up
ara

Anne Frank'in Hatıra Defteri

Anne Frank'in Hatıra Defteri Konusu ve Özeti

Anne Frank'in Hatıra Defteri
The Diary of a Young Girl kitabının da yazarı Anne Frank tarafından kaleme alınan Anne Frank'in Hatıra Defteri kitabı Roman, Günlük türünde okuyucusu ile buluşuyor. Epsilon Yayınevi yayınevinden 0 yılında 9789944824514 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Anne Frank'in Hatıra Defteri isimli kitap 341 sayfadan oluşuyor. Kitap Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Anne Frank'in Hatıra Defteri kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Epsilon Yayınevi
ISBN: 9789944824514
Sayfa: 341 sayfa
Anne Frank 12 Haziran 1942 ile 1 Ağustos 1944 arasında günlük tutmuştur.Mektupları, radyoda sürgün olan Kültür ve Bilim Bakanı Bolkestien'in konuşmasını dinleyene kadar sadece kendisi yazdı. Bolkestein, savaştan sonra Hollanda halkının almanlardan gördüğü zulme şahitlik eden tüm belgelerin toplanıp yayınlanması gerektiğini söylüyordu. Örnek olarak da günlükleri veriyordu. Bu sözler Anne Frank'i çok etkiledi ve savaştansonra bir kitap çıkarmaya karar verdi. Günlükleri bu kitap için temel olacaktı.Anne Frank Bergen Belsen kampında 1945 yılının Mart ayında 15 yaşında öldü. aileden hayatta kalan tek kişi olan Otto Frank onun günlüğünü yayınladı. Anne Frank'in Hatıra Defteri o zamandan beri dünyada en çok okunan kitaplardan biri oldu. Otuzun üzerinde dile çevrildi ve 16 milyon adet sattı.Ülkemizde de yayınlandığı ilk yıldan beri aynı ilgiyle okunan, okullarda öğretmenlerin referans kitap olarak tercih ettiği vazgeçilmez kitaplardan biri olan Anne Frank'in Hatıra Defteri'ni gözden geçirilmiş baskısı ile orijinal dilinden yeni çevirisiyle bir kez daha okuyucularla buluşturmaktan onur duyuyoruz.
Zezé

Zezé

@loeynahckrap

Anne Frank hakkında...
Bu kitaba 10'dan aşağı bir puan verdiğimi düşünemiyorum bile, hayatımda okuduğum beni en etkileyen kitapların arasında başta geliyor. Bu ikinci okuyuşum ve eminim son da olmayacak. 2 günde bir kitap bitiren ben, her birkaç sayfada bir üzerine düşünmek ve etkisinden çıkmak, bazen de ağlayarak rahatlamak için kitaba ara vere vere 3 haftada okudum, aksi mümkün değildi.

Düşünün, siz bir babasınız, toplama kampından kurtulmuşsunuz, ailenizin öldüğünü öğreniyorsunuz, ardından kızınızın günlüğünün yayımlanması yönündeki vasiyetini öğreniyorsunuz, günlüğü buluyor, okuyorsunuz.

Kızınız ilk yazmaya başladığında 13 yaşında ve çok neşeli içerikte şeyler yazıyor, ailesinden ve mükemmele yakın hayat şartlarından bahsediyor. Daha sonra Arka Ev'deki yaşamından bahsediyor, sizden bahsediyor, sizi sevdiğinden...Karamsarlaşıyor bazen, ama asla savaşın sonu hakkında değil, her zaman savaşın biteceğine ve buradan çıkacağına dair bir umudu var, korkudan titrediği günlerde bile umudu var...Fakat siz bu cümleleri okurken kızınız bir toplama kampında ölmüş oluyor, hatta üzerinde kalan son bir battaniyeyle ölmüş oluyor, kardeşiyle birlikte o 'toplu mezarlar'dan birinde. Söyleyin, nasıl dayanırdınız?

Açıkçası ben her düşündüğümde kahroluyorum desem yeridir. Siz bir babasınız ve kızınızın sizinle paylaşmadığı şeyleri o öldükten sonra öğreniyorsunuz, kızınız bir toplama kampında tabiri yerindeyse katledilmişken siz kızınızın geleceğe dair hayallerini okuyorsunuz.

Peki sadece Anne Frank mi? Kaç insanın hayalleri yakıldı, yıkıldı, boğuldu o soykırımda? Kaç çocuk, kaç genç, kaç anne, kaç baba, kaç dede, kaç?

Anne Frank zulüm görmüş ve zulüm görmekte olanlar için rol model alınması gereken bir insan, bakın çocuk demiyorum, insan.

Kendisi de insan olarak görüyor kendisini çoğunlukla çünkü, bir insan; bir Yahudi, bir Alman, bir kadın ya da bir çocuk değil. Ama bazen sevgiye ve ilgiye muhtaç bir kız olarak da görüyor, o da aşık oluyor, seviyor, hayal kuruyor.

Anne Frank'te herkes kendinden bir parça bulabilir diye düşünüyorum, çünkü gerçek, kurgu değil. İçimizden birisi, bir zamanlar bizim de olduğumuz çocuk, düşünceleri kirlenmemiş, bitmeyen savaşlara alışmaya çalışan bir çocuk.

Gerçi herkes Anne Frank'te kendinden bir parça bulabilseydi, hala küçük çocuklar ölüyor, anne babalarından zorla alınıyor, acı çekiyor olmazlardı. Savaşlara, şehitlere, terör olaylarına bu kadar alışmış olmazdık, zulme bu kadar sessiz kalmazdık. Demek ki kendinden bir parça bulmayı bırak, Anne Frank tekrar dünyaya gelse tekrar öldürebilecek insanlar ve ona destek verecekler var içimizde. Ne yapalım, içindeki Anne Frank'i öldürenler düşünsün onu da. Ben içimdeki Anne Frank'i ebediyen yaşatmaya hazırım çünkü.

Akşam aniden oturup bekletmeden içimi dökmek istedim, okuduğunuz için teşekkür ederim. Sizlerin de bu konuyla ilgili görüşlerini bekliyorum.
EK 1
23.04.18
11 beğen · 4 yorum
turlim (@turlim369)
öyle anlatmışsın ki okuldan çıkınca gidip direk alıcam
27.03.18 beğen 1 cevap
KitapKadın (@benkitaptanibaretim)
"Hep aynı şarkı. Hiçkimse tehlikeyi görmek istemiyor, kendi bedeninde hissetmeden önce." Diyor Anne. Beni ağlatan nadir kitaplardan. İnsanı insanlığından utandırıyor ve ne yazık ki bir dönemin yasaklı kitaplarından biri...
27.03.18 beğen 1 cevap
E.D

E.D

@yabanci

Çok fazla bir şey beklemeyin...
Yazacak çok da bir şey yok aslında... 13 yaşında bir kızın yazdığı günlük, bu yaşta bir kızın yazdığını düşünürsek başarılı. Ancak, genel anlamda kitap zayıf. Dönemin koşulları sıradışı ve zorluklarla dolu. Ailesiyle birlikte nazilerden saklanan küçük Anne'nin anılarını okuyoruz. Konusu itibarıyla ilgi çekici geliyor, özellikle sonunu merak ettiğim için okumaya devam ettim. Yoksa yarım bırakabilirdim. Günlük olduğu için bir süre sonra sıkıyor, çünkü hep aynı şeyler yaşanıyor. Bol vaktiniz varsa okuyabilirsiniz, okumazsanız da bir şey kaybetmezsiniz.
9 beğen · 0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Savaşın ve soykırımın gölgesinde küçücük bir kız. Sokaklarda koşup oynayacağı çağda, gizli bir evde, kitap okuyarak, günlük tutarak geçen zaman. Büyüyebilseydi, gazeteci-yazar olmanın hayalini kuruyordu.

Kitabı okurken Anne ile birlikte büyüyorsunuz, o küçücük yüreğiyle ve yaşadıklarının ağırlığıyla olgunlukla ifade edilen sözlere şaşırıyorsunuz.
1 beğen · 0 yorum
Merve Arslanalp

Merve Arslanalp

@mervearslanalp5

Küçük bir çatı katında iki seneyi aşkın bir süre yaşamak zorunda kalan küçük bir kız çocuğunun hüzünlü ve gerçek hikayesi. savaşın hep en çok çocukları yaraladığı, büyüklerin çıkarları uğruna çocukların öldüğü dünyanın sert rüzgarına direnen küçük bir kız çocuğunun hayata tutunma çabası. okunmalı mutlaka.
2 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
26.04.16 beğen cevap
Feeling 乇

Feeling 乇

@duygu8

Çok başarılı bir kitap
On beş yaşindaki bir kızın tarihe tanıklık eden, savaşin tüm gerçekliğini gözler önüne seren günlüğü.Çok etkilidi bu kitap beni, nasil anlatsam bilemedim. İnsan bazen kendisinide görür gibi oluyor Anne'nin kelimelerinde... Şuan da hala okuyorum fakat okunması gereken bir kitap..
3 beğen · 0 yorum

Anne Frank'in Hatıra Defteri - S41

Sevgili Kitty,
Bay ve Bayan van Daan çok kötü kavga ettiler. Böyle bir şeye hiç şahit olmamıştım, annem ve babam birbirlerine böyle bağırıp çağırmayı akıllarının ucundan bile geçirmezler. Sebebiyse üzerinde tek bir söz etmeye bile gerek olmayacak kadar saçmaydı. Her neyse, kendileri bilirler.
Feeling 乇 tarafından eklenmiştir.
E.D

E.D

@yabanci

Korkunç bir son, sonu gelmeyen bekleyişten çok daha iyidir.
ataç ikon Anne Frank'in Hatıra Defteri
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
E.D

E.D

@yabanci

Ben dürüst olmak istiyorum ve bence bu insanı çok daha ileri götüren bir tercih... Ayrıca insan kendini böylelikle çok daha iyi hissediyor.
ataç ikon Anne Frank'in Hatıra Defteri
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
E.D

E.D

@yabanci

Ben mütevazi olmak falan istemiyorum. Hep gördüm ki mütevazi olmayan insanlar mütevazi olanlara oranla daha çok öne çıkabiliyorlar.
ataç ikon Anne Frank'in Hatıra Defteri
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
E.D

E.D

@yabanci

Ben kendi hesabıma suskun ve mesafeli kalacağım; gerçeklerden korkmamaya devam edeceğim, çünkü gerçekler ne kadar ertelenirse, bunları kabullenmek o kadar güçleşiyor.
ataç ikon Anne Frank'in Hatıra Defteri
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
Merve Arslanalp

Merve Arslanalp

@mervearslanalp5

"Neden her gün savaş için milyonlar harcanıyor da, sağlığa, sanata ve yoksullara bir sent bile yok? Neden dünyanın başka yerlerinde bolluktan yiyecekler çürürken insanlar açlık çekiyor? Neden insanlar bu kadar deli? Savaşın sadece büyük adamlar tarafından yapıldığını sanmıyorum. Hayır, küçük adamlar da savaş yavlısı, yoksa bütün haklar çoktan ayaklanırdı!! İnsanların içinde yıkma dürtüsü var, öldürme, katletme ve öfkeli olmak var, şayet tek bir istisna kalmayana denk tüm insanlar bir metamorfoz geçirmezlerse savaş devam eder. İnşa edilmiş, bakılmış, büyütülmüş her şey kesilecek yok edilip sonra yine başa dönülecek."
ataç ikon Anne Frank'in Hatıra Defteri
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
338
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
11
KİTAP
Anı, Biyografi ve Gerçek Hayat Hikayeleri
Kurgu karakterlerden sıkılan ve gerçek kişiler hakkında okumalar yapmak isteyenler için anı, biyografi ve gerçek hayat hikaye...
211
KİTAP
Asla Unutmak İstemediğimiz Kitaplar
Asla unutmak istemediğimiz, aklımızın bir köşesinde hep dursun dediğimiz en etkileyici kitapları bu listede paylaşıyoruz....
547
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
Meral Meri

Meral Meri

@meralmeri

Anne Frank~ Anne Frank'in Hatıra Defteri paylaşım fotoğrafı
Anne Frank~ Anne Frank'in Hatıra Defteri
Herkes uyumadan önce her gece o gün başından geçen olayları bir sıradan geçirip hangilerinin yanlış olduğunu düşünseydi kim bilir dünya ne kadar daha güzel, daha yaşanası bir yer olurdu.

Anne Frank~ Anne Frank'in Hatıra Defteri
ataç ikon Anne Frank'in Hatıra Defteri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Ceren Pekgöz

Ceren Pekgöz

@cerenpkgz

 paylaşım fotoğrafı
-Anne Frank'ın Hatıra Defteri
ataç ikon Anne Frank'in Hatıra Defteri
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon