up
ara

Sofie'nin Dünyası Kitap İncelemeleri

Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

Sofie'nin Dünyası - Felsefe tarihi üzerine bir roman

Sofie'nin Dünyası; Jostein Gaarder; Tercüme: Gülay Kutal;Pan Yayıncılık; Türkçe (Orijinal Dili Norveççe) ; Sayfa Sayısı: 592 (9)

25 Ekim 2007 Perşembe günü nihayet devredebildim bu romanı; daha önceleri okuyamamıştım,kitaplarımın arasında beni rahatsız edip duruyordu.Kitabın ön kapağı üzerinde:'Felsefe tarihi üzerine bir roman' yazıyor,bu da benim gözümü korkutuyordu. Kitaplarımı karıştırırken 'SOFİE'NİN DÜNYASI' elime geçecek olsa,daha önce bir kaç kez başladığım aklıma geliyor ve 'keşke okuyup bitirseydim' diye hayıflanıyordum.Ne zaman okumaya niyetlensem kitabı alıyor,evirip-çevirip bir kenara atıveriyordum.

Çok şükür,nihayet bitti; başka kitaplarım da vardı okuyacağım; yarısını okuyup bıraktığım veya 'hep' en sona bıraktığım,,,ama en çok bu kitaba sevindim. Artık felsefeye meraklı arkadaşlarım bana 'SOFİE'NİN DÜNYASI' romanını okudun mu,diye sorabilirler; evet,okudum,nihayet okudum ve çok büyük bir rahatlama hissediyorum okuduğum için. Filozof olacak değilim ama temennim odur ki,felsefe hakkında hocamız -Jostein Gaarder- sayesinde öğrendiklerim inşallah kalıcı da olur.Kitabın,okuduğum diğer romanlara göre bir üstünlüğü olduğunu kabul ediyorum fakat 'roman' denilen edebî türe ait midir,tam olarak çözemiyorum.Bu kitabın roman olup olmadığını roman türünü daha iyi bilen arkadaşlarıma sormak istiyorum ve cevaplamalarını rica ediyorum: 'Roman değil' derken haklı mıyım? Kitabın üstünlüğü onun bir ders kitabı gibi 'öğretici' (didaktik) olmasından kaynaklanıyor olabilir mi? Tüm bu gerekçelere dayanarak okuduğum onlarca romandan sonra bu kitabın aslında 'roman' olmadığını söylerken yanılıyor olabilir miyim? Bunu samimi olarak anlamak istiyorum,bunun bir roman olmadığını iddia ediyor değilim. Sözüm meclisten dışarı,şiir türünde yazılmış ve şiir kabul edilmesi gereken,hatta 'şiir' diye belirtilerek yazılan fakat bence şiirsel kabul edilemeyecek olan; sanki,sadece o şiiri yazanın tam olarak son kelimesine kadar anlayabileceği bazı şiir benzetileri gibi 'SOFİE'NİN DÜNYASI' felsefeyi romanlaştırmak adına sadece Jostein Gaarder'ın anlayabileceği bir edebî tür olmuş.(Türü için Rosofiman diyeceğim,ayıp olacak(!); ne var ki niyetim alay etmek değil,sadece kitabın bana düşündürdüklerini yazmak.) Bu arada Jostein Gaarder 'SOFİE'NİN DÜNYASI' adlı bu eserinden para kazanabileceğini pek sanmıyormuş fakat o'nun sayesinde şimdi rahat bir hayatı varmış…'Para' sen nelere kadirsin? Felsefi romanın şarkî olanını yazmak niyetiyle 'şarkiyatçı bir filozof arıyorum',diye gazetelere ilân versem bulabilir miyim?

Kitabın kalınlığı gözümü korkutmuştu ama okurken zorlanmadım. Bir defa ağır değildi; 'ağır değildi' demekle söylemek istediğim asıl şey okuyorken konular beni içine çekmedi,bölümler de sürükleyici değildi ama dedim ya,zorlanmadım. Elimdeki baskı 1995 yılına ait,fakat yaptığım araştırmada ilk basımının 1992 yılından önce yapıldığını anlıyorum.Ner'deyse 15 yıldır bu kitabın sıkıntısı vardı üzerimde,her ne kadar kitaplarımın arasında bu kadar uzun süre kalmış olmasa da o'nu okumuş olmak beni çok mutlu etti.Felsefeye meraklı olanlar okumalı 'SOFİE'NİN DÜNYASI' nı.
ataç ikon Sofie'nin Dünyası
8.4 (590 oy)
0 yorum