up
ara

Otostopçunun Galaksi Rehberi

Otostopçunun Galaksi Rehberi Konusu ve Özeti

Otostopçunun Galaksi Rehberi
Otostopçu 5 - Çoğunlukla Zararsız kitabının da yazarı Douglas Adams tarafından kaleme alınan Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabı Roman, Fantastik türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kabalcı Yayınevi yayınevinden 0 yılında 9786055272432 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Otostopçunun Galaksi Rehberi isimli kitap 712 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Nil Alt çevirmiştir. Kitap Zihin Açıcı Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Nil Alt
Yayınevi: Kabalcı Yayınevi
ISBN: 9786055272432
Sayfa: 712 sayfa
Galaksinin Batı Sarmal Kolu'nun bir ucunda, haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşede, gözlerden uzak, küçük ve sarı bir güneş vardır. Bu güneşin yörüngesinde, kabaca yüz kırksekiz milyon kilometre uzağında, tamamıyla önemsiz ve mavi-yeşil renkli, küçük bir gezegen döner. Gezegenin maymun soyundan gelen canlıları öyle ilkeldir ki dijital kol saatinin hâlâ çok etkileyici bir buluş olduğunu düşünürler. Bu gezegenin şöyle bir sorunu vardı, daha doğrusu eskiden vardı: Üzerinde yaşayan halkın büyük bölümü çoğu zaman mutsuzdu. Bu sorun için pek çok çözüm önerilmişti, ama bunların çoğu genellikle yeşil renkli küçük kâğıt parçalarının hareketleriyle ilgiliydi. Bu da tuhaftı, çünkü aslında mutsuz olanlar yeşil renkli küçük kâğıt parçaları değildi. Bu nedenle sorun varlığını sürdürdü; halkın çoğunun durumu kötüydü ve onların büyük bölümüyse sefildi, dijital kol saatleri olanlar bile. Her şeyden önce, ağaçlardan inmekle büyük bir hata ettiklerini düşünenlerin sayısı gün geçtikçe artıyordu. Bazıları ağaçlara çıkmanın bile yanlış bir hamle olduğunu ve hiç kimsenin okyanuslardan asla ayrılmamış olması gerektiğini söylüyordu. Sonra, adamın birinin, değişiklik olsun diye bundan böyle halka nazik davranmanın ne kadar iyi olacağını dile getirdiği için bir ağaca çivilenmesinden yaklaşık ikibin yıl sonra, bir Perşembe günü Rickmansworth'de küçük bir kafede tek başına oturan bir kız, bunca zamandır ters giden şeyin ne olduğunu birdenbire fark edip en sonunda dünyanın nasıl iyileştirilebileceğini ve mutluluğun hüküm sürdüğü bir yere dönüştürülebileceğini anlamıştı. Bu sefer doğru olanı bulmuştu, bu işe yarayacak ve hiç kimsenin bir yerlere çivilenmesi gerekmeyecekti. Ama ne yazıktır ki, bir telefon bulup birilerine bundan söz edemeden korkunç, aptal bir felaket meydana geldi ve fikir sonsuza dek yitip gitti. Bu, o kızın öyküsü değil. Ama o korkunç, aptal felaketin ve onun doğurduğu bazı sonuçların öyküsüdür. Kısaca özetlemek gerekirse: Tamamen sakin bir hayat yaşamak, hayatına temel yaşamsal fonksiyon olarak soğuk bira ve güzel çay içmek kavramını oturtmak isteyen, kendi halinde, üstelik fazlasıyla uysal bir adam Arthur Dent, bir sabah uyanır ve evinin saçma bir nedenle yıkılacağını öğrenir; ama bu yalnızca başlangıçtır. Daha bir kaç saat bile geçmeden gezegeni yok edilecek ve yanında kankası Ford Prefect, üstünde yıpranmış sabahlığı, elinde havlusuyla galaksi boyunca sürecek inanılmaz bir yolculuğa çıkacaktır ... Paniğe Kapılmayın...
burak kara

burak kara

@werevolf

Darmadağınık bir yorum
Bu kitabı okuyup bitireli 1 yıl falan oldu. Ama bir yerde fotoğrafını görünce çok güzel kitaptı dedim içimden ve kitabı özlediğimi hissettim. O yüzden de kitapla ilgili düşüncelerimi paylaşayım dedim.
Aslında şimdiye kadar okuduğum bütün kitaplar içinde en orjinal kitaplardan bir tanesiyken neden yorum yazmamışım bilmiyorum. Neyse bugüne kısmetmiş.
Bir kere en başta şunu söyleyim: beni en çok gülümseten kitaptır bu. Ama böyle komikliklerle değil de absürd kurgudaki zeka belirtileri ve yaratıcılıkla yapıyordu bunu. Ben normalde kitap okurken beğendiği yerlerin altını çizen bir insan değilken bu kitabı elimde kalemle okumuştum çünkü öyle güzel ve orjinal yerler var ki kitapta ve öyle çoklar ki bir daha dönüp baktığımda çok aramıyım diye çizmiştim hepsini.
Dilinin sade olması ve kısa kısa (3-5 sayfa) bölümlerden oluşması okunmasını kolaylaştırıyor. Zaten kitap aslında radyo programı olarak yayınlanmış ilk. O yüzden edebi sanatlar falan beklemeyin. Öyle uzun uzun betimlemeler yok.
Çevremde de hiç okuyan yok bu kitabı. O yüzden "abi herif ne düşünmüş ya" gibisinden muhabbetlerin eksikliğini de duydum bitirince (ve şimdi düşününce de).
Velhasıl, çok iyi kitap alın okuyun.

Son olarak kitaptan bir bölüm:

----Spoiler----
Evrenin en güçlü bilgisayarına: "Bize hayat, evren ve herşeye dair nihai sorusunun cevabını ver" diyollar. Bu bilgisayar 7.5 milyon yıl boyunca bu soruya çalıştıktan sonra cevabı buluyor. Merak edenler buyursun kitaba:)
----Spoiler----
9 beğen · 1 yorum
Lethe (@thelethe)
Çok haklısınız bu kitap kıyıda köşede kalmış bir kitap ama şahane :) bende çok beğenmiştim ama inceleme yapamadım dediğiniz gibi bir türlü olmadı
19.03.18 beğen cevap
Seval Deveciler

Seval Deveciler

@nymphes

boşluğa düştüm
Şimdi bitirdim ve uzay boşluğuna yuvarlandığımı hissediyorum.
Bir arkadaşıma hediye ettim bu kitabı (5i bir yerde olanı) , o anki mutluluğunu ve sonra başladıktan sonraki heyecanını gördüm . O bu heyecanı benimle paylaşmak isteyince okuyayım dedim ve başladı... İlk başlarda yabancı dil gibi geldi okuyorum ama anlamıyorum sanki yüzeysel okuyup geçiyorum.. Sonra bi anda kendimi kitaptaki her bir karekterin yerinde buldum.. Gün geldi Marvin oldum , Arthur oldum...
( İtiraf ediyorum favorim Marvindi :) )
Kitabın kafası başka .. Başka güzel :) Benim bu kafaya gelmem imkansız ama :)) Absürt bilim kurgu.. Espiri anlayışım gelişti bir kere her şeyden öte :) Artık hayatı anlamlandırmaya çalışırken aklıma kirkiki geliyor :) )
Neyse.. 5 kitabı yaklaşık üç ayda bitirdim kucağımda gezdirdim aylardır ve şimdi bitti .. Çok dramatik oldu ama :) Napim siz de okuyun tabsiye ederim :)
ataç ikon Otostopçunun Galaksi Rehberi
kitaba puan vermedi
9 beğen · 0 yorum
Ceren Çetinkaya

Ceren Çetinkaya

@cerencetinkaya

Uzun süre merak edip aldığım bir kitaptı.
Art arda 5 kitap okuyunca biraz sıkıldım bazı yerlerinde. Özellikle 3 ve 4. kitaplarda.
Sonu ise biraz "pat" diye biter gibi oldu.
Ama bilim kurgu kategorisinde ilk sıralarda olmasının sebebini anlayabiliyorum. Yazarın hayal dünyasına ulaşabilmemiz çok zor.

Tek önerim; bütün kitapları art arda okumamanız.
3 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
23.02.15 beğen cevap
Ucangacan

Ucangacan

@ucangacan

beyinaltı alınması tavsiye olunur.
Okuduktan sonra her şeye " neden olmasın " demeye başlıyorsunuz. Kafanızın açılan penceresinden rüzgar içeri püfürdeyip, beyninizin ayaklarını gıdıklıyor. Harika bir his. Etkisinden çıkmak istemiyorsanız beyinaltı alın, sindire sindire okuyun. Kapılıp bir çırpıda okuduysanız, olsun. Tekrar okursunuz.
5 beğen · 0 yorum
Mehmet Alhas

Mehmet Alhas

@mehmetalhas

Hayal gücü herşeydir.
Belliki yazar bu kitabı yazarken çok eğlenmiş :) Kendisini inanılmaz bir hayal gücüne sahip olduğu için tebrik ediyorum. Biraz da kıskanıyorum. Bu kitabın okuyan kişiye pek bir şey öğreteceğini sanmıyorum. Eylecelik çerez gibi bir kitap. Alın okuyun eylenin sonra da rafınıza kaldırın bence.
1 beğen · 0 yorum

Otostopçunun Galaksi Rehberi - S41

Kubbenin altında yüz elli metre uzunluğunda ve zarif bir koşu ayakkabısına benzeyen devasa bir yıldız gemisi yatıyordu; kusursuz bir beyazlıkta ve akıllara durgunluk verecek güzellikteydi. Geminin kalbinde, kalabalığın görmediği bir yerde, içinde şimdiye dek tasarlanmış en akla zarar buluşu muhafaza eden küçük, altın bir kutu vardı. Bu yıldız gemisini galakside eşsiz kılan bu araç , gemiye adını veren cihazdı-- Altın Kalp.
şüheda tarafından eklenmiştir.
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Çünkü ben bir ölüyüm, ki böyle olmak insana mükemmel ve hiçbir şeyle engellenmemiş bir bakış açısı sağlıyor. Bizim oralarda " Hayat yaşayanların elinde ziyan olur " diye bir söz vardır.
ataç ikon Otostopçunun Galaksi Rehberi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
Emre Karabacak

Emre Karabacak

@emrekrbck

"Bu yalnızca rüya bile olsa, yine de oldukça ürkütücü bir rüya," dedi Mella, "sadece kestirme bir yol açmak için bir gezegeni yok etmek."

"Şey, ben daha kötülerini de gördüm," dedi Ford, "yedinci boyuttaki bir gezegenin galaksilerarası bar bilardosunda top olarak kullanıldığını okumuştum. Bir kara deliğe düşürülmüş. On milyar kişi ölmüş."

"Bu çılgınca," dedi Mella.

"Ama otuz puan toplamış."
ataç ikon Otostopçunun Galaksi Rehberi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
şüheda

şüheda

@ssuheda

Eğer etrafta benim egomdan daha değerli bir şey varsa, derhal yakalanıp vurulmasını istiyorum.
ataç ikon Otostopçunun Galaksi Rehberi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
madison

madison

@madison

Zaman bir saçmalıktır.
ataç ikon Otostopçunun Galaksi Rehberi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

O aslında zorluk çıkarmak falan istemiyordu, ama başka nasıl davranacağını ve kim gibi olması gerektiğini de bilmiyordu.
ataç ikon Otostopçunun Galaksi Rehberi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
25
KİTAP
Zihin Açıcı Kitaplar
Okurken bir yandan beynimizi çalıştırmamızı sağlayan en iyi zihin açıcı kitaplar listelenmektedir. Sen de zihnini açan kitapl...
9
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Ödüllü Kitaplar
Hugo, Nebula, Cervantes, Haldun Taner, Locus ve daha fazlası... Günümüze kadar çeşitli edebiyat ödül törenlerinde ödül kazanm...
399
KİTAP
Fantastik Evrenlerin Kapılarını Aralayan En İyi Fantastik Kitaplar
Okurları gerçek dünyadan koparıp bambaşka diyarlara götüren, hayal gücünün sınırsızlığını kanıtlar nitelikteki en iyi fantast...
547
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
72
KİTAP
Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar
Her yanı ile sizi tasvir eden, veya sizi anlatan bir kitap varsa yeri bu listededir. ...
Özgür Okumuşlar

Özgür Okumuşlar

@ozgurokumuslar

Başlangıç paylaşım fotoğrafı
Başlangıç
..
gün içinde bitirme çabasıyla
ataç ikon Otostopçunun Galaksi Rehberi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 1 yorum beğen ikon
BUKALEMUN (@karacurin)
800 küsür fakat değiyor okumaya
28.10.18 beğen 1 cevap
BUKALEMUN

BUKALEMUN

@karacurin

Galaksisel
"Zaphod devreyi kapattı. Ford’a döndü. “Ne düşünüyorum biliyor musun?” dedi. “Sanırım,” dedi Ford. “Ne düşündüğümü düşündüğünü söyle.” “Sanırım bu gemiyi terk etmenin zamanının geldiğini düşünüyorsun.” “Sanırım haklısın,” dedi Zaphod. “Sanırım haklısın,” dedi Ford. “Nasıl?” dedi Arthur. “Sakin ol,” dedi Ford, “düşünüyoruz.” “İşte, buraya kadar,” dedi Arthur, “hepimiz öleceğiz.” “Şunu söylemekten vazgeçmeni tercih ederdim.” Bu noktada, Ford’un insanoğlu ile ilk karşılaşmasında, onun (insanın) açık seçik ortada olan şeyleri, örneğin “Güzel bir gün,” veya “Çok, çok uzun boylusunuz,” veya “İşte, buraya kadar, hepimiz öleceğiz.” gibi sözcükleri tekrar tekrar söyleyerek ifade etmek gibi garip bir huyu oluşunun sebeplerini açıklamak üzere geliştirdiği kuramları tekrarlamak faydalı olabilir. İlk kuramı insanoğlunun, dudaklarını çalıştırma egzersizlerini sürdürmezse ağzına el konulabileceği olasılığıydı. Birkaç aylık bir incelemeden sonra, ikinci bir kuramla ortaya çıkmıştı ki bu da şuydu “eğer insanoğlu dudaklarını çalıştırmaya devam etmezse, beyni çalışmaya başlar.” Aslında bu ikinci kuram Kakrafoon’daki Belcerebon halkı için sözlük anlamıyla daha doğru idi. Belcerebon halkı eskiden komşu ırklar ve kavimler arasında büyük üzüntülere ve güvensizliğe neden olmuştu. Çünkü Galaksideki en aydın, en başarılı ve her şeyden önemlisi en sakin uygarlıklardan biriydi."

Otostopçunun Galaksi Rehberi

Sn.@afd'e itafen
ataç ikon Otostopçunun Galaksi Rehberi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
15 beğeni · 2 yorum beğen ikon
AFD (@afd)
Bu kitaptaki Zaphod karakteri benden ilham alınarak yazılmıştır. İsteyen Douglas Adams'a sorabilir.
15.01.18 beğen 2 cevap
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Uzayda Bir Kitap; Otostopçunun Galaksi Rehberi paylaşım fotoğrafı
Uzayda Bir Kitap; Otostopçunun Galaksi Rehberi
Elon Musk'ın Mars'a gönderdiği Tesla model arabasının torpido gözünde Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı kitap varmış.
ataç ikon Otostopçunun Galaksi Rehberi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
20 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Alcyone (@alperckm)
Araba , şoför yolcusunu arıyor evrence ince bir gönderme var.Sunu izlemelisiniz : https://youtu.be/FfW2yyxBHpg
08.02.18 beğen 1 cevap
Martin Eden

Martin Eden

@muhendiss

Şu an okuduğum kitap paylaşım fotoğrafı
#OtostopçununGalaksiRehberi
ataç ikon Otostopçunun Galaksi Rehberi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
18 beğeni · 1 yorum beğen ikon
YAZGÜL DALMAZ (@hisarcan)
Güzel bir kitapmi peki
09.08.18 beğen cevap