up
ara

Monte Kristo Kontu

Monte Cristo Kontu

Monte Kristo Kontu Konusu ve Özeti

Monte Kristo Kontu
Alexandre Dumas'ın yazdığı tarihi kurgu romanı Monte Kristo Kontu'nda haksız yere tutuklanarak yıllarını hücrede geçirdikten sonra kaçmayı başaran ve zengin olarak intikam almak üzere geri dönen Edmond Dantes'in hikayesi anlatılıyor.
Yayınevi: İthaki Yayınları
ISBN: 9786053750666
Sayfa: 1056 sayfa
Monte Kristo Kontu, Üç Silahşörler kitabının yazarı Alexandre Dumas'ın 1844'te yazdığı dünya edebiyatının en iyi tarihi kurgu romanlarından biridir.

Monte Kristo Kontu Kitap Özeti

Kitabın ana kahramanı olan Edmond Dantes, bir ticaret gemisinde ikinci kaptan olarak çalışmaktadır. Bir gün çıktıkları bir seferde geminin ana kaptanı hastalanır ve Edmond’a kendisine bir şey olması durumunda son isteğini gerçekleştirmesini vasiyet eder. Edmond, kaptanın ölümünün ardından, vasiyetini gerçekleştirmek üzere o sırada sürgünde bulunan Napoleon taraftarlarının bulunduğu Elbe Adası’na uğrar. Dantes, adada görüştüğü birinden, Paris’teki bir başka kişiye ulaştırmak üzere bir mektup teslim alır. Bu arada geminin muhasebecisi olan Danglar ile aralarında geçen tartışma yüzünden Danglar, Edmond’tan intikam almak için patronu Morrel’e bu mektuptan bahseder.

Edmond yolculuktan döndükten sonra sevdiği kız Mersedes ile evlenme planları yapmaya başlar. Ancak Mersedes’i amcasının oğlu Fernan Dantes de sevmektedir ve evlenmelerine engel olmak için her şeyi yapmaya hazırdır. Danglar ile işbirliği yaparak Elbe Adası’nda olanları kullanarak Edmond’a tuzak kurarlar. Edmond, Mersedes ile nikah masasında olduğu sırada kraliyet düşmanı ve Bonapartçı olma suçundan tutuklanır.

Edmond, tutuklanarak atıldığı hücrede, yine haksız yere tutuklanmış olan Farya ile tanışır. Uzun yıllarını hücrede geçirerek yakın arkadaş olurlar. Saf ve hayat tecrübesi olmayan Edmond bu yıllar içerisinde Farya’dan çok şey öğrenir.

Mersedes nişanlısının götürülmesinden sonra çok üzülür ve ondan umudunu keserek Fernan Dantes ile evlenir.

Farya sayesinde hapishaneden kaçmayı başaran ve Farya’dan aldığı harita ile Monte Kristo Adası’nda bulunan gizli hazineye ulaşan Edmond, zengin olup Monte Kristo Kontu adını alır ve hücrede geçen yıllarının intikamını almak için geri döner.

Monte Kristo Kontu, 2002 yılında Kevin Reynolds tarafından beyazperdeye uyarlanmıştır.
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan - Bursa

Monte Kristo Kontu, hayatımda en çok kez okuduğum, romandır.1989 yılında, Bulgaristan’dan, Türkiye’ye zorunlu göç geldiğimde, yanımda getirebildiğim iki kitaptan, birisiydi ( Bulgarca baskısı ). 1989 - 2000 yılları arasında, Türkçeyi tam bilmediğim için, kitap okumakta çok zorlanmıştım. Keyifli kitap okuma özlemimi, o zamanlar, en iyi bildiğim dilde ve elimde sadece iki kitaptan birisi olan Monte Kristo Kontu romanını, tekrar tekrar okuyarak , bir nebze, dindirmeye başarmıştım, dolayısıyla romanı o yıllarda neredeyse ezbere biliyordum.

Roman hakkında o kadar çok şeyler yazabilirim ki…
Nereden başlasam? Aleksander Dumas, Monte Kristo Kontu romanını 1844 yılında yazmış ve 1815-1838 yılları arasında Fransa'da yaşanan olayları mercek altına almış. Roman, Napolyon'un yönetimi ve sonu hakkında bilgiler içeriyor. Tarihten bildiğimiz gibi, Napolyon tahttan indirildikten sonra, Elba adasına sürgüne gönderilmiştir.

Bu gün, romana farklı açıdan ele almak istiyorum, Monte Kristo Kontu, sadece edebi macera romanı değildir, belki de borsa spekülasyonları ve yanıltıcı bilgi ( yanlış haber ) etkilerini anlatan ilk kitaplardan birisidir.
Romanın ana kahramanı, Edmon Dantes, on dört yıl, hapishanede kaldıktan ve oradan kurtulmayı başardıktan sonra, zamanın keşiflerinden birisi olan telgrafı kullanarak,Napolyon' un sürgünde bulunduğu adadan kaçtı bilgisiyle manipüle ederek, Napolyon’un tekrar iktidara geçebileceğini bilgisini yaymaya başarıyor. Bu olay o günün piyasasına değişiklik getireceği aşikardır. İşte bu yanlış haber, banka sahibi olan Dangların iflasına neden oluyor. Zamanın güçlü banka sahiplerinden birisi olan Danglar, Edmon Dandes'in düşmanlarından birisidir. Hedef, Danglar bankasının iflasını gerçekleştirmektir; yanıltıcı haberle manipüle edilerek, girişim, kusursuz şekilde zaferle sonuçlanmıştır. İlk intikam alınmıştır...

Dumas'ın kurguladığı bu müthiş senaryo, bilgi yanılgısının, borsayı etkileme gücünü çok başarılı biçemde anlatılmıştır. Bir kurgu , fakat günümüzde bu tür senaryolarla karşılaşmak pek olağan olduğunu hepimiz biliyoruz..Sadece ölçekler ve kahramanlar farklıdır, fakat sonuçlar hemen hemen aynıdır.. Birileri kazanırken, birileri kaybediyor...
Edmon Dantes benim çok sevdiğim bir roman kahramanıdır. Hapishanede kaldığı sürece, zamanının çoğunu Abate Faria yardımıyla, eğitimindeki boşlukları doldurmakla meşgul olmuştur. Tüm enerjisini kendisini geliştirmeye ve mükemmelleştirmeye harcayarak, kendisini intikam aletine dönüştürmeye başarmıştır.

Edmon Dantes'in 18 yüzyılda gerçekleştirdiği borsa spekülasyon oyununun, bu gün ben her ne kadar pek fazla borsadan anlamıyorsam da bu veya şu şekilde yapıldığına eminim.
Monte Kristo romanı sadece macera romanı olmadığı kanısındayım.

Roman 1844 yılında yazılmış ve bugün hâlâ keyif alarak okunabilecek bir şaheserdir bana göre. Romanda, günümüzün şartlarında yadırganacak bazı sahneler olduğunu inkar etmiyorum, fakat benim gözümde mükemmel bir edebi eserdir.
Monte Kristo romanını defalarca devrettim ve hayatımda en çok kez okuduğum romadır ve pek çok sahnesini en ufak ayrıntısına kadar anlatabilirim.
O kadar çok konuya değinmiş Dumas ki ben bugün yıl 2012 Yazarı saygıyla anıyorum. Yaşadığı dönemin geniş panoramasını ustalıkla anlatabilmiş ve;
Aşkı...İntikamı...Sadakati...Gururu...
Alçaklığı...Bilgeliği...Paranın müthiş bir güç olduğunu ve daha neler neler yok ki romanda.

Toksinlerle ilgili bir bölüm var romanda çok ilginç, bana yabancı olan bu konuyu hayranlıkla okumuştum ve Yazara şapka çıkarırım
Elbette ki eksiksiz çeviriden söz ediyorum, yaklaşık 1300 sayfayı aşan bu dev romanın tek satırından dahi sıkıldığımı hatırlamıyorum.

Monte Kristo Kontu romanı hakkında yazabilecek o kadar çok şey bulabilirim ki ve 1300 sayfayı aşan bu dev romanın , 30 ve ya 300 veya 500 sayfaya indirgemiş nüshalarına şahit olmuşumdur. Her seferinde içim acımıştır onları gördüğümde, çükü bana göre bu kısaltmalar Yazara çok büyük haksızlıktır.

Benim okuduğum Monte Kristo romanı bu satırlarla noktalanmıştı; “İnan ve umudunu asla yitirme .”

12 Mayıs 2012
Bursa
ataç ikon Monte Kristo Kontu
kitaba 10 verdi
6 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) benim gözümde mükemmel bir edebi eserdir. " Romanı pek sevdiğiniz aşikâr.Ne mutlu sizin gibi bir eseri çok sevmiş olan okura...Benzer bir duyguyu ben de Pierre Rey'in PARA romanıyla yaşamaktayım.
08.11.15 beğen cevap
Gül Ayan (@gulayan)
Monte Kristo Kontu en sevdiğim roman değil, fakat çok sevdiğim bir romandır. Çok çok çok eski zamanlarda okuduğum, çocuk kitaplarından sonra okuduğum ilk romanlarından birisidir ve bana kitapların ne kadar güzel olabileceklerini gösteren ve sevdiren bir eserdir. Bana çocukluğumu, doğdum evdeki kitaplığını, gençliğimi hatırlatan ve hayatım boyunca sayısını bile bilmediğim pek çok kez okuduğum çok ama çok değerli bir kitabımdır.
09.11.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) Monte Kristo Kontu en sevdiğim roman değil," Merak ettim en sevdiğiniz romanı...Ben de pek severim Monte Kristo Kontu başlıklı bu romanı.Geçenlerde TRT televizyon kanallarından birinde filmini seyrettim. Herhâlde üçüncü ya da dördüncü seyredişim olmuştur.Kaçıncıya seyrettiğim hâlde hiçbir sahnesini kaçırmadan izlemiştim...
17.11.15 beğen cevap
Gül Ayan (@gulayan)
En sevdiğim roman hangisi bilmiyorum, o an okuduğum ve hoşuma giden roman belki, ya da henüz okumadıklarım arasında olabilir. Monte Kristo Kontu, filmin bir versiyonunu izlemiştim bir kaç yıl önce ve hiç beğenmemiştim, romanın sadece ismiyle benzerlik vardı, konu öylesine saptırılmıştı ki sonunu dahi getirememiştim.Monte Kristo Kontu romanını çok kez okuduğum için, her ayrıntısını biliyorum ve hayalimde canlandırdığım sahneleri filmde hiç görememiştim. Flim bir falso ile başlıyordu, Fernan bir kere Edmon Dantes’in katiyen en yakın arkadaşı değil.Belki doğru filmi izlememiş olabilirim.Bana göre, okuduğum romanların en başarılı sinema uyarlaması tartışmasız BABA filmi ve yeni eklenen DOKTOR JİVAGO film oldu.
19.11.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ben Pierre Rey'in PARA başlıklı romanının üzerine roman okumadım 14 yıldır!..
25.12.15 beğen cevap
Gül Ayan (@gulayan)
Ben de henüz Monte Kristo Kontu üzerine bir roman okumadım 40 yıldır : )
25.12.15 beğen cevap
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

MONTE CRISTO KONTU - Alexandre Dumas'nın (baba) - 2 cilt toplam 1350 sayfa
MONTE CRISTO KONTU

Roman;Alexandre Dumas(Baba);Altın Kitaplar Yayınevi ; Mayıs 1970; İki cilt : Birinci cilt 616 Sayfa ve İkinci cilt 740 Sayfa ; Tam metin,Fransızca aslından Türkçemize çeviren Ayda Düz (8)(11.07.1994)

Monte Cristo Kontu;Alexandre Dumas'nın (baba) 11 Temmuz 1994'te MONTE CRISTO romanını devretmişim. Notumda: 1994,11 Temmuzunda Alexandre Dumas'nın (baba) MONTE CRISTO isimli eserini devrettim.(2 cilt toplam 1350 sayfa) yazmışım.Okuduğum klasiklerden en sevdiklerimin arasında ilk sıralardadır hâlâ.Pek çok kitapsever arkadaşıma da ödünç vererek okumalarını sağlamışımdır MONTE CRISTO KONTU romanını...

10 üzerinden 9,5 Monte Kristo Kontu romanına.Okuduğum en iyi Macera romanlarından;eski dilimizdeki deyişiyle okuduğum en iyi sergüzeşt romanlarından.Samipaşazade Sezai'yi de anmadan geç(e)meyeceğim: Sergüzeşt adıyla yayımlanmış olan ve edebiyatımızda önemli sayılan bir romanı vardır bu Yazarımızın.Önemi SERGÜZEŞT romanının gerçekçi tür roman kronolojimizdeki ilklerden olmasından kaynaklanmaktadır.

Döneyim Monte Kristo Kontu romanına.Eser tam bir romandır:roman gibi romandır.Tam bir roman olarak kabul ettiğim eserlerden ilk aklıma gelenler arasında Melekler ve Şeytanlar'ı (Dan Brown),Para'yı (Pierre Rey),Monte Kristo Kontu'nu (Aleksandr Dumas-Pere),Moby Dick Beyaz Balina'yı (Hermann Melville),Kavim'i (Ahmet Ümit),Sefiller'i (Victor Hugo) ve Kör Baykuş'u (Sadık Hidayet) sayabilirim.Bunlar gibi romanlar okumuş değilim bu güne kadar.Misal vermek adına Dan Brown'dan bahsedebilirim...Dan Brown dünya çapında ünlü bir yazar olarak biliniyor ve adı geçtiğinde akıllara gelen ilk romanı Da Vinci Şifresi oluyor.Bu Yazarın beş romanını devretmiş durumdayım.En beğendiğimden en az beğendiğime doğru bir sıralama yapacak olursam başa Melekler ve Şeytanlar'ı sonra İhanet Noktası'nı,Dijital Kale'yi, Kayıp Sembol'ü ve nihayetinde Da Vinci Şifresi'ni alırım.Victor Hugo'yu aynı misalle en sevdiğim romanından en az sevdiğime doğru sıralayacak olursam başa Sefiller'i,sonra Notr-Dame'in Kamburu'nu,Deniz İşçileri'ni ve en sona Doksanüç İhtilal'ini alırım.Pierre Rey'in romanlarını sıralayacak olsam en başa Para'yı,sonra Yunanlı'yı,sonra Dul'u ve en sona Kumar'ı alırım.Pierre Rey'e ait olan okumuş olduğum diğer romanları bu sıralamaya almaya gerek görmem.Sadık Hidayet zaten tek bir kısa romancık edebî adıyla novella yazmıştır ki en azından ben böyle kabul ediyorum, Kör Baykuş'u tek geçiyorum.

Monte Kristo Kontu romanını serüven duygusu yaşamak isteyen herkes ama özellikle ergenlik çağındaki çocuklar okumalı.Benden hatırlatması!..
ataç ikon Monte Kristo Kontu
kitaba 8 verdi
0 yorum
dame

dame

@birrabis - Balıkesir

Sayfa Sayısı: 794
Baskı Yılı: 2016
Dili: Türkçe
Yayınevi: Armada
İlk Baskı Yılı : 2016
Sayfa Sayısı : 794
Dil : Türkçe
ISBN: 9786059660075

Monte Kristo Kontu, İtalyan romancı Alexandre Dumas’nın tarihi macera türündeki başyapıt romanıdır.
Roman serüvenden serüvene akan macera türü bir romandır. Romanın en kesin teması intikamdır. İhanete uğramış Dantes, eşsiz bir zenginliğe kavuşmasına rağmen bu duygudan asla vazgeçmeyecek ihanetine uğradığı herkesten acımasızca intikam alacaktır.

Kaptan Edmond Dantes, nişanlısı Mersedes ile evlenmeyi düşünürken dostlarının kurduğu bir tuzak sonucu Napolyon ajanı olduğu gerekçesi ile düğün günü Savcı Villefort tarafından tutuklanır ve İf Şatosu'na atılır. Krala yakın olan Saint- Meran ailesinin kızı Renee ile evlenen savcı, daha sonra krala gider ve Napolyon'un harekete geçtiğini bildirir.

-Spoiler-
Hapishanede Abbe Farya'yla tanışan Dantes, her şeyi daha berrak görmeye başlar ve intikam hırsıyla dolar. Farya, ona gizli kalmış bir hazineden de söz eder. 14 yıl sonra hapisten kaçarak kurtulan Dantes, hazineyi ele geçirir. Knedini Monte Kristo kontu olarak tanıtmaya başlayan Dantes,kendisini hapse attıranların, zaaflarını bulup cezalandırmaya başlar.
Kitap filme uyarlanmış ama ne kadar başarılı olduğu tartışılır.
Kaptan Edmond Dantes, nişanlısı Mersedes ile evlenmeyi düşünürken dostlarının kurduğu bir tuzak sonucu Napolyon ajanı olduğu gerekçesi ile düğün günü Savcı Villefort tarafından tutuklanır ve İf Şatosu'na atılır. Krala yakın olan Saint- Meran ailesinin kızı Renee ile evlenen savcı, daha sonra krala gider ve Napolyon'un harekete geçtiğini bildirir.

Hapishanede Abbe Farya'yla tanışan Dantes, her şeyi daha berrak görmeye başlar ve intikam hırsıyla dolar. Farya, ona gizli kalmış bir hazineden de söz eder. 14 yıl sonra hapisten kaçarak kurtulan Dantes, hazineyi ele geçirir. Knedini Monte Kristo kontu olarak tanıtmaya başlayan Dantes,kendisini hapse attıranların, zaaflarını bulup cezalandırmaya başlar.
ataç ikon Monte Kristo Kontu
kitaba puan vermedi
1 yorum
Meursault Samsa (@meursaultsamsa)
Dumas Fransız.
24.06.18 beğen 2 cevap
Umut Ahmet

Umut Ahmet

@umuturfalioglu - İzmir

Filmi kitabıyla birebir değildir. Sadece bazı temel olay örgüleri kitap ile filmde aynıdır. Yazarı dil ve üslup olarak gayet başarılı buldum. Kitap 1000 sayfadan fazla olmasına rağmen oldukça sürükleyici ve okuyucuyu sıkmıyor. Bazı çevirmen hatalarına rastgeldim. Olumlu ve olumsuz cümlelerin bir arada bulunduğu bazı sıralı cümlelerin bir kısmı eksik basılmış ya da çevirmen tarafından ihmal edilmiş. Ancak kitapta özellikle Türk okuyucularına yabancı gelebilecek birçok kelimenin ve cümlenin dipnotlarda açıklanması oldukça başarılıydı. Dipnotlar okuyucunun dikkatini dağıtmadan ve okumanın akıcılığını bozmayacak şekilde kitabın sonunda verilmiş. Merak edip bakmak isteyenler okumalarını istedikleri yerde ve zamanda bırakıp kitabın arkasındaki numaralandırılmış dipnotlara bakabilirler. Yayınevine şu tavsiyede bulunmak istiyorum: Kitabın yazısını 12 puntoya çıkarıp iki cilt halinde yayınlarsa çok daha başarılı olacağına inanıyorum. Çünkü 10 puntolu yazılar artık yavaş yavaş tedavülden kalkıyor. Sebebi de; 11 puntodan sonra küçülen harfler gözü fazlasıyla yormaktadır.
Ben bu eseri tam metin olarak henüz okumamış olanlar için veya sayfa sayısından dolayı okumaktan korkanlar için özellikle tavsiye ediyorum. Son derece sürükleyici ve merak uyandırıcı bir olay örgüsü var. Birçok arkadaşım sayfa sayısının çokluğunu bahane edip böyle kitapları okumaktan vazgeçiyor. Ben bu eseri okurken kendimi Edmond Dantes'in yerine koymaktan kendimi alamadım. Eminim siz de okurken belki bilimsel olarak çok şey öğrenemeyeceksiniz ama ahlaki, insani ve tarihi açıdan çok şey öğreneceğinizi garanti edebilirim. Çünkü edebiyat insana ahlakı ve insanlığı doğrudan öğretmez, sezdirir. Bu yüzden edebiyat eserlerini okurken her zaman empati kurmayı deneyin ve öğrendiğiniz bilgileri sorgulayın.
ataç ikon Monte Kristo Kontu
kitaba 10 verdi
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa - Bursa

Tüm zamanların en iyi intikam romanlarından biri. İddialı bir giriş oldu ama bunu çürütebilecek kadar intikam romanı okumuş birinin çıkacağını da sanmıyorum. Filmi de olduğundan hikayeyi az çok hepiniz biliyor olmalısınız. Genç denizcimiz Edmond Dantes' in tek hayali Mercedes ile evlenmektir. Bunun içinse önünde iki engel vardır. İlki tahmin ettiğiniz üzere para, ikincisi ise kitabı birazcık okuduktan sonra tahmin edebileceğiniz ama Edmond' un hayatı boyunca tahmin edemeyeceği bir şeydir; en yakın dostu Fernand Mondego. Mondego da güzeller güzeli Mercedes' e aşıktır. Ve birgün çıktıkları bir sefer sırasında Edmond, yumuşak yürekliliği yüzünden ufak bir belaya bulaşır. Daha doğrusu bir iyilik yapar ve bu iyilik başta Fernand Mondego olmak üzere birkaç kişi tarafından uygulanacak ve hepsine büyük çıkarlar sağlayacak müthiş bir planın başlamasına neden olur. Türlü entrika sonunda Edmond kendinş bir zindanda bulur ve ölene kadar da orada kalacaktır. Sonrasında yan hücredeki komşusu Abbé Faria ile tanışır ve asıl hikaye başlar. Edmond' un yaşamak için tek bir amacı vardır artık; intikam.
Hiç suçu olmadığı halde suçlu ilan edilip değer verdiği her şey elinden alınan genç bir adamın, mucizevi şekilde geri dönüp, hayatını çalanlarla hesaplaşmasının destansı bir öyküsüdür Monte Kristo Kontu.
ataç ikon Monte Kristo Kontu
kitaba 8 verdi
0 yorum

Monte Kristo Kontu - S41

Yüzlerce yıllık korkunç geleneği ile bu dehşet verici zindanın hiç ümit edilmedik görünüşü Dantés'de, darağacının bir idam mahkumu üzerindeki etkisini yarattı.
özge yüksel tarafından eklenmiştir.
elif

elif

@elif7 - Antalya

Mutlu olmak için hep acelemiz vardır;çünkü insan uzun zaman acı çekerse,mutluluğa bir türlü inanamaz.
(Sayfa 25)
ataç ikon Monte Kristo Kontu
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Yağmur Çelik

Yağmur Çelik

@yagmurcelik

Bu dünyada ne mutluluk vardır ne de mutsuzluk. Yalnız en büyük ümitsizliği tatmış kişi en büyük mutluluğu hisseder. Yaşamın güzelliğini anlamak için ölümü istemiş olmak gerekir.
ataç ikon Monte Kristo Kontu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ALeRa

ALeRa

@alera

''Kim o, bir solukta hem Tanrıdan hem ümitsizlikten bahseden?'' dedi..
ataç ikon Monte Kristo Kontu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gül Rana Soydan

Gül Rana Soydan

@glranasoydan

Bence insan bu kadar kolayca mutlu olmak için yaratılmadı! Mutluluk, büyülü adalarda kapılarını ejderhaların beklediği saraylar gibidir. Onu elde etmek için savaşmak gerekir.
ataç ikon Monte Kristo Kontu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Arife Taçyıldız

Arife Taçyıldız

@arifetacyildiz - İstanbul

Anne kucağı, büyümüş de olsa, bir çocuğun sığınabileceği en emin kaleydi...
ataç ikon Monte Kristo Kontu
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
33
KİTAP
En Baba Yazarların En Kral Dünya Klasikleri
Kalem duayenlerinin hayal güçlerini yansıttıkları, klasikleşmiş ve kültleşmiş en önemli dünya klasikleri listelenmektedir. H...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
149
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks - Kayseri

Yaşamak ve umut etmek... paylaşım fotoğrafı
Yaşamak ve umut etmek...
Yaşayın ve mutlu olun ve Allah'ın geleceği insanın gözlerinin önüne sermeye tenezzül ettiği güne kadar tüm insanî bilgeliğin şu iki sözcükle ifade edileceğini asla unutmayın. Beklemek ve Umut etmek!!!

Teşekkürler dostum @tamerozturk38
ataç ikon Monte Kristo Kontu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 yorum
Tamer Öztürk (@tamerozturk38)
Dünyanın en güzel şeyleri, hiç sözü edilmeyen şeylerdir; en derinlerimizde yatan ölülerin mezar taşları yoktur.
17.03.19 beğen 2 cevap
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks - Kayseri

 paylaşım fotoğrafı
* Biz insanların yapabileceği, yaşananları inkar etmesek de en azından üzerlerine bir çizgi çekmektir.

* Hala umut besleyen bir adam kendini öldürmezdi.

* Tanrı yarattığı ve yüreğine yaşam sevgisini derin bir şekilde kazıdığı insanın bazen çok kederli ama daima çok değerli varlığını koruması için elinden geleni yapmasını ister.
ataç ikon Monte Kristo Kontu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
dame

dame

@birrabis - Balıkesir

 paylaşım fotoğrafı
İki ay evvel okumayı bitirdiğim Ezel dizisinin bu kitaptan alıntılandığı söylenen muhteşem kitap. En kısa zamanda kitap incelemesinde bulunup paylaşacağım.
ataç ikon Monte Kristo Kontu
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Tamer Öztürk

Tamer Öztürk

@tamerozturk38 - Kayseri

 paylaşım fotoğrafı
"Istediğim tek şey yargilanma; ne suç işlediğimi, hangi cezaya çarptırıldığımi bilmeliyim; çünkü gördüğünüz gibi belirsizlik tüm işkencelerin en kötüsü."
Sayfa: 105

Öğrenmek bilmek değildir; bilenler ve bilginler vardır: birincileri var eden bellektir, ötekileri var edense felsefedir. Sayfa 141
ataç ikon Monte Kristo Kontu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
8 yorum
DAVUT SEÇER (@davut38ks)
Oz
lemekte güzel değil mi hasretle Vuslatta☺☺
14.05.18 beğen 1 cevap
DAVUT SEÇER (@davut38ks)
Ayrıca bu belirsizlik beni mahvediyor. ☺
14.05.18 beğen 1 cevap
1919 MAVİ (@1919mavi)
Güzel mi kitap
14.05.18 beğen 1 cevap
Ozzy Yigit

Ozzy Yigit

@ozzyyigit

Monte Cristo Kontu paylaşım fotoğrafı
Monte Cristo Kontu
Elimde turkcesi yoktu, bi de norveccesini okudum. Her dilde etkileyici. Ufak bi inceleme yazmasaydım olmazdi diyeceğim kitaplardan.
ataç ikon Monte Kristo Kontu
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum