up
ara

Kitap Hırsızı

Kitap Hırsızı Konusu ve Özeti

Kitap Hırsızı
Kitap Hırsızı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Selim Yeniçeri
Yayınevi: Martı Kitabevi
ISBN: 9786053480600
Sayfa: 574 sayfa
Hiç Kimse Sıradan Değildir'in yazarı Markus Zusak'tan tüm dünyada büyük yankı uyandıran sıra dışı bir roman.Kitap Hırsızı"Yılın en çok beklenen kitabı. Olağanüstü... gerçekten muhteşem!"-Publishers Weekly-"Merak uyandıran, hayat dolu ve son derece ustalıkla yazılmış, nefes kesen bir roman; aynı zamanda harikulade ve sürükleyici."-The Guardian-Ödüllü yazar Markus Zusak'ın akıllara kazınacak kadar etkileyici ve şiirsel bir dille yazdığı bu roman, okuyucuya sunulan benzersiz bir hediye gibi..."Hayatınızı böylesine derinden etkileyen başka bir kitaba daha rastlamamışsınızdır. Muhteşem!"-GoodReads-"Bu unutulmaz hikâye kalbinizi çalacak!"-The New York Times-"Güzel, felsefi bir yanı da bulunan sürükleyici bir roman...Herkes okumalı!"-Kirkus Reviews-"Markus Zusak, zorlu bir konuyu ustalıkla anlatarak gerçek bir başarı yakalamış. Olağanüstü... Tek kelimeyle harika bir kitap."-The Wall Street Journal-
Fethi Uzun

Fethi Uzun

@fethiuzun

En yakın arkadaşı Rudy ise Liesel'in, Himmel Sokağı'na alışması için her şeyi yapıp ona olan ilgisini saklamıyor ve savaş ortamında çocukluklarını yaşamak için birbirlerine destek olup,dostluklarının arasına hiç bir şeyin girmesine izin vermiyordu. İkisi birlikte tüm sokağı gözlemliyor ve bu anlamsız savaşı anlamak için zihinlerini zorluyorlardı...

2. Dünya Savaşı'nı ele alıyor ve Nazi Almanyasını. Çok çok zor yılları okuyacaksınız. Evlatlık verilen Liesel'in hikayesi var bu kitapta. Evinden ve ailesinden ayrılan; bunun zorluğunu yaşayan ve bu esnada kardeşini kaybeden Liesel'in acıklı hikayesine başlıyoruz.

Başka bir aileye veriliyor Liesel. Mükemmel bir üvey baba aksine çok huysuz bir anneye düşüyor. Ortama adaptasyon sağlaması zor oluyor elbetteki. Ama savaş esnasında ne kadar uyum sağlanabilir ki ? Babası tarafından iyi bir eğitim-öğretime alınıyor ve okumayı öğreniyor. Sonrasında kitap okumaya başlıyor ve romanın ismine doğru ilerliyoruz. Tabi bu arada evdeki eğitimin önemini de unutmayalım.

Üvey babası tam bir sanatkar akordiyon çalıyor ve yanından ayırmıyor. Onun da okuma üzerine çok düşkünlüğü var ve kızına da bunu aşılıyor. Hitler döneminin zorluğuna geçelim. Öylesine baskıcı ve faşist bir yönetim var ki... Bizden değilsen öleceksin... Irkçılık kavramının çok iyi işlendiği, okuma sevgisi, üvey baba şefkati, aşk, şefkat ve savaş konularının çok iyi irdelendiği bir roman.

Liesel'in annesi kuru temizlemeci. Annesinin zoruyla çamaşırcılığa başlıyor. Kitap Hırsızlığı da burada başlıyor. Bir eve çamaşır bırakmaya gittiğinde kitap çalmasıyla adı Kitap Hırsızı oluyor.

Beni en fazla etkileyen soykırım sırasında bir Alman'ın yani Liesel'in ve babasının Yahudilere yardım etmek isterken kırbaçlanma sahnesiydi. Çok büyük bir baskı var rejim tarafından. Bunu çok iyi işlemiş yazar. İnsan artık kendini unutuyor, benliğini kaptırıyor rejime. Bölüm bölüm savaşın içine sokuyor. Vicdanlar yaralanıyor, haksızlıklar dayanılmaz oluyor. Kelimelerin yerini silahlar, harflerin yerini mermiler alıyor.

Son bölümde ise bombalanan ailesi ise tam bir hüzün dolu. Son bölümleri çok beğendiğim kısımlar oldu. Tavsiye edebileceğim bir kitap oldu. Betimlemeler ve anlatım sade ve güzel.

Ayrıca filmi de var.
ataç ikon Kitap Hırsızı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Oz

Oz

@oznurs26

Ölüm'ün Hikayesi
10 yaşında Himmel Sokağına taşınan bir kızın öyküsü. Kız, okuma yazma bilmez sürekli aşağılanır ve zaman içerisinde kelimelerin gücünü keşfeder. Ve böylelikle onun için her şey değişmeye başlar. Kelimeleri hem çok sever hem onlardan nefret eder. Dönem olarak Nazi Almanyası'nın hükmettiği bir zamandır. Hitlerin acımasızlığını, yahudi düşmanlığını ve kendi halkına bile olan nefretini görüyorsunuz. Belki yahudi kelimesi sizin için hiçbir şey anlam ifade etmezken Liesel'in Rudy'den sonraki en yakın dostunun yahudi olması ile bakış açınız değişmeye başlayabilir.. Hem o dönemde olup onlara bir el uzatmak istiyorsunuz hemde orada olmadığınız için şükrediyorsunuz. Toplama kamplarının acınası durumunu, kuru ekmeği bulmanın mutluluğunu, atılan bombaların hüznünü iliklerinize kadar hissediyorsunuz.
Hikaye, Ölüm'ün anlatması ile başlıyor ve ara sıra anlatıcı değişiyor. Romanda Max'ın Liesel için hazırladığı hikayeler kitabı daha da güzelleştiriyor. Ve kaçınılmaz son olarak Ölüm herkesin ruhunu kucağında taşıyor.Buraya gelene kadar kahramanımızın en sevdiği şey hırsızlık yapmak, yaptığı hırsızlık özellikle kitap çalmak aslında tesadüfen başlayan bir olay. Şöyle düşünün ki ortada bir kitap var ve sahibi yok, kitapta da sizi ona çeken bir şey var. Bu ne kadar hırsızlık olur bilemiyorum ama ilk adım burada. Ben ilk olarak kitabın uyarlaması olan filmini izlemiştim, iyi ki denk gelip ilk filmini izlemişim ki yoksa kitabını belki okuma fırsatı bulamayacaktım. Kitap gayet sade bir dil ile yazılmış, arada sırada küçük imla hataları olsa da bu metni anlamamanızı engellemiyor. Roman kısacası; Hitler, Yahudi, Kitap ve Arkadaşlık üzerine kurulmuş. Okumanızı dilerim.
ataç ikon Kitap Hırsızı
kitaba 9 verdi
0 yorum
Thranduil

Thranduil

@thranduil

İlk önce filmi izlemiştim ama film ile kitap arasında epey bir zaman vardı. Pek çok detayı unutacak kadar bir zaman.
Yine de muhtemelen Ölüm'ün bu kadar sürprizbozancı oluşuna kızmamamda önce filmi izlemiş olmam yatıyor olabilir.
Ama sanıyorum ki, hiç bilmeseydim de bu beni çok rahatsız etmeyecekti. Çünkü kitabın amacı dram yapmak değil. Kitapta bir gerçekçilik hakimdi bana kalırsa. Yani sizi o dönemlere götürmek ve ölümün gözünden o zamanları anlatmayı hedefliyordu. O yüzden ölen karakterlerin öleceği önceden belirtiliyordu ya da ölmeyecek olanın. Bana kalırsa bu da yeterince hüzünlüydü. Bir karakterin öleceğini öğrenince o karakter, hayatta olduğu o bölümlerde birer hayalete dönüşüyordu. Ve o küçük hayaletin küçük mutlulukları ve büyük dertleri kalp burkucu oluyordu.
Bu kitapta en hoşuma giden şeylerden biri gereksiz yorumların azlığı ve propagandalardan kaçınılması. Gereksiz yergi, övgü yoktu. Ayrıca genellikle 2. dünya savaşı üzerine yapılan klasik iki yüzlülük olarak, Hitler'ın tek diktatörmüş gibi davranılması olayı da yoktu. Stalin'in de eleştirilmesi hoşuma gitti.
Ölüm'ün anlatıcı olma fikri ise çok hoştu. Hem onun gözünden olayları görmeyi tattık hem de devamlı ölümü hatırladık. Savaşı iliğimize kadar hissettiğimiz bu kitapta ölümü de ensemizde hissediyorduk.
ataç ikon Kitap Hırsızı
kitaba 9 verdi
0 yorum
Selcan

Selcan

@yaaburne

Kitap hırsızı yazarın okuduğum ilk kitabıydı zaten bir daha bırakamadım yazarı neyse uzatmayayım ve yorumuma geçeyim ;
ehem eheem kitap ölümün adından anlatılıyor yani kitabı ölümden dinleyeceğiz . Kitap 2.dünya savaşı sırasında Almanya da kitabın ana karakteri küçük kızımız evlatlık olarak bir aileye abisiyle birlikte öz annesi tarafından götürülürken trende kardeşi ölüyor zaten ölüm meleği ilk defa onu orada görüyor ve kızımızın ilk hırsızlığı ise abisini gömerken oluyor daha sonra kızımızın evlatlık verildiği evde geçiyor , kısaca ;
Ölüm Meleği Size Bir Hikaye Anlatmak İsterse Durup Dinlemez misiniz?

Ölüm meleğinin ağzından savaş yıllarında küçük bir kitap hırsızının, Liesel Meminger'in hikayesi bu.

"...Her durumda hayatta kalan birinin hikayesi bu; hep geride kalan olmakta ustalaşmış birinin hikayesi. Aslında pek çok başka şeyin yanısıra şu saydıklarımla ilgili küçük bir hikaye:
* Bir kız
* Bazı kelimeler
* Bir akordiyoncu
* Bazı fanatik Almanlar
* Bir Yahudi dövüşçü
* Ve bol miktarda hırsızlık..."
Tavsiye ediyormuyum KESİNLİKLE!!! kitap biraz yavaş okunuyor yani kitabın yazımında var ama yinede sayfaları nasıl çevirdiğinizi anlamayacaksınız.
ataç ikon Kitap Hırsızı
kitaba 10 verdi
0 yorum
İclal

İclal

@bookleras

Markus Zusak'ın okuduğum ilk kitabıydı. Kitap beni büyüledi. Anlatımı, konusu, anlatıcısı, olayları bakımından okuduğum hiç bir kitaba benzemiyor. Kitap 2. Dünya Savaşı Almanya'sında geçiyor. Küçük bir kız çocuğu Liesel Meminger'in evlatlık verilmesiyle başlıyor olaylar. Hans Hubermann'ın içtenliği beni kendisine hayran bıraktı gerçekten. Herkesin çevresinde olmasını isteyebileceği bir karakter. Rosa Hubermann Hans'ın eşi ve Liesel'ın üvey annesi. Çok katı ve huysuz görünsede kitabın sonlarına doğru onun kocaman kalbini görüyorsunuz. Max var tabi. Hitler zamanında Yahudi olmanın zorluklarını hepimiz az çok biliriz. Max bir Yahudi. Gerçekten yaşadıklarına rağmen hala ayakta durabilmesine çok şaşırdım. Liesel ile dostluğu kıskanılacak kadar güzeldi.
Ve Rudy...
O küçük kalbine sığdırdığı büyük aşkı. Sevdiği kız ve aynı zamanda en yakın dostu için yaptıkları başlarda sıkılmıştım ama anlatıcısı- Azrail! evet Azrail tarafından anlatılıyor kitap.- beni kendine çekti ve devam ettim. İyiki devam etmişim. 200 sayfadan sonra elimden bırakamadım. Bu kitabı okumalısınız. İyi ve bol kitaplı günlerr
ataç ikon Kitap Hırsızı
kitaba 10 verdi
0 yorum

Kitap Hırsızı - S41

Gitmemek: Sık sık çocuklar tarafından fark edilen bir güven ve sevgi eylemi.
Sosyal-Leş tarafından eklenmiştir.
Sedanur Sönmez

Sedanur Sönmez

@sedanursonmez

Sizden nefret eden bir çocuktan daha kötü tek şey, size aşık olan bir çocuk.
ataç ikon Kitap Hırsızı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
sedef

sedef

@sedefgovenc

Senden nefret eden bir çocuktan daha kötü tek şey.
Sana aşık bir çocuk.
ataç ikon Kitap Hırsızı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 yorum
kahvedelisi (@kahvedelisi)
Peki aşk neden nefretten daha kötü?
14.01.19 beğen 1 cevap
Oktay Dinç

Oktay Dinç

@oktaydinc

Saçlarını açmıştı. Yastığa sürünüyordu ve gardırop gibi vücudu kalbinin atışıyla kalkıp iniyordu. Emin olabilirsiniz, kadının bir kalbi vardı. Hemde insanların sandığından çok daha büyüktü. Kilometrelerce uzanan gizli raflara kaldırılmış bir sürü şeyle doluydu.
ataç ikon Kitap Hırsızı
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Narcissa

Narcissa

@narcissa

Ve insanlar hayata beklediğimden daha uzun süre tutunur

Ölüm...
ataç ikon Kitap Hırsızı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

Sanırım insanlar küçük yıkımları izlemekten hoşlanıyor. Kumdan kaleler, kâğıttan evler, böyle başlıyorlar. Asıl büyük yetenekleriyse işleri büyütebilmeleri.
ataç ikon Kitap Hırsızı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

"Ayağa kalkıp yaşamadan oturup yazmaya çalışmak ne büyük bir sefalettir."
Beni mutlu etmeyin.

Lütfen beni umutlandırıp bütün bunlardan iyi bir şeyler çıkabileceğini düşündürmeyin. Çürüklerime bakın. Şu sıyrıklara bakın. İçimdeki sıyrıkları görüyor musunuz ?

Gözlerinizin önünde büyüdüklerini, içimi aşındırdıklarını görüyor musunuz ?

Artık hiçbir şey için umut istemiyorum...

*
İnsanın her yanından yaşamın parçalarının sızması, hiç duydunuz mu ? Bu ne demektir ?.. İnsana neler yükler ..?

Çok sevdiğim bir şarkıyla anlam bütünlüğü kuruyorum.
ataç ikon Kitap Hırsızı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran

Baran

@mrbaran

KİTAP LİSTESİ
Kendinize hazırladığınız veya okumayı düşündüğünüz kitapları paylaşırmısınız☺️☺️
ataç ikon Kitap Hırsızı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 yorum
Sinem Sarıtaş (@sinemsaritas)
körlük, bülbülü öldürmek, Momo, Simyacı, göçüp gidenler koleksiyoncusu, kırmızı pazartesi, palto, bir psikiyatrisin gizli defteri, Eylül 😊
02.02.19 beğen 1 cevap
Affinity (@biocide)
İnsan Olmanın Psikolojisi, Çürümenin El Kitabı, Ölüm Korkusunu Yenmek, Çılgınlığın Ötesinde
02.02.19 beğen 1 cevap
glcn can (@sevgicimsaricicek)
İnce memet,saphiens,beyaz zambaklar ülkesinde, adean
02.02.19 beğen 1 cevap
Book THİEF

Book THİEF

@onesidedlove

yahudi baskısı ve liesel' in hayatı paylaşım fotoğrafı
yahudi baskısı ve liesel' in hayatı
kitap ilk başta karışık geldi bana, ama sonlara doğru kat kat anlam kazandırdı ve bu kitap iki saatlik bir filme sığdırılmayacak kadar mükemmel, kanımca filminden önce kitabı okumanızı tavsiye ederim...
ataç ikon Kitap Hırsızı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ahu topsakal

ahu topsakal

@ahutopsakal

 paylaşım fotoğrafı
En sevdiğim mevsim geldi çattı.. Kitap okuma mevsimi :) bana göre sonbahar ve kitaplar arasında bir aşk var ve ben o aşkın çocuğuyum 💏
ataç ikon Kitap Hırsızı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nilya Kara

Nilya Kara

@nilyakara

 paylaşım fotoğrafı
"Evet, sık sık onu hatırlıyorum ve sayısız ceplerimden birinde tekrar tekrar anlatmak için onun hikayesini saklıyorum. Her biri kendi başına sıra dışı olan parçalardan oluşmuş küçük ordunun bir üyesi. Her biri bana sizin, insan deneyiminizin değerli olduğunu kanıtlayan bir girişim; muazzam büyüklükte bir girişim sıçrayışı.
İşte bu. Bir avuçtan biri.
Kitap hırsızı."
— Kitap Hırsızı, Markus Zusak
ataç ikon Kitap Hırsızı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum