up
ara

Ruhi Mücerret

Ruhi Mücerret Konusu ve Özeti

Ruhi Mücerret
Garanti Karantina kitabının da yazarı Murat Menteş tarafından kaleme alınan Ruhi Mücerret kitabı Ölüm, Mizah türünde okuyucusu ile buluşuyor. April Yayıncılık yayınevinden 2012 yılında 9786055162054 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ruhi Mücerret isimli kitap 320 sayfadan oluşuyor. Kitap En İyi Polisiye Romanlar listesinde de yeralmaktadır. Ruhi Mücerret kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: April Yayıncılık
ISBN: 9786055162054
Sayfa: 320 sayfa Basım Tarihi: 2012
OKUR ÖDÜLLERİ 2013 KURGU KATEGORİSİ BİRİNCİSİ

Dublörün Dilemması ve Korkma Ben Varım'ın yazarı Murat Menteş'ten doludizgin bir roman daha!

Sıkı tutunun!

İstiklal Harbi'nin son gazisi, 100 yaşındaki millî kahraman RUHİ MÜCERRET; bir dünya starına nasıl dönüşüyor?
Zaten ecelin menzilindeyken, esrarengiz psikopat MASUM CİCİ'yi haklayabilecek mi?
Mabet filozofu AVNİ VAV'dan daha neler öğrenecek?
NAZLI HİLAL'e, 70 yaş farka rağmen nasıl açılacak?
Ve son nefesinde kelime-i şahadet getirebilecek mi?
Bir gözü mavi, diğeri kahverengi avare CİVAN KAZANOVA; elden düşme ruhunu, şeytana neden satıyor?
Depremde yitirdiği SERPİL SİLAHLIPERİ'yi unutmayıp da ne yapacak?
Marifetli afet FUJER FUJİ'den kaçarken neye yakalanacak?
Kan kanseri yeğeni OZAN'ı hangi parayla tedavi ettirecek?
Alınyazısındaki boşlukları neyle dolduracak?
İntiharın eşiğinde tetikte beklerken, kimvurduya mı gidecek?
Ziyadesiyle kahkaha ve bir nebze gözyaşı içeren bu serüvende
trenler gemilere çarpıyor.
İstiklal Savaşı, 85 yıl sonra devam ediyor.
Şakaklar matkapla deliniyor.
Uçaklar düşüyor.
Kaybedenler şampiyon oluyor.
Ölüler diriliyor.
Serseri kurşunlar uçuşuyor.
Ve reklamlar, müşterileri ele geçiriyor!

"100 yaşından küçükseniz, bu romanı mutlaka okuyun!"
Emrah Serbes
Umut Kalkan

Umut Kalkan

@umutkalkan986

Ruhi Mücerret

Kitabı incelemeden önce yazarından söz etmek gerekir. Doğum tarihini, doğduğu yeri, anne adını, baba adını filan söylemeyeceğim. İdeolojik ve sanatsal yönlerinden bahsedeceğim, korkmayın.

Murat Menteş, günümüzde İslam camiasının yetiştirdiği ender aydınlardan biridir. Hatta kendisini geleneksellikçilikten ve kazuizmden kurtarabilmiş ender insanlardan birisidir dersek yanlış olmaz. Her ne kadar Yeni Şafak'ta onlarca yobazın içerisinde köşeyazarlığı yapmışsa da bu onun onlar ile aynı olduğu anlamına gelmez. Murat Menteş gerçek İslamiyet'i arama peşine düşmüş, gerçekten İslamiyet üzerine kafa yormuş birisidir. Yani Fatih'te, Eyüp'te, Yozgat'ta, Konya'da insanlara baskı yapan İslamiyet'i çoktan reddetmiştir. Dini sorgulamış, dine şüpheyle yaklaşmıştır. En sonunda da çevresindekilerin dinini reddetmiştir. Bunları nereden mi biliyorum? Ruhi Mücerret'ten biliyorum.

İletişim Yayınları'ndan çıkan diğer kitaplarının aksine, Ruhi Mücerret April'dan çıkmıştır. Bence son derece isabetli olmuş. Zira kitabın -okunabilirlik açısından- en önemli niteliklerinden birisi kapak tasarımıdır. Ve bu kitabın kapak tasarımı aşmış vaziyette. Televizyon var kapakta. Böyle bir ileri bir geri oynattığın zaman, sırasıyla Cüneyt Arkın'ı ve Orhan Gencebay'ı görüyorsun. Bu tabi ki de laf olsun diye konulmuş bir şey değildir, çünkü Murat Menteş'in bu kitapta asıl eleştirdiği şey reklamdır. Bu hareketler sonucunda da kişilerin değişmesi "zapping"i simgeliyor. Gayet ustaca düşünülmüş. Kapaktaki her ayrıntı, kitabın içinde detaylıca anlatılmış. Bunlar fark edildiğinde gerçekten tebessüm oluşuyor yüzünde.

Gelelim asıl mevzuya.

Kitap 100 yaşındaki bir İstiklâl Harbi gazisi olan Ruhi Mücerret'ten yola çıkıyor. Ruhi Mücerret gerçekten Türk edebiyatının unutulmaz karakterlerinden birisi olmaya aday. Gerek sarf ettiği aforizmalar, gerek tutulduğu aşk, gerekse kullandığı üslup kendisine hayran bırakıyor. Avni Vav ile sohbetlerinde klasik Türk gencini, Cihan Kazanovaile sohbetlerinde "üstat"ı, Nazlı Hilal ile sohbetlerinde -karşılıklı değil. Ruhi'nin zihninde- aşkı görebiliyorsunuz. Çok ince düşünülerek yaratılmış karakterdir Ruhi Mücerret.

Sonra kitaba giriş yapan Avni Vav adeta bir tasavvuf ehli. Avni Vav üzerine durmak gerekir. Benim din anlayışıma oldukça yakın bir çizgide ilerliyor. Sanırım Avni Vav'ın yüzde doksanını da Murat Menteş oluşturuyor. İşte Avni Vav'dan bazı sözler:

- Yobazlar, cennete, kapısını tekmeyle kırarak girebileceklerini sanırlar!
- Günahın aptallıktan daha çok saygı saygı görmesi gerekirdi...
- Allah'ı sevdiğini söyleyen kimse, kendisini sevmiyorsa o iş sakattır.
- Hedonizmden mezun olanlar, ahlâkçılığa terfi eder.
- Siz ne biçim Müslümansınız?! Esaslı bir günah bile işlemiyorsunuz!
- Günaha, gaflete, teşevvüşe, hataya, nankörlüğe, tereddüde, şehvete, unutuşa, tembelliğe, boşboğazlığa, yanlışa, kazaya, aldanışa, açgözlülüğe, skandala, pespayeliğe, korkuya... kapılmadan Allah yolunda ilerleyemezsin.

Bu sözleri söyleyebilmek için, günümüz Türkiyesi'nde, gerçekten cesaret gerekir. İşte Murat Menteş bu yüzden "aykırı". Günahın önemliliğine dair söylenebilecek yüzlerce cümleyi, üç-dört cümlede söylemiştir.

Tasavvuftan, sanattan, popüler kültürden yani hemen hemen her şeyden bahseden bir kitap Ruhi Mücerret. Ama tabi ki de en çok popüler kültürü eleştiriyor. Popüler kültürün günümüzdeki uzantısı olan reklamlar üzerinden çıkarak, reklamların insanların zihinlerini etkisine alıp; insanları tüketim çılgınlığına yönelttiğini gerçekten çok usta bir şekilde anlatıyor. Örneğin, 100 yaşındaki bir nenenin son sözü, "Mango'da indirim başladı!" olabiliyor. Ya da bir İstiklâl gazisi, bir şehrin kurtuluş günündeki konuşmasında Marlboro'dan, Nescafe'den, Nike'tan bahsedebiliyor. Çok absürt örneklerle, çok gerçekçi analizleri başarabiliyor kitap.

Ve "reklam", insanların beynine yerleştirilmiş bir çiple ordan oraya yayılıyor.

Eleştiri küfürle, yaratıcılıktan uzak olan aşağılamalarla, hakaretlerle olmaz. Eleştiri iyi bir analizle ve yaratıcılıkla olur. İşte bu kitap, günümüz popüler kültürüne indirilmiş bir darbedir. Son derece akıcı, sürükleyici, kahkaha attıran ve yer yer gözleri dolduran yani insanları duygudan duyguya sürükleyen bir baştacı kitaptır.

Siz de okuduğunuzda göreceksiniz ki, bu yazıda kitap abartılmamaktadır. Bir çırpıda okuyacaksınız ve nasıl bittiğini anlayamayacaksınız bile.
ataç ikon Ruhi Mücerret
kitaba 10 verdi
1 yorum
1234 (@ercandurak)
1. sıfat Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse)
2. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse)
3. Kaba saba, incelikten anlamayan (kimse)

Yukarıda yobaz kelimesinin üç anlamı var. Bana göre birinci anlam tehlikeli, ikinci anlam bağlı olduğun şeye göre değişir, üçüncü anlam zaten bol bol sahip olduğumuz insan tanımı. İslamiyet’le bağlantı kurduğunuza göre birinci anlam üzerinden Yeni şafak gazetesindeki yazarları yobaz olmakla itham ettiğinizi düşünüyorum. Öyleyse herhalde o gazetenin tüm yazarlarının yazılarını günlük olarak okuyorsunuz ve birilerine din üzerine baskı oluşturduğunu görüyorsunuz demektir. Ya da özel hayattan bu şahısları tanıyorsunuz ve birebir yaşadığınız tecrübelerinizden dolayı böyle bir yorum yapıyorsunuz.
Özetle inceleme yazınızın içersin de çok iddialı sözler söylediğinizi ve bu iddialı sözleri bir kanıta varmadan ortaya döken birisi olarak son derece yobazsınız. Bunları nerden mi biliyorum? Yazdığınız inceleme ’den biliyorum.
(Bu yorum incelemenizin ilk paragrafı içindir.)
24.01.14 beğen cevap
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol - Isparta

Yazarı bu kitabıyla tanıdım; ilk Murat Menteş romanım. Hakan Günday’ın Kinyas ve Kayra’sından sonra alıntı sayısı yine çok fazla olan bir kitap. Yine sitede en fazla alıntı yapılan 6. Kitap olarak yer alıyor. Düşünün kitap 320 sayfa; alıntı 220. Yani her sayfaya güzel sözler ekmiş yazar.
Kitapla ilgili konulara gelecek olursak. Kitabın kapağından başlayayım. Kitabın kapağı zaten başlı başına gel bir bak bana diyor. Çok çekici bir kapak yapmış April Yayınları.
İçeriğe gelirsek; üslubu alışılmışın çok çok dışında bir kitap. Ama zamanla alışıp seveceğinizden eminim. Çünkü yazar çok akıcı ve mizahi bir dile sahip. Yazar okuru eğlendiriyor. Eğlendirirken de edebi cümleler ve aforizmalarla düşündürüyor. Şahsen bazı yerlerde sesli güldüğümü itiraf edebilirim. Mizaha vurarak toplumsal yozlaşmayı çok iyi anlatmış yazar.
Kitaptaki karakter isimleri çok farklı. İsimler bile ilgi çekiyor ve sosyal mesaj veriyor okura. İsimlere, konuya ve kurguya bakarsak zaten yazarın muhteşem bir hayal dünyası var. Gözlem ve betimleme gücü çok yüksek. Karakterler göz önünde canlanıyor.
Polisiye, sanat, şiddet, absürdlük, sosyal medya, tasavvuf, çarpık kentleşme, popüler kültür, aşk, erotizm vs. çok fazla şeyden bahsedilmiş romanda. Anlayacağınız yok yok.
Farklı konuların, farklı bakış açılarının, farklı şekillerde diyaloglarla oluştuğu; alışılmışın dışında bir kitap. Hayal dünyası geniş olan okurlar bu kitabı mutlaka okumalı. İnsanları farklı duygulara, farklı dünyalara götürüyor.
Her bölümün başındaki ve sonundaki alıntılar harikaydı. Mezar taşına bir şeyler yazdıracaklar ve bir şey icat etmek isteyenler okuyunca anlayacaklar.
Ana konuyu söylemek gerekirse reklamlar üzerinden çıkarak, reklamların insanların zihinlerini etkisine alıp; insanları tüketim çılgınlığına yönelttiğini anlatıyor. Reklamların hayatımıza verdiği tüketim çılgınlığı ve kültürel yozlaşmayı böylesine güzel yaratıcı bir kitapla anlatmış yazar ve bunu da başardığına inanıyorum. Yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım.
Elbette ki tavsiye ediyorum. Sadece alıntılardan bir şeyler kapsa her okur; inanın bilinçlendirici bir kitap. Yine bir alıntıyla bitiriyorum.
“Gerzekler, öğütleri özümseyemez. İzahın izahına ihtiyaç duyarlar.”
ataç ikon Ruhi Mücerret
kitaba puan vermedi
0 yorum
Jefi Sevilay

Jefi Sevilay

@jsevilay

Murat Menteş adeta bir şovmen futbolcu. Hikayeyi bir bir çalımlıyor, kaleyi karşıdan görüyor. Evet sayın seyirciler Menteş kaleciyle karşı karşıya. Kelimeleri ayağında sektiriyor, diziyle cümleleri bir bir sıraya diziyor, paragrafları bir omuzundan diğer omuzuna hoplatıyor, bir benzetmeyle topu yukarı savuruyor, etkileyici bir rövaşata, toooop?! Top tribünlerde. Murat Menteş yine bireysel oynuyor, yine kaçırıyor.

Murat Menteş'in bende hissettirdiği bu, tribünlere oynama. Hatta iddialıyım absürd komedi dizisi yapılsın diye yazıyor bu kitapları. Dublörün Dilemma'sını ilk okuduğumda yılda ortalama 55 uçuşumun olduğu bir işte çalışıyordum. "Normal şartlar altında" (yani karanlık oda, sessiz ortam, yorgun olmayan bir beden) değilse dikkatim çok çabuk dağıldığı için bu kitabı uçak yolculuğunda, bitmeyen rötarlarda çok da dikkatimi vermeden okurum diye seçmiştim. Ondan da hoşlanmamıştım.

Bu yılki iki şarap arası ekmek kararım nedeniyle Ruhi Mücerret'i eşimin kitaplığında buldum ve yine fazla ciddiye almadan okuyayım dedim. Epey de çabaladım. Tercih etmesem de komedi severim ama absürdlüğe katlanamıyorum. Ne kitapta, ne dizide, ne filmde.

Seveni anlarım çünkü bu tarzın da müdavimi çok. Ama ben bu kitabı da sevemedim. Yer gök benzetme. "Kilisedeki bir fahişe gibi terliyordum", "dilim damağım yumurta pişirilebilen asfalt gibi olmuştu", "bardağın içindeki gazoz adeta fırtınalı bir karadeniz sahili gibiydi". Tamam abi anladık benzetme yapabiliyorsun da her iki cümleden biri benzetme olmak zorunda mı?

Bir de markalar. Anlamadım neden bu kadar marka ismi kullanıldığını. Subaru, Çokomel, Facebook, Porsche Carrera, Kate Moss, Redbull, Newsweek, One a day, Nike, Calve, Jacobs Gold. Nedeen, nedeeen diye sormadan edemiyorum. Böyle bir paragraf olur mu yahu?

"Sony televizyonumun karşısında, IKEA kanepeme kurulmuş, üzerimde Pierre Cardin robdöşambr, ayağımda Twigy terliklerle otururken daha ne isteyebilirim?.. Hah! Mandalinalı Schweppes!"

Dolayısıyla takdiri size bırakıyorum. Ha unutmadan geçmeyeyim: Bu kitabın en muhteşem kısmı kapağıydı. Nasıl da çocukluğuma götürdü. İki resim arasında gidip gidip geldim. En büyük ödül kapak tasarımcısına!

Herkese keyifli okumalar!
ataç ikon Ruhi Mücerret
kitaba 4 verdi
3 yorum
POST_MORTEM (@postmortem)
Başlarda ben de yadırgamıştım neden bu kadar reklama boğulmuş bir kitap yazma ihtiyacı hissetmiş diye ama sonrasında, reklam ve tüketim toplumuna taşlama içerdiğine kanaat getirdim. Tabii reklamı reklamla yermek ne kadar doğru derseniz, orasını da okuyucunun takdirine bırakıyorum derim :)
27.02.18 beğen cevap
Habibe Aydın (@habibemese)
Her kitabın her kişi de uyandırdığı duygular farklı, bu kitap uzun zamandır kitapligimda fakat kapağını dün kaldırdım. Ve bakış acımı o kadar etkiledi ki, bu etkiyi atlattıktan sonra tekrar okuyacağim :) saygilar!!
03.03.18 beğen cevap
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek - İzmir

#Muratmenteş aslında severek takip ettiğim bir yazar. #Ruhimücerrette sürekli gözüme çarpınca dedim ki daha fazla bekletmek olmaz al ve oku. Lakin benim beklentimi tam olarak karşıladığını söyleyemiycem. Daha farklı düşünmüştüm, belki de beklentim farklı olduğu için o kadar keyıf alamadım. Ama genel hatları ile eğlendiren, eğlendirirken çokça düşünmenizi sağlayan bir eser. Özellikle karakterlerin isimleri, tipleri, ruh halleri hakkaten çok ustaca seçilmiş... Nevi şahsına münhasır bir eser 😉👍

İstiklal Harbi son gazisi,
100 yaşında bir kahraman
"RUHİ MÜCERRET"
Nasıl oluyorda bir dünya starı haline geliyor...?
Nasıl oluyor da REKLAMLARIN kurbanı olabiliyor
Ölmek isteyip bir türlü ölmeyi beceremeyen "RUHİ MÜCERRET"
son nefesinin yaklaşmakta olduğunu düşünüp kendisinden istenileni yapıp "MASUM CİCİ" yi öldürebilecek mi...
Ya da, ya da son nefesin de kelime-i Şehadet getirebilecek mi son istiklal harbi gazisi, yoksa don nefesinde son moda markalar mı dökülecek dilinden....
Ha birde beni en çok güldüren, CİVAN, bir gözü mavi bir gözü kahverengi olan Civan...

En çok etkilendiğim kısmı REKLAMLAR...
Reklamlar ne kadar da çok hayatımızın içindeler, bizi resmen köleleştirmişler. Ve bir reklamın ne kadar önemli olduğunu, insanı nasıl ele geçirdiğini ve yavaş yavaş sona doğru sürükleyip köleleştirdiğine şahit oldum. Acı bie farkındalık oldu bu...

Bilemiyorum belki yanlıs bir zamanda okudum kitabı, bu kadar insan etkilenmiş, ben beden böyle hissettim diye düşündüm epey.
ataç ikon Ruhi Mücerret
kitaba 7 verdi
0 yorum
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov - Denizli

Nicedir okumamak için taklalar attığım ama yine de okuma listemde uzun zamandır mevcut olan kitap. İlk bölüm biraz sıkıcı geldi. 100 yaşında ki bir ihtiyarın deli saçması gibiydi konuşma ve düşünceler.. Sonraki bölümler ilk bölümü berraklaştırıp anlama kavuşturdu. Karakterler ve konu güzel. Amerikanvari bir kurgu olmuş. Ama bence karakterlerin ismi biraz daha özgün ve ciddi olabilirdi. Neyse ki herşey istediğimiz gibi olmuyor.
Civan beni etkilemeyi başardı. Yıllar önce depremde öldüğünü sandığı kız arkadaşını yıllar sonra bulması bir kızının olduğunu öğrenmesi ve düşmanı olan adamın bu kadının erkek arkadaşı olması da güzeldi.. Bu arada civanda kız arkadaşına göre ölmüştü. Karşılaşmayı siz tasavvur edin artık.
Masum cici'nin aldığı rol hollywood filmlerindeki gerilim ve mafya filmlerinde rastlananları anımsatıyor. Ama başarılı...
Civanın kardeşinin ölümü ve yeğeninin amansız hastalığına bulunması gereken parayla konu gelişme savhasına geçiyor. Sonuç güzel.
Ruhi mücerret nicesir beklediği ölüme kavuşuyor...

Okunmalı.

Vesselam.
ataç ikon Ruhi Mücerret
kitaba 9 verdi
0 yorum

Ruhi Mücerret - S41

+ Sana bir Ömür boyu işine yarayacak bir nasihat vereyim mi?
- Buyrun lütfen.
+ Senden bekleneni, sana emredileni ya da seni kurtaracak olanı değil; kalbinin derinliklerinde tasdikleneni yap. İyiliği içselleştir.
nefes tarafından eklenmiştir.
Hümeyra Rüveyde

Hümeyra Rüveyde

@humeyraundar

Mezar taşıma ' uykum eskisinden de ağır' yazdırsam iyi olacak
ataç ikon Ruhi Mücerret
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hümeyra Rüveyde

Hümeyra Rüveyde

@humeyraundar

Yanlış çağda yaşamanın stresi içerisindeyim
ataç ikon Ruhi Mücerret
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Daktilo Yazıları

Daktilo Yazıları

@daktiloyazilari

Kalbin ya paramparça kırılmak ya da taş gibi katılaşmak zorunda kaldığı bu dünyayı terk ediyorum.// Nicholas Chamfort'un intihar notu
ataç ikon Ruhi Mücerret
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Esra Özdemir

Esra Özdemir

@creaturesra

"Kaderini çizerken cetvel kullanamazsın."
ataç ikon Ruhi Mücerret
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
F D

F D

@benkisacafd

*"İki kişinin birbirini aynı yoğunlukta sevmesi imkansız. Dolayısıyla aşkta acılar ve sevinçler hakkaniyetli paylaşılmaz. Aşk adil değildi. Demokratiklik ve özgürlükçülüğün kıyısından bile geçmiyordu. Dahası istikrar ve kalıcılıktan nasipsizdi. Sana en şiddetli tokadı patlatacak olan eli okşamaktan ibaretti."
.
.
.
*"İlk aşk unutulmazmış. Peki ya son aşk? Ölürken ruhunuzun bedeninizden sökülen o son parçası?"
.
.
.
*"Bir insan acıdan delirdiğinde, diğerleri onun acısını değil, deliliğini görürler."
ataç ikon Ruhi Mücerret
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Nurten Hasgül (@nurtenhasgul)
Severek okuduğum değişik tarzda bir kitap.
18.05.17 beğen cevap
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
Şenel

Şenel

@snlkcr

 paylaşım fotoğrafı
N'olmuş? Iskalanan aşklar, yaşananlardan daima daha çoktur.
ataç ikon Ruhi Mücerret
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
woolf

woolf

@tecessus - İstanbul

Ruhi Mücerret-Murat Menteş
Kitabı bitirmek üzereyim. Yorumlarımı yazacağım. Ama mizahi bir kitap arıyorsanız ve betimleme, kelime gücü arıyorsanız bu kitap tam size göre.

Okuyanlar bu kitap için ne düşünüyor?
ataç ikon Ruhi Mücerret
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 yorum
gökhan yünel (@gokhanyunel)
Dublörün dilemmasından sonra bana vasat gelmişti.
20.10.18 beğen 1 cevap
Hiç Yok (@numanverali)
Okumayanlar olarak para biriktiriyoruz. Fakat güzel olduğunu duyduğumuz için bunu yapıyoruz. Yani kesinlikle.
20.10.18 beğen 1 cevap
ömer

ömer

@omer714

 paylaşım fotoğrafı
doğru, evet doğru.hepsi doğru.
ataç ikon Ruhi Mücerret
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Karanlık Sokaklar

Karanlık Sokaklar

@karanliksokaklar - İzmir

Ruhi Mücerret, Murat Menteş paylaşım fotoğrafı
Ruhi Mücerret, Murat Menteş
"Bazen kötüler, nadiren de iyiler kazanır. Çoğunlukla herkes kaybeder.."
ataç ikon Ruhi Mücerret
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum