up
ara
‹ Kinyas ve Kayra

Kinyas ve Kayra Kitap İncelemeleri

utku

utku

@morpheusu

Kinyas, Kayra ve Hakan Günday
Kitap sanki; beni oku ama benden kimseye bahsetme fikrini bilinçaltına işliyor.Ama şunu söylemeliyim Kinyas, Kayra ve Hakan Günday'la çetin ama çok güzel bir yolculuk bu kitap.Ve Hakan Günday'ın yazarlığı ile tanışmanın mutluluğu...
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
hayat
Hayata bakış açısı farklı olan iki kişinin birbirinden ayrıldıktan sonra farklı olduğunu anlamalarını sağlayan ve bu durumu görmelerini anlatan bir hikaye. Hakan Gunday'in devrik cümleleri ile bu iki kişinin yaptığı felsefeleri anlatan kitap çok akıcı bir yapıya sahip. resimli özel baskısını alırsanız daha etkili bir kitap haline geliyor.
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba 9 verdi
0 beğen · 0 yorum
Günay ilgar

Günay ilgar

@gunayilgar

Kanyas ile kiyra :)))
Kitabı okuyalı az biraz zaman geçmiş olsa da nihayet incelemi bitirebildim.
Bir an önce okumak için ayırdığım kitapların içinden eşimin seçtiği bu kitap oldu.
Kitabı ilk başladığımda okuyamadım tabi. Sonra dedim ki (bazı kitaplarda olduğu gibi) bu da bi yerden sonra çorap söküğü gibi gelecek. Geldi tabi, akşam olsa da Kinyas ile Kayra neler yaptı okusam dedim, merak ettim. Yazarın kitabı lise yıllarında yazmaya başladığını okumuştum. Kitabın konusuna bakılınca gayet güzel bir hayal gücü. İlk başlarda Kayrayı sevdim, sonra Kinyası."Benim insan yanım hiçbir zaman tamamen kaybolmamıştı. Ve yok
olması da mümkün değildi" diyen Kinyası. Sevgim bu sebepten değil tabi, okuyanlar anlayacaktır :) Kayranın yolunda Kayra için dua ettim, Kinyasın yolunda Kinyas için :) ama bu sefer birini tutturdum.
Ailelerini bırakıp yurt dışına kaçma sebepleri çok basit bir sebep gibi geldi bana. Ve onlar ailelerinin ne yaptıklarını düşündükçe ben üzüldüm. Özellikle Kayra' yı sordukları zaman duygulanmamak elde değil... Hayattan, insanlardan iyi ve kötü yönlerinden bahseden herşeyin var olduğu kitap. Yeri geliyor duygulanıp, üzülüp, sevindiririyor, yeri geliyor kızıp hatta midenizi bulandırıyor bu iki kaçak...
Kitap Kinyas ile Kayrayı önce beraber yaşadıkları olayları, sonra da ayrıldıktan sonraki yollarıyla 3 bölüm olarak anlatıyor. Kayranın sonunu hala merak ediyorum :) Ayrıca Kayra' nın mektupları okusa yolundan dönüp dönmeyeceğini merak ettim, çok inatçı olmasına rağmen... Her zaman herkesin doğruyu, güzeli bulmasından yanayım, hem kendisi hem de sevenleri için. Bu yüzden Kinyas için mutluyum, çaba göstermesine sevindim.
Yalnıza sürekli olarak zihinsel ölüm, zihinsel ölümümüz cümlelerinin tekrar tekrar yazılması gereksiz geldi bana. Sağır Sultan bile duymuştur ben okurken :) Ben beğendim, bir kere daha tadına ve daha çok farkına vararak keyifle okumak isterim...
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba puan vermedi
6 beğen · 0 yorum
İsa Tekin

İsa Tekin

@isatekin

Özetle,
Sen beni gönlünce mutlu mu sandın ,
Ömrümü boş yere çalan dünyada.

Dizelerinin hikayeleştirilerek roman olmuş halidir.Mutsuz bir ruh halinde izlemeniz sizi en iyi ihtimalle depresyona sürükler.Fakat Hakan Günday’ın en iyi kitabıdır.Anlatım ve olay örgüsü yönünden yeraltı edebiyatından beklenmeyecek bir kalitesi vardor.
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Hande Demir

Hande Demir

@pharyngeum

Favorim
Tek kelime ile en sevdiğim kitap!
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Meliz Taylan

Meliz Taylan

@unlimitedlife

👀
Hayatımda okuduğum en efsane kitaplardan birisi. Şu an ikinciye tekrar okuyorum. Kitap rafımın en güzel yerine koydum. İçeriği, hayatın belki de gerçeklerini çok etkileyici bi şekilde yansıtmış. Okurken kitabın içinde yazarın kurduğu etkileyeci cümlelerde kayboluyorum resmen.
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba puan vermedi
6 beğen · 4 yorum
Sercan özel (@livefreediehappy)
Bende efsane olduğunu düşünüyorum. 2. Defa okumak için uygun zaman ve mekan kolluyorum.
20.11.18 beğen cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Sonunu pek bağlayamamış bana göze , kitaplarında en güzeli "Azil" onun da ilk 40 sayfası. Ali teoman okursanız ki özellikle "kara delik güncesi" adlı eseri.
20.11.18 beğen cevap
Mertcan Karakurt (@planyokplanbu)
sonunda fark edebilen insanları görmek beni mutlu ediyor etkisinde kaldığım nadir kitaplardan...
20.11.18 beğen cevap
Gece Derin (@gecederin)
Hayatıma bir şeyler katan ve okudukça içinde kendime dair bir şeyler bulduğum nadir kitaplardan. Düşüncelerim yalnız değilmiş bu konuda :))
20.11.18 beğen cevap
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane

İki Şerefsizin Hatıratı :))
Şimdi 2 tane adam var. Kinyas ve Kayra... Bu adamlar Türk ama hayatlarının bir dönemi yurt dışında ve özellikle Afrika'da geçmiş. Bu adamlar her ne kadar yurt dışına çıkıncaya kadar sade vatandaş gibi yaşadılarsa da ülkeyi terk edince azılı iki katil, tecavüzcü, mafya, uyuşturucu, silah vs. taciri oluyorlar. Ne kadar suç varsa hepsini işliyorlar ve üstüne bir de bu yaşadıklarını yazıyorlar. İşte bu kitap bu Kinyas ve Kayra şerefsizlerinin hatıratı. Evet bu adamlar iki tane şerefsiz mafya bozuntusu ve tecavüzcü. Bunlar işlerine gelmediğini öldürmüşler, hayat kadınlarını kiralayıp işleri bittikten sonra da dövmüşler. Anlamadığım kiraladın madem niye dövüyorsun. Kira bedelinin içinde dayak dahil mi? Ammaaaaaaa.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Kitabı okurken bu iki şerefsizin iç dünyasına da yolculuk ediyorsun. İşte bu iç dünya çok acayip ve etkileyici. İçinizdeki sesi duyuyorum şu an. Diyorsunuz ki "madem şerefsizler ne diye okudun bitirdin kitabı?" Valla elimde değildi. Bu iki şerefsiz olan Kinyas ve Kayra özlerinde iyi çocuklar aslında. Ne kadar kötülük etseler de insanlığa, aslında kendileri de farkında ne mal olduklarının. Kitapta zaten yazmışlar biz aslında beş para etmez adamlarız diye. Burada belki bu satırları hiç okumayacak olan sevgili yazarımız Hakan Günday'a diyorum ki ; "abi valla helal olsun iki şerefsizi bize iyi yedirdin"
Şimdi gelelim işin teknik kısmına... Hakan Günday'ın ilk okuduğum kitabı ve baştan itibaren anlatımına hayran kaldım.Orjinal bir dili var bence. Okurken Afrika'nın kara yüzüyle bolca karşılaşıyoruz. İşin özü okunası bir kitap. İstemeden okuyorsunuz.
Ayrıca yazarımıza bir de eleştiri benden. Şimdi az içeriğe giriyorum ama Kinyas'ın bohem ve bolca kötülük dolu hayatından kurtulmak istemesini ve yönetimini takdir ettim ve aklıma da yattı. Ama Kayra.. Onun yöntemi hiç mantıklı gelmedi bana. Kendini karanlık bir odaya kapatmak nedir yani? Kinyas sade vatandaş oldu sonunu hiç merak etmiyorum ama Kayra noldu? Kiraladığı fahişe ona madik attı mı? Öldü mü kaldı mı? Uyuşturucu baronları infaz ettiler mi? Noldu yani? El Cevap: Bilmiyoruz.
Kesinlikle okunması gereken kitaplardandır ve tavsiyemdir. İyi okumalar.

Kendime not: "Yurtdışı" aslında "yurt dışı" yazılıyormuş. TDK'ya sordum da öğrendim.

http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Berceste

Berceste

@cherrybaby

Kitap için söyleyecek kelimeleri bulamıyorum şu an. Leziz bir kitaptı! Özellikle Kinyas'ı okuduğum anlar daha bir heyecan vericiydi benim için. Ve yazarın 567 sayfada bu kadar şeyi etkileyici bir şekilde anlatması beni benden aldı. Hayatın da, insanların da iyi ve kötü yönlerini gördük. Bu yüzden-kamu spotu-okuyun, okutturun!-kamu spotu-
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba 9 verdi
14 beğen · 1 yorum
Cahil Cühelâ (@cahilcuhela)
Tek bir sayfasını bile sıkılmadan okuduğum ender kitaplardan biri. 👍
14.09.18 beğen 2 cevap
beyazbaston

beyazbaston

@beyazbaston

"Sorarlarsa, ne iş yaptın bu dünyada? Diye rahatça verebilirim yanıtını: Yalnız kaldım. Kalabildim! Altı milyarın arasına doğdum ve hiç birine çarpmadan geçtim aralarından." Hakan Günday - Kinyas ve Kayra
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba 9 verdi
6 beğen · 4 yorum
Hayrat-ı Süvari (@yldrmerk4n)
Efsane kitap.
08.07.18 beğen cevap
Ece Nur

Ece Nur

@hakivert

Elli beşinci baskısına ulaşan Kinyas ve Kayra, yeraltı edebiyatı eserlerinden. Kitap kendi içerisinde üç bölüme ayrılmış.
Birinci kitapta Kinyas ve Kayra'nın kesişen hayatları anlatılıyor. Bir amaç için birlikte çıktıkları yolculukta dünyaya meydan okuyor, her türlü pisliğe bulaşıp her ne hikmetse yakalanmadan farklı ülkelere, şehirlere seyahat ediyorlar. Birçok politik, ekonomik ve sosyal eleştiriler bulunmakta. Haklılık payı çok fazla. İnce bir zekayla eleştirilen konuları anlamak için bazen aynı cümleyi defalarca okuyabilirsiniz. Her okuduğunuzda da farklı şeyler anlamanız muhtemel.
Ölüm teması yoğun olarak kendini göstermekte. Öyle ki kitapta matem havası var.
Okuduğumuz bu iki adam hayattan gram zevk almayan, dünyanın yasalarına karşı çıkmak için her türlü pisliğe bulaşan ve gerçek hayatta uzak durduğumuz şu "kötü adamlar". Ve bence elle tutulacak bir tane haklı sebepleri olmadan mutsuzluğu seçmişler. Çünkü mutlu olmak için -en basitinden- fedakarlık yapmak, sorumluluk almak gerekiyor. Ama Kinyas ve Kayra kolay yoldan para kazanarak hoşlarına giden her şeyi yapıyor, zevk alıyor ve hayattan kaçıyorlar. Evet, bundan mutlu olmayabilirler. Fakat haz veya zevk çoğu zaman mutluluğun önüne geçiyor.
Daha sonra yolları ayrılıyor ve ikinci kitapta Kinyas'sız Kayra anlatılırken; üçüncü kitapta da Kayra'sız Kinyas anlatılıyor.
İçinde barındırdığı o buhranlı hava nedeniyle sindire sindire okunması gereken bir kitap. Ayrıca okurlar arasında Kayra'yı tercih edenler yoğunlukta. Fakat ikisinin de birbirinden kötü olduğunu göz önünde bulundurursak, seçim yapmak yeterince zor.
Dış incelemeye gelecek olursak kapak illustrasyonu yeterince yaratıcı. Fakat sayfaları ince ve baskı kalitesi kötü.
Sonlara doğru sıksa da genel olarak güzeldi.
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba 7 verdi
6 beğen · 1 yorum
osman duman (@osmanduman)
Galiba bu yeraltı edebiyatının uzantıları sırasıyla Jack Kerouac, Walter Benjamin ve en tepede büyük şair Baudelaire... Kayras ve Kinya'nın yolları hayat tarzları icabı Baudelaire'in kapısına çıkar. Her türlü pisliğe bulaşarak, hayatı, her an intiharla kucak kucağa geçirmek psikolojisi...
12.12.17 beğen cevap
Procyon~

Procyon~

@procyon

Zihinsel ölümü gerçekleştirme amacının iki kafadarı buluşturmasının hikayesi bu.
Hikayeye aynı amaçla başlar bu iki kafadar lakin aynı sonuçla bitiremezler.

Yeraltı edebiyatının sayılı örneklerinden biei olan Kinyas ve Kayra bir solukta okuduğum kitaplardan biri oldu. Hakan Günday'ın ilk kitabı olmasına rağmen diğer kitaplarının arasında en son okuduğum kitap oldu.Yazarın tarzı genellikle aynı. Bu kitaba baktığımız zaman aslında anlatılan tüm karanlık olaylar gerçek dünyanın bir yansıması. Bazı yerleri abartılmış bulsam da yine de sıkılmadan okuduğum unutmayacağım kitaplar arasında.

Mutlaka tavsiye ediyorum!
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba 8 verdi
8 beğen · 0 yorum
merve çatkın

merve çatkın

@mervecatkin

Kitabı bitirdikten sonra-ki çok uzun sürede bitirmiştim nedense- uykuyla arama ciddi bir mesafe koymuştum.Uykuyu reddediyordum resmen.Zor,uykusuz günler geçirdim.Ama efsaneydi,efsane!
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
bilge

bilge

@thevoun

Soğuk bir kış gününde tam da hayatı sorgularken başladığım kitap. Sanırım başlamak için en uygun zamanı seçmişim. Sessiz bir ortamda bir elinizde kalem ile okumanız gereken leziz bir eser. Altını çizmeyi sevmeyenleri bile bu istekle dolduran bir kitap bu. Tüm olumsuz yorumlara inat almanız gereken ve asla pişman olmayacağınız bir kitap.

Biraz edebiyar bilginiz ya da kitap okumuşluğunuz varsa her sayfada bir kaç tanıdık cümlenin size göz kırptığını göreceksiniz. Bol bol başyapıtlardan alıntı yapılmış, ancak özgünlüğünü asla kaybetmemiş aksine yazarın edebiyatla iç içeliğini kanıtlamış bir roman.

Bir çok insan gibi okur okumaz sizin de en sevdikleriniz listesine ilk sıralardan girecektir. Keyifli okumalar..
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba 10 verdi
3 beğen · 1 yorum
Birgül zirek (@birgulzirek)
Teşekkür ederim Bilge Hn yorumunuz için. Daha öncesinde bir kere okumaya çalıştım ancak başaramadım. Okuma listeme tekrar ekledim çünkü çok olumlu yorumlar okudum. Suç ve cezadan sonra inşallah sıra bunda
07.09.17 beğen cevap
Ebru YAVUZ

Ebru YAVUZ

@ebrugiller

Bitirdiğinizde yorulduğunuzu hissettiğiniz kitaplar oldu mu bilmem ama bu kitabı bitirdiğim tam da şu dakikalarda geriye yaslanıp derin bir nefes aldığımı söyleyebilirim. Sanırım her iki karakterinde içinde bulundukları ruhsal durumları beni fazla etkilediği için yoruldum. Ama bir yandan da biraz daha devam etse de karakterlerin neler yaptıklarını okusam dedim. Özellikle Kayra'nın hayatını kafamda devam ettirip duruyorum. Ve belki spoiler olacak ama Kinyas'ın yolunu okurken seçimi karşısında çok şaşırdığımı söyleyebilirim. Nedendir bilmem Kinyas'ı hep ihanet etmiş gibi gördüm. Bu yüzden kitabı Kayra'nın tarafını tutan biri olarak bitirdim. Adam en azından o kadar melankolik cümlelerin üzerine savunduğu şeylerin peşini bırakmadı ve o şekilde bir son yazdı kendine :) Ayrıca fark ettimki altını çizdiğim cümlelerin çoğu Kayra'nın bölümlerindeymiş.
Genel olarak kitabın melankolik, psikolojik hatta ve hatta şizofronik bir yapısı olduğunu söyleyip okuyanlara sağlam bir halet-i ruhiye diliyorum.
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba 9 verdi
0 beğen · 0 yorum
Red Red

Red Red

@khaos

PARÇA TESİRİ
İyi miydi kötü müydü bilemedim. Hayatı küçümseyen ve insanları umursamayan iki cani kafadar: Kinyas ve Kayra. Hayvanlaşarak yaşamayı sanat haline getirmeyi başardıkları bir stile sahipler… Kendilerini herkesten ve her şeyden üstün zanneden akıllarıyla hayatın sonsuzluğuna ders vermeye kalkışırlar. Ki ölmeden ölmenin hayalini kurarlar adına “Zihinsel Ölüm Yolculuğu” dedikleri… Kendi kanlı ve kutsal yolculuklarının son evresinde tünelin sonunda ışık olmadığını gören Kinyas frene basar. Opps nereye böyle? Nihai yol ayrımında “Hiç bir şey yok!” diyerek gözlerini yumar Kayra ve zihnini karanlığa boşaltarak ölmeden ölür, diğeri de “Her şey var!” diyerek hayata sil baştan yeniden tutunur. Beklentilerimin altındaydı fakat ortaya koyduğu kendine has bakış açısı nedeniyle muhakkak okunması gerekir diye düşünüyorum. Kişiliği oturmamış bireyler üzerinde parça tesiri yapabilir. Dikkatli okuyunuz ve dikkatli olunuz.
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba 7 verdi
5 beğen · 0 yorum
/ 8