up
ara

Ne Kitapsız Ne Kedisiz

Ne Kitapsız Ne Kedisiz Konusu ve Özeti

Ne Kitapsız Ne Kedisiz
Kısmet Büfesi kitabının da yazarı Bilge Karasu tarafından kaleme alınan Ne Kitapsız Ne Kedisiz kitabı Anlatı, Deneme (Yerli) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Metis Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789753420563 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ne Kitapsız Ne Kedisiz isimli kitap 93 sayfadan oluşuyor. Kitap Kediler ve Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Ne Kitapsız Ne Kedisiz kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753420563
Sayfa: 93 sayfa
"Ona bakıyorum. Susuyor. Önüne bakıyor. Çocukluğundan beri bu oyunu oynar: Gözetlenme oyununu. Önceleri belki bir suçluluk duygusuydu bu: Kendisine dikilen göz Tanrının, anasının, büyüklerden birinin, sevmediği birinin gözü olur, kınardı o anda yaptığını. Adı konmadan yaşanırdı bu suçluluk. Şimdi ise gerçekten bir oyun: kimi dakikayı, "bakan, gören varmış gibi yaşamak"..Karasu kendi kendine birşeyler anlatır, gözetlenme oyunu da o sıra oynanır. Bakan göz o anlatılanı dinlemektedir. Nasıl gözse!..İşte bundan ötürü bakıyorum ona. Baktığımı biliyor, susuyor, önüne bakıyor. Ne düşündüğünü bildiğimi biliyor."
Misafir

Misafir

@misafir000

Efendim ben edebiyat otoritesi değilim, yazın ile ilgili akademik eğitimim yok, yazar falan hiç değilim, yetkin değilim kısacası ama çok seçici bir okurum. Buraya yazacaklarım bu çok seçici okurun kişisel kanaatleri. Yazın konusunda eğitimimi alayım o zaman haber veririm okuyacağınız akademik bir inceleme diye. Bu çok basit bir kanaat aktarımı.
Ne Kitapsız Ne Kedisiz Ne de Karasusuz… Kitabın adı benim için bu.Utanmasam ki ne utanacağım açık açık yazıyorum, kim ne düşünürse düşünsün; ben bu adama resmen aşığım. Bundan önce iki eserini daha okumuş, yazılanlarla berber su gibi aktığımı hissetmiştim. Sebebini düşündüm, bulur gibi oldum, bulamadım gibi derken Ne Kitapsız Ne Kedisiz bana bir insanoğlunun kendini ve karşıdakileri mükemmel bir şekilde sorgulayabileceğini, bu sorguyu tarafsız bir şekilde tamamlayarak yazıya dökebileceğini gösterdi. Adam şa ha ne ya. Şa ha ne. Ben ki hayatında kimseye eyvallahı olmamış biriyim. Başım hep dik, bildiğimi okurum. Çok meşhur feylosofların özlü sözlerini dikkate bile almam, alanlara şaşarım. Bir şey tartışırken bu feylsofların sözleri ardına sığınanlar bana hep yetersiz gelir. Bir sanatçıya, düşünüre, eserlerine ürettiklerine beğeni duyabilirsin, hayran kalabilirsin, şaşırırsın, eserlerin fevkalâdeliği karşısında dehşete bile düşebilirsin ama o sığınmak ne hiç anlamam. Ulan onların hepsi de senin benim gibi beşer. Yok o demiş ki yok bu demiş ki. Ne demişse demiş. Doğrusu da var, eğrisi de. Allah kelamı mı? Güler geçerim. Peygamber hadislerine bile sahih olmadıkları şüphesiyle temkinli yaklaşırım. Benim için bir Kuran-ı Kerim vardır Allah kelâmı, bir de atasözleri. Atalar ne söylemişse doğru söylemiş güzel söylemiş. İşte bu ben bile bu adamla bütünleşti. Yine sözlerini kendime şiar edinmem ama bu dünyada da böyle bir şahane yaşamış diyebilirim.
Bunları neden yazdım? Yazdım çünkü fikirlerini, fikir de değil olguları bu kadar kendinden uzaklaştırarak, tarafsız kalarak, bayraktarlık yapmadan yazan birine hiç rastlamadım. Çeşit çeşit kitap okudum. O şucuymuş, bu şucuymuş demedim hiç. Kitapta bana ters bir şey mi var.Olsun, ben ne alacağımı bildim her zaman. Minyeli Abdullah* da okudum, Sade** da. Hatta evet evet Karasu‘yu da benim muhafazakarlığımda birinin “Bırak ya şu bilmem neyi” demesi ve okumaması gerekirdi; yanlış. Tıpkı şimdi çağdaş arkadaşlarımın “zannederek” Peyami Safa okumamaları gibi. Halt etmişler. Yalnızız’ı okumamış biri atıp tutmasın Safa hakkında. Önce okusun. Saf tutmasın. Karasu da Safa gibi karşı kesim tarafından sessizlik tepkisizliği ile, aşağılamalarla görmezden gelinmeye çalışılmış bir yazar. Eeeee anlamak için kapasite gerek. Adam kediyi , kitabı, yazarı, yazar olma endişesini -ki Peyami Safa da bu endişeyi çok taşır ve eserlerinde okuyucuyla bu endişeyi paylaşmıştır- , dostluğu, edinmeyi, yeniyi, iyiyi, kötüyü olağanüstü bir çabayla, emekle, ince düşünüşle, her ihtimalle, kendinle savaşarak ortaya koymuş. Yazar budur, adam budur. Büyük insansın Karasu. Rahat uyu.
*(Minyeli Abdullah tamamen yobazca bir bakış açısıyla yazılmış zavallı bir kitap. Beni bu kadar iten neydi bu kitapta? Geçkince ama tüm fiziksel özellikleri, dişiliği abartılarak sıralanmış bir ortaokul öğretmeni tutuyor, öğrencisi Minyeli Abdullah’a sulanıyor, o yüz vermeyince de öğrenim hayatını yarıda bırakmasına yol açıyor. Hadi oradan. Bunlar yobaz Müslümanların fantezileri sadece)
**( Sade benim için hayatta akıl alınacak en son insan(!) bile değil. Fikirleri olmadan yaşayabiliyorum, çok şükür (!)Eşim dostum da var onun özlü sözleri olmadan. Ama yine de, yine de okudum. O da Allah'ın bir kulu madem, ondan da ders alınacak şeyler vardır. Öğrenilecek, en azından ne yapılmaması gerektiği öğrenilecek şeyler vardır, var.)
Siz de okuyun. Her kitaptan herkesin alacağı "şeyler" farklı.
ataç ikon Ne Kitapsız Ne Kedisiz
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Ne Kitapsız Ne Kedisiz
Bilge Karasu’nun sekiz denemesini içeren kitabıdır. Okumaktan romana, hayvanlardan “yeni” kavramına, dostluktan iletişime birkaç konuyla ilgili Yazar’ın düşünceleri yer alıyor kitapta. Son denemede de Yazar’ın 50.yaşı üzerine düşünceleri var.

Roman, imge üretiminde ilk sırada olması itibariyle ele alınmış. Romanın kurmaca olduğunu bilmemize rağmen, okumak isteğimizden yola çıkılmış. Yazar’ın kendi iç dünyasındaki düşünceleri romanına işlemesi ve bu satırların okuyucuyla buluşmasının ardından okuyucunun zihnindeki imgeler devreye giriyor ve böylece bir romandan her okuyan kişi ayrı çıkarımlarda bulunuyor. Bu konu oldukça detaylı ve anlaşılır bir şekilde işlenmiş.

Hayvanlar konusu, 1987 yılındaki bir haberden yola çıkılarak ele alınmış. “3 ay içinde 1747 köpek ve kedinin, bir Veteriner Müdürü tarafından halkın sağlığını korumak amacıyla fırında yakılması” haberi duyduğunda insanın kanını donduruyor. Tepkinin dile getirilmesinde kelimeler yetersiz kalıyor. Bu konunun gerçek bir “cinayet” olduğu üzerinde durulmuş. Cinayetin azı ya da çoğunun olmayacağı dile getirilmiş. Hayvanlarla ilgili diğer bir başlık da hayvan beslemeyle ilgili. İlginç ev hayvanı hikayeleri var bu bölümde.

Yazar’ın kendi 50. yaşı konusundaki düşünceleri sayesinde kendimle yüzleştim. 20 yaşını büyük bir ilgi ve heyecanla karşılayan insanların, 50. yaşının bir özelliğini bulamıyor olmasından bahsedilmiş. Özellikle de 30 ve 40 gibi dönüm noktalarında insan bu durumu aynen de Yazar’ın hissettiği şekilde hissediyor. 30 yaşını dolduran birçok insan, yaşını çok önemsiyor. Belki bazı insanların her yıl hissettikleri yaşlanma duygusu, bu yaş dönümlerinde daha bir hissediliyor.

Kitap oldukça kısa bir kitap. 100 sayfa. Bir çırpıda okunabilecek türden olmasına rağmen, zihne kattığı sorgulamalar nedeniyle okura katkısı olabilecek bir kitap bence. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Ne Kitapsız Ne Kedisiz
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
silaes

silaes

@silaes

Kitabın adı direk ''hayat felsefem''. Sanırım bu yüzden istediğim hazzı alamamanın tribini atıyorum kendi kendime. Beklediğimden çok farklı bir kitap çıktı. Hayal kırıklığına uğradım açıkcası. 50. sayfasından sonra mı acaba dedim demesine ama olmadı. Çok ağır ilerledim,
ataç ikon Ne Kitapsız Ne Kedisiz
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
thebookthief

thebookthief

@tcbasakgurel

Bilge Karasunun okuduğum ilk kitabı. Denemelerden oluşan bir kitap. Başlangıçta biraz sıkıldım. Ders kitabı gibi geldi. Yine de farklı bir yazar.Kitabı okurken birçok yerin altını çizdim Özellikle hayvanlarla ilgili bölümü çok hoşuma gitti.Okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Ne Kitapsız Ne Kedisiz
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
semih elmalı

semih elmalı

@nastenka

Deneme yazisi imis ben o bunu bilmeden aldim o yuzden sikici idi ama deneme okumayi sevenlar icin tavsiye ederim .okurken cok sıkılıyor insan...deneme sevmiyorsaniz kesinklikle tavsiye degildir
ataç ikon Ne Kitapsız Ne Kedisiz
kitaba 2 verdi
2 beğen · 0 yorum

Ne Kitapsız Ne Kedisiz - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Okur kitap arar ama kitabın da okuru bulduğunu ben çok gördüm. Açıklanabilir bir şey söylemiyorum belki, ama ‘rastlantılar’ın çoğu, açıklayamadığımız için rastlantı görünmez mi?

sayfa;11
ataç ikon Ne Kitapsız Ne Kedisiz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Okun/a/mayan kitap, ölü bir nesnedir, bir yüktür. Ne yazık ki okunmuş kitapların bir çoğuda zamanla böyle bir ölü yük olmaya adaydır.

sayfa;10
ataç ikon Ne Kitapsız Ne Kedisiz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

"Vicdan" sorunu ancak can denen şeye saygı duyulmasıy la ortaya çıkabilir. (Elbette, kendi canımızdan değil, başkala rının canından söz ediyoruz burada.) Sevgi ise, ısmarlama ol maz; yaşayarak öğretilecek/öğrenilecek bir şeydir sevgi...

-Cinayetin azı çoğu-

Sayfa;59
ataç ikon Ne Kitapsız Ne Kedisiz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Okumak istediğim için - genellikle ucuz baskısını bularak - aldığım kitaplar, yani bugün dolaplarımı dolduran kitapların çoğu, bana ilk on - on iki yıl içinde bir kaç şey öğretti: Okun/a/mayan kitap, ölü bir nesnedir, bir yüktür.

Sayfa : 10
ataç ikon Ne Kitapsız Ne Kedisiz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 6 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"Okun/a/mayan kitap, ölü bir nesnedir, bir yüktür." Katılıyorum bu ifadeye.Ne kadar hediye gelmiş kitabım varsa ayıklayacağım üç dört gün içerisinde. Elimden çıkaracağım.Ondan sonra gelsin tam bir keyifle okuyacağım sıkı kitaplar!..
26.03.17 beğen cevap
Leandros (@leandros)
Collette '' Dişi Kedi '' tam puanlık bir roman. Çok beğendim @semih-oktay
26.03.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ooo!
26.03.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ciddi misin Leandros (@leandros)? Çok sevindim DİŞİ KEDİ başlıklı bu sana önermiş olduğum romanı beğenmene.Şu YASIMI TUTACAKSIN karşılığı tamam mıdır? :D
26.03.17 beğen cevap
Leandros (@leandros)
Bir tık altında kalır mı bilemedim düşünmeliyim =))))
26.03.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Yahu bırak şimdi ince ince pazarlık etmeyi! Gel el sıkışalım da berabere kalmış olalım.Şayet,Olmaz!,diyorsan bir ân önce sana önerdiğim listedeki ilk romanı oku diyeceğim! O zaman da sen borçlu kalacaksın!
26.03.17 beğen cevap
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Dünyayı bir açılma olanağı, bir çe şitlilik kaynağı olarak gören çağın karşısında, insanın kendi içine kapanmağa, gedikleri elden geldiğince yamamağa, büzülerek, dünyaya açtı ğı yüzeyi daraltmağa, azaltmağa çalıştığı bir çağdır bu...

Yeni dediğimiz üzerine bölümünden...

Sayfa;42
ataç ikon Ne Kitapsız Ne Kedisiz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
27
KİTAP
Kediler ve Kitaplar
Kedileri anlatan, kedi kahramanı olan veya bir şekilde kedilerin kendilerini hissettirdikleri romanlar bu listeye. Kedi dostl...
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Bilge Karasu’dan okuma üzerine... paylaşım fotoğrafı
Bilge Karasu’dan okuma üzerine...
Okuma konusuna bir de Bilge Karasu’nun bakış açısıyla bakmalı...Güzel özetlemiş Yazar.
ataç ikon Ne Kitapsız Ne Kedisiz
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
11 beğeni · 3 yorum beğen ikon
BUKALEMUN (@karacurin)
Sitemizin çok nitelikli bir üyesi vardı @hayyam adlı, sağ_olsun kendisinin önerisi üzerine Bilge Karasu okumaya başladım ve "Gece" adlı eserine hayran kaldım ki onun üzerinde eserlerini okudum böylelik .iyi okumalar
10.10.18 beğen 1 cevap
zeynep krmm (@lonelygrl)
bir kedi gördüm sanki..adı bile okunmaya değer diyor bana..
10.10.18 beğen cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Başlıyorum... paylaşım fotoğrafı
Başlıyorum...
Ahmet Cemal’in tavsiyesiyle...
ataç ikon Ne Kitapsız Ne Kedisiz
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
9 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Nil

Nil

@nill

Neokur hediyeleştirir paylaşım fotoğrafı
Bu görülen ve görülmeyen emekler kime ait dersiniz? Bir de başka bir şey vardı ama onu yedik biz. Komple kutusu ile yedik bu yüzden size gösteremiyorum ?
Bütün bu güzellikler canım @tokmakan a air. Bere ve boyunluk ise çok makbule geçti gerçekten. Rengi de tam bana göre, şahane...
Kitapları da çok beğendim. Çok teşekkürler canım. Çok düşüncelisin gerçekten. Ellerine kollarına sağlık. Seni de böyle mutlu edenler çok olsun inşallah ?
ataç ikon Ne Kitapsız Ne Kedisiz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
49 beğeni · 56 yorum beğen ikon
Tokmakan ♌️ (@tokmakan)
Rica ederim canım,keyifli okumalar dilerim.Güle güle giyin ,beğenmene çok sevindim.
Hep birlikte mutlu olalım inşallah :)
08.12.17 beğen 7 cevap
Fethiye (@fthykc)
Keyifli okumalar , afiyet şifa olsun ? Gerçekten çok hoş bere ve boyunluk ?
08.12.17 beğen 6 cevap
ruhadam (@ruhadam)
keyifli okumalar, "Bir Kadının Yaşamında Yirmi Dört Saat" kitabını gördükçe aklıma @kedilikitapsever geliyor
08.12.17 beğen 6 cevap
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Yeni İŞTE paylaşım fotoğrafı
Yeni İŞTE
"Kitaplardan ve ayraçlardan ve bardak altlarından ve kedilerden ve gündüzlerden ve gecelerden ve yerlerden ve göklerden başka kimimiz kaldı?"
EK 1
18.yy ortalarından bu yana "Serendipli Üç Şehzade" masalında ortaya çıkılarak türetilmiş bir sözcüğü var İngilizcenin : Serendipity; aranmakta olmayan değerli/hoşlanıyor bir şeyin insanın karşısına çıkıvermesi anlamında kullanılan... elbette, aranmayan şeyin bulunması, olacak şey değil. Ne var ki "aranmama"yı "o anda aramakta olmamak" ya da " aranması gerektiği düşünülen yerde aramakta olmamak" diye yorumlarsak, bir çok kişinin bu ""Serendiplilik""'ten (?az ya da çok) pay aldığını kestirebiliriz. Serendipity yağmuru benim de tarlama yağmıştır ara ara. 24.05.17
ataç ikon Ne Kitapsız Ne Kedisiz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
47 beğeni · 12 yorum beğen ikon
Baran Yusuf (@baranyusuf)
Keyifli okumalar olsun, okumayı düşündüğüm bir kitap . İncelemenizi beklemekteyim :) .
24.05.17 beğen 2 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
İyi okumalar Sn.@mamfih; bu arada pişti olduk sanırım kütüphaneden yeni aldığım 'Bilge Karasu' ile:)
24.05.17 beğen 1 cevap
hidogan (@hlldgn)
yeni işiniz hayırlı olsun.
24.05.17 beğen cevap