up
ara

Ölü Zaman Gezginleri

Ölü Zaman Gezginleri Konusu ve Özeti

Ölü Zaman Gezginleri
Yalnızlıklar kitabının da yazarı Hasan Ali Toptaş tarafından kaleme alınan Ölü Zaman Gezginleri kitabı Öykü (Yerli), Hikaye türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 2015 yılında 9789750507151 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ölü Zaman Gezginleri isimli kitap 137 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Hasan Ali Toptaş Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Ölü Zaman Gezginleri kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750507151
Sayfa: 137 sayfa Basım Tarihi: 2015
"Kaldı ki, kendi kendime bir açıklama yapsam bile, hangi kendime yapacaktım? Masanın birinde genç, birindeyse yaşlı ve yorgundum. Ben bana, ben bana bakıyordum. Daha sonra, bu bakışım sırasında, ayrı zamanların çakışmasından apayrı bir zaman mı doğdu pek bilemiyorum ama, birdenbire kendimle göz göze geldim. "Yüzyılın son çeyreğindeki Türk edebiyatının birkaç kilometre taşından biri Hasan Ali Toptaş. O bir kurgu-dil sanatçısı; ödün vermez bir biçim ustası; yirminci yüzyıl edebiyatının vardığı çizginin en uç noktası.
-Yıldız Ecevit-
lila

lila

@nenuphar

Ölü Zaman Gezginleri öykülerden oluşuyor. Bazı öykülerde zaman, mekân, gerçeklik belirsiz, olayların akışında kopukluklar var. Av, Sümbüller Sen Kokar iç içe geçen öykülerden oluşmuş. Anlatımı zenginleştiren şiirsel bir dil, uzun cümleler ve imgeler ön plânda ve Toptaş kitaplarının en önemli unsuru.

Yazarın aşağıdaki açıklamasını okuduğumda bu cümlelerdeki anlam, duygu derinliğinin kolay oluşmadığını öğrendim.
“Ben çok çalışıp az üreten biriyim. O cümlelerin gerisinde, geceler boyu süren hummalı bir çalışma var. Hatta deyim yerindeyse, hastalık derecesine varan bir çalışma. Her roman büyük bir cümledir diye bakıyorum ben. Bu bakışla, o büyük cümleyi oluşturan öteki cümleler arasında organik bir bağ kurulmasını gerektiriyor. Bunun ve başka şeylerin de ötesinde, benim için, cümlelerin yazım kurallarına uygun olması da yetmiyor. Onlardaki ses düzenine, söz gelimi bu cümleyi oluşturan kelimelerden kaçının açık, kaçının kapalı heceyle bittiğine ve bunların nasıl yan yana geldiğine de bakıyorum.”

Onun titizlikle büyük uğraşılar sonucunda ürettiği yazıları okumak son derece keyifli. Pek anlaşılır değil bazen ama onun dünyasında kaybolup var olmaya çalışmak, cümlelerindeki anlamları imgelerin zenginliğiyle keşfetmek –özlemi, yalnızlığı, çaresizliği, sevgiyi- heyecan verici. Kitaptaki ilk öykü olan Balkon’u diğerlerinden biraz daha fazla beğendim.

Yabu öyküsü Hasan Ali Toptaş askerliğini yaptığı Suriye sınırına yakın bir kasabada geçer. Kendi yaşamından izler taşıyan bu öyküde, eşi çöpten topladığı yiyeceği yiyerek zehirlenen yaşlı adamın sınırda kızı ve torunlarıyla bayramlaşmasını anlatıyor. Parasızlığın yol açtığı acılar hayatın içinden. Karakterlerin içinde bulunduğu ruh halini okura çok iyi yansıttığını düşünüyorum. Bu konuda oldukça başarılı.

“… Aslında ben Bir Gülüşün Kimliği ve Yoklar Fısıltısını yayınladıktan sonra, yazmaktan bile vazgeçmiştim. Böyle bir karar almıştım daha doğrusu, kendi kitaplarımı ömür boyu kendim mi yayımlayacağım, hiç tepki verilmediğine göre demek ki iyi şeyler yazmıyorum demiş ve edebiyatla ilişkimi sadece okur olarak sürdürmeyi düşünmüştüm. Ne var ki pek uygulayamadım bu kararı. … ” (Varlık 2010 74)

"İyi ki bu kararı uygulayamamış Hasan Ali Toptaş”dedirten; hayal gücümüzü ve anlamlarımızı çoğaltan benzersiz kitaplarını yazmış. Hızla bir solukta değil de soluklanarak, yavaş yavaş özümseyerek, keşfederek okunmalı.

Parmaklarım sigaraya yaklaşırken, şair bir dostumun bir dizesi geçti içimden: “bir kent terkedilirken sigara içilir sayın yolcular” s.72
Çift Çizgi öyküsünde yer alan dizenin bulunduğu şiirin tamamı:

Terkederken

dört mayıs bin dokuz yüz seksen dört
ört bakalım gözlerini gençliğim

yolculuğundayım yüreğimdeki insan artıklarının

on dördüncü koltukta bir dünya
on dördüncü koltukta birden kaybolan
sarışın korkunç güzel bir çocuğun eşsiz bakışı
sarışın korkunç güzel bir dünyanın ürkekliğiydi

bir şehir terkedilirken
genellikle sigara içilir sayın yolcular

köprülere, yolda duran öylesine bir insana
kuduz bir kunduz gibi köpüren zamana bakılır

çünkü zamanı tersine çevirmek zamanıdır

bu yüzden
bir galata köprüsü terkedilirken
öncelikle ayran içmelisiniz sayın yolcular

avucunuzun içindeki atardamar
ve yüreğinizin kıvrımındaki ayrılık
son kez yoklanır

bir ölü terkedilirken
genellikle sigara içilir sayın yolcular

gözlere, kıpırdanışına tenin
ve kör olmak zamanıdır koparılan tırnaklara
ölülerin bir deniz dalgasındaki çırpınışlarına

çünkü dirilen bir şehir
eksilen bir köprü gibidir

bu yüzden
bir ölü terkedilirken
ya şehir ya ölüm terkedilmelidir.

Halim Yazıcı
ataç ikon Ölü Zaman Gezginleri
kitaba puan vermedi
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa - Bursa

İki kitap bir arada aslında. Yoklar Fısıltısı Hasan Ali Toptaş' ın 2. öykü kitabı. İlkini bulmak biraz zor zaten. Kitapla ilgili tek bir eleştirim var. Yoklar Fısıltısı ile değil de Ölü Zaman Gezginleri ile başlıyor kitap, keşke yazılma tarihlerine göre sıralansaydı. Evet tek eleştirim bu. Onun dışında sayfalarca överim bu kitabı ve son cümlem de ''şimdi öykülerin içeriğine geçebilirim'' olur. Deli-dahi bir yazar benim için Hasan Ali Toptaş ve muazzam bir birikimi var. Öyle çekmiş şarabı yazmış kitabı değil Hasan Ali Toptaş kitapları. Evet kurgular manyakça ve bu bir zekanın ürünü ama o cümleler; onlar birikim, onlar emek. 13 yaşında Orhan Kemal, Yaşar Kemal gibi isimleri çoktan yemiş yutmuş bir adamdan bahsediyoruz, salt yetenek deyip geçemeyiz yani.
İki kitap da 8 öyküden oluşuyor. Yoklar Fısıltısı' nın öyküleri biraz daha kolay. Hatta yakın bir arkadaşımın benden daha objektif olan yorumu üzerine biraz amatörce, tabii ki Hasan Ali Toptaş kriterine göre. Ölü Zaman Gezginleri ise hayli yorucu. Sakin kafayla, sindire sindire ve neredeyse her cümleye hayranlık duya duya okunuyor Ölü Zaman Gezginleri. Hasan Ali Toptaş tek bir cümleyi bile öylesine yazmıyor. Sanki boşluğu yazdığı cümlelerle özenle dolduruyor ve cümleler değil, boşluğu doldurduğu cümlelerden artakalan boşluk öykü oluyor bir bakıma. Konunun etrafından dolaşan bir örnek olacak ama Schumacher' i anmak istediğimden vereceğim yine de bu örneği; Schumacher havaalanına yetişmek zorunda ve taksiye biniyor. Taksiciden arabayı kendisinin kullanmasına izin vermesini istiyor. Taksici de kabul ediyor. Sonunda 100 dolar bahşiş veriyor hatta. Bu olay haber oluyor ve haberin içinde taksicinin Schumacher ile ilgili şu yorumu yer alıyor; ''o kadar yumuşak kullanıyor ki sanki hiçbir viraj yokmuş da düz yolda gidiyormuşuz gibi hissettim.'' İşte Hasan Ali Toptaş da tıpkı Schumacher oluyor bu öykülerde, sizse onun yanında oturan adam. O kadar yumuşak dönüyor ki virajları siz daha nasıl olduğunu anlamadan bambaşka yollarda buluyorsunuz kendiniz. Hayal-gerçek, gerçek-rüya, rüya-hayal kenarlarından oluşan bir üçgenin içinde dolanıp duruyorsunuz sanki ama bir kenardan diğer kenara geçerken o keskin virajları nasıl döndüğünüzü anlamıyorsunuz. Hasan Ali Toptaş çok büyük bir yazar benim için. Hatta bundan sonra yazmasın da mümkünse çünkü ben üzerine çıkabileceğini sanmıyorum. Aksine, tekrara düşüp eleştiriler almaya başlayacağını düşünüyorum. Çıtayı çok yukarılara çekmiş durumda çünkü. Heba, Gölgesizler' in yanında biraz zayıf duruyor mesela ya da Yoklar Fısıltısı enfes bir öykü kitabı ama Ölü Zamanın Gezginleri ile kıyaslandığında o kadar da iyi görünmüyor. Yani ben Yoklar Fısıltısı' nı yazsam hayatımın en güzel işini yaptım derim, Hasan Ali Toptaş yazınca ise sıradan bir iş oluyor o kitap benim gözümde. Bir efsaneyi daha anarak bitireyim. Majesteleri der ki; ''herkes bir gün Michael Jordan olmak istiyor oysaki ben her gün Michael Jordan olmak zorundayım'' Evet sayın Toptaş, siz de her kitabınızda Hasan Ali Toptaş olmak zorundasınız artık. Saygılar.

(Yazanın kişisel notu) Schumacher! Eski günlerdeki gibi yine; her turda hep daha iyiye... Bir tur daha şampiyon!
ataç ikon Ölü Zaman Gezginleri
kitaba 8 verdi
0 yorum
Eseflal

Eseflal

@eseflal - Kastamonu

"Herkes aynı duyguları taşımaya başlayınca bir gün ad verilecek onlara..."
Ölü müymüşler de zamanları gezer olmuşlar yoksa zaman gezginiymişler de zaman zaman içinde ölmüşler, anlamak zor... Ama tek diyebileceğim şu ki; öyküleri harika! Dili, anlatımı, olaylar arası geçişler, karakterler arası geçişler... Öylesine keskin ve aynı zamanda öylesine yumuşak ki; bir rüyanın sahne geçişleri gibi hem hissettirerek hem sezdirmeden, oradan oraya sürüklüyor...

Bu anlatım gücü madem var da keşke şiirlerinde de kullansaydın dedirtiyor insana... Yazarın ilk şiirleriyle tanışınca insan bir şüpheyle yaklaşıyor doğal olarak. Ama neyse ki yersiz şüpheler, iyi ki bir de şiir olmayan bir eserini denemişim. ? Yazarın bir de romanları kaldı tatmadığım, o da başka sefere artık... ?
ataç ikon Ölü Zaman Gezginleri
kitaba 9 verdi
3 yorum
Semih (@sc)
Ha-ri-ka! Şeklinde okuyup kendi kendimi etkiledim. Niye öyle yaptım bilmiyorum ama okunacaklar listeme giriverdi. ?
04.05.18 beğen 2 cevap
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan - Antalya

Rüzgar gibi bir kitap. Kitaba ismini veren öyküden de anlıyoruz, rüzgar sesini duyuyoruz resmen. Her öyküye girip çıkan hafifçe dokunan, gerçekle-düş arasında gidip gelen kurgusal hikayeler. Neredeyiz şimdi, bu nasıl oldu sorusunun en güzel yanıtlarının verildiği, hatta bazen yanıtsız biçimde gezindiği bir kitap. Sorulara verilen yanıtlar aslında hayatımızdaki korkularımız, sorunlarımız ve yapmak istediklerimiz. Hepsi de farklı yöne dağılan rüzgarlar gibi. Kitabın isminden öykülere kadar beğendim. Hakan Bıçakcı sevenler mutlaka denesin. Hasan Ali sevenler zaten çoktan okumuşlardır.
En Sevdiğim hikayeler birinci kısımdan "Org" ve "Gökyüzü Gri", ikinci kısımdan ise "Dünya Bir Gülnida" oldu.
ataç ikon Ölü Zaman Gezginleri
kitaba 7 verdi
0 yorum
Yasmin Şahin

Yasmin Şahin

@tiyatrocuyasmin - Ankara

Böyle küçük öykülerden oluşan kitapları seviyorum. Özellikle Türk yazarların bu tarz hikaye tadında öyküleri beni kendine çekiyor. Bu yazarın başka bir kitabını almıştım daha önce. Henüz okumadım. Daha sonra bir yerde "Hasan Ali Toptaş 'ı en iyi bu kitabıyla tanırsınız başlamak için mükemmel seçenek" diye okudum. Ben de önce bunu okumaya başladım.

Derviş yavaşlığı ve Türkçenin şahikası denmiş kitabın arkasında yazar için. Aslında beni alıp götürdü kitap diyemem. Hatta bazen ara verip başka kitaplara yöneldiğimde oldu. Kimi zaman hikayelerin sonunu getirmekte zorlandım - kimi zaman hikayeler bitmesin istedim. Değişik bir kitap. Gerçekten derviş yavaşlığı belkide.
ataç ikon Ölü Zaman Gezginleri
kitaba 8 verdi
0 yorum

Ölü Zaman Gezginleri - S41

;ter içinde uyandığında da kasıklarını bastırdı kan fışkırıp gitmesin diye. Kimi zaman da bıçaklanırım korkusuyla bazı müşterileriyle yatmak istemezdi.Bu durumda portakal yanaklı kadın devreye girip iki tarafı da üzmeden,daha farklı sahneler önerirdi müşteriye.
küçük k. tarafından eklenmiştir.
Melani koli

Melani koli

@melanikoli

"Düşlene düşlene eskimişlerdi de, gercek olmaktan çıkmışlardı sanki."
ataç ikon Ölü Zaman Gezginleri
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

O gün Tanrı'nın kendine sorduğu en zor bilmeceydin sen ve ben, çözmek bana düşmüş gibi sevinçliydim. Çekirdek çıtırtılarıyla kırmızı iğde kabukları arasında kaybolamayacak kadar güzel ellerin vardı...
ataç ikon Ölü Zaman Gezginleri
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
endoplazmikgaripbirkulum

endoplazmikgaripbirkulum

@endoplazmikgaripbirkulum - İstanbul

Susuyorduk gene, susacaktık; dağ hangi boşluğumuzu dolduruyor, susmak bizi nereden eksiltip nereye biriktiriyor ve bu sis hangi çıplaklığımızı örtüyor, hiç bilemeyecektik. Her şeyi bilmek için erkendi belki, bilmeler yaşamalardan geçerdi ve biz önce yaşayacaktık.
ataç ikon Ölü Zaman Gezginleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Beni sen , seni ben kadar çoğaltacak olan bu satırları şarap şişesinin yanında bulup okumaya başladığında, Alyoşa'nın anısını hafifletmek için yazdığımı anlayacaksın belki , bilmiyorum. Ama , ne zaman doğduğumuz sorulduğunda hep anamızın bacakları arasından çıktığımız tarihi belirtmemize rağmen , artık insanları analardan çok yaşamın doğurduğunu biliyorum.
ataç ikon Ölü Zaman Gezginleri
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Derken . bir gün , portakal yanaklı kadın çıktı karşıma. Şehri aylak aylak dolanan , gürültülerin içinde eriyen , anlamsız kıvrılışlarla birbirini kollayan , daralıp tıkanan ve ter kokan sokakların hepsi onun göz çukurlarından geçiyordu. Koltuk altlarına doğru yayılan iri memeleriyle , yıllardır görmeyi umduğum birini hatırlatıyordu bana. Çocukluğumda sıcaklığına sığındığım allı güllü bez bebeğimin büyümüşü , sigara tüttürmeyi öğrenip konuşmayı sökmüşüydü sanki. Onunla göz göze geldiğimde ister istemez çocuklaşıyordum.
ataç ikon Ölü Zaman Gezginleri
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
13
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Hasan Ali Toptaş Kitapları
Yazdığı roman, öykü ve şiirleriyle Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Hasan Ali Toptaş'ın en iyi kitapları l...
'Ölü, Zaman Gezginleri', ' Ölü Zaman, Gezginleri paylaşım fotoğrafı
'Ölü, Zaman Gezginleri', ' Ölü Zaman, Gezginleri
Üzerine "Ocak 2017 Diyarbakır " notu düşülmüş Hasan Ali Toptaş kitabına uzanırken titreyen elimi , kızaran yüzümü nereye sağlayacağımı bilemediğim o zamanları düşünüyorum. Yirmi dokuz ay öncesı , yirmi dokuz ay içi ve yirmi dokuz ay sonrası. Zaman öldüren bir seyyah mı yoksa defalarca ölen bir insan, zaman içinde bir gezgin mi? "Ölü Zaman Gezginleri" beynimi meşgul ediyor. İlgi eki bilinçli bir şekilde koyulmamış! Zamanın özneden, eylemden bağımsız olmasını aklım almıyor. Zaman , soyut olduğu halde benim en çok kullandığım uzvum. İnsan varlığını zaman kavramından soyutlayamıyor. Doğduğum zaman, yürüdüğüm zaman, okula başladığım zaman , mezun olduğum zaman , aşık olduğum zaman ,başardığım zaman , kaybettiğim zaman, yanlış zaman , doğru zaman , eski zaman, yeni zaman , öteki zaman, beriki zaman, ölü zaman ...Her niteleyeni hafızada ani parçacıklarını harekete geçiriyor. Kocaman düzenekli bir zaman kilidi içinde dönen çaresiz anahtarlar olarak sevgi , özlem , gurur, pismanlık, yenilgi, gibi duyguları yaşayıp kilidi biraz daha eskitiyoruz hem de binlerce kez ölerek.
ataç ikon Ölü Zaman Gezginleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 yorum
Süvari (@kasva)
"Az az ölüyoruz hergün. Yağmurdan havadan söz eder gibi, insanın hergün az az öldüğünü görüyorum, her yanda gördüğüm insanların."
(C. Zarifoğlu)
12.06.19 beğen 5 cevap
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

Derinlerden mi gitmeli, yüzeyden mi gitmeli ? Ey sonsuzun ihtimalleri !..  paylaşım fotoğrafı
"Derinlerden mi gitmeli, yüzeyden mi gitmeli ? Ey sonsuzun ihtimalleri !.. "
Dağ bile dağlığını tek başına yaşıyor neredeyse, görüp işiteni yok; kendini kendi onaylamak zorunda.

Biz de, sessizliğimizle gitgide ona benziyoruz sanki; şeyi şeyle tanımladığımız yıllardan kalan sözcükler dilimizin ucunda buruk birer tat şimdi.

Tıpkı Şükrü Erbaş'ın "Unutma Deferinde" geçen dizelerine ulanıyordu cümleler.

Yollar çan kesilmiştir. Zaman ölümün eviymiş. İnsan kendinden doğururmuş kendini. Öğreniriz…
ataç ikon Ölü Zaman Gezginleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

Her şeyin bir doktoru vardır. Kafanızın içinin bile bir doktoru vardır.  paylaşım fotoğrafı
"Her şeyin bir doktoru vardır. Kafanızın içinin bile bir doktoru vardır."
"...sesle iletilebilecek ne kadar duygu varsa, anında sessizliğin diline çeviriyorduk bu yüzden.

Duruşun diline ya da bakışın, kıpırdanışın, nefes alıp verişin, irkilişin diline.”

İnsan ne kadar da kendini bilmiyor diyemeyiz.

Haruki Murakami'nin " İmkansızın Şarkısı" mı bilenler çok iyi anlayacak. Anlaşılması için cümleyi tam yazmak istiyorum.

"Çok zaman önce, henüz gençken ve anılarım henüz tazeyken, olan biteni anlatmayı birkaç kez denedim. Ama, o dönemde bunu yapamadım bir türlü. Biliyordum, ilk satırı yazabilsem gerisi kendiliğinden gelecekti, ama başaramıyordum bu ilk satırı yazmayı. Her şey fazlasıyla belirgindi, açıktı ve nereden başlayacağımı bilmiyordum.

Nasıl bir harita, aşırı ayrıntılı olduğunda pek işe yaramazsa, öyleydi işte. Ama şimdi anlıyorum. Sonunda anlıyorum;

"Biliyorum ki ancak ve ancak eksik kalmış düşünceler ve anılar, eksik diye tanımlanan cümlelere gelip oturabilir."

Nefesimizin irkiliş dili işte bu son cümle.
ataç ikon Ölü Zaman Gezginleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks - Kayseri

 paylaşım fotoğrafı
Derin bir sessizliği ancak büyük gürültülere hazırlanan ruhlar taşıyabilir.
ataç ikon Ölü Zaman Gezginleri
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eseflal

Eseflal

@eseflal - Kastamonu

 paylaşım fotoğrafı
23 Nisan hazırlıklarının ortasında... ???????
ataç ikon Ölü Zaman Gezginleri
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum