up
ara
‹ Tüm Kinyas ve Kayra İncelemeleri

Kinyas ve Kayra Kitap İncelemeleri

Safa Yaşar

Safa Yaşar

@derdabagdat

Hakan Günday'ın ilk romanı. Epey de uzun soluklu. Hatırlarsınız 'Ezel' dizisinde ve 'Tamam Mıyız ?' filminde sahneye çıkmıştı. Hakan Günday da kitabın içinde birkaç sayfalık bir macerasıyla yer alıyor.
Kitaba adını veren Kinyas ve Kayra evlerinden kaçan iki arkadaş. Macera için mi, hayır, bu iki genç hayata bi' anlam verememiş Hakan Günday'ın gözünde. 8 yıl boyunda Afrika'da, Güney Amerika'da can yakarak dolaşan iki adam olmuşlar. Kinyas benim gözümde tam bir manifestosever. İki karakteri ayrı ayrı konuşturuyor Hakan Günday. Ve ben eminim Kinyas kesinlikle Hakan Günday'ın ta kendisi.
Bir kuyu istiaresi yazıyor Kinyas. Her insan doğduğunda bir kuyudan karanlığa doğru düşer ona göre. Kazandığı her madalya onu bir yukarı taşır. Her başarı ona eşik atlatır dipten ışığa doğru. Ancak ömrünün sonuna kadar başarıyla dolu bir hayatın ulaşabileceği son nokta doğduğu anda kendini bulduğu noktadır.
Milyon dolarlar ve bohem bir yaşamla, Afrika'da hatırı sayılır bir ün ve korkuyla ve Kinyas'ın vücuduna bilerek aldığı AIDS virüsüyle İstanbul'a dönerler bu adamlar. Kayra'dan çok bahsetmiyorum. Çünkü onu sevmedim. Evreni okuyabildiğini ve çözebildiğini sanan bir korkak Kayra. Sevemedim o adamı. Benim işim Kinyas'la. Sırf onu anlatabilmek için bi' kitap yazardım.
Kinyas'ın yaşamından öğrendiğim şu: Hayata anlam veren küçük mutluluklar. Hayır, hayır. Kişisel gelişimle bi' derdim yok. Kinyas'ın yaşadığınızın farkına varın deyişini size duyurmak istiyorum.
Evde kırılan bir bardağınızın, dibi tutan pilav, ödenmediği için kesilen elektriğiniz, bi' türlü yanmayan çakmağınız ... bunlara dönün yeniden bakın diyor bence Kinyas. Çünkü Kinyas 28 yıllık hayatı boyunca yukarıda saydığım ve aklınıza gelecek bin türlü eylemin bıraktığı izden habersizdi. Kayra'yı terk edene kadar.
Kayra bence Kinyas'ın hayatına yapışan bir sülüktü. Uzun zaman aldı Kinyas'ın bu sülükten kurtulması. Ankara'da bir otelin lobisinde kurtuldu. Sonrasındaki kısa yaşamı -kitap bittiği için- okurken 'Her şeye rağmen hayatın içindeyim.' hissi dökülüyor üzerinize. Çünkü bu iki adamın berbat yaşamını okuduğunuzda kırılacak bir bardağınızın dahi olması mutlu edebiliyor sizi.
Farkında olmadan kitap hakkında önemli ipuçları verdim. Ama merak etmeyin, kitabın ilk sayflarında itibaren burda yazan çoğu sahneyi unutturacak sahnelerle karşılaşacaksınız. Size kimi zaman sıkılma garantisi veriyorum. Bu kitap için değer.
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum