up
ara

Allahaısmarladık

Allahaısmarladık Konusu ve Özeti

Allahaısmarladık
Allahaısmarladık kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Yeditepe Yayınevi
ISBN: 9786055200138
Sayfa: 144 sayfa
... Yeni gelen emirde, beş günde Akbaş İskelesi'ne gidecek, oradan vapur ile Anadolu'ya geçecekmişiz.... Ben siperde düşmanla karşı karşıya olmalıyım. Çünkü çarpışmak, boğuşmak istiyorum. Hem ben, kendimin ne olduğunu anlayayım, hem düşman...... Maydos (Ecebat)... Bu küçük ve şirin kasaba şimdi ne matemi bir manzara arz ediyordu. Binaların hemen hepsi düşman mermileri ile yıkılmış, yakılmıştı.... Yanımda akşam namazı kılındı. Huşu içinde dinledim. Bu dindar seslerde öyle hoş bir ahenk vardı ki... Hikmet-i ilahi, dinledikçe kalbime soğuk bir su serpiliyor gibi oluyor. ... Vadiye parelel giden yamaca çıktığımız zaman, solda yeni birkaç mezar nazar-ı dikkatimizi çekti. Bunların ekserisinin üzerinde hiçbir işaret yoktu. Bazılarında birer ağaç dalı, iki üç tanesinde de kırık tahtalar vardı.
1234

1234

@ercandurak

2012 yılında Seyit Ahmet Sılay'a (koleksiyoner) gelen bir mesajla ortaya çıkan günlük 2013 yılında kitaplaştırılmıştır. 21 Yaşında şehit olan Teğmen İbrahim Naci'nin tuttuğu günlüktür. Yakın zamanda Çanakkale Şehitliklerini gezmiş birisi olarak kitabı taze bilgilerimle utanarak, kızarak, kendimi kınayarak okudum. 21 yaşında şehit olmuş binlerce vatan evladından birisidir İbrahim Naci. Günlüğünde "Ahiret... İyi, neticesinde herkesin müracaat edeceği bir kapı idi. Fakat bizim için pek erken değil mi? Gözlerinin koyu siyahlığında saadetimin bütün noktaları gömülü, kirpiklerinin sihirli titremesinde muhabbetin bütün gizli sırları bir hanımeli kadar ince ve nazik, bir menekşe gibi sade ve güzel, o güzel bedeni bir defa daha kucaklamadan... Onun her zerresine işlemiş aşk iksirini doya doya içmeden..." diye yazarak, gencecik yaşta aşkını İstanbul'da bırakarak ölüme gitmiştir diğer şehitlerimiz gibi. Cepheye sevkle başlayan 29 günlük yolculuğunu "Muharebeye girdik. Milyonlarla top ve tüfek patlıyor... Şimdi birinci onbaşım yaralandı. Allah'a ısmarladık..." sözleriyle tamamlamıştır.
Kızgınlığım niye, utanmam niye? Yıllarca atıl durumda bırakılmış, ziyaretlere kapalı tutulmuş, ilk anıtımızı 1960 yılında yapmışız, şehit kanlarıyla sulanmış, binlerce atamızın yattığı toprakların bir kısmı tarım alanı yapışmış, toprak sürerken kemikler çıkıyormuş, atalarımızın hatıralarına hurda diye kamyon kamyon taşımışlar, sahip çıkmamışlar. Utanıyorum bunlardan yeni haberim olduğu için. Bizimle savaşmaya gelen düşmanlarımızın anıtları yıllar önce yapılmışken, bizim ilk anıtımız neden 1960 yılında yapılmış? Yıllar önce düşmanlarımızın şehitlikleri yapılırken, savaştan sonra Şevki Paşa tarafından çizilmiş olan Çanakkale Şehitleri haritası arşivlerde mevcutken, şehitliklerimiz niye gün yüzüne çıkarılmadı? Şimdi Çanakkale Savaşının 100. yılı merasimlerine büyük hazırlıklar yapılmakta. Yeni şehitlikler açılıyor. 2012 yılında Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi açıldı. Gurur duydum, tanıtım merkezini gezerken. Lakin yıl 2012. Neden?
ataç ikon Allahaısmarladık
kitaba puan vermedi
0 yorum

Allahaısmarladık - S41

çanakkale'yi bize bir kere daha amafarklı bir zaviyeden anlatan kıymeti haizir.
esmanur öztekin tarafından eklenmiştir.
Mert Can Dogan

Mert Can Dogan

@bastillemahkumu

“Çanakkale Muharebeleri ile ilgili yaygın kanaat askerin iaşe hususunda sıkıntılar çektiğidir.Hâlbuki İbrahim Naci’nin günlüğünde verdiği bilgilerden muharebe anları istisna edilirse, askerin iaşe temini noktasında fazla sıkıntı çekmediği anlaşılmaktadır.”

syf.29
ataç ikon Allahaısmarladık
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mert Can Dogan

Mert Can Dogan

@bastillemahkumu

“Şehir letafetiyle, manzarasıyla pek hoşuma gitti.Yalnız bir noksan ilk bakışta göze çarpıyordu: Kadın... Evet, şehirde kadın yok gibiydi.Gözle görünenler ise hepsi yaşı ilerlemiş, buruşuk suratlı ihtiyarlar ve tamamen hristiyanlardan oluşuyordu.
Ne acı! Anlıyordum ki, hayatta kadınsızlık tahammülsüzdü.Saadet, bahtiyarlık kadınla idi.Şehrin bütün güzellikleriyle beraber bu noksanlığı insanda garip bir yarımlık hissi oluşturuyordu.”

syf.67
ataç ikon Allahaısmarladık
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum