up
ara
‹ Tüm Kitap Hırsızı İncelemeleri

Kitap Hırsızı Kitap İncelemeleri

Fethi Uzun

Fethi Uzun

@fethiuzun

En yakın arkadaşı Rudy ise Liesel'in, Himmel Sokağı'na alışması için her şeyi yapıp ona olan ilgisini saklamıyor ve savaş ortamında çocukluklarını yaşamak için birbirlerine destek olup,dostluklarının arasına hiç bir şeyin girmesine izin vermiyordu. İkisi birlikte tüm sokağı gözlemliyor ve bu anlamsız savaşı anlamak için zihinlerini zorluyorlardı...

2. Dünya Savaşı'nı ele alıyor ve Nazi Almanyasını. Çok çok zor yılları okuyacaksınız. Evlatlık verilen Liesel'in hikayesi var bu kitapta. Evinden ve ailesinden ayrılan; bunun zorluğunu yaşayan ve bu esnada kardeşini kaybeden Liesel'in acıklı hikayesine başlıyoruz.

Başka bir aileye veriliyor Liesel. Mükemmel bir üvey baba aksine çok huysuz bir anneye düşüyor. Ortama adaptasyon sağlaması zor oluyor elbetteki. Ama savaş esnasında ne kadar uyum sağlanabilir ki ? Babası tarafından iyi bir eğitim-öğretime alınıyor ve okumayı öğreniyor. Sonrasında kitap okumaya başlıyor ve romanın ismine doğru ilerliyoruz. Tabi bu arada evdeki eğitimin önemini de unutmayalım.

Üvey babası tam bir sanatkar akordiyon çalıyor ve yanından ayırmıyor. Onun da okuma üzerine çok düşkünlüğü var ve kızına da bunu aşılıyor. Hitler döneminin zorluğuna geçelim. Öylesine baskıcı ve faşist bir yönetim var ki... Bizden değilsen öleceksin... Irkçılık kavramının çok iyi işlendiği, okuma sevgisi, üvey baba şefkati, aşk, şefkat ve savaş konularının çok iyi irdelendiği bir roman.

Liesel'in annesi kuru temizlemeci. Annesinin zoruyla çamaşırcılığa başlıyor. Kitap Hırsızlığı da burada başlıyor. Bir eve çamaşır bırakmaya gittiğinde kitap çalmasıyla adı Kitap Hırsızı oluyor.

Beni en fazla etkileyen soykırım sırasında bir Alman'ın yani Liesel'in ve babasının Yahudilere yardım etmek isterken kırbaçlanma sahnesiydi. Çok büyük bir baskı var rejim tarafından. Bunu çok iyi işlemiş yazar. İnsan artık kendini unutuyor, benliğini kaptırıyor rejime. Bölüm bölüm savaşın içine sokuyor. Vicdanlar yaralanıyor, haksızlıklar dayanılmaz oluyor. Kelimelerin yerini silahlar, harflerin yerini mermiler alıyor.

Son bölümde ise bombalanan ailesi ise tam bir hüzün dolu. Son bölümleri çok beğendiğim kısımlar oldu. Tavsiye edebileceğim bir kitap oldu. Betimlemeler ve anlatım sade ve güzel.

Ayrıca filmi de var.
ataç ikon Kitap Hırsızı
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum