up
ara

Fareler ve İnsanlar Kitap İncelemeleri

Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse

Birbirinin eşi olmayan ama birbirine eş olan iki hayat. Düğer yarılarını bulmak için birbirlerine sarıla sarıla başladıkları ortak bir hayatın iki parçası
George ve Lenni ;
Birbirinin eşi olmayan ama birbirine eş olan iki hayat. Diğer yarılarını bulmak için birbirlerine sarıla sarıla harcamaya başladıkları ortak bir hayatın iki parçası.
İstediğiniz kadar akıllı, zeki, yakışıklı, zengin, her şeyi bilen veya bilmeyen bir karakter olun, ne olursa olsun ortada tek gerçek var insan maalesef kendi kendine yetebilen bir tür değil. Güvende olduğunu bilmek için, sevilip sevilmediğini anlamak için, rahatlamak için birilerinin sarılmasına hep ihtiyaç var.
George;
Tek başına ayakta kalabilmesine, hayatını tek başına idame edebilmesine rağmen neden Lenni’yi bırakmadı ?
Onu Lenni’ye bağlayan neydi ? Lenni olmasa da pekala George para kazanabiliyordu? Hatta bütün başına açtığı belalara rağmen neden Lenni’yi terk etmedi ?
Çünkü ; Lenni George’nin umut olan yanıydı. Kendisini hiçbir zaman terk etmeyeceğini, arkadan vurmayacağını ve kendisini çıkarsız seveceğini biliyordu. Ne kadar aklı kıt bile olsa onun ihtiyaçlarına cevap verecek kadar algısı vardı. Lenni George’nin masum yanıydı. Böylesi fareler gibi kaçak göçek yaşadığı bir hayatta onun çıkış yolu, kurtuluşuydu. İleride kuracakları çiftliğin hayalini kurarken Lenni’ye sarılması ve aynı hayalleri sürekli anlatması Lenni’nin isteği gibi görülse de en çok George’nin kendi mutluluğuydu. Lenni bu hayale George’yi bir adım daha yaklaştırıyordu.
Çünkü ; Sarılmak insana güven veriyordu.

Lenni ;
Aklında hiç birşeyi tam olarak tutamayan ama George’nin söylediği her şeyi anımsayan bir karakter. Eline gelen canlıları sarılma ihtiyacından ve sevgi eksikliğinden dolayı farkında olmadan zarar veren masum bir karakter. Sevgi görmedi ki, zarar vermeden sevgisini gösterebilsin. Hayalinden ve George’den onu uzaklaştıran her şeye karşı öfke ve şiddet uygulamaya meyilli. Elinden alınacak korkusu yaşamaktan her an tetikte.
Romandaki karakterlerin farklı kişilikleri olsa da hepsinin ortak sorunu SEV-Gİ-SİZ-LİK.

*Çiftlikte arabalarla ilgilenen ve doğduğu günden beri kendini toplumun önyargısıyla hep hor görmüş olan bir zenci, kendine göre bile diğer insanların yanlarında dahi durmaya hakkı yok.
*Hayatını o çiftliğe hizmet ederek geçiren ve geçirdiği bir kazada kolu bilek kısmına kadar kesilen, gördüğü hizmetin karşılığını para ile alan ama sevgisizlik olarak geri ödeyen yaşlı adam.
* Çiftlik sahibinin oğlu olmasına rağmen sevgisiz büyümüş, çiftlikte çalışanları tarafından, kendi gözüyle basit olan insanlardan bile saygı görmeyen, karısı tarafından sevilmeyen silik bir karakter, Çünkü kendisi de sevgi görmemiş, dolayısıyla görülmeyen sevgi gösterilemez.
* Çiftlik sahibinin oğlu ile evlenmesine rağmen gözü dışarda olan ve sevgi arayan bir kadın.
George neden bu kadar sevmesine rağmen Lenni’yi kendi elleriyle öldürdü ? Yaşlı adam emektar olan köpeğini daha fazla acı çekmesin diye o adamın ellerine bırakmıştı, dışarıdan silah sesi duyulduğunda “onu ben öldürmeliydim, onunla bir ömür geçiren bendim, son vedayı ben yapmalıydım” diye pişman olmuş ve derin bir üzüntü duymuştu.
George’de Lenni’yi başkalarına bırakamazdı bir köpek gibi kovalanarak ve acı çektirilerek ölmemeliydi. Çünkü insanların neden bunu yaptıklarını asla anlamayacaktı. Onu son yolculuğuna hep hayalini kurduğu tavşanları ile mutlu düşüncelerle uğurlamak onun son göreviydi. Belki de Bu Lenni için değil, hayata devam edebilmesi için George için gerekliydi.
Daha ne denebilir ki ;
*Karakter olarak ne kadar güçlü biri olsan bile insan yine de kırılma noktasına geldiğinde birine sarılmaya ihtiyaç duya biliyor. Çünkü insan bir zamandan sonra tek başına yoruluyor

Ayakta kalabilmek için günde dört kez kucaklanmaya ihtiyacımız var. Başarılar elde edebilmek için günde sekiz kere kucaklanmaya ihtiyacımız var. Büyümek içinse günde on iki kere kucaklanmaya ihtiyacımız var" - Virginia Satir

Okunmaya değer bir kitap. OKU'manız şiddetle tavsiye edilir demiyorum ama çok şey kazanacağınıza eminim. :((
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 9 verdi
14 yorum
ayse gülce (@aysegulce)
Güzel bir inceleme olmuş.
20.10.17 beğen 3 cevap
Cevher (@yalnizucankus)
6. sınıfta ödev olduğu için okumuştum o zamanlar pek abnlamamıştım fakat daha sonra tekrar okudum ve beni çok etkiledi bu yazı da kitabı tekrar anımsamama sebep oldu çok güzel
20.10.17 beğen cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
20.10.17 beğen cevap