up
ara

İrrasyonel Kitap İncelemeleri

muhendisimo

muhendisimo

@muhendisimo

farklı
irrasyonel okuduğum en farklı kitaplardan biri.
''bilgi güçtür, bu kitabı okuyupta düşünme aparatımızın içindeki akışı anlayabilirsek, kendimizi yenilmez hissetmemiz işten bile değil.''
sanırım bu yorumun üzerine başka birşey diyemem.. okuyun ;)
ataç ikon İrrasyonel
kitaba puan vermedi
0 yorum
merve gelir

merve gelir

@mervegelir

İlk Yorumu Yapmanın Mutluluğuyla.
Evet efendim, gerçekten mutluyum, çünkü irrasyonel harika bir kitap.
Psikoloji profesörü Stuart Sutherland ın rasyonel ve irrasyonel düşünceyi ve bu düşüncelerin akabinde gelen davranışları ele aldığı kitabıdır irrasyonel.
Hayatımız rasyonel olup irrasyonel, irrasyonel olup rasyonel sandığımız davranışlar ile dolu diyor.
Hatta biraz daha ilerisinde götürüp aslında çoğu zaman irrasyonel davranış sergilediğimizi söylüyor ve bunu kuşku bırakmayacak derecede çok tekrarlanmış psikoloji deneylerini örnek göstererek anlatıyor.

Sanmayın ki çok bilimsel, hayır! Akıcı bir kitap, yazarın kendisi de fazlaca bilimsel ifade kullanmamaya çalıştım diyor zaten.
Kitabında anlatmak istediklerini çeşitli başlıklar altına toplamış ve her bölümün sonunda "kıssadan hisse" ile özetini yapmış.

Kapağında yazan söz biraz iddialı gelebilir. Ne diyordu ?
"Bu kitabı almalısınız, her evde bir tane bulunmalı. Dahası, uygarlığımızın gelişimi adına otel odalarının başucu çekmecelerine bu kitabı koymalılar."
kulağa önce abartılı gelse de, kitabı okuduğunuzda aslında gerçekten haklı bir yorum olduğunu görebilirsiniz. İnsan davranışları gerçekten de ilginç. okurken mutlaka kendi tasınıza da bir şeyler düşecektir. Otokontrol ile acaba böyle davranıyor muyum diye düşüneceksiniz.

Sadece okumamalı, hediye de etmelisiniz.

not: Zaman zaman alıntı da yazacağım inş. Alıntı yapılacak öyle çok yer var ki..
ataç ikon İrrasyonel
kitaba 10 verdi
0 yorum