up
ara

İrrasyonel

İrrasyonel Konusu ve Özeti

İrrasyonel
İrrasyonel kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Tevfik Uyar
Yayınevi: Domingo Yayınevi
ISBN: 9789944083782
Sayfa: 310 sayfa Basım Tarihi: 2009
"İnanılmaz sürükleyici ve fevkalade iyi yazılmış"
-Richard Dawkins-

"Ürkütücü, yer yer komik ama kesinlikle büyüleyici"
-Oliver Sacks-

"Bu kitabı almalısınız, her evde bir tane bulunmalı. Dahası, uygarlığımızın gelişimi adına otel odalarının başucu çekmecelerine bu kitabı koymalılar."
-Nicholas Lezard, The Guardian-

"…kitabı neredeyse bir solukta okudum ve kendi kendime de, 'Neden bunu satın alır almaz okumadım' diye kızdım."
-İsmet Berkan, Radikal-

"Baştan sona canlı, eğlenceli ve etkileyici"
-British Journal of Psychiatry-

Hangisi daha muhtemel: Mavi gözlü annenin kızının mavi gözlü olması mı, yoksa mavi gözlü kızın annesinin mavi gözlü olması mı? Sigara içmek akciğer kanseri riskini on, ölümcül kalp hastalığı riskini ise iki kat artırıyorsa akciğer kanserinden ölen tiryakilerin sayısı kalp hastalığı sonucu ölen tiryakilerden daha mı çok? Bir işi iyi yaptıkları için insanları ödüllendirmek faydalı mı? Bir psikoloji deneyi için, birine öldürücü olabilecek şoklar vermeyi kabul eder miydiniz? Dönme dolaba binmek mi yoksa bisiklet sürmek mi daha tehlikeli?

Kitabın isminden dolayı tetikte değilseniz, bu sorulara verdiğiniz yanıtlardan bazıları muhtemelen irrasyonel. Dahası, tüm soruları yanıtladıysanız kesinlikle irrasyonelsiniz, çünkü kimisinde yanıt vermeye yetecek kadar bilgi yok. Mutlaka bir yargıya varma ihtiyacı ise irrasyonelliğin sık rastlanan sebeplerinden biri.

Stuart Sutherland'in İngiltere'de kült haline gelmiş ve yıllardır çok satanlar listesinde bulunan kitabı İrrasyonel, yakın zamanda konuya ilişkin yapılmış pek çok psikoloji deneyinden ve gündelik yaşamdan çoğu zaman sizi şaşkınlığa sürükleyecek örnekler sunarak, irrasyonelliğin yaygınlığını ve olağanlığını gözler önüne seriyor. Yanlış gözlem, uyum gösterme ihtiyacı, yersiz tutarlılık, kanıtları gözardı etmek, hatalı neden sonuç ilişkileri kurmak ya da aşırı özgüven gibi bizi irrasyonel kararlara sürükleyen sebepleri ortaya koyuyor ve Pearl Harbour bombardımanından şampuan reklamlarına kadar pek çok farklı olayı inceleyerek, "içimizdeki düşmanın" nelere neden olabileceğini gösteriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
merve gelir

merve gelir

@mervegelir

İlk Yorumu Yapmanın Mutluluğuyla.
Evet efendim, gerçekten mutluyum, çünkü irrasyonel harika bir kitap.
Psikoloji profesörü Stuart Sutherland ın rasyonel ve irrasyonel düşünceyi ve bu düşüncelerin akabinde gelen davranışları ele aldığı kitabıdır irrasyonel.
Hayatımız rasyonel olup irrasyonel, irrasyonel olup rasyonel sandığımız davranışlar ile dolu diyor.
Hatta biraz daha ilerisinde götürüp aslında çoğu zaman irrasyonel davranış sergilediğimizi söylüyor ve bunu kuşku bırakmayacak derecede çok tekrarlanmış psikoloji deneylerini örnek göstererek anlatıyor.

Sanmayın ki çok bilimsel, hayır! Akıcı bir kitap, yazarın kendisi de fazlaca bilimsel ifade kullanmamaya çalıştım diyor zaten.
Kitabında anlatmak istediklerini çeşitli başlıklar altına toplamış ve her bölümün sonunda "kıssadan hisse" ile özetini yapmış.

Kapağında yazan söz biraz iddialı gelebilir. Ne diyordu ?
"Bu kitabı almalısınız, her evde bir tane bulunmalı. Dahası, uygarlığımızın gelişimi adına otel odalarının başucu çekmecelerine bu kitabı koymalılar."
kulağa önce abartılı gelse de, kitabı okuduğunuzda aslında gerçekten haklı bir yorum olduğunu görebilirsiniz. İnsan davranışları gerçekten de ilginç. okurken mutlaka kendi tasınıza da bir şeyler düşecektir. Otokontrol ile acaba böyle davranıyor muyum diye düşüneceksiniz.

Sadece okumamalı, hediye de etmelisiniz.

not: Zaman zaman alıntı da yazacağım inş. Alıntı yapılacak öyle çok yer var ki..
ataç ikon İrrasyonel
kitaba 10 verdi
0 yorum
muhendisimo

muhendisimo

@muhendisimo

farklı
irrasyonel okuduğum en farklı kitaplardan biri.
''bilgi güçtür, bu kitabı okuyupta düşünme aparatımızın içindeki akışı anlayabilirsek, kendimizi yenilmez hissetmemiz işten bile değil.''
sanırım bu yorumun üzerine başka birşey diyemem.. okuyun ;)
ataç ikon İrrasyonel
kitaba puan vermedi
0 yorum

İrrasyonel - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Misafir2

Misafir2

@misafir001

İnsanlar bir yargıda bulunmadan rahat duramazlar, açıklama ararlar. Bir kapının neden çarptığına, bir soğuk hava esintisine ya da tuhaf bir hışırtıya tatmin edici bir açıklama getiremezlerse, hiç açıklama yapmamak yerine olağan ötesi bir açıklama getirmeye kalkışırlar. Tanrılar yaratmanın çeşitli nedenleri vardır. Ölüm korkusunun ve insanların kendi küçük hayatlarına bir anlam bulma arzularının bunda rolü vardır. Olağan ötesine inanmanın bir nedeni de, dünyevi varlığımızdan kaçmak olabilir.
ataç ikon İrrasyonel
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
merve gelir

merve gelir

@mervegelir

İnsanlar sıklıkla, hakikati öğrenmek yerine inançlarında tutarlı kalabilmek için çabalar. .
ataç ikon İrrasyonel
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Özgür Koçak

Özgür Koçak

@inziva05

Hiç kullanamayacağı paraları biriktiren cimri aslında irrasyonel değildir; dışkısını tutmaya yönelik bir çocukluk arzusunu gerçekleştirerek tatmin olmaktadır.
ataç ikon İrrasyonel
kitaba 4 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Özgür Koçak

Özgür Koçak

@inziva05

Rasyonellikle iki şekilde karşılaşıyoruz. Rasyonel düşünce, kişinin sahip olduğu bilgiler dâhilinde, doğru olma ihtimali en yüksek sonucu hedefler. Rasyonel kararlar ise daha karmaşıktır, zira bir karar ancak amacı biliniyorsa değerlendirilebilir.
ataç ikon İrrasyonel
kitaba 4 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Özgür Koçak

Özgür Koçak

@inziva05

İnsanlar olguları dikkate almazlar –en yoğun izlenim bırakan ya da akıllarına ilk gelen şeylere göre davranırlar.
ataç ikon İrrasyonel
kitaba 4 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum