. 3/5 'i boşa geçen romanın son 100 sayfasına değil. Çok daha detaylı bir analizle ve uygun bir mantıkla yazılsaydı bu bölüm, kitabı da yukarı çekerdi. Kinyas nasıl değişti, neden değişti, önceki hayatındaki yanlışları nasıl gördü? Okuyucu için en önemli sorulardı bunlar ve bence üstünkörü bir 100 sayfa ile havada kalmış hepsi.

Özetle son yıllarda okuduğum en "gereksiz" romanlardan biri. Büyük hayal kırıklığı yaşadım.
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba 4 verdi
0 yorum
Safa Yaşar

Safa Yaşar

@derdabagdat

Hakan Günday'ın ilk romanı. Epey de uzun soluklu. Hatırlarsınız 'Ezel' dizisinde ve 'Tamam Mıyız ?' filminde sahneye çıkmıştı. Hakan Günday da kitabın içinde birkaç sayfalık bir macerasıyla yer alıyor.
Kitaba adını veren Kinyas ve Kayra evlerinden kaçan iki arkadaş. Macera için mi, hayır, bu iki genç hayata bi' anlam verememiş Hakan Günday'ın gözünde. 8 yıl boyunda Afrika'da, Güney Amerika'da can yakarak dolaşan iki adam olmuşlar. Kinyas benim gözümde tam bir manifestosever. İki karakteri ayrı ayrı konuşturuyor Hakan Günday. Ve ben eminim Kinyas kesinlikle Hakan Günday'ın ta kendisi.
Bir kuyu istiaresi yazıyor Kinyas. Her insan doğduğunda bir kuyudan karanlığa doğru düşer ona göre. Kazandığı her madalya onu bir yukarı taşır. Her başarı ona eşik atlatır dipten ışığa doğru. Ancak ömrünün sonuna kadar başarıyla dolu bir hayatın ulaşabileceği son nokta doğduğu anda kendini bulduğu noktadır.
Milyon dolarlar ve bohem bir yaşamla, Afrika'da hatırı sayılır bir ün ve korkuyla ve Kinyas'ın vücuduna bilerek aldığı AIDS virüsüyle İstanbul'a dönerler bu adamlar. Kayra'dan çok bahsetmiyorum. Çünkü onu sevmedim. Evreni okuyabildiğini ve çözebildiğini sanan bir korkak Kayra. Sevemedim o adamı. Benim işim Kinyas'la. Sırf onu anlatabilmek için bi' kitap yazardım.
Kinyas'ın yaşamından öğrendiğim şu: Hayata anlam veren küçük mutluluklar. Hayır, hayır. Kişisel gelişimle bi' derdim yok. Kinyas'ın yaşadığınızın farkına varın deyişini size duyurmak istiyorum.
Evde kırılan bir bardağınızın, dibi tutan pilav, ödenmediği için kesilen elektriğiniz, bi' türlü yanmayan çakmağınız ... bunlara dönün yeniden bakın diyor bence Kinyas. Çünkü Kinyas 28 yıllık hayatı boyunca yukarıda saydığım ve aklınıza gelecek bin türlü eylemin bıraktığı izden habersizdi. Kayra'yı terk edene kadar.
Kayra bence Kinyas'ın hayatına yapışan bir sülüktü. Uzun zaman aldı Kinyas'ın bu sülükten kurtulması. Ankara'da bir otelin lobisinde kurtuldu. Sonrasındaki kısa yaşamı -kitap bittiği için- okurken 'Her şeye rağmen hayatın içindeyim.' hissi dökülüyor üzerinize. Çünkü bu iki adamın berbat yaşamını okuduğunuzda kırılacak bir bardağınızın dahi olması mutlu edebiliyor sizi.
Farkında olmadan kitap hakkında önemli ipuçları verdim. Ama merak etmeyin, kitabın ilk sayflarında itibaren burda yazan çoğu sahneyi unutturacak sahnelerle karşılaşacaksınız. Size kimi zaman sıkılma garantisi veriyorum. Bu kitap için değer.
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba 10 verdi
0 yorum
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane

İki Şerefsizin Hatıratı :))
Şimdi 2 tane adam var. Kinyas ve Kayra... Bu adamlar Türk ama hayatlarının bir dönemi yurt dışında ve özellikle Afrika'da geçmiş. Bu adamlar her ne kadar yurt dışına çıkıncaya kadar sade vatandaş gibi yaşadılarsa da ülkeyi terk edince azılı iki katil, tecavüzcü, mafya, uyuşturucu, silah vs. taciri oluyorlar. Ne kadar suç varsa hepsini işliyorlar ve üstüne bir de bu yaşadıklarını yazıyorlar. İşte bu kitap bu Kinyas ve Kayra şerefsizlerinin hatıratı. Evet bu adamlar iki tane şerefsiz mafya bozuntusu ve tecavüzcü. Bunlar işlerine gelmediğini öldürmüşler, hayat kadınlarını kiralayıp işleri bittikten sonra da dövmüşler. Anlamadığım kiraladın madem niye dövüyorsun. Kira bedelinin içinde dayak dahil mi? Ammaaaaaaa.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Kitabı okurken bu iki şerefsizin iç dünyasına da yolculuk ediyorsun. İşte bu iç dünya çok acayip ve etkileyici. İçinizdeki sesi duyuyorum şu an. Diyorsunuz ki "madem şerefsizler ne diye okudun bitirdin kitabı?" Valla elimde değildi. Bu iki şerefsiz olan Kinyas ve Kayra özlerinde iyi çocuklar aslında. Ne kadar kötülük etseler de insanlığa, aslında kendileri de farkında ne mal olduklarının. Kitapta zaten yazmışlar biz aslında beş para etmez adamlarız diye. Burada belki bu satırları hiç okumayacak olan sevgili yazarımız Hakan Günday'a diyorum ki ; "abi valla helal olsun iki şerefsizi bize iyi yedirdin"
Şimdi gelelim işin teknik kısmına... Hakan Günday'ın ilk okuduğum kitabı ve baştan itibaren anlatımına hayran kaldım.Orjinal bir dili var bence. Okurken Afrika'nın kara yüzüyle bolca karşılaşıyoruz. İşin özü okunası bir kitap. İstemeden okuyorsunuz.
Ayrıca yazarımıza bir de eleştiri benden. Şimdi az içeriğe giriyorum ama Kinyas'ın bohem ve bolca kötülük dolu hayatından kurtulmak istemesini ve yönetimini takdir ettim ve aklıma da yattı. Ama Kayra.. Onun yöntemi hiç mantıklı gelmedi bana. Kendini karanlık bir odaya kapatmak nedir yani? Kinyas sade vatandaş oldu sonunu hiç merak etmiyorum ama Kayra noldu? Kiraladığı fahişe ona madik attı mı? Öldü mü kaldı mı? Uyuşturucu baronları infaz ettiler mi? Noldu yani? El Cevap: Bilmiyoruz.
Kesinlikle okunması gereken kitaplardandır ve tavsiyemdir. İyi okumalar.

Kendime not: "Yurtdışı" aslında "yurt dışı" yazılıyormuş. TDK'ya sordum da öğrendim.

http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba puan vermedi
0 yorum
Cihan Özcan

Cihan Özcan

@cihanozcan

Bir iç hesaplaşma okuması...
Roman boyunca aslında insanın kendisiyle olan iç hesaplaşmasına vurgu yapılıyor gibi. Her iki karakter de en son tahlilde kendilerinden mutlu değiller. Belki de genç yaşlarından ötürü hissettikleri öz güven eksikliğinden ve toplum karşısında bir hiç durumuna düşmekten duydukları korkudan dolayı kendilerine bir kaçış çizgisi yaratıyorlar. Bir anlamda toplum bizi hiçleştirmeden, ötekileştirmeden biz kendimiz ötekileşelim diyorlar. Bir nevi "Kovulmadım, istifa ettim" klişesi. Başka bir bakış açısıyla belki de kendi tembelliklerine, işe yaramazlıklarına, bir şey başaramayacaklarına olan öngörülerine Nietzschevari bir üst-insan motifiyle kılıf uyduruyorlar. Ancak Nietzsche'nin düşündüğü üst-insan böyle midir o da ayrı bir tartışma konusu… Ne var ki yaptıkları bütün kötülüklere karşın her iki karakter de iyiye özlem duyuyor gibi durmakta. Kayra'nın zihin ölümü uykusuna yatması da Kinyas'ın geri dönerek normalleşmesi de bunun tezahürü. Kendinden ve yaptıklarından sıkılan ve aslında yaptıklarından pişman olan Kayra çözümü zihin ölümünde, Kinyas ise geri dönüşte buluyor. Her ikisinin de amacı kendilerini, yani bu noktaya gelmelerine neden olan karakterlerini ortadan kaldırmak. Ayrıca romanda hiç kimsenin tamamen iyi tamamen kötü olmadığına, her şeyin bir arada bulunabileceğine ilişkin Herakleitoscu bir felsefeye de gönderme yapılarak seçimlerimizin bizi belli sonuçlara götüreceği anlatılmak isteniyor. Bunun yanında özellikle Kinyas'ın yolunda "Hiçbir şey için geç değil" temasına ve romanda da belirtildiği gibi "Ne olursa olsun yaşamaya mecbursun" anlayışına vurgu yapılıyor. Okurken zaman zaman bunaltsa, yeri geldiğinde karakterlerden nefret de ettirse son cümle bittiğinde en azından üstüne düşünülmesini, insanın hayatı, kendisini sorgulamasını sağlayan bir kitap olduğu kanısındayım. Hangimiz abartılı gotik karakterleri andıran Kinyas ve Kayra gibi olmasa da kendimizce kötü sonuçları olan, pişmanlık duyduğumuz eylemler yapmadık ki… Hangimiz bunlara neden olan davranışlarımızı terk edip, bir nevi zihin ölümüyle kendimizden kurtulmak, yerine yenisini koymak istemedik ki… O halde gerçekten değişebilenlere, en azından çabalayanlara, bir anlamda Kinyaslar'a selam olsun!!!
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba 8 verdi
0 yorum

Kinyas ve Kayra - S41

Geçmişten bahsetmenin bir anlamı yok.Bu geceden konuşmak , üstü açık arabanın konsoluna diktiğim mumun ışığında yazmak çok daha keyif verici.buralarda, gecenin de kendine göre bir sıcağı vardır.gündüzle rekabet etmez gece.Kulvarları farklıdır.Gecenin sıcağında çok hareket edilmediği taktirde ter yoktur.Bir fırının içindeymişçesine , vücudun her tarafı üçüncü derece yanık tehlikesiyle karşı karşıya değildir.Ama yine de insanın boğazını yakar, kurutur. Afrika'nın üç tanrısı kum , okyanus ve güneş daha iyi anlaşırlar bu saatlerde.Birbirlerini rahat bırakırlar.Tabi büyük temizleyici medceziri saymazsak!
imgesell tarafından eklenmiştir.
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Hiçbir yere ait olmayanları iyi tanırım. Her yere aitmiş gibi davranırlar.
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Fakat Müzeyyen ?

Fakat Müzeyyen ?

@buderinbirtutku

Ben kötü bir insanım. Üstelik farkındayım. Ve bu beni daha da kötü bir insan yapar!
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Hande Aksay Doğan

Hande Aksay Doğan

@handeaksay0

Beni yüz üstü gömün. Çünkü yeterince gördüm!
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Seda KOÇYİĞİT

Seda KOÇYİĞİT

@sedakocyigit

Ve en büyük acının kendininki olduğunu düşünüyorsun. Dünyadan habersiz tüm gerizekalılar gibi.
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 yorum
musa06 (@musa006)
Kendimin ki olduğunu düşünüyorum taa ki bende daha sıkıntılısı görüp utanıp, halime şükredene kadar..
07.12.18 beğen 2 cevap
özcanarabacı (@ozcanarabaci)
Aynen öyle
07.12.18 beğen 1 cevap
Seda KOÇYİĞİT (@sedakocyigit)
Hep daha kötüsünü gördüğüm okuduğum için en büyük acının kendiminki olduğunu düşünmem.
07.12.18 beğen cevap
Fakat Müzeyyen ?

Fakat Müzeyyen ?

@buderinbirtutku

Polyanna benim yanımda eroinman bir orospu kadar umutsuz kalırdı !
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
Feyzi ÜNAL

Feyzi ÜNAL

@feyziunal

Ne okur sitesi sayesinde olanlar (ikinci paylaşım) paylaşım fotoğrafı
Ne okur sitesi sayesinde olanlar (ikinci paylaşım)
Hatırlarmısınız bilmem.Ben aylar önce burda; bizler üniversite öğrencileri olarak bi 3040tl verip roman alıp okuyamıyoru diye kitap fiyatlarını eleştirmiştim.Orda Sayın.Müşerref Gedikli ablam bana isteyipte alamadığım kitapları göndermişti.Sizlere burda paylaşmıştım: Oğuzatayın Tutunamayanlar,Hakan Gündayın Piç,Bereketli topraklar üzerine.Bu üç romanı bana hiç tanımama rağmen kargoyla hediye göndermişti.Hatırlarsınız😊😊 ve bugün.Sayın. Müşerref Gedikli ablam yine bana romanlar yolladı.Benden listemi istemişti,benm kendimin kendime oluşturup okuyacağım kitap listemi.Ona göre geçen o üç romandan sonra bugün tam eksiksiz yazıyorum😊😊+ Hakan Günay(kinyas ve kayra) +Canan Tan(kelepçe) +Sinan Akyüz(incir kuşları) +Orhan Pamuk(kırmızı saçlı kadın) +Sabahattin Ali(sırça köşk) +Stefan zweig(olağanüstü bir gece) +Stefan Zweig(amok koşucusu) bunları gönderdi bana sırıfr alıpta.Bakın hiç utanmama gerek,benim sucum değil,devletin sistemin suçu çünkü.Bizler aslan gibi,pırlanta gibi üniversite öğrencileri olarak,bazışarımız deli gibi okumayı sevsekde,elimizden kitap düşürmesekde size yemin ediyorum iki aydır kitabevlerne girerim ilk önce kinyas ve kayrayı elime alır fiyatna bakarm düşmüşmü diye ama nerdee hep +40tl.Alamazdım,alanıyorum da zaten; elimde bakar bakar,şimdi alıp gitsem,okusam,odamda rafımda dursan tertemizce diye iç geçirir,kitaba bakamam bile geri rafa koyup çıkarım.Hiç param olmadğnda bile kitabevlerine girer bakar bakar,inceler inceler alamadan cıkarm.param olduğun da 27,28 tl tek romana vereceğime iş bankasına gidip 8,7 tllik novellelar alırm.Daha cok kitap almışım gibi.Yok,gerçekten yok.Biz gençlerin cebinde roman alıcak para yok.Bir aydır ankarada iş bulamıyorum kesinlikle.Çalışıp paramı kazanayım diyorum oda yok.Onada izin yok.Neyse uzatmayayım.Neokur sitesi sayesinde şuan deli gibi kitap okumak isteyip,parasızkıktan alıp okuyamadığm ,gerçekten okuyacak kitabımız yokdu Müşerref ablam şunları göndermese.Sahafcılardan 5 tlye bir iki tane ne denk gelrse anca alırm arada oda.Ama insan kendi tarzını okuhamayınca da pek kitap okuyamıyor.Bu site sayesinde Sayın.Müşerref Gedikli ablamın hediyeleri.😇😇😇😇😇❤❤❤❤❤💎💎💎💎💎💎🌻🌻🌻🌻🌻
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 yorum
Müşerref (@muserrefgedikli)
@feyziunal,Feyzi ablacığım bak yine beni mahçup ettin.Şuan inan yine çok utandım.Ablacığım ben senin azmini,okuma istediğini,hayata tutunma çabanı taktir ediyorum.Sen sadece oku benim senden tek istediğim bu.🤗🤗Bu kitapları okuman,bir çok çevreden uzak durman beni çok daha mutlu edecek emin ol.Bir çok konuda sana güveniyorum.Sen bunları hele bir oku sonra tekrar görüşürüz.Annene benden çok selam ve sevgilerimi ilet.Şimdi sana keyifli okumalar dilerim.
Sağlıkla ve çooook mutlu kal.🌸🌸🌼🌼🦋🦋
19.07.19 beğen 3 cevap
Roj (@rojj)
Ne güzel ne ince insanlar var böyle. Gördükçe bize umut veren, yüzümüzü gülümseten... Okuyunca sanki bana hediye edilmiş gibi mutlu oldum. İşte böyle güzel insanlar çoğalsın ki bizlerin de insana dair umutları hep yeşil kalsın..
19.07.19 beğen 2 cevap
Beyaz Melek (@beyazmelek)
Böyle paylasimlari görünce artık kiskanmaya başladım. Hediye edenimiz yok tabi bizim 😟😟
19.07.19 beğen 2 cevap
Yavuz Can Madencioğlu

Yavuz Can Madencioğlu

@hanibununotekisi

 paylaşım fotoğrafı
Hakan Günday seninle geç tanıştım. Sorun şu her okuyanı depresyona sürükleyen bir kitap bana normal geldi 😄 Ben severek okudum, biraz ağır ilerlese de benim için güzeldi.
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Şenel

Şenel

@snlkcr

 paylaşım fotoğrafı
Seni sevebilecek tek kadınım.
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kinyas ve Kayra Kitabı Hakkında... paylaşım fotoğrafı
Kinyas ve Kayra Kitabı Hakkında...
Günaydın Arkadaşlar.
Kinyas ve Kayra Kitabı ihtiyacımız var. :)
Takas etmek isteyen arkadaş var mı acaba ?
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum