up
ara

Türk Ülküsü

Türk Ülküsü Konusu ve Özeti

Türk Ülküsü
Türk Ülküsü kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Ötüken Neşriyat
ISBN: 9789754378269
Sayfa: 177 sayfa Basım Tarihi: 2010
Bir ülkünün çevresinde toplanmak ve onun için ölümü göze alarak savaşmak ne güzel şeydir! İnsanlar ancak ülkü ile hayvanlardan ayrılabiliyorlar. Millî bir ülkü olmadıktan sonra, insanın hayvandan ne farkı kalır? Hayvan, ölümden ve ızdıraptan kaçar, kuvvetliden korkar. Ölümden korkmayan, ızdıraptan kaçmayan, kuvvetli ile savaşı göze alan yaratık, ancak ülkücü insandır.

Bir zamanlar dinler insanları hayvan olmaktan kurtarmak için çalıştı, onlara Tanrıdan öğütler verdi. Bugünkü ülküler, tamamıyla millîdir. Dinî inancı da içine almış olan millî ülkü, insanları sürükleyen, güçlendiren ve asilleştiren bir duygu ve düşüncedir.

Bugünün kaba maddeciliği arasında Türk ülküsü sararmış, biraz küllenmiş gibi görünüyor. Maddecilik hastalığı geçtiği zaman, o yine parlayacaktır. Onun için Türk ülküsüne sarılmaya mecburuz. Bütün Doğu milletlerini yendiği halde yalnız Türklerle başa çıkamayan Batı'nın içine sinmiş düşmanlığı ve hıncı karşısında, bizim silahımız, Türk ülküsüdür.

Tek başına Avrupa'ya dalan ve yüzyıllarca tek başına bütün Avrupa milletlerine karşı Allahın adını savunan Asya arslanları zaman zaman gaflet uykusuna dalmışlar, fakat sonra sıçrayıp şahlanmışlardır. Bu seferki dalgınlık biraz tehlikeli gibi görünüyor. Çünkü içinde bir de yabancıya hayranlık unsuru var.

Tehlikeler nereden gelirse gelsin, ne kadar büyük olursa olsun, tek çare ve tek ilacı Türk ülküsüdür.
Filozofun Güncesi

Filozofun Güncesi

@filozof16

Hüseyin Nihal Atsız, bu kitabında harika bir iş çıkarmış diyebilirim. Fakat bazı noktalar var ki bu fikirlerindeki aşırılığın ırkçılığa kaçtığını düşünmekteyim. Sağ ve sol görüşlerden, bolca askeri kuvvetlerden, Atatürk zamanından, siyasetten, partilerden, milli birlikten bahsetmiş. Kitap bir fikir sandığıydı diyebilirim. Tam da aradığım kitaplardan biriydi, kitabın hangi düşünceyi savunduğunu öğrenerek ve bu fikirleri irdeleyerek kendime bir rota çizmek amacımı da az biraz gerçekleştirdim sayılır. Bu devirde klasikleşmiş ve artık her genç "ergenin" dilinde sakız olan aşk kitapları yerine böyle kitapları okuyarak kültürümü geliştirmeyi bin kere yeğlerim.
Kitabı okurken de ülkemizin gerek siyasette olsun, gerek yönetimde olsun, gerek ilerlemede olsun, bu vahim durumu düşünerek her geçen gün ülkece daha da geriye gittiğimizi, birliğimizin bozulduğunu, güvenliğimizin olmadığını, lüks yaşamın bizi kapitalizmin kölesi yaptığını ama aynı zamanda komünizmin de aynı yerde saydığını, dış ülkelerle dost olacağız diyerek elimizi verip kolumuzu kaptırdığımızı, kültürümüzün günden güne aklımızdan silinmeye çalışıldığını, duygularımızın köreldiğini gördüm. Ülkenin içinde bu aziz milletimizi birbirine düşürüp birlik duygumuzu da körelttiklerini unutmayalım.
Okumuyoruz, kültürümüzü koruyamıyoruz, cehalet yanlısıyız, "barış olsun" nidalarıyla kendi milletimize silah doğrultuyoruz, her geçen yıl daha da geriye gidiyoruz, ticarette kalkınmanın ülkenin güvenliğini sağlayamadığını hala göremiyoruz, siyasi insanların ülke başına geçmek için yalanlar uydurup bir diğerine iftira attığını hala fark edemiyoruz, düşmanlarımızı artık seçemiyoruz, devlet büyüklerinin çocukları kullanarak tatlı görünmeye çalıştıklarını göremiyoruz maalesef... Anlatılacak o kadar çok şey var ki...
Sağlam fikirleri bulunan güzel bir kitaptı demekle beraber tekrar söylüyorum ki, Atsız'a katılmadığım yerleri de vardı. Üslubunu da öğrenmiş bulunmakla birlikte diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.
Düşünün, körü körüne hiçbir fikri kabul etmeyin, araştırın, sorgulamaktan ne pahasına olursa olsun korkmayın, insan kalmayı unutmayın.
-Hüseyin Nihal Atsız'ın Türk Ülküsü kitabını okuduktan sonraki düşüncelerim.-
ataç ikon Türk Ülküsü
9 (40 oy)
2 yorum
ruhadam (@ruhadam)
Çok güzel açıklamışsınız, tamamiyle aynı fikirdeyim.
25.12.16 beğen cevap
Filozofun Güncesi (@filozof16)
Teşekkür ederim. :)
26.12.16 beğen cevap
Fatih Sultan Çoban

Fatih Sultan Çoban

@fatihsultancoban

Bir kitap da anca bu kadar iyi anlatılabilir. Bir milletin ülküsü değerleri ve bu değerler için yapılması gereken şeyler .Kendi zamanında yazdığı bir kitap şimdi günümüzde nasıl teklikeler olduğunu o zaman bize göstermiş bugünde ayni senaryoları yaşıyoruz. Türk toplumu bilinçlenmeli diyor ATSIZ ATA ama biz haleda yan gelip yatıyoruz. Her Türk'ün okuması gereken bir kitapta Türk'üm demek kolay ama bunu Türk gibi yaşamak zor Türk gibi yaşamak için okuyun okutun..Milli değer ve şuurumuzu kaybetmeyelim
ataç ikon Türk Ülküsü
9 (40 oy)
0 yorum
Sinemm

Sinemm

@sinemm

Atsız Ata'nın,Türkçülük düşüncesine ışık tutmayı ve Türk ırkını kendi özüne döndürmeyi amaçlayan manifesto niteliğinde bir eseridir.
ataç ikon Türk Ülküsü
9 (40 oy)
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Atsız Ata'dan muhteşem bir eser daha. Türk Ülküsü'nü iyi okumalı, iyi anlamalı zira o günlerden belirttiği her şeyi bugün yaşamaktayız.
ataç ikon Türk Ülküsü
9 (40 oy)
0 yorum
ERZA

ERZA

@semracetinkaya

Kitapta yer alan makalelerin bazılarında eski sözcüklerin mevcut olması okumamı yavaşlatmıştı.
ataç ikon Türk Ülküsü
9 (40 oy)
0 yorum

Türk Ülküsü - S41

Biz, azlık bir millet olduğumuz ve bazı sebeblerle teknikçe geri kaldığımız için, kalabalık milletlerin tutsaklığına düştük. Fakat bu azlığımıza rağmen, kendi aramızda toplanabilirsek, dünyada yenemeyeceğimiz kuvvet yoktur.
Mücahit Hazar tarafından eklenmiştir.
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Çünkü geçmişini hor gören bir millet, ancak şerefsiz insanlardan kurulu bir topluluk olabilir.
ataç ikon Türk Ülküsü
9 (40 oy)
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Bizim gibi düşünmeyenlerin fikirlerine, kanaatlarına saygı gösteririz. Fakat samimi olmaları şartıyla... Büyük ülküleri, milli davaları gündelik ve aşağılık siyaset oyunlarına karıştıranların kannati hürmete layık değildir.
ataç ikon Türk Ülküsü
9 (40 oy)
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Türk dünyasının dayandığı iki esaslı temelden birisini teşkil eden İslam dininin, milli varlığımızın ayrılmaz bir parçası olduğuna inanıyoruz.
ataç ikon Türk Ülküsü
9 (40 oy)
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Bir milletin yürütücü kuvvetine ülkü denir.
ataç ikon Türk Ülküsü
9 (40 oy)
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Ülküsüz topluluk yerinde sayan, ülkülü topluluk yürüyen bir yığındır.
ataç ikon Türk Ülküsü
9 (40 oy)
0 yorum
GöKhanN64

GöKhanN64

@gkntgn64

 paylaşım fotoğrafı
Günümüzde Din gibi ahlak ve adaletin temel olgusunun ahlaksız ve adaletiz insanların elinde dilinde erimesi. Günümüzü anlatmış resmen.
ataç ikon Türk Ülküsü
9 (40 oy)
6 yorum
DarkRider95 (@darkrider95)
Ahlakı sadece din olarak görmemek lazım. Ahlak sadece din ile kazanılmaz. Bir ateist ahlaklı olabilir. Biraz çevresel faktörler ve en önemlisi ise kişinin kendi vicdanına bağlıdır ahlaklı olmak.
26.03.19 beğen 2 cevap
ahmet özbakır (@ahmetozbakir)
Herkesin dini vicdanıdır ve vicdan yuksrıdaki arkdaşım dedigi gibi din ile örtüşmez iyi olanı yapder vicdanlı hakikat olan insan ve dine temelleştirerek şu dogru bildigimiz şeyleri yanlış biliyoruz ne güzel buyurmuş kuran kerim akıllarınızı ne kadar az kullanıyorsunuz diye her ayetin sonunda yazar hayırlı geceler
27.03.19 beğen 1 cevap