up
ara

Türk Öykücülüğünde Mustafa Kutlu

Türk Öykücülüğünde Mustafa Kutlu Konusu ve Özeti

Türk Öykücülüğünde Mustafa Kutlu
Öykümüzün Kırk Kapısı kitabının da yazarı Necip Tosun tarafından kaleme alınan Türk Öykücülüğünde Mustafa Kutlu kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Dergah Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789756611876 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Türk Öykücülüğünde Mustafa Kutlu isimli kitap 149 sayfadan oluşuyor. Türk Öykücülüğünde Mustafa Kutlu kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Dergah Yayınları
ISBN: 9789756611876
Sayfa: 149 sayfa
Bu çalışma Türk öykücülüğünün önemli isimlerinden olan Mustafa Kutlu'nun Ortadaki Adam'dan Tufandan Önce'ye kadar uzanan on üç kitaplık öykü serüvenini incelemektedir. Söylemek bile gereksiz ki, bu yazıların onun öykülerini çerçeveleme, bütün boyutlarıyla ortaya serme gibi bir iddiası bulunmamaktadır. Okurla, öyküler/metinler arasındaki mesafenin kapanmasına yardımcı olmak, anlamaya ve açıklamaya çalışmak öncelikli amaçtır. Çalışmada yazar ve eser olabildiğince ayrıştırılmış, şahsiyet/yazar öne çıkarılmamış, eser/metin üzerinde başlayıp biten bir tutum yeğlenmiştir. Yani bu kitap Mustafa Kutlu üzerine değil, Mustafa Kutlu'nun öyküleri üzerinedir. Bu anlamda biyografik, monografik bir yönü bulunmamaktadır. Tematik yanları ağır basan yaklaşımla bütüncül bir sonuca ulaşılmak istenmiştir. Genel olarak hiçbir eleştiri disiplinine bağlı kalınmadan, sadece okuma sürecinde açılan kapılar izlenmiş, her yazı bir sonraki yazıyı beslemiş ve süreç böylece tamamlanmıştır. Yazarın seçtiği yöntemin doğru olup olamadığı tartışılmamış, seçilen yöntem kendi mantığı içinde incelenmiştir. Yazılar kesin kanaatlere değil, çözümlemeye yaslanmıştır. Ayrıca yargılamak ve ona bir yer tayin etmek gibi edebiyat dışı tavırlardan uzak durulmuştur.
Doğa Eylül

Doğa Eylül

@gogadan12

Kitapta, Kutlu'nun ilk hikaye kitabı "Ortadaki Adam"dan, 2003 yılında yayımlanan "Tufandan Önce" kitabına kadar olan 13 kitaplık bir hikayecilik serüveni anlatılmakta. Mustafa Kutlu'yu ve onun ustalıkla hikayelerine yansıttığı düşünce dünyasını anlamak adına okunması gereken değerli bir kitap.
0 beğen · 0 yorum

Türk Öykücülüğünde Mustafa Kutlu - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle