up
ara
‹ Fareler ve İnsanlar

Fareler ve İnsanlar Kitap İncelemeleri

Baran

Baran

@mrbaran

Kim İnsan Kim Fare??
Kitapt gayet akıcı bir üslupta idi, kitap ile aramdaki tek sıkıntı kitabın sonu oldu. Yazar George un Lennie yaptıklarının doğru mu yoksa yanlış mı olduğun yazar bize sorgulatıyordu. Kitabın sonu ile zihinim de iki parçaya ayrıldı, bir yanım eğer öldürmeseydi daha fazla kişinin canı yanabilirdi diyor, diğer yanım ise o senin yol arkadaşındı onu nasıl satarsın diyor. Siz kitabın sonu hakkında ne düşünüyorsunuz??
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba puan vermedi
11 beğen · 3 yorum
Ebru (@kubraebru)
Bence bizi düşünmeye yönlendiren ve böyle çelişkide bırakan sonlar her zaman daha etkileyicidir...
14.02.19 beğen 1 cevap
Uğur Ukut (@ugurukut)
Bence Lennie'ye yapılacak işkenceye dayanamayacağı ve onu bu durumdan kurtaramayacağı için öldürdü . Eninde sonunda onu yakalayıp öldüreceklerdi. Ona cixiz bir ölüm verdi. Hakli miydi derseniz bence kaçmayı deneselerdi daha iyiydi.
13 sa beğen 1 cevap
kitapsever

kitapsever

@sevdabilgic

Sade ve herkesin anlayacağı dilden yazılmış bir çırpıda okunacak bir kitap okurken hep gözümde canlandırdım film gibi gözünde canlandırınca daha güzel oluyor 📚
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba puan vermedi
7 beğen · 0 yorum
şeyda bür

şeyda bür

@seydabur

Okunması gereken hayattan dersler çıkarabileceğimiz bi solukta okuyacağınız bi kitap çok güzel bi kitap
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba puan vermedi
7 beğen · 0 yorum
Gülsena Tükel

Gülsena Tükel

@gulsenatukel

Lise üçte okudum ve çok geç bulmuşum dedim. Okumayan kalmamalı
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
Merve

Merve

@arines

Arkadaşlığı anlatan çok etkileyici bir kitap 📚
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Emre AYDIN

Emre AYDIN

@emreaydn62

kitap yorumu
Uzun zamandır okumak istediğim ancak yeni okuyabildiğim bir kitap.Tek oturuşta okudum.Sürükleyici bir havası var.Lennie karakteri kitapta çok iyi işlenmiş.Ayrıca George ile aralarındaki dostlukta çok iyi ifade edilmiş.Spoiler vermemek adına çok fazla yazmıyorum.Herkese tavsiye edebilirim pişman olmazsınız.
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba puan vermedi
6 beğen · 0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

John Steinbeck - Fareler ve İnsanlar
John Steinbeck’in okuduğum ilk kitabıydı ve beğendim. Kitap, dostluğu ele alıyor ve iki dostun çalışıp para kazanarak hayallerine ulaşmaya çalıştığını gösteriyor bize. Okuması keyifli, bir nefeste okunacak bir hikayesi var fakat sonu pek beklediğim gibi olmadı diyebilirim. Yinede kitap gayet akıcı ve mesaj vericiydi. Tavsiye ederim.
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Ayşe Ü. Karabacak

Ayşe Ü. Karabacak

@ayseumitkarabacak

kitap yorumu
Güçlü ve zayıf kavramlarını karakterlerde çok iyi görebiliyoruz.
Yavru hayvanlar ve kadın figürü kurban olarak tanımlanmış. Zayıf ve güçsüz. Bunlar hep güçlünün insafına kalıyor malesef.
En kötüsü de zayıf olup, başkalarına baskı yaparak güçlü olanlar.
Kendi çiftliklerini kurmak isteyen George ve Lennie’nin hikâyesi, gerçekleri çok iyi yansıttığı için sarsıcı bir eser.
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 8 verdi
20 beğen · 7 yorum
EL_NINO (@elnino)
Bir de puan aldık mı sizden tamamdır :D
26.09.18 beğen 1 cevap
EL_NINO (@elnino)
Yorumu dikkate aldığınız ve puan verdiğiniz için teşekkürler ☺️
26.09.18 beğen 1 cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Bence J. Steinbeck'in en şaheser kitabı Cennetin Doğusu'dur (East of Eden). Lisede okumuştum hala unutamam bazı yerlerini, sonra filmini de seyrettim, yine etkilendim...
27.09.18 beğen 1 cevap
Bearded Angler (@beardedangler)
ufacık bır bilgi iliştireyim şuracığa ablam.
abla bu steinbeck inin 14.loui dönemi fransasını anlattığı kitabı vardı.bende onu okudum.
hani etrafında marcel proust okumuş biri varsa_olursa_denk gelirsen bu küçük notu hatırlat lütfen.
hem proust hemde steinbeck okumuş kardeşim var dersin.
olur mu?
27.09.18 beğen 2 cevap
Necdet

Necdet

@necdet

Kitap güzel ama isim biraz alakasız sanki
Söylendiği kadar var.
Ama kitap isminin içerikle ilgili pek birşey yok diyebiliriz.
Dostluk ve kendinden ödün vererek başkasının hayatını kolaylaştırma.
Bir yerden sonra nasıl katlanıyor sorusu falan soruyor insan ama sonunda bunun cevabını alıyor.
Bazı kişiler acımasızca puanlar vermiş.
6 puan veren var ama o kadar kötüyü de hak etmiyor bence.
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
PİP!

PİP!

@nusretk

Tavşanlara ben bakıcam değil mi? George
İki arkadaş tek bir amaç hayal ne güzel birşey olmasa da mutlu ediyor; düşünüyorsun neticesinde düşünüyorsun ve düşündükçe mutlu oluyorsun...

Yumuşak şeylere kimin ilgisi yok ki? Ama kimse Lennie gibi takıntılı olamaz! George için söyleyeceğim çok şey aslında çıkar ve menfaat dünyasında herkes kendine alabildiğini alır ve kendini düşünür. Romanı okurken; farelerin bilim adamları yüzünden zalimce katledilmesi geldi aklıma insanlar ise hep aynı hep bana hep bana hep bana...

Fareler ve insanlar
Farelerin deneylerde kullanılmasına değinmek ve bilimcilerden tepki almak istemiyorum; insanlar kötü değil düşüncesiz genelleme yapıyorum. Lennie saftı ama bu saflık onu ölüme götürmemeliydi.

Fare severlere uyarı bu hikayede fareler ölmüştür.
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 10 verdi
16 beğen · 0 yorum
Elif DB

Elif DB

@elifdemirbuken

George ve Lennie, John Steinbeck'in yarattığı birbirine tamamen zıt iki karakter. Ve ikisinin de yolları kesişmiş, aynı hayale ortak olmuşlar. Ama Lennie'nin zaafı iki çiftlik işçisini içinden çıkamayacakları bir durumla karşı karşıya getirir. En sonunda da George'un ikisi adına verdiği bir kararla dostlukları ve kurmuş oldukları çiftlik hayali son bulur.

Trajik ve bir o kadar sürükleyici bir roman. Romanın sayfaları arasında gezinirken dosluk, ihanet, fedakarlık, nefret, ırkçılık, sömürü, yabancılaşma, çıkar ilişkisi, yalnızlık, saflık, umut, hayalkırıklığı ve umutsuzluğu bir arada bulmak mümkün. John Steinbeck özellikle de yabancılaşmayı, ötekileştirilmeyi ve yalnızlığı Crooks'un karakterinde çok çarpıcı bir dille yansıtmış. Kitabı okurken biran kendinizi Crooks'un yerine koyuyor onun yaşadiklarına, hissettiklerine ortak oluyorsunuz. Sonra aniden kendi haklarını görmeyen, düzenin böyle devam edeceğini düşünen ve bunu kabullenmeyi bir zorunluluk olarak gören Crooks'a ve diğer bütün işçilere kızıyorsunuz. Bu kitapta bir şeyler değişmeli ama nasılın çaresini ararken buluyorsunuz kendinizi. Her ne kadar sonu saşırtıcı bir şekilde bitmiş olsa da kapağını kapattığınızda aslında bir yerlerde bir şeylerin değişmesi gerektiğine inanmaya başlıyorsunuz.
Son derece sürükleyici ve düşündürücü bir kitap. Altını çizmeden geçemediğim anlamlı cümlelerle dolu. Okuyacak olan herkese şimdiden keyifli okumalar.
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 8 verdi
12 beğen · 0 yorum
Can konak

Can konak

@cankonak

Kitap Yorumum
Yaklaşık 7 sene önce okumuştum Bana kitap okumayı sevdiren ve kitap sevdasına bu kitap sayesinde düştüm diyebilirim. Benim için ayrı bir yeri var diyebilirim en azından bu kitabın yazar öyle güzel karakterler oluşturmuş ki ve onlara kişisel özelikler eklemiş ki Birine saf temiz diğeri kurnaz açık gözlü okurken bazı yerlerinde tebbesüm bazen bir olaya hiç beklemediğiniz şekilde gelişiyor üzüntü bazen şaşırtıcı oluyor ben kitabı okuduktan sonra sonunu hiç böyle tahmin etmemiştim deyip şaşırmıştım her sayfada farklı duygular içine kapılıyorsunuz tabi tebessüm ve kitabın içinde ki eğlence ağır basıyor anlatım yönünden oldukça anlaşılır karakterlerin yerine kendinizi rahat bir şekilde koyabiliyorsunuz okurken çok eğleneceğinizi zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız hikayenin içine girdikçe. Sürüklüyor sizi bir oturuşta bitirebileceğiniz bir kitap

OKUMANIZI TAVSİYE EDERİM
Keyifli okumalar.
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba puan vermedi
9 beğen · 1 yorum
PİP! (@nusretk)
Lennie ve George
06.07.18 beğen 2 cevap
Mehmet

Mehmet

@yoldas

Yağmalanmış kıyıların, paylaşılmış toprakların var olduğu bir dünyaya açarız gözümüzü. Biraz şanslıysak dedelerimiz, babalarımız bu yağmadan bir parça pay almışlardır. Aksi halde ürettiklerimizin kölesi olmamak, kendi toprağımızı ekip biçip hasadını yapmak için bayağı bir bedel ödemek zorunda kalırız. Bu bedeli öderken yanımızda hayallerimizi paylaştığımız bir can dost olursa ne de güzel olur. Yolun başında tertemiz olan hayallerimiz, talancı soyunun acımasızlığına çok fazla direnemez. Yaşayarak görüyoruz bunları, bu düzenin çarkları arasında sıkışıp kalırız, hem dostumuza, hem kendimize, hemde hayallerimize yabancılaşır, onlara ihanet ederiz. Birde işsiz kalma korkusuyla açlıkla sınanıyorsak yabancılaşmaya bayağı müsait oluruz.

Lennie'nin masumluğu, tertemiz olan yüreği, çocuksuluğu, saflığı, zekasal anlamında yetersizliği karşısında Geroge' nin cinliği, uyanıklığı, dostunun en küçük eksikliği karşısında ki acımasızlığı ve Lennie'ye karşı göstermiş olduğu sabır. john Steinbeck' in yarattığı bu iki karakterin hayaline ortak olmak isteyen diğerleri. İşçilerin, emekçilerin, bu düzenin içinde birbirlerine karşı nasıl yabancılaştığını her sayfasında görebileceksiniz. Bir avuç sömürücüye karşı birlik olamayan işçilerin parçalanmışlığını Crooks karakteri üzerinden anlatmıştır john Steinbeck. İkinci, üçüncü sınıf bir yaşama bile layık görülmeyenler, kendi içlerinden birini rengi yüzünden daha aşağı bir yere layık görmüşlerdir. İnsanlığa enjekte edilmiş ırkçılık denilen zehrin,( günümüzde milliyetçilik deniliyor) ezilen sınıf üstündeki rolünün ne denli kuvvetli olduğunu anlamak için daha kaç kitap yazılacak, kaç edebiyatçı ölecek, kaç asır geçecek bilemedim.

“Bizim gibiler, yani çiftliklerde çalışanlar, dünyanın en yalnız adamlarıdır. Aileleri yoktur. Yerleri yurtları yoktur. Bir çiftliğe gidip üç beş kuruş için gece gündüz çalışırlar, sonra şehre inip bütün paralarını çarçur ederler, ertesi gün bir bakmışsın yine bir çiftliğin yolunu tutmuşlar. Böylelerinin hayattan hiçbir beklentileri yoktur.” Nazım Hikmet diyor ya: '' Umut etme kabiliyetimizi aldılar elimizden.'' Okurken bir yanımız umutsuzluğa düşse de, sol yanımızdaki cevahir hayallerimizi sıcak tutup umudumuzu son ana kadar diri tutmamızı sağlıyor.

Buraya kadar john Steinbeck, işçilerin günlük ilişkilerinden, düzenin çarkları arasında çırpınışından, birbirlerine karşı yabancılaşmasından, ürettiklerimizin nasıl kölesi olduğumuzdan, insanca daha insanca bir yaşamın hayalinden bahsedip var olan durumumuzu özetlerken, Bitmeyen Kavga kitabında durumu özetlemekle kalmaz, düzenin kurucularına karşı direnişe geçirir. Bu kitabı okuyup beğenen arkadaşların Bitmeyen Kavga kitabındaki direnişi de görmelerini isterim. Bir çok yazar bunu hep yapar, çok iyi bildiğimiz koşullarımızı, yaşamımızı bizlere gösterirler ve çoğu zaman umutsuzluk verip hiçbir çıkış yaratmazlar. Bitmeyen Kavga, Gorki'nin Ana kitabı bu düzen böyle gelmiş böyle gider diyenlerin suratına, hayır bu düzen değişecektir'' İşçilerin bir araya geldiklerinde ne kadar güçlü olduklarını görmelerini isteriz. '' şiarıyla atılmış edebi bir tokattır. Belki yeniliriz ama mücadele ederek yeniliriz. Bu sefer olmadı bir daha ki sefere deriz.

'' Malları kim üretir ? '' diye sordu .
'' Şey ... İşçiler , '' dedi Jim.
'' Peki kar kimin cebine girer ? ''
'' Sermayeyi yatıranların . ''
Joy bağırdı . '' Ama onlar hiçbir şey üretmiyor ki .Kârı almaya ne hakları var ?'' Bitmeyen Kavga sayfa 22
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba puan vermedi
12 beğen · 7 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Güzel inceleme düşüncenize sağlık ? Gorki / Bitmeyen Kavga bir bakalım bu kitaba
23.05.18 beğen 1 cevap
Ruh Hassası (@ruhhassasi)
Tam tadında bir inceleme olmuş abi. Kalemine sağlık.
24.05.18 beğen 1 cevap
Mehmet (@yoldas)
Eyvallah kardeşim yüreğine sağlık.
24.05.18 beğen 1 cevap
pigletcanim

pigletcanim

@pigletcanim

John Steinbeck, ırgat bir ailenin çocuğudur. Çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını çiftliklerde çalışarak geçirmiştir. Eserlerine çiftlik hayatını yansıtmıştır. Gençlik yıllarında yazar olmaya karar vermiştir. 1919’da Stanford Üniversitesi’nde yazarlığı için faydalı olacağını düşündüğü derslere katılmış, öğrenim hayatı boyunca aynı zamanda, ırgatlık,tezgahtarlık, boyacılık,kapıcılık gibi işlerde çalışmıştır. İşçilerin yaşam koşullarını eserlerinde yer vermiş, çalıştığı işler bunda etkili olmuştur. Üniversiteyi bırakmış ve New York’a giderek gazetecilik yapmayı denemiş fakat yazdıkları yayımlanmayınca Kaliforniya’ya dönmüştür. İlk romanı Altın Kupa’yla hayal ettiği başarı ve üne kavuşamamış, Yukarı Mahalle kitabını yayımladıktan sonra edebiyat dünyasında ilgi görmüştür. Fareler ve İnsanlar kitabı ile Pulitzer Ödülünü kazanmış ardından Gazap Üzümleri kitabını yazmıştır. Eserlerinde işçi sınıfını konu edinmiş, toplumsal mücadeleyi, dönemin meselelerini yazmıştır. 1962 yılında edebiyata olan büyük katkılarından dolayı, Nobel Edebiyat Ödülü ile şereflendirilmiştir. Eserleri sinemaya aktarılmıştır.
Fareler ve İnsanlar kitabında birbirinden çok farklı karakterde olan iki tarım işçisinin, George Milton ve normal insanlardan çok daha güçlü fakat aklı dengesinin yerinde olmadığı dostu Lennie Small’un hikayesini anlatır. Küçük bir toprağa sahip olup daha iyi şartlarda insanca yaşam hayali kuran iki dost köy köy dolaşarak hayallerine ulaşmak için para biriktirmeye çalışır. George, Lennie’yi anne şefkati ile sever ve sahiplenir ne hata yaparsa yapsın yanında olmaya çalışır. Bu tuhaf dostluk bizlere, hayallerimizin önemini, dostluğun değerini, mücadeleci iki ruhu anlatır. Yalnızlığın ana tema olarak işlendiği kitapta, bu yalnızlığı yok eden George ve Lennie’nin dostluğudur. Aslında yalnızlığı çoğaltan ve azaltan yine biz insanlarızdır. Bu yüzden sahip olduğumuz dostlukların kıymetini bilmeli ve en çok sevgiye değer vermeliyiz.
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba puan vermedi
6 beğen · 0 yorum
Nur Özler

Nur Özler

@nurozler

George ve Lennie... Dünyada sahip oldukları tek şey birbirleri. Yalnızlık kavramını yurt edinenleri anlatan etkileyici bir hikaye. Hayalleri tek avuntuları ama işler hep hayal edildiği gibi gitmiyor. Ve ayrılık gelip çatıyor. Sonu çok hüzünlü.
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 7 verdi
4 beğen · 0 yorum
/ 15