up
ara

Lyon'da Düğün

Lyon'da Düğün Konusu ve Özeti

Lyon'da Düğün
Lyon'da Düğün kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Arif Gelen
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789755104140
Sayfa: 197 sayfa
1942 yılında, yani İkinci Dünya Savaşının tam ortasında, Brezilya'nın Petropolis kentinde karısıyla birlikte intihar eden, ama insanlara yarın'ı beklemeleri gerektiğini söyleyerek bir yandan da umudu savunan Avusturyalı yazar Stefan Zweig, kuşkusuz çağımızın en büyük hümanistlerinden biri. Büyük bir gerilim ustası olan Stefan Zweig'ı Türkiyeli okurlar çok iyi tanırlar...
Cihan Yıldız

Cihan Yıldız

@cihanyildiz

Psikolojik tahlillerle dolu birbirinden sürükleyici beş öyküden oluşan kitap, bu öykülerden biri olan Lyon’da Düğün’ün ismini almış…

*Kızıl Hastası
*Leporella
*Korku
*Benzer-Benzemez Kız Kardeşler
*Lyon’da Düğün

Aslında her öykü, ayrı birer kitabı hak eder nitelikte derin ve etkileyici, ki İş Bankası Yayınları, Korku’yu kitaba dönüştürmüş bile.

Korku, yeşilçam filmlerine benzer bir kurguya ve okuyucuyu geren bir atmosfere sahip. Paulo Coelho’nun Aldatmak adlı kitabını yazarken bu öyküden esinlenmiş olabileceğini de düşünmedim diyemem.

Yazarın Amok Koşucusu isimli kitabını okuyanlar Leporella’yı hatırlayacaklardır. Aynı öykü bu kitapta da yer almış ve Zweig’in karakterlerin iç dünyasını okuyucuya aktarmaktaki ustalığını bir kez daha okuyuculara göstermiş.

Kızıl Hastası, oldukça sürükleyiciydi, sayfa sayısına hiç bakmadan okudum. Karakterin zayıf bedeninin altındaki güçlü duyguları hissedebiliyorsunuz.

Lyon’da Düğün, on sayfalık bir öykü olsa da kitaba adını vermeyi başarmış. Nazi zulmünün yazar üstündeki etkisi açıkça görülebiliyor.

Kitaptaki en beğendiğim öyküydü Benzer-Benzemez Kız Kardeşler. Masal tadındaydı… Kurgu gerçek dışı olsa da duygular gerçekti. O kadar farklı düşüncelere sevk ediyor ki insanı, tarif etmek pek kolay değil.

Öykülerin içeriğinden bahsetmeyeceğim, zaten çok kısalar, içeriğe değinirsem büyüsü kaçacakmış gibi geliyor. Mutlaka okumalısınız, mutlaka..
ataç ikon Lyon'da Düğün
kitaba 8 verdi
0 yorum
Oktay Dinç

Oktay Dinç

@oktaydinc

Stefan Zweig'in kitaplarını tabiri caizse bayılarak okuyorum. Betimlemeleri ve teşbih sanatını ustalıkla kullanmasına hayranım. Yakın zamanda okuduğum Halil Cibran'ın Ermiş kitabında "Konuştuklarınızın çoğunda, düşünce yarı yarıya katledilir. Çünkü enginlerin kuşudur düşünce, kelimelerin kafesinde kanatlarını açsa da uçamaz." diye bir alıntı yer alıyor. Kitabı okurken sıklıkla bu alıntı geldi aklıma çünkü Zweig bu kalıbın dışına çıkıyor, kelimeleri kafasten çıkıp engin maviliklere doğru kanat çırpıyor. Kelimelerle oynamasını o kadar iyi beceriyor ki hayranlık duymaktan başka bir şey gelmiyor insanın elinden. Kısacık bir öyküde bile halet-i ruhiyenizi değiştirmeyi başarıyor; bunu da insan psikolojisini çok iyi bilmesi ve tanımasıyla yapıyor. Stefan Zweig kitaplarını büyük bir hazla okuyorum ve tükendikleri için de çok üzülüyorum, keşke hiç bitmese...
ataç ikon Lyon'da Düğün
kitaba 9 verdi
0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

Psikolojik çözümlemenin üstadı Zweig'tan kısa ama çok etkili 3 öykü görmekteyiz bu kitapta. İlk hikaye "Lyon'da Düğün" bir Fransız devrimi sırasında yaşanan kaosta insanların umutlarını yeşerten bir aşk hikayesi. İkinci hikaye "İki Yalnız İnsan", acılarını birbirlerine göstermekten çekinmeyen iki insanın oldukça kısa sürede birleşmelerini aktarıyor. Son hikaye ki bana göre en iyisi olan Wondrak'ta ise Zweig'ın savaşın acımasız yüzünü anlattığı, savaşın gereksizliğini bize anlattığı hikaye olmuş. Bu hikayede ayrıca toplumdaki güzellik anlayışı sorgulanmış.
ataç ikon Lyon'da Düğün
kitaba 9 verdi
0 yorum
güns

güns

@guns

Stefan Zweig okuyanların benimsemiş olduğu yazarın kısa ve etkileyici öykülerine Lyon’da düğün kitabında da rastlıyorsunuz. Kitapta toplum dışına itilmiş karakterlerin ayakta kalmak için verdikleri mücadele ile hayatta her koşulda sevginin en büyük güç olduğu anlatılıyor. Kitapseverlerin ve özellikle de Zweig hayranlarının beğenerek okuyacağı bir kitap.
www.gunselice.com
ataç ikon Lyon'da Düğün
kitaba 7 verdi
0 yorum
5 öyküden oluşan bir Stefan Zweig kitabıydı.Benim en beğendiğim öykü sondaki oldu.Ödün verilmiyordu yine..Diğer kitaplarından ayıracağım bir özelliği yoktu.
ataç ikon Lyon'da Düğün
kitaba 8 verdi
0 yorum

Lyon'da Düğün - S41

Ama acelen vardı ya da beni tanımamazlıktan geldin. Galiba bir kızın peşinden koşuyordun.
Hercumerç tarafından eklenmiştir.
Merve

Merve

@hempa

.. doğa bizi yasalarındaki ahenge, uyuma öyle bir alıştırmıştır ki, onun görmeye alışık olduğumuz uyumundaki en ufak bir kayma bizi tiksindirir, korkutur..
ataç ikon Lyon'da Düğün
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve

Merve

@hempa

.. hayat mucizeleri sevse de, gerçek mucizeler konusunda cimri davranır..
ataç ikon Lyon'da Düğün
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve

Merve

@hempa

.. insan doğasının bir garip yanı da her yere çabucak uyum sağlaması, geçici olarak bulunduğu yerde kendini evinde hissetmeyi bir hak olarak görmesidir.
ataç ikon Lyon'da Düğün
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
“... hiçbirimize tek bir nefeslik yaşam dahi ikinci bir kez verilmeyecek ...”
ataç ikon Lyon'da Düğün
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Sinesinde milyonlarca yüreğin çarptığı bu koca kentte yapayalnızdı.
ataç ikon Lyon'da Düğün
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum