up
ara

Çalıkuşu

Çalıkuşu Konusu ve Özeti

Çalıkuşu
Uçarı, yaramaz ve büyüdükçe çok güzelleşen Çalıkuşu Feride'nin hayatı, aşkı, öğretmenlik yılları ve arka plandaki Anadolu halkının yaşayışını, 1.Dünya Savaşını ve Osmanlı'nın son zamanlarını konu alan roman bir Türk Klasik Romanıdır.
Yayınevi: İnkılap Kitabevi
ISBN: 9789751027689
Sayfa: 544 sayfa Basım Tarihi: 2007
Çalıkuşu Kitabı Hakkında Genel Bilgi
İlk olarak 1922 yılında yayınlanan roman 5.baskıdan sonra 1939 yılında yazarın gözden geçirmesiyle tekrar basılmıştır. Roman ilk önce “İstanbul Kızı” isminde 4 perdelik piyes olarak çıkmış sonra da Çalıkuşu romanına dönüşmüştür. 1908 – 1918 yıllarındaki savaş halinin, Anadolu halkının sorunlarının, genç bir kızın zor ve uçarı yıllarının ve Osmanlı’nın son yıllarının anlatıldığı bu roman son bölümü hariç Çalıkuşu Feride’nin günlüğüdür. Son bölüm de dışarıdan gözlemci birisinin anlatımıdır.

Roman birçok kere beyazperdeye ve televizyona uyarlanmıştır. İlk olarak 1966 yılında Çalıkuşu ismiyle Osman F. Seden yönetmenliğinde, başrollerinde Türkan Şoray, Kartal Tibet, Parla Şenol, nam-ı diğer Ayşecik Zeynep Değirmencioğlu gibi oyuncuların paylaştığı filmdir.

Sonra 1986 yılında tekrar ismiyle Osman F. Seden yönetmenliğinde bu sefer mini TV dizisi olarak yayınlanır. Başrollerinde Aydan Şener, Kenan Kalav ve Munise rolünde Mine Çayıroğlu vardır.

En son olarak 2013 yılında ismiyle Çağan Irmak ve Doğan Ümit Karaca yönetmenliğinde Tv dizisi olarak çekilmiştir. Uçarı Feride rolünde Fahriye Evcen ve Kamran rolünde Burak Özçivit oynamıştır.

Çalıkuşu Kitabının Konusu
Roman genç bir kızın aile, aşk ve iş yaşamı çevresinde dönerken 1908 ve 1918 yılları arasındaki dönemlere de tanıklık eder. Savaş yılları, eğitim sistemi, genç ve güzel bir kızın yaşadığı zorluklar ve Osmanlı’nın son ve zor yıllarını gözler önüne serer.

Çalıkuşu Kitabının Özeti
Feride küçük yaşta annesini kaybeder ve İstanbul’da teyzesi ile yaşamaya başlar. Son derece yaramaz, hareketli ve söz dinlemez bir kızdır. Okulda bütün arkadaşlarından farklıdır ve onlarla oynamaktansa ağaçlara tırmanır, dallar arasında gezinir. Bu hareketleri sonucu öğretmeni ona “Çalıkuşu” ismini vermiştir.

Fransız mektebinde gayet iyi bir eğitim almıştır Feride ve tam bir İstanbul hanımefendisidir. Öğretmenlik için gittiği her yerde bu zarifliği, farklılığı ve güzelliği dikkatleri çekecektir. Dedikodulardan ve düşmanlarından rahat olamayacaktır.

Feride İstanbul’a geldikten sonra başka bir teyzesinin oğlu Kamran ile tanışır ve ona aşık olur. Hiç kimseyi önemsemeyen Feride Kamran’a karşı hep çekingendir. Kamran da Feride’yi sevmektedir ve bir çok kaçıp kovalama sonunda Kamran Feride’ye evlenme teklisi eder ve Feride de kabul eder. Fakat buna rağmen yine de ondan çekinmektedir. Yine de Kamran’dan kaçar. Fakat evlenmelerine çok kısa bir zaman kaldığı bir zamanda Kamran’ın çalışmak için gittiği Avrupa’da başka bir sevdiği olduğunu öğrenir, kendisini aldatmış olduğunu öğrenir ve evi terkeder.

Anadolu’ya gidip öğretmen olmaya karar verir ve onun saf ve hevesli halinden yararlanılarak yolu bile olmayan Bursa’nın Zeyniler köyündeki ahırdan bozma bir okula gönderilir. Feride buraya zamanla alışır ve sever. Öğrencilerle de çok iyi anlaşmaktadır. Fakat sınıfındaki Munise isimli çocuğun zor aile şartları yüzünden ona sığınmasından sonra babasından izin alarak Munise’yi evlatlık edinir ve artık yanından ayırmayacaktır. Okul müfettiş tarafından eğitime uygun değil gerekçesiyle kapatılır.

Feride öğretmenlik yaparken aynı zamanda kendini de tanımaya başlamıştır. Uçarı çalıkuşu Feride şimdi sorumlulukları olan, sevilen sayılan bir öğretmendir. Hem kendini hem hayatı öğrenirken tüm zorluklarla tek başına mücadele eder.

Zeyniler köyündeki okul kapatıldıktan sonra başka bir yere tayinini aldırmak için Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gider. Orada bir okul arkadaşını görüp Fransızca konuşunca Kız Öğretmen okuluna Fransızca öğretmeni olarak gönderirler. Bu okulda da güzelliği ve zarafeti yüzünden çok dikkat çeker ve adı aynı okuldaki öğretmen arkadaşıyla aşk dedikodusunda çıkınca buradan da ayrılır.

Sonrasında İzmir’de özel ders verir. Oradan da Kuşadası’nda bir okula geçiş yapar. Savaşın en yoğun olduğu o zamanlar okulu hastaneye çevrilir. Orada Zeyniler Köyünde tanıştığı doktor Hayrullah beyle tekrar karşılaşır ve başka bir okula geçmektense orada kalıp hemşirelik yapmaya ikna olur. Bu arada da Munise hastalanır ve hayatını kaybeder. Bundan çok etkilenen Feride’yi doktor Hayrullah bey yanına alır ve dedikoduları önlemek için onunla evlenir.

Bu arada doktor Feride’nin günlüğünü okur ve Kamran’ı öğrenir. Artık ölüm döşeğindeyken Feride’ye Kamran’a ulaştırması için bir mektup verir. Feride doktorun son isteğini yerine getirecektir. Ve İstanbul’a giden Feride, evlenmiş ve sonra eşini kaybetmiş Kamran’ı görür ve mektubu ona verir. Mektupta Feride’nin hep onu sevdiği yazmaktadır. Ve Kamran da Feride’yi hep sevmiştir.

Kamran Feride’yi ikinci kez kaybetmek istemez. Ve bu seferki gelişinde hiç gitmemesi için bütün ailece bir oyun oynarlar Feride’ye. Feride’nin ayrılma zamanı gelmiştir. Kapıya gelen araba ile yola çıkacaktır fakat arabanın içinden Kamran çıkar ve Feride’yi tatlı sert bir şekilde alıkoyarak evlilik için kaçırır. Feride de bütün itirazlarını sıralar ama o da bunu yıllardır istediği için razı olur ve yıllar önce kaybettiği mutluluğu en sonunda yakalamış olur.
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

ÇALIKUŞU

Roman;Reşat Nuri Güntekin

Kitabı bir arkadaşımdan ödünç almıştım:İbrahim K.kaya'dan.

Hep merak edegeldiğim fakat işte bu günlere kadar okuyamadığım bir romandı 'Çalıkuşu'.Bizdendi kitap;tanıdık-bildik idi ve ne zaman olsa okurdum;nasıl olsa okurdum.Kolaydı canım Çalıkuşu romanını okumak!..

İbrahim arkadaşım ile öğretmen olan eşi evlerine çağırmışlardı beni ve eşimi...Bu,bir akşam yemeği çağrısı idi aynı zamanda;karımla icabet etmiştik.Yemeğimizi yedik,çaylarımızı içiyorken konu kitaplara geldi.Ev sahibesi öğretmen hanım seviyordu okumayı ve epeyce kitabı vardı;üstelik "Eşe-dosta dağıtırım kitaplarımı,armağan ederim,ödünç veririm." diyordu.İşte bu akşam yemeği sofrasından kalkarken diş kirası olarak dört ayrı kitap kabul etmiştim.

"Çalıkuşu" tanınmış,meşhur,önemli bir romanımız;evet.Feride Öğretmenimiz romanın başlığından daha ziyade tanınan bir roman kahramanıdır günümüzde.Belki de romanın kıymeti,kahramanının isminin romanın ismiyle hatırlanmasından ileri gelmektedir...

Ve talihin cilvesine bakın:Feride Öğretmenin hayatını anlatan bu kitabı bir öğretmenin elinden ödünç alarak okumak nasip oldu bana.Buradan arkadaşım İbrahim K.kaya'ya az buçuk teşekkür ediyorum,eşi öğretmen hanımefendiye çok teşekkür ediyorum!

Pazar,2 Nisan 2006
ataç ikon Çalıkuşu
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Sinan Ateş

Sinan Ateş

@sinnates

Ah zamene aşkları ve hayat...
Bundan bir kaç sene evvel çalıkuşu nun dizisi vardı evdekilere takılıp izliyordum ara ara ama keşke izlemeseysim. O çalıkuşu ile bunun arasında gezegenler kadar fark var kitabın ilk bir kaç sayfası o diziyle uyar gibi oluyordu ama yok abi kitabı katletmişler ama kitabın sonlarına doğru 86 yapım kitabın ilk dizi versiyonuna tesadüf ettim kitapta ne yazıyorsa o tarihteki diziyle oldukça benzerlik gösteriyor o çalıkuşu çok hoştu. (Birde o zamanlarda ki harbi dizi imiş 7 bölüm 40-50 dakika süper simdikiler gibi 2 saat bilmem kaç bölüm değil ,eskiler iyimiş ) neyse çok gevezelik ettim kitabın başları çok iyi gidiyordu ta ki Kâmran a kadar sinir şey... Benim kitapta asıl dikkat ettiğim ilgilendiğim kısım Feride ile Kâmran ın aşk hikâyesinden ziyade bir genç kızın Anadolu da ki mücadelesi.. O zamanın şartlarıyla kadın öğretmen hatta daha vahimi bekar bir kadın öğretmenin aslında kadın olmanın zorluğu.. Kitapta hayatta kalma mücadelesi,aşk uğruna katlanılan zorluklar, dostluklar, kişilerin fesatlığı çok güzel bir şekilde işlenmiş.. Reşat Abi sağolsun bizlere çok güzel ve anlamlı bir eser bırakmış...Bence kütüphanenizde bulunması ve mutlaka okunması gereken bir kitap... :)
ataç ikon Çalıkuşu
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi

klasik
"klasik" vardır, tam anlamıyla adı gibi klasiktir, okumak için harcadığın emeğe ve zamana değer. "klasik" vardır sadece klasik diye anılır. okumak için harcadığın emeğe ve zamana acırsın. bende harcadığım emeğe ve zamana acıdım.

ne yazık ki bu kitapta klasik diye anılan, boşa zaman kaybı bir kitap. Herşeye rağmen güçlü bir insan kalan bir genç kızın -İdaelist- hikayesi olabilir, dili sürükleyici olabilir, ihanetle yarım kalmış basit bir aşk hikayesi olabilir, nasıl desem bir yorumda görmüştüm ergenlere hitap edebilir. ama ben beğenmedim. o yorumu yapan her kimse doğruyu söylemiş.

Beklediğim gibi çıkmadı. abartıldığı kadar da yok... kitabın arka yüzünde bahsedildiği gibi "önceleri her gittiği yerde kurtuluş savaşı'nın etkileri görülür." cümlesi sizi aldatmasın. sakın bu romanı, milli mücadele romanı sanmayın. milli mücadele soslu aşk romanı isteyen, halide edib adıvar'ın ateşten gömlek adlı romanını okuyabilir.

eleştirim biraz ağır ve sert oldu :D eserin fanları bana kızmasın, ben sonuçta düşüncelerimi belirttim.
ataç ikon Çalıkuşu
kitaba 4 verdi
4 beğen · 0 yorum
Miray Ergen

Miray Ergen

@mirayyy

Yaşadığımız şu zamanlarda kitap okurlarının çoğu aşk kitaplarını tercih etmekte.Artık okurlar kitap yazarından çok içeriğine , dilinden çok içerisinde aşk var mı diye bakıyorlar.Bu yüzdende kitap sektöründe birçok kitap ama sayılı eser var.Fakat bazı kitaplar var ki yerini asla kaybetmeden hala ilk günkü duygusuyla geliyor karşımıza.İşte bu kitaplardan biride ÇALIKUŞU'dur.Benim hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan biri çalıkuşu.Aşk, çocukluk,sadakat,ihanet ve sonsuz cesaret içeren bu başyapıtı okumanızı tavsiye ediyorum.Aslında bu ki,taba inceleme yazmak o kadar komik ki benim için şuan yüzümde küçük bir mahçubiyetle bu yazıları yazıyorum.Çünkü bu kitap kendini kanıtlamış ve Reşat Nuri GÜLTEKİNİN kaleminden çıkmış.Yazıma şunuda eklemek isterim.KİTAPLARDA YAZILAN AŞKA İMRENMEYİN,ONU YAZAN AKLA İMRENİN.ÇÜNKÜ O AŞKI YAZAR ORTAYA KOYAN.FAKAT FARKINDA OLMADIĞIMIZ BİR DURUMDA ŞU Kİ BİZİM HAYATIMIZI KALEME ALAN EN BÜYÜK YAZAR.... ♥ 
ataç ikon Çalıkuşu
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Eyyubi

Eyyubi

@eyyubi

"SEVDALILAR ASİL VE DE YÜREKLİ"
İlk cümlem şu olacak : Ne desem az !
Şimdi de dilim döndüğünce bu muhteşem kitap hakkındaki hissiyatımı dile dökmeye çalışacağım. Teknik olarak da mükemmel fakat asıl başarısı her cümlesiyle insanin ruhunda dalgalanmalar, yer yer fırtınalar oluşturması.
Böyle kitapları okumak lazım. Sebep ? Günümüzde "çorak gönüllere ekiliyor sevdalar seher vakitlerinde", aşklarımız sefil, sevgi sözcüklerimizin içi boş. Oysa bir zamanlar böyle olmadığını, böyle olmaması gerekliliğini öyle güzel, öyle saf ifade ediyor ki. Bir süredir böyle hisli bir kitap okumamıştım. Romantizmin pek asil bir örneği.
Son sayfalara kadar ki bölümü Barış Manço'nun "yıllar önce yine bir ağustos akşamı" şarkısı ile o kadar uyumlu ki. Okuyacaklar ve okuyanlar için kesinlikle dinlenmesi gereken bir şarkı. Romanı okuduktan sonra şarkının bende oluşturduğu etki bir kaç kat daha arttı.
Atamın en sevdiği kitaplardan birisi olduğunu not düşmekte de fayda var.
ataç ikon Çalıkuşu
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Çalıkuşu - S41

-Ama sen de çok oluyorsun... Sen aşağı gelmek istemezsen ben yukarı çıkmayı bilirim.
Büşra G. tarafından eklenmiştir.
Ne arsız gönlüm var benim?
Etrafımdaki insanları ne kadar çabuk seviyorum..
ataç ikon Çalıkuşu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
18 beğen · 0 yorum
Betül BLT

Betül BLT

@betulblt

"Sen kurşunla vurulanları hiç işitmedin mi hemşireciğim? Bazıları vurulduklarının farkında bile olamazlar, üç beş adım koşarlar, kaçıp kurtuluyoruz sanırlar. Yara sıcakken acımaz hemşireciğim."
ataç ikon Çalıkuşu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
17 beğen · 2 yorum
fatma nur (@fatmanur431)
İŞTE ÖLÜM DENİNCE BENİM GÖZÜMDE BÖYLE SEVİMLİ VE HEMEN HEMEN NEŞELİ BİR HAYAL UYANIRDI. ŞİMDİ, ONUN ACI LEZZETİNİ TOPRAK, ÖD AĞACI VE SERVİ KOKULAR İÇİNDE DİLİMLE TADIYOR, CİĞERLERİMLE KOKLUYOR GİBİYİM!
18.03.17 beğen cevap
fatma nur (@fatmanur431)
-FERİDE, ŞAKAYI BIRAK!
-ŞAKA MI? YİNE NE MÜNASEBET?
18.03.17 beğen cevap
Betül BLT

Betül BLT

@betulblt

"Öyle sanıyorum ki kudret yalnız güzel simaları değil güzel toprakları, güzel denizleri de insana gizli gönül azapları versin diye yaratmış."
ataç ikon Çalıkuşu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum
Esra Özdemir

Esra Özdemir

@creaturesra

Dünyada, bir parça iyilik edebilmekten daha güzel bir şey olmuyor.
ataç ikon Çalıkuşu
kitaba 1 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
Esra Özdemir

Esra Özdemir

@creaturesra

İnsan birini sevmek felaketine uğradı mı esir gibi bir şey oluyor.
ataç ikon Çalıkuşu
kitaba 1 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
149
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

 Sizin için söküyor şafak, açın gözlerinizi. Yeniden can verin düşlere...’‘ paylaşım fotoğrafı
" Sizin için söküyor şafak, açın gözlerinizi. Yeniden can verin düşlere...’‘
Sevecek bir hakiki insan bulana şaşmak lazım.

Çünkü onun bir hayalini bile bulmak o kadar güç, o kadar güç ki.

*
Bu anlam güzelliğinden Samuel Beckett'in "Hiç İçin Metinler" cümle kapısına ulaşıyoruz.

Bırakıyorum söylesinler diye, bana ait olmayan sözcükleri, ben de bir sözcüğüm, söyledikleri bir sözcük, ama boşuna söyledikleri.
ataç ikon Çalıkuşu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Minaali..

Minaali..

@deliruzgar

 paylaşım fotoğrafı
Saklamaya çalışma nafile.
Sevda, çocuk gözlerinden uyku gibi akıyor!
Sende, kimseye benzemeyen başka bir şey var.
Yemin ederim. Ben bir seni yaşayacağım, bir sana yaşayacağım.
Reşat Nuri Güntekin(çalıkuşu)
ataç ikon Çalıkuşu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 5 yorum beğen ikon
YASMİN (@mineyasinbayraktar25)
Sevmek denen şeyin rolü bu kadar insanı yakıp titretecek bir şey olursa kendisi,kimbilir neydi ?

Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin
13.05.19 beğen 1 cevap
YASMİN (@mineyasinbayraktar25)
Sevecek bir hakiki insan bulanlara şaşmak lazım... Çünkü onun bir hayalini bile bulmak o kadar güç, o kadar güç ki...
13.05.19 beğen 1 cevap
yeni.BAŞTAN

yeni.BAŞTAN

@yenibastan

 paylaşım fotoğrafı
🙋‍♀️Bereket versin Okuyorum ! Kendi hayatımdan parçalar alınmış ta uyarlanmış . Çalıkuşu bana çok benziyor yada ona çok benziyorum .. azimli, Çalışkan ve neşesini kaybetmeyen ... hayat çok kısa keyfine bak! Sevmeyi bilen yaşamı da sever... saygılar efemmmm🎈🙋‍♀️
ataç ikon Çalıkuşu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğeni · 0 yorum beğen ikon
yeni.BAŞTAN

yeni.BAŞTAN

@yenibastan

 paylaşım fotoğrafı
O neşeli günlerim den eser yok,yaşımın ilerleyişi olgunluğumu da artırmıştı ..
ataç ikon Çalıkuşu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Nisa Kavak

Nisa Kavak

@nisakavak

 paylaşım fotoğrafı
sınavlara kadar bitersin umarım
ataç ikon Çalıkuşu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
36 beğeni · 12 yorum beğen ikon
amour (@amour)
Rabbim istifadesine mazhar eylesin inşAALLAH
17.02.19 beğen cevap
can yılmaz (@canylmaz)
Çalıştığın konu simyayla kimyanın farkları mı?
17.02.19 beğen cevap
Emre (@emretr2)
Bir sonraki okumak istediğim Kitap. Güzel mi?
17.02.19 beğen 1 cevap