up
ara

Fareler ve İnsanlar

Of Mice and Men

Fareler ve İnsanlar Konusu ve Özeti

Fareler ve İnsanlar
John Steinbeck'in Fareler ve İnsanlar romanında aklı başında ve zeki bir adam olan George ile güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk arkadaşı Lennie'nin para kazanmak için tarım işçiliği yapmak üzere mevsimlik olarak çalışmaya başladıkları çiftlikte geçen hikayeleri anlatılmaktadır.
Çevirmen: Ayşe Ece
Yayınevi: 2319
ISBN: 9789755705859
Sayfa: 128 sayfa

Fareler ve İnsanlar Kitabı Hakkında Genel Bilgiler

1937 yılında yayımlanan, Büyük Bunalım yıllarının anlatıldığı Fareler ve İnsanlar , John Steinbeck’in dostluk üzerine kurulmuş en önemli eserlerinden biridir.

Kitabın ismine Robert Burns şiiri ilham kaynağı olmuştur;
"En iyi planları farelerin ve insanların
Sıkça ters gider..."

Fareler ve İnsanlar, MEB’in 100 Temel Eser dizisinde yer almaktadır.

Fareler ve İnsanlar Kitabının Konusu

George Milton, aklı başında zeki bir adamdır, Lennie Small ise George'un güçlü kuvvetli fakat akli dengesi yerinde olmayan saf ve iyi niyetli arkadaşıdır. Tek hayalleri, yeterli para kazandıktan sonra küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamaktır. Para kazanabilmek için birlikte bir çiftlikte tarım işçiliği yapmaya başlarlar. Ancak Lennie’nin saf ve iyi niyetli oluşu başlarını belaya sokar. George, kişisel çıkarları ile dostu arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaktır.

Fareler ve İnsanlar Kitabının Özeti

John Steinbeck bu romanında George ve Lennie isimli iki yakın arkadaşın hikayesini anlatmaktadır. George daha ufak yapılı ve canlı bir insandır, Lennie ise biraz zihinsel engelli, ruhen çocuk fakat iri yapılı birisidir. Lennie yüzünden başları hep belaya girdiği için sürekli yer ve mekan değiştirirler. Bu iki arkadaş birbirlerine göre oldukça ters olsalar da büyük dostlukları vardır. George ve Lennie çiftliklerde çalışıp hayali para biriktirerek kendilerine arazi ve ev satın almayı düşünmektedirler. Lennie özellikle tavşan beslemek ister. Lennie'nin en büyük zaafı yumuşak olan herşeyi okşamak istemesidir. Bundan dolayı cebinde ölü fare bile taşır.

İki arkadaş bir çiftlikte iş olduğu haberi alırlar ve yola koyulurlar. Çiftliğe vardıklarında ne çiftlik sahibi ne de oğlu Curley bunları pek hoş karşılamaz. Çünkü Curley'in boyu kısadır ve Lennie gibi uzun insanları hiç sevmez. İlk günden kafayı Lennie'ye takar. Curley'in bunun dışında da sorunları vardır o da evli olduğu kadın. Karısının çiftlikte fingirdemediği adam kalmamıştır ve şimdi de gözünü Lennie ile George dikmiştir.

Çiftlikte bir elini kaybetmiş Candy adında yaşlı bir adam ve yaşlı köpeği vardır .Köpek yaşlı olduğundan çiftlikte kimse köpeği istemez. Bir gün köpeği silahla vururlar. Bu yüzden Candy bir gün onu da işe yaramaz bulup bir köşeye atacaklarını düşünür.Birikmiş parasını George ve Lennie'nin alacakları çiftliğe ortak eder. Artık hayalleri üç kişilik olmuştur.

Bir gün Lennie'nin yanına Curley'in karısı gelir. Lennie oradan gitmek ister fakat kadının konuşması onu etkiler. Yumuşak şeylerden hoşlandığını öğrenince, kadın saçlarını okşatmaya başlar. Lennie bu zevkle kendini kaybeder ,kadın kendini kurtarmaya çalışsada başaramaz bunun üzerine Lennie korkuya kapılınca kadının boynunu kırar ve öldürür. Olayların kötü bir hal alacağını anlayan Lennie çiftlikten kaçar. Curley olanları öğrenince tüm çiftliği peşine takarak Lennie'yi aramaya başlar.

Olaylardan sonra George'da çiftlikte kalamayacağını anlar ve Lennie'yi hepsinden önce bulur. Lennie'ye çiftlik hayallerini nehre doğru dönerek anlatmasını ister.Bu sıra bir el silah sesi gelir.Curley ve çiftliktekiler oraya geldiklerinde Lennie'yi yerde ölü bulurlar ve George şaşkın şaşkın bakarlar.
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Öncelikle kitapta müthiş bir dostluk anlatılıyor diyenlere zerre kadar katılmadığımı belirterek başlayayım. Buradan yola çıkıp dostluk üzerine müthiş bir sorgulamaya girerdim ama çok üstünkötü geçeceğim burayı; hayattaki bütün ilişkiler faydacılık üzerine kurulur. Defalarca benzer şeyleri yazdım, söyledim zaten. Bu faydacılık durumu ortadan kalktığında o ilişkiyi(arkadaşlık, sevgililik, akrabalık) koruyan şey vicdan, vefa, toplumsal baskılar gibi kavramlardır ki bu da tek tarafın fedakarlıklarına dayanır ancak. Kitapta bu karşılıklı faydacılık durumunun en acımasızlarından biri var işte. Yani Candy' nin köpeği ile arasındaki bağ, George ile Lennie arasındaki bağdan daha özel mesela bana göre.
İncecik olmasına rağmen çok yoğun bir kitap, çok da okunan bir kitap haliyle ve çok fazla farklı yorum yapılmış üzerinde bu zamana kadar. Dolayısıyla az çok hepsine değinmek istiyor insan. En başta dediğim gibi işin ''müthiş bir arkadaşlık hikayesi'' kısmına hiç katılmıyorum. George ve Lennie bir hayalin peşinden gidiyorlar, hayali duyan herkesin o hayale ortak olma arzusu ise sanırım kitabın en can alıcı yeri. Küçük insanların, küçük hayalleri üzerine yazılmış bir kitap ve tıpkı ismini aldığı şiirde de bahsedildiği gibi ''en iyi planları, farelerin ve insanların, sıkça ters gider.'' Gerçekleşmiyor elbette hayaller. Aslında kurulan hayal çok küçük, gerçekleştirilebilirliği çok da zor olmayan bir hayal buna rağmen gerçekleşemiyor. Steinbeck, İnci' de de yapmıştı bunu. Parayla her şeyin güzel olacağını sanan küçük insanlara parayı vermiş ve sonra da hayalleriyle birlikte o insanları da yok etmişti. Burada da aynısını yapıyor. Hayal yok olunca insanı da yok ediyor, insanı yaşatan hayalleridir diyor dolaylı yoldan sanki.
Spoiler olacak devamında ama zaten hikayeyi de bilmeyen yoktur muhtemelen; George, Lennie' yi vurmasını kimileri bunu ''arkadaşını korumak için yaptı'' diye yorumlamaktadır. Elbette ki senelerdir yanında olan adama duygusal bir yakınlık duymaktadır George ama vurmasının tek nedeni ve bence asıl nedeni Lennie' nin onurunu korumak değildir. Lennie aynı zamanda bir külfettir de George için ve George her kızdığı anda bunu da açıkça dile getirir. Hatta Lennie de bunun farkındadır. Yine Slim(sanırım Slim' di) George' a neden Lennie ile birlikte takılıyorsun dediğinde, çünkü o benim arkadaşım ve onu çok seviyorum cevabını vermez George. Çocukluktan beri yanımda, teyzesi bana emanet etti filan der. Yani demek istediğim George, Lennie' i vururken onu koruma düşüncesinin altına, üzerindeki külfetten kurtulma, hayallerin gerçekleşmeyeceğini anlayıp kendi yolunu seçme düşüncesini de saklayıp çekti o tetiği.
Şimdi Candy' nin köpeği öldürüldükten sonra, Candy ''ben vurmalıydım onu'' demişti. George onu yaptı bir bakıma. Başkasına bırakmadı ve artık hayallerin gerçekleşmeyeceğini anladığından ''bir işe yaramadığı''(köpeğin vurulma sebebine gönderme yapıyorum hemen coşmayın) için Lennie' yi vurdu.
Biliyorum mutsuz insanlar olarak ve her mutsuzluğunuzu kapitalizme ve Amerika' ya bağlayacak Amerikan Rüyası deyimini ve bu deyimin eleştirilmesini çok seviyorsunuz ama yapmayacağım. Herkesin mutlu olmakla ilgili hayalleri var ama hiç kimse mutlu değil ve herkes çok yalnız ki alttan alta mutsuzluklarının sebebi bu gibi de veriliyor okuyucuya. Yine döndün dolaştık geldik kapitalizme. İnsanların bireyselleştirilmesi meselesi yani. Şimdi Curley mutsuz sağa sola saldırıyor, karısı mutsuz, o da hayallerinden vazgeçmiş ve yalnız olmaktan yakınıyor, Slim atlarla bağ kurmuş, Candy köpeğiyle, Crooks kitaplarla vs. Zaten bir süre önce çiftlikte çalışan bir işçinin gönderdiği mektubun bir dergide yayımlanmasına verilen tepkiler, o kişilerin ne kadar yalnız ve unutulmuş olduklarının en güzel örneği belki de. Şimdi örneğin Slim gibi saygı duyulan biriyle x bir kişi neden George ve Lennie gibi kafa kafaya verip bir hayal kurmuyorlar diye düşünüyor insan. İşte sistem eleştirisi de orada. İnsanları birbirlerinden tamamen uzaklaştırmış ve hayallerini ellerinden almış sistem. George ve Lennie ise çocukluktan beri yan yana olduklarından aslında arkadaş olmalarını gerektirecek donanımlara sahip olmasalar dahi ortak bir hayalde buluşabiliyorlar ve bu yüzden etrafındakilerden ayrılıyorlar. O kadar sarılıyorlar ki hayallerine, paylaşmaktan bile çekiniyorlar çünkü biliyorlar ki paylaştıkları anda sistem o hayali yok edecek ve onları da çarkları arasına alıp ezecek. İki alıntı ekledim ki ikisi de yalnızlık üzerine. Birinde kişi, gördüğünü gösterecek birileri olmadıktan sonra gördüğünden de emin olamaz gibi bir şey diyor ki benim de daha önce defalarca söylediğim bir şey bu ve George ile Lennie' nin yan yana olmalarının nedenlerinden de birisi. Hayalini biriyle paylaştığın sürece gerçek olacağına inanıyorsun çünkü, kitapta böyle yani. George, Lennie öldürürken aslında hayalini de öldürüyor bir bakıma. İkinci alıntıyı ise size inat olsun diye paylaştım. Kitaplar ve huzur, ah kitaplarlar dolu bir oda vs. diyorsunuz ya hani, onlara inat olsun diye yaptım. Hayatınızı da adasanız maksimum 2500 kitap okuyabilirsiniz ki bu da küçük bir kitapçı dükkanının yarısı demektir en fazla. Yani okyanusta bir damla. O yüzden okuyacağınız kitapları iyi seçmeye çalışın, bir de bu ve benzeri sitelerin kıymetini bilin ki sonra Carlson gibi kitaplardan başka bir bok yok hayatımda diye ağlanmak zorunda kalmayın. Ben de aksi bir adamımdır, tersimdir ama 9 kişiyi terslesem de 10. kişi hayatımda kalsın isterim. Mesele o hayatınızda tutacağınız 10. kişilerin kim olduğuna karar vermek ve karşılığında ona sunabileceğiniz bir şeylerin olması.
Aslında biraz duygusuz yazdım ama kitabı okurken çok duygulandım. Tek sebebi ise Lennie' nin saflığı, cümleleri ve hayvanlara istemeden verdiği zararlardı. Eski kız arkadaşımın hayvanlara duyduğu sevgi ve duyarlılığı anımsattı filan. Neyse, sözlerime burada son verirken size iki tavsiye bırakıyorum; 1- Gary Sinise ve John Malkovich' in muhteşem performans gösterdikleri film uyarlamasını da izleyin, 2- Megadeth-Of Mice And Men(Şarkının ilk 10 saniyesindeki Dave Mustaine' nin gereksiz saçmalamasını yok sayın ama)
Eklemeyi unuttum oysaki kitabı okurken çok hoşuma giden bir detaydı bu. Şimdi kitap 7 bölümden oluşuyor. Her bölümün girişinde yaklaşık bir sayfalık bir mekan tasviri var. Filmde de böyle miydi hatırlamıyorum ama sırf bunun için tekrar bakacağım filme. Çok hoşuma gitti bu detay. Fransız filmlerinde olur genelde, kamera önce bir mekanı çeker bir dakika filan, sonrasında kadraja bir oyuncu girer ya da bir hareket olur, tıpkı onun gibiydi.
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 10 verdi
22 beğen · 5 yorum
Gül Ayan (@gulayan)
İlgiyle okudum...Her ne kadar itiraz etmek istesem de faydacılık düşüncenize, sanırım size katılıyorum. Benim yaşım ermiş kemale ve bazı şeyleri yaşayarak öğrendim, sizin gibi gençlerin ( ki benim oğlum da aynı düşüncelere sahip) bu şekilde açık ve net açıklamalarına üzülüyorum...Üzülüyorum derken, "faydacılık" konusu bu kadar erken fark etmeleri, bazı hayalleri, belki, yok etmiş oluyor...
20.05.14 beğen cevap
Meursault Samsa (@meursaultsamsa)
Gerçeklik iyidir bence, oğlunuz doğru yolda, eminim çok da akıllı bir adamdır. Nefret dolu, kırgın ya da üzgün değilim(z) bence ebeveynler olarak hayalperest, mutlu çocuklar için endişelenmelisiniz. Bu uyuşturucu kullanmak gibi sanki.
28.05.14 beğen cevap
Gül Ayan (@gulayan)
Akıllı mı bilmiyorum tabii, bana göre evet, bazan, insan karşısındakinin algılayabildiği kadar akıllıdır. Ben sizi takip listeme alamıyorum, takip etmeme rağmen, nedenini bilmiyorum, çok da önemli değil, engellemiş olabilirsiniz...Geçen bir paylaşımınızda şöyle bir cümlenize takıldım; "hayatımın herhangi bir döneminde yakışıklı bir adam olmadım hiç, ama gerçekten çok güzel kız arkadaşlarım oldu. " İmdi, güzel kızların kitap okumalarına gerek yok gibi anladım sözlerinizden. Güzellikleri, tüm eksikliklerini ( eğitim, manevi vs kastım ) kapatılabiliyor olmalı. Neden böylesine bir açıklama yapar insan !? Ama hayatta galiba bir gerçek var, kızlar güzel olmalı, çünkü bu ifade duyduğum bir ilk değildir...Kızlar güzel doğduklarında, işleri kolay...Allahtan kızlarım yok ! Gülüyorum. Selamlarımla.
11.06.14 beğen cevap
Meursault Samsa (@meursaultsamsa)
Akıllı olmak, benim nazarımda yakışıklı olmaktan ya da güzel olmaktan ya da iyi olmaktan daha özel bir şey değil. Dileyen dilediğini seçer. Kimisi için akıllı bir insan ilk kriterdir, kimisi için seksi, kimisi için dürüst.. Tercih meselesi sadece ve ben insanları bu tercihleri yüzünden eleştirmeyi saçma bulurum. Yanlış tercih yapanları eleştirim sadece, şöyle ki; en önemli şey dürüstlük deyip de sonra dürüst olmayan biriyle birlikteyse, onun dürüst olmadığını anlamadığı için eleştirim tercih sahibini, yoksa en önemli özelliği zengin olması diye düşünüp zengin biriyle takılıyorsa bir kız, saygı duyarım o kıza. Ama toplum bazı değerleri yüceltirken bazılarını alçaltır, ironik olan ise alçaltılan değerlerin(para, güzellik, cinsellik), çoğu zaman itiraf edilemese bile, istemesi, arzulamasıdır. Şahsi tercihim harika kitaplar okuyan, hiç yaşlanmayan, çok dürüst, çok sadık, çok zeki, çok zengin bir kızla birlikte yaşamak. Sanırım cennette de buna benzer şeyler vaat ediliyordu zaten. Yani tüm insanlıkla aynı şeyleri arzuluyorum bir bakıma, sorunlu bir tercih gibi görünmüyor bu yüzden bana. Siz için de dilerim ki; kendi kriterleriniz doğrultusunda en uygun kişilerle karşılaşırsınız.
11.06.14 beğen cevap
Gül Ayan (@gulayan)
Çok teşekkür ediyorum iyi dilekleriniz için. Umarım siz de, birazcık : ) zor olsa da , tercihlerinize uygun birisiyle karşılaşırsınız. Yaşlanma konusunda bir parça esneklik göstermeniz şartıyla tabii ki. Cevabınız güzeldi, ben de benzer düşünüyorum, söz konusu kavramlar göreceli olduğu için. Yanıtladığınız için de teşekkür ediyorum, görmezsiniz yazdıklarımı sanmıştım.
11.06.14 beğen cevap
Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse

Birbirinin eşi olmayan ama birbirine eş olan iki hayat. Düğer yarılarını bulmak için birbirlerine sarıla sarıla başladıkları ortak bir hayatın iki parçası
George ve Lenni ;
Birbirinin eşi olmayan ama birbirine eş olan iki hayat. Diğer yarılarını bulmak için birbirlerine sarıla sarıla harcamaya başladıkları ortak bir hayatın iki parçası.
İstediğiniz kadar akıllı, zeki, yakışıklı, zengin, her şeyi bilen veya bilmeyen bir karakter olun, ne olursa olsun ortada tek gerçek var insan maalesef kendi kendine yetebilen bir tür değil. Güvende olduğunu bilmek için, sevilip sevilmediğini anlamak için, rahatlamak için birilerinin sarılmasına hep ihtiyaç var.
George;
Tek başına ayakta kalabilmesine, hayatını tek başına idame edebilmesine rağmen neden Lenni’yi bırakmadı ?
Onu Lenni’ye bağlayan neydi ? Lenni olmasa da pekala George para kazanabiliyordu? Hatta bütün başına açtığı belalara rağmen neden Lenni’yi terk etmedi ?
Çünkü ; Lenni George’nin umut olan yanıydı. Kendisini hiçbir zaman terk etmeyeceğini, arkadan vurmayacağını ve kendisini çıkarsız seveceğini biliyordu. Ne kadar aklı kıt bile olsa onun ihtiyaçlarına cevap verecek kadar algısı vardı. Lenni George’nin masum yanıydı. Böylesi fareler gibi kaçak göçek yaşadığı bir hayatta onun çıkış yolu, kurtuluşuydu. İleride kuracakları çiftliğin hayalini kurarken Lenni’ye sarılması ve aynı hayalleri sürekli anlatması Lenni’nin isteği gibi görülse de en çok George’nin kendi mutluluğuydu. Lenni bu hayale George’yi bir adım daha yaklaştırıyordu.
Çünkü ; Sarılmak insana güven veriyordu.

Lenni ;
Aklında hiç birşeyi tam olarak tutamayan ama George’nin söylediği her şeyi anımsayan bir karakter. Eline gelen canlıları sarılma ihtiyacından ve sevgi eksikliğinden dolayı farkında olmadan zarar veren masum bir karakter. Sevgi görmedi ki, zarar vermeden sevgisini gösterebilsin. Hayalinden ve George’den onu uzaklaştıran her şeye karşı öfke ve şiddet uygulamaya meyilli. Elinden alınacak korkusu yaşamaktan her an tetikte.
Romandaki karakterlerin farklı kişilikleri olsa da hepsinin ortak sorunu SEV-Gİ-SİZ-LİK.

*Çiftlikte arabalarla ilgilenen ve doğduğu günden beri kendini toplumun önyargısıyla hep hor görmüş olan bir zenci, kendine göre bile diğer insanların yanlarında dahi durmaya hakkı yok.
*Hayatını o çiftliğe hizmet ederek geçiren ve geçirdiği bir kazada kolu bilek kısmına kadar kesilen, gördüğü hizmetin karşılığını para ile alan ama sevgisizlik olarak geri ödeyen yaşlı adam.
* Çiftlik sahibinin oğlu olmasına rağmen sevgisiz büyümüş, çiftlikte çalışanları tarafından, kendi gözüyle basit olan insanlardan bile saygı görmeyen, karısı tarafından sevilmeyen silik bir karakter, Çünkü kendisi de sevgi görmemiş, dolayısıyla görülmeyen sevgi gösterilemez.
* Çiftlik sahibinin oğlu ile evlenmesine rağmen gözü dışarda olan ve sevgi arayan bir kadın.
George neden bu kadar sevmesine rağmen Lenni’yi kendi elleriyle öldürdü ? Yaşlı adam emektar olan köpeğini daha fazla acı çekmesin diye o adamın ellerine bırakmıştı, dışarıdan silah sesi duyulduğunda “onu ben öldürmeliydim, onunla bir ömür geçiren bendim, son vedayı ben yapmalıydım” diye pişman olmuş ve derin bir üzüntü duymuştu.
George’de Lenni’yi başkalarına bırakamazdı bir köpek gibi kovalanarak ve acı çektirilerek ölmemeliydi. Çünkü insanların neden bunu yaptıklarını asla anlamayacaktı. Onu son yolculuğuna hep hayalini kurduğu tavşanları ile mutlu düşüncelerle uğurlamak onun son göreviydi. Belki de Bu Lenni için değil, hayata devam edebilmesi için George için gerekliydi.
Daha ne denebilir ki ;
*Karakter olarak ne kadar güçlü biri olsan bile insan yine de kırılma noktasına geldiğinde birine sarılmaya ihtiyaç duya biliyor. Çünkü insan bir zamandan sonra tek başına yoruluyor

Ayakta kalabilmek için günde dört kez kucaklanmaya ihtiyacımız var. Başarılar elde edebilmek için günde sekiz kere kucaklanmaya ihtiyacımız var. Büyümek içinse günde on iki kere kucaklanmaya ihtiyacımız var" - Virginia Satir

Okunmaya değer bir kitap. OKU'manız şiddetle tavsiye edilir demiyorum ama çok şey kazanacağınıza eminim. :((
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 9 verdi
15 beğen · 14 yorum
ayse gülce (@aysegulce)
Güzel bir inceleme olmuş.
20.10.17 beğen 3 cevap
Cevher (@yalnizucankus)
6. sınıfta ödev olduğu için okumuştum o zamanlar pek abnlamamıştım fakat daha sonra tekrar okudum ve beni çok etkiledi bu yazı da kitabı tekrar anımsamama sebep oldu çok güzel
20.10.17 beğen cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
20.10.17 beğen cevap
Mehmet

Mehmet

@yoldas

Yağmalanmış kıyıların, paylaşılmış toprakların var olduğu bir dünyaya açarız gözümüzü. Biraz şanslıysak dedelerimiz, babalarımız bu yağmadan bir parça pay almışlardır. Aksi halde ürettiklerimizin kölesi olmamak, kendi toprağımızı ekip biçip hasadını yapmak için bayağı bir bedel ödemek zorunda kalırız. Bu bedeli öderken yanımızda hayallerimizi paylaştığımız bir can dost olursa ne de güzel olur. Yolun başında tertemiz olan hayallerimiz, talancı soyunun acımasızlığına çok fazla direnemez. Yaşayarak görüyoruz bunları, bu düzenin çarkları arasında sıkışıp kalırız, hem dostumuza, hem kendimize, hemde hayallerimize yabancılaşır, onlara ihanet ederiz. Birde işsiz kalma korkusuyla açlıkla sınanıyorsak yabancılaşmaya bayağı müsait oluruz.

Lennie'nin masumluğu, tertemiz olan yüreği, çocuksuluğu, saflığı, zekasal anlamında yetersizliği karşısında Geroge' nin cinliği, uyanıklığı, dostunun en küçük eksikliği karşısında ki acımasızlığı ve Lennie'ye karşı göstermiş olduğu sabır. john Steinbeck' in yarattığı bu iki karakterin hayaline ortak olmak isteyen diğerleri. İşçilerin, emekçilerin, bu düzenin içinde birbirlerine karşı nasıl yabancılaştığını her sayfasında görebileceksiniz. Bir avuç sömürücüye karşı birlik olamayan işçilerin parçalanmışlığını Crooks karakteri üzerinden anlatmıştır john Steinbeck. İkinci, üçüncü sınıf bir yaşama bile layık görülmeyenler, kendi içlerinden birini rengi yüzünden daha aşağı bir yere layık görmüşlerdir. İnsanlığa enjekte edilmiş ırkçılık denilen zehrin,( günümüzde milliyetçilik deniliyor) ezilen sınıf üstündeki rolünün ne denli kuvvetli olduğunu anlamak için daha kaç kitap yazılacak, kaç edebiyatçı ölecek, kaç asır geçecek bilemedim.

“Bizim gibiler, yani çiftliklerde çalışanlar, dünyanın en yalnız adamlarıdır. Aileleri yoktur. Yerleri yurtları yoktur. Bir çiftliğe gidip üç beş kuruş için gece gündüz çalışırlar, sonra şehre inip bütün paralarını çarçur ederler, ertesi gün bir bakmışsın yine bir çiftliğin yolunu tutmuşlar. Böylelerinin hayattan hiçbir beklentileri yoktur.” Nazım Hikmet diyor ya: '' Umut etme kabiliyetimizi aldılar elimizden.'' Okurken bir yanımız umutsuzluğa düşse de, sol yanımızdaki cevahir hayallerimizi sıcak tutup umudumuzu son ana kadar diri tutmamızı sağlıyor.

Buraya kadar john Steinbeck, işçilerin günlük ilişkilerinden, düzenin çarkları arasında çırpınışından, birbirlerine karşı yabancılaşmasından, ürettiklerimizin nasıl kölesi olduğumuzdan, insanca daha insanca bir yaşamın hayalinden bahsedip var olan durumumuzu özetlerken, Bitmeyen Kavga kitabında durumu özetlemekle kalmaz, düzenin kurucularına karşı direnişe geçirir. Bu kitabı okuyup beğenen arkadaşların Bitmeyen Kavga kitabındaki direnişi de görmelerini isterim. Bir çok yazar bunu hep yapar, çok iyi bildiğimiz koşullarımızı, yaşamımızı bizlere gösterirler ve çoğu zaman umutsuzluk verip hiçbir çıkış yaratmazlar. Bitmeyen Kavga, Gorki'nin Ana kitabı bu düzen böyle gelmiş böyle gider diyenlerin suratına, hayır bu düzen değişecektir'' İşçilerin bir araya geldiklerinde ne kadar güçlü olduklarını görmelerini isteriz. '' şiarıyla atılmış edebi bir tokattır. Belki yeniliriz ama mücadele ederek yeniliriz. Bu sefer olmadı bir daha ki sefere deriz.

'' Malları kim üretir ? '' diye sordu .
'' Şey ... İşçiler , '' dedi Jim.
'' Peki kar kimin cebine girer ? ''
'' Sermayeyi yatıranların . ''
Joy bağırdı . '' Ama onlar hiçbir şey üretmiyor ki .Kârı almaya ne hakları var ?'' Bitmeyen Kavga sayfa 22
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba puan vermedi
12 beğen · 7 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Güzel inceleme düşüncenize sağlık ? Gorki / Bitmeyen Kavga bir bakalım bu kitaba
23.05.18 beğen 1 cevap
Ruh Hassası (@ruhhassasi)
Tam tadında bir inceleme olmuş abi. Kalemine sağlık.
24.05.18 beğen 1 cevap
Mehmet (@yoldas)
Eyvallah kardeşim yüreğine sağlık.
24.05.18 beğen 1 cevap
Tatlı hayat

Tatlı hayat

@tatlihayat

Kol gücüyle çalışan, aşağılanan, hor görülen işçinin zaman zaman sefalet sınırlarında dolaşan öyküsünü okuduk hep. Bazen hüznünü çoğu zaman ise öfkesini gördük. Bu öykülerin kimi umut aşıladı kimi ise koyu bir karamsarlığa gömdü bizi. Fareler ve İnsanlar ise işçilerin ağır şartlar altında hayat mücadelesi verirken ne kadar yanlızlaştığını, bir dostun, dertleşebilmenin, bir parça huzurun kıymetini etkileyici bir biçimde anlatıyor.
Kitabın esas kahramanları olan George ve Lennie birbirlerine son derece zıt iki karakter. George, ufak tefek bir adam iken Lennie iri cüsseli, ortalama bir insandan kat be kat güçlü; George akıllı, sezgileri güçlü biriyken Lennie aklı kıt, davranışlarını yönlendirmede küçük bir çocuktan bile daha yetersiz. Ancak aralarında kuvvetli bir bağ var. Benzerliklerin, ortak menfaatlerin inşa etmediği , salt sevgiye dayalı bir dostluk. Bir yanda yaşamak için kendine, başkalarına yabancılaşan işçiler, sert ve acımasız bir dünya bir yanda beraber hayaller kurabilen iki adam, iki dost. Kitap yanlız iki arkadaşın hayallerini, ilişkikerini anlatmıyor, birilerini hayatta kalabilmek için en temel insani ihtiyaçlarından bile uzaklaştıran sistemi okuyucunun, zihninde eleştirmesini sağlıyor. Bir siyahi olan Crooks'un üzerinden ırkçılığa değiniyor. İster siyahi olsun ister beyaz bir işçi roman boyu aranan, özlemi duyulan tek bir şey var: İnsana insan olduğunu hatırlatan dostluklar kurmak. Emeğine, kendine, topluma yabancılaşan insan, üretimin kendisini sömüren bir güç haline gelmesinden bıkıyor. Bunu önce George ve Lennie'nin sonra aralarına katılan Candy'nin bir parça toprağa bağladıkları ümitte görmek mümkündür. Kendilerine ait bir evleri olacak kendi hayvanlarını besleyecekler ve istedikleri zaman kimseye hesap vermeden dinlenebilecekler. Bu, günlerce çalışıp emeklerinin karşılığında ellerine geçen parayı kerhanelerde ve meyhanelerde harcayarak kendilerini bir kısır döngüde bulan işçilerin emeklerini, bedenlerini özgürleştirebilecekleri bir kaçış yoludur. George'un kitabın başından beri anlattığı, Lennie'nin ise huşu ile dinlediği masal kitabın sonunda George tarafından tekrar anlatılır ve ardından George'un tetiği çekmesiyle Lennie'nin cansız bedeni yere düşer. Biz ise bir ölünün bedeninin olduğu yere yuvarlanışına paralel olarak tatlı hayallerden gerçeklerin sert ve soğuk zeminine düşeriz. İki dostun hikayesinin niye böyle sona erdiği , hayallerini yıkan şeyin nedeni ise artık önemini yitirmiştir. Hem, zenci bir köle olan ve aşağılanmaktan bıkan Crooks'un, iyi bir dövüşçü olarak insanlarda saygı uyandırmak isteyen Curley ve zenginlik düşleri kuran karısının, George ve Lennie'nin hayaline sığınan yeni bir hayat ümit eden Candy'nin hayalleri de suya düşmemiş miydi? Bir neden bir suçlu aramak beyhudedir çoğu zaman. Bütünüyle sorunlu bir sistemin içinde herkes biraz suçlu biraz mağdur değil midir?
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
Zeynep Şenyüz

Zeynep Şenyüz

@zeynepsenyuz374

John Steinbeck'in Fareler ve İnsanlar romanında aklı başında ve zeki bir adam olan George ile güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk arkadaşı Lennie'nin para kazanmak için tarım işçiliği yapmak üzere mevsimlik olarak çalışmaya başladıkları çiftlikte geçen hikayeleri anlatılmaktadır.

Lennie çok saf ve iyi niyetli bir karakterdir. Yumuşak şeylere dokunup onları okşamayı çok sever. Özellikle hayvanları. Fakat gücünü kontrol edemediği için onları istemeden öldürür ve her seferinde bunu yaptığı için dehşet bir vicdan azabı duyar ve çok üzülür. Burada aklıma gelen şu oldu: yaptığımız şeyler ve sonuçları mı, yoksa niyetlerimiz mi ne kadar iyi biri olduğumuzu ve kişiliğimizi belirler ? Bu örnekte açık bir şekilde bellidir ki Lennie hayvanları sevgisiyle öldürmektedir. Belki de bu bir metafordur. Çok sevdiğimiz kişilere veya nesnelere her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi sevginin de fazlasıyla zarar verebiliriz belki de. Bu insanın kulağına çok korkutucu geliyor.

Lennie yumuşak şeyleri okşama alışkanlığıyla işçi olarak çalıştığı yerdeki çapkın kadının ona yaklaşması sonucunda saçlarını ve kıyafetlerini okşayarak istemeden boynunu kırarak ölmesine yol açmıştır. Bu olayın sonucunda da bir sürü yorum yapabileceğimiz olaylar gelişir fakat bunları kitabı okuyarak sizin değerlendirmenizi istiyorum.

Çok fazla Lennie karakteri üzerinde durdum çünkü benim bu romanda en çok dikkatimi çeken ve beni düşündüren ve aynı zamanda üzen karakter Lennie idi. Gerçek hayatta iyi niyetlerinin yanlış şeylere yol açtığı insanlara çok üzülürüm. Lennie de onlardan biri.

Kitapta yazarın özellikle dikkat çekmek istediği şeylerden birinin dostluk olduğunu düşünüyorum. George, Lennie’nin aptallıklarından yanında bulunduğu süre zarfı boyunca hep rahatsız olmuştur fakat alışkanlıktan ya da sevdiğinden -bundan emin olamıyorum- arkadaşlığını bitirmemekte ve Lennie’yi yanında tutmaktadır. Belki de akıl geriliği olduğu için ona acıyordur ve her seferinde yanlışlarını bu sebepten ötürü affediyordur. Fakat ikisinin birlikte hayal kurarak dostluklarını sağlamlaştırmaları çok hoşuma gitti. Yanlış hatırlamıyorsam Lennie’nin aklı başında olarak tek aklında tuttuğu şey hayalleriydi. Zihnimizi dolduran en önemli ve değerli şeyler hayallerimizdir. Hayaller ölürse, insanlar da ölür. Bunu da bu romanın sonunda gayet açık bir şekilde gördüm.
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum

Fareler ve İnsanlar - S41

"Memnun oldum," dedi iri kıyım adam. "Benim adım Carlson."
Hayal Perest tarafından eklenmiştir.
Tayfun Köksal

Tayfun Köksal

@tyfnkksl

“İnsan olmak kolay değildir, hele ki ‘insanca’ yaşanabilecek bir toplum düzeni yoksa!”
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
22 beğen · 0 yorum
Elif

Elif

@hayatkitapta

"İnsan yanında biri olmazsa delirir. Kim olduğu hiç önemli değildir, yeter ki yanında olsun."
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 0 yorum
Ömer Efeoğlu

Ömer Efeoğlu

@karlukbey

İnsan çok uzun süre yalnız kaldı mı hastalanır, yalnızlıktan hastalanır.
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
14 beğen · 0 yorum
Sezgin Taşcı

Sezgin Taşcı

@sezgintasci

İnsanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur.
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 0 yorum
Serap

Serap

@serapp

Gelecekten umudumuzu kesmedik biz.Derdimizi paylaşacak ,can yoldaşlığı edecek arkadaşımız var bizim...
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 0 yorum
149
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...
39
KİTAP
Tekrar Okunması Gereken Kitaplar
Okumak büyük bir bağımlılıktır. Okumanın keyfini tadanlar kolay kolay bu bağımlılıktan vazgeçemezler. Bu listede, okuma bağım...
10
KİTAP
Sonu Mutsuz Biten Kitaplar
Bu liste baştan aşağı spoiler içermektedir. Mutlu sonlardan sıkılıp daha gerçekçi sonlar arayanların okuyabileceği, mutsuz so...
1129
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
Lacrimae

Lacrimae

@lacrimae

 paylaşım fotoğrafı
“Neden bilmiyorum ama. Belki de bu kahrolası dünyada herkes birbirinden kormaya başladı.”
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Rabia Atsız

Rabia Atsız

@rabiaatsiz

 paylaşım fotoğrafı
Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran George Milton ve Lennie Small ‘un dostluk ve dayanışmanın önemi ..🌺
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 4 verdi, inceleme eklemedi.
26 beğeni · 5 yorum beğen ikon
Murat çalışkan 🌹 (@muratcaliskan721)
İyimi kitap
29.11.18 beğen cevap
Samet kaya (@sametkaya)
Takip eder misin
04.12.18 beğen cevap
Nurcan

Nurcan

@nurcankargn

 paylaşım fotoğrafı
Hikayenin sonuna gelince bile sanki son değil de devamı varmış gibi. “Bu neydi şimdi ? “ diyor, kitabın kapağını kapatınca başlıyorsunuz sorgulamaya. İyi niyetli olmanın sonu her zaman iyilik ile bitmez.
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğeni · 0 yorum beğen ikon
esma kaya

esma kaya

@kartanesi

 paylaşım fotoğrafı
İnsanlar çok uzun süre yalnız kaldı mı hastalanır, yalnızlıktan hastalanır..
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon