up
ara

Yanlış Numara

Yanlış Numara Konusu ve Özeti

Yanlış Numara
Yanlış Numara kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Remzi Kitabevi
ISBN: 9789751409263
Sayfa: 328 sayfa
Sevdiği kadından ayrılan Henry Pierce'ın, artık yeni bir hayatı vardır -yeni bir daire, yeni bir telefon ve yeni bir telefon numarası. Ancak Pierce, telefon mesajlarını kontrol ettiğinde, ona verilen yeni numaranın aslında başka birine ait olduğunu anlar. Tüm mesajlar, Lilly adındaki bir kadın için bırakılmıştır ve bu kadının başının dertte olduğu bellidir. Pierce, ister istemez kendini Lilly'nin dünyasında bulur. Bu, gecelerin, eskort servislerinin, web sitelerinin, cinselliğin ve gizli kimliklerin dünyasıdır. Pierce, daha önce hiç tanımadığı bir kadının hayatını kurtarmak için düzenlik hayatı terk ederek zamana karşı amansız bir yarışa girecektir.
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

Kitap okumayı sevdiğim kadar, okumuş olduğum kitaplar hakkında yazmayı da seviyorum, kitaplar hakkında düşüncelerimi yazmayı sevdiğim kadar, kitap satın almayı da seviyorum, kitap satın almayı sevdiğim kadar, kitaplarımı seyretmeyi de seviyorum, kitapları seyretmeyi sevdiğim kadar, kitaplar hakkında sohbet etmeyi de seviyorum, kitaplar hakkında sohbet etmeyi sevdiğim kadar, hiç okumadığım kitaplar hakkında okur yorumları okumayı da seviyorum…

Yanlış Numara romanını, hakkında neokur sitesinde okumuş olduğum inceleme sayesinde, keşfettim. Güzel bir kitap incelemesiydi ,ilgimi çekti ve kitabı okumak istedim… Bazı okur yorumları, beni, önüne geçemediğim çekim gücü ile , bir kitabın peşine sürükleyebiliyor.Kitabı elime alana kadar heyecanlı ve merak dolu bir süreç yaşıyorum ve bu sayede hayatıma değişik renk katmış oluyorum.

Yanlış Numara, okumasam çok şey kaybetmeyeceğim uyarısına rağmen, bu durumun olasılığı oldukça yüksek ihtimal olduğunu hissetmiş olsam da okumak istedim. Bazan böyle romanlar okumaya ihtiyaç duyuyorum. Meursault Samsa'ya katılıyorum, bir polisiyeden beklenen şeyi veriyor ve bana göre de başarılı görünüyor.

Michael Connelly adını hiç duymamıştım ve ilk kez bir romanını okudum. Yeni yazarlar tanımak, kitap okur macerama ayrı tat ve heyecan katıyor. Michael Connelly 21 Temmuz 1956 yılında ABD doğmuş, eski bir Los Angeles Times polis muhabiri olduğunu öğrendim. Yazar 1992 yılından itibaren , 2015 yılı dahil olmak üzere hemen hemen her yıl, istikrarlı bir şekilde en az bir roman yazmış.Yanlış Numara, orijinal ismi, Chasing The Dime, 2002 yılında ilk kez yayımlanmış.

Kitabın kahramanı, "hayatı ve kariyerini hep merakını tatmin etme üzerine" kurmuş Henry Pierce adında bir bilim adamı .“ Pierce için paradan da önemli şeyler vardı. Cebine değil ama kafasının içine koyabileceği ve gururlanabileceği bir şeydi bu, yaptığıyla ölene dek gurur duyacaktı.” Başarılı olmasına rağmen; “Onun gibi kendi özel laboratuvarında çalışan bir bilim adamına Nobel Ödülünü asla vermezlerdi. Konuyla ilgili politikalar engeldi buna.”

Michael Connelly kitabı yazarken, hakikaten, küçük ayrıntılara önem veren bir Yazar ve bu durum benim de çok hoşuma gitti.

Kitaptaki bir ayrıntı, günümüz dünyasında, saklanan yeni buluşlar hakkında düşündürttü beni.Hiç yıpranmayan lastik formülü , otomobil endüstrisinin işine gelmez, su ile çalışan motorlar, petrol endüstrisinin işine gelmez, savaşların durması, silah endüstrisinin işine gelmez, bazı önemli hastalıkların tedavi yöntemlerin bulunması, ilaç endüstrisinin işine gelmez... Birilerin kazancı zarar görmesin diye, oynanan korkunç oyunlar ve ödenen akıl almaz bedeller. Para sen nelere kadirsin!

Bir taraftan, kitapta şöyle bir cümle geçiyordu; “Yemek için sadece haşlanmış pirinç, içmek için sadece su ve yastık olarak kıvrılmış kolum olduğu sürece mutluyum ben.”

Okumasam çok şey kaybetmezdim, yine de Yanlış Numara romanını, okuduğum bir hafta süresince bana keyifli dakikalar yaşattı, üslubu,konuyu ve karakterleri sevdim.

Hikaye, Lilly adındaki karakter etrafında örülmüştü ve ben onu daha çok tanımak isterdim...

Umarım tekrar Michael Connelly ile başka bir kitap okur macerasında buluşurum, Harry Bosch'u merak etmedim desem yalan olur.18 Kasım 2015
Bursa
ataç ikon Yanlış Numara
kitaba 6 verdi
3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Ne hoş bir inceleme yazısı bu...Teşekkür ediyorum size Gül Hanım.
23.11.15 beğen cevap
Gül Ayan (@gulayan)
Çok sağ olun, okuduğunuz için ve iltifatınız için.
23.11.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
25.12.15 beğen cevap
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Connelly kitaplarının yarıdan fazlası Harry Bosch serisidir. Harry Bosch benim en sevdiğim roman karakterlerinden biri ve ben bu yazarın kitaplarını yazarın kendisinden daha çok yaratığı karakter Harry Bosch' a duyduğum hayranlık yüzünden okuyorum. Bu kitapta ise Harry Bosch yok hatta başka bir polis de yok. Bu kitabın kahramanı bir bilim adamı.
Fazla spoiler vermemek için çok kısaca konuyu özetleyip başka bir iki şey söyleyeceğim. Adamımız sevgilisinden ayrılır, evini değiştirir ve yeni bir telefon hattı bağlatır. Burası klasik hikaye. Adamın bu yeni telefonunu daha önce bir fahişe kullanmıştır. Dolayısıyla telefon sürekli değişik erkeklerce aranmakta ve Lilly adındaki fahişeye mesajlar bırakılmaktadır. Adamımız Henry ise geçmişinde yaşadığı bir olay nedeniyle, aslında hiç de gerek yokken Lilly isimli kadının kim olduğunu merak eder ve kadının peşine düşer. Sonrası olaylar, olaylar...

Michael Connelly kitabı yazarken küçük detaylara önem veren bir yazar. İlk başta bunu detaycılığına bağlıyordum ama şu an bunu detaycılığını okura göstermeye çalışmasına bağlıyorum ve ben bunu çok seviyorum. Birçok polisiyede bu söylediğime benzer şey vardır ama burada bahsettiğim biraz farklı. Şöyle ki hemen hemen her polisiyede ilk başta öylesine yazılmış gibi görünen bir detayın kitabın finalinde çok önemli bir ipucu olduğunu görürsünüz. Connelly' de de bu var tabii ama bunun yanında, final ile hiçbir ilişkisi olmayan bir detay da kitap boyunca ara sıra karşınıza geliyor ve siz de ''aa evet ya böyleydi'' gibi bir his uyandırıyor. Bu sayede hem hikayeye daha çok giriyorsunuz hem de karakterleri daha çok benimsiyorsunuz. Hatta bana göre Connelly' nin başarısı karakteri okuyucuya çok sevdirebilmesinde gizli. Okuyucu karakteri sevip içselleştirince kendini olaya, dolayısıyla kitaba tam manasıyla kaptırıyor ve kitabın etkisi artıyor. Kitap boyunca aklınıza gelebilecek hemen hemen her boşluk Connelly' nin detaylardaki başarısıyla kitabın finalinde dolduruluyor. Ama bu zaten pek çok polisiye yazarının yapabildiği bir şey, hatta yapamıyorsa yazmasın daha iyi derim.

Kitabın finaline doğru gereksiz bir bölüm var. Zaten her şey belli olduktan sonra gereksiz aksiyonu sevmiyorum ben. Ama zaten 10 sayfalık bir şey bu kısım. Gerçi orada bile bir detay var ve angarya gibi görünen o 10 sayfayı anlamlı hale getiriyor. Yine de finali daha iyi olabilirdi, hemen hemen her aksiyon romanı gibi birazcık oldu bittiye gelmiş gibi göründü bana.

Connelly benim en sevdiğim polisiye yazarı ama bunu diğer polisiye yazarlarından çok farklı şeyler yazmasına değil, Harry Bosch gibi bir karakter yaratmış olmasına borçlu.

Okumasanız bir şey kaybetmezsiniz, ama okursanız da bitene kadar elinizden düşmez kitap. Bu bağlamda bir polisiyeden beklenen şeyi veriyor ve başarılı görünüyor bana.
ataç ikon Yanlış Numara
kitaba 6 verdi
0 yorum

Yanlış Numara - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

"Evden çıkmadan önce oturma odasına girdi ve kütüphane raflarına baktı. Raflar kalın kapaklı kitaplarla doluydu. Burası bir bilgi, deney ve macera mabetiydi. Bir gün buraya girip Nicole'ü kanapede oturmuş, raftaki kitaplarını seyrederken bulduğunu hatırladı."
ataç ikon Yanlış Numara
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

" Affetmek kalbinin işidir. "
ataç ikon Yanlış Numara
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

" Hayat kontrol edilemeyen koşullarda yaşanan bir deneydi. "
ataç ikon Yanlış Numara
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum