up
ara

Amok Koşucusu

Amok Koşucusu Konusu ve Özeti

Amok Koşucusu
Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar: Casanova, Stendhal, Tolstoy kitabının da yazarı Stefan Zweig tarafından kaleme alınan Amok Koşucusu kitabı Öykü, Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2013 yılında 9789755101453 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Amok Koşucusu isimli kitap 189 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye İlknur Özdemir çevirmiştir. Kitap Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap listesinde de yeralmaktadır. Amok Koşucusu kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: İlknur Özdemir
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789755101453
Sayfa: 189 sayfa Basım Tarihi: 2013
İntihar, Stefan Zweig'ın zihnini gençlik yıllarından beri meşgul eden bir kavramdı. Yaşamanın bir anlamı kalmadığını anladığı anda yaşamına kendi eliyle son verebileceğini daha üniversite yıllarında söylemişti. İlk evliliği sırasında karısı Friederike'yi kendisiyle birlikte intihar etmesi için zorlayan, sonra bu düşüncesinden vazgeçen Stefan Zweig, yıllar sonra, İkinci Dünya Savaşı sırasında, ikinci karısıyla birlikte yaşamına son verdi. Yazar, önceki intihar girişimlerinden vazgeçmiş olsa da korkularını, romanlarındaki ve öykülerindeki kahramanlara yaşatıyor. Amok Koşucusu'nda yer alan öykülerin ortak izleği de intihar. Kendi yaşamından ya ada tarihteki gerçek kişilerin yaşamlarından kesitler katarak yazdığı bu öykülerde Stefan Zweig'ın duyarlı kişiliğini, olağanüstü gözlem gücünü olduğu gibi sayfalara yansıttığını görüyoruz. Yazdığı öykülerin en başarılı örneklerinin yer aldığı bu kitapta, bir uzun öykü olan Amok Koşucusu bir baş yapıt. İnsanı en güçsüz, en savunmasız yönleriyle ele alıp, insan ruhunun en derin katmanlarına inmeyi bilen, bütün bunları son derece canlı, ayrıntılı, çok yönlü bir anlatımla kaleme alabilen, okuru gerçekten etkileyebilen bir yazar Stefan Zweig. Yazdıklarının üzerinden bunca yıl geçmiş olmasına karşın, öykülerinin, romanlarının bugünkü kuşaklar tarafından da aynı ilgiyle okunması, onun kalıcı bir yazar olduğunun en büyük kanıtı. Amok Koşucusu'nun bu yeni çevirisinde, daha önceki basımda yer almayan öyküler de bulunuyor.
İlhan yücel

İlhan yücel

@ilhanyucel

Ölüm yoluna sokan kaynağın korkunç gizemi
Ölüm yoluna sokan kaynağın korkunç gizemi." Ne oldum ben? "delirdim", "hırslarım ve ihtiraslarım için yakarım yıkarım sonuna razıyım" diyorsanız ve yaşıyorsanız sizde bir Amok Koşucusu adayısınız. Malezya geleneklerine göre Amok'un Türkçe tabiri kudurarak ölümü göze alıp isteklerin peşinden gitme hali. Kısaca geçelim ki Amok kafamızı kurcalayıp durmasın.

Affedilmeyi beklemek ile ölüm anı arasında kalan bir doktor. Ölümü göze alıp hırsları, ihtirasları arasında kontrolden çıkan, kendini açlığın içinde hayvani duygularla yoğuran bir adam. Sosya-kültürel seviyesinden kimsenin bulunmadığı bir ortamda kirli bir yanlızlıkla yaşayan, içinde büyüyen bir açlıkla daha da yanlızlaşan bir kuduruk. Hollanda Hükümet' i bu adamı kiralamıştır. Hindistan bölgesinde küçük bir kasaba yaptığı 10 yıllık sözleşmesinin dolmasını beklemektedir. Kendini bir nevi satılmış hissetmektedir.

Etrafı mesnetsiz ve ruhsuz olarak tanımlamaktadır. Çevresindeki insanlar her şeye razı olan tiplerden oluşmaktadır ve paylaşım alanı oldukça daralmıştır. Sevgilisinden hamile kalan bir evli kadının doktorun odasına girmesiyle başlar koşu. Onurlarını ikiside birbirlerinin eline vermek istemezler. Bebeği aldırmak isteyen kadın mal satın alır gibi davranır doktora. Doktorumuz kürtajla bir bebeğin yaşamına son verebilme şartını, o kadınla birlikte olabilme fırsatına bağlar. Bu hata işleri telafisi zor bir sürece doğru iter. Bunu kabul etmeyen kadının onuru ve doktorun yaşadığı aşağılık hissi ikisine de ölüm yolunu aralar.

Ölümü kurtuluşa açılan bir pencere gibi görmek. Evet bu bir tassavvuf cümlesi gibi gelebilir ilk etapta ama bahsi geçen öyle bir şey değil . Toplumsal yargılamalardan ne kadar çekiniriz. Hele ki toplum nazarında ayıbımız büyükse. Yıpranrız. İçimizdeki cevher, yaşama sevinci işittiğimiz ağır tenkitlerden sonra biraz daha söner. Ölüm sanki bu ızdırabın yanında beynimizde demlenir. Gururumuz ve inadımız daha iyi bir alternatif üretemez. Sevdiğine rağmen sevdiklerini kurtarmak adına bile bu yola girilebilir. Düz bir çizgide ilerleyen inat hali ölüm seçeneğini hızlandırmıştır. Kadın bunları yaşarken doktorsa
bir af peşinde kadının durumunu düzeltmeyi amaç haline getirir. Kadının kör inadı geri adım attırmaz kendisine. Onuru her şeyin üstündedir. Doktor bir otel odasından; kadının görüşmeye gelmemesi halinde kendini öldüreceğini bir yazı ile iletir. Cevap ağır olur. Kadın uşağını doktara göndermiştir. Uşakla beraber gittikleri bir mekanda kadının yaralı halde ölüme yelken açtığına tanıklık ederler. Kendini öldürmekle tehtid ederek dileklerini yaptırmaya çalışan doktor, kadını ölümü yaşarken bulması yıkılmasına sebep olur. Ancak ertesi güne kadar yaşayabilen kadının tek isteği hamileliğinden ve yaralanmasından kimsenin haberdar olmamasıdır. Artık yaşamın anlamı doktor için kadına verdiği bu son sözü tutmaktan ibarettir.

Onurları için yaşamaya çalışan iki insanın hazin sonlarını konu alan
kitap karartılı sahneleri gözünüz önüne döküveriyor.

Yardım eden insanların, yardım alan insanlar tarafından ilahlaştırılmasıyla beraber yardım alan insanların haysiyetlerini ayaklar altına aldıkları yaşadığımız gerçeklerdendir. Abartı abartıyı doğurur, olduğumuzdan çok farklı hayvani duyguların peydahlanmasına neden olur. İnsani yaşam, köle olmakla efendi olmak arasında bir yerde bulunmaktan çok öte bir noktadadır.
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 8 verdi
0 yorum
Fatma

Fatma

@sosyologclara - KahramanMaraş

Amok nedir Zweig'in tanımıyla

? "amok mu?... galiba hatırlıyorum.... malezyalılarda görülen bir tür sarhoşluk.."

"sarhoşluktan öte bu.. çılgınlık, insanın öfkeden gözünün dönmesi... insanın korkunç, delice bir saplantıya kapılması, öyle ki hiçbir biçimde alkol zehirlenmesiyle kıyaslanamaz... ben oradayken bunun gibi birkaç vaka incelemiştim- başkaları söz konusu olunca insan her zaman mantıklı ve nesnel davranabiliyor- ancak bu vakaların kaynağının korkunç gizini çözememiştim... iklime bir bağlantısı var bunun, sinirlerin üzerinde fırtına gibi baskı yapan ve sonunda patlama noktasına getiren o boğucu, yoğun havayla... işte amok... evet amok, şöyle oluyor:bir malezyalı, herhangi bir siradan, kendi halinde adam içkisini içiyor... ruhsuz, ilgisiz, donuk bir biçimde oturuyor oracıkta... tıpkı benim odamda oturduğum gibi... sonra ansızın ayağa fırlıyor, hançerini kapıyor, sokağa fırlıyor... dosdoğru koşuyor, dosdoğru... nereye gittiğini bilmeden... yoluna ne çıkarsa, insan olsun havtan olsun hançerini saplıyor, akan kan onu daha da çıldırtıyor... ağzı köpürüyor, kudurmuş gibi uluyor... ama koşuyor, koşuyor, koşuyor, ne sağa bakıyor ne sola, acı acı haykırarak, elinde kanlı hançeriyle korkunç koşusunu sürdürüyor... köylerdeki insanlar bu amok koşucusunu hiçbir gücün durduramayacağını bilirler...o gelirken uyarmak için 'amok! amok!' diye haykırırlar ve herkes kaçışır... ama o bunları hiç duymadan koşar, hiç duymadan koşar, görmeden koşar, önüne çıkanı devirir.. sonunda kuduz bir köpeği vururcasına vurup öldürürler onu ya da ağzından köpükler çıkararak yere yığılıp kalır..."


Zweig sen nasıl güzel bir adamsın, kısa yazıp da bu kadar yoğun olayların olması benim Zweig in selendeki en büyük etken. Kitabın içeriğinden bahsedeyim biraz. Eski bir doktorun yolculuk sırasında tanıştığı birine sırf içinde tutmaktan yorulduğu için başında geçenleri anlatmasıyla başlıyor kitap. Kendinden yardım isteyen bir hastaya yardım etmeyen doktorumuz, vicdan azabıyla beraber aşka tutuluyor, vicdan ve aşk o kadar iç içeydi ki ayıramiyorsunuz bile. Burda aşkın ne kadar hastalıklı mantık dışı bir duygu olduğunu görüyorsunuz. Doktorun kibirli kadınlara karşı ilgili olması da garip bi fanteziydi. Yine bir intihar vardı, Zweig in vazgeçilmez olgusu intihar. Genel olarak kitabı çok sevdim ben.
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba puan vermedi
4 yorum
grimalkin stone (@grimalkin)
Bu kitabı okumuştum bende ! Hoş bir kitaptı amok teriminin anlamını da öğrenmiş oldum
29.04.18 beğen 1 cevap
Melih

Melih

@melihh - İstanbul

Coğrafya, kaderdir.
Kitabın başlığını oluşturan hikayeyi tahlili edeceğim. Hem psikolojik hem de edebi açıdan değerlendirmeyi istiyorum.

Zweig, Freud'un öğretisinden çok etkilendiği için karakter analizleri gayet gerçekci. İnsanı psikolojisiyle, sosyalliğiyle ve kültürüyle çok iyi yansıtan bir yazar. Hikaye'nin konusu gayet orginal. Ve bu orjinalliği anlatımındaki özgünlük ile çok iyi de yükseltmiş. Kitabın kalitesi bu iki unsurun birleşmesinden ileri geliyor. Kitap ayrıca dünyaca ünlü editörler tarafından 'Ölmeden önce okunması gereken 1001 kitap'tan biri. Hakikaten öyle. Tahlil romanları seven okuyucular için muazzam bir seçenek.

Ruhsal açıdan karakterlerin değerlendirilmesine gelecek olursak: Doktorun yaşadığı 'Amok' durumunun iklimle bir bağlantısı olduğu ifade ediliyor. Bunun sinirler üzerinde çok etki eden ve sonunda patlama noktasına getiren o boğucu, yoğun havayla... İbn Haldun, 'Coğrafya, kaderdir.' der. Hakikaten öyledir. Yaşadığımız yerin iklimi, kültürü bizlerin duygularına, düşüncelerine hasılı karakterimize ve en sonunda da kaderimize etki eder. Ayrıca bu Amok durumunun daha ziyade bedensel bir hastalık gibi gözükse de perde arkasında bireyin bastırılmış düşünceleri ve duygularının patlaması olarak düşünüyorum. Hakikaten günlük hayatta gözüken aslında bedensel olarak gözüken hastalıkların birçok sebebi aslında psikolojiktir. Diri diri gömülen, duygular ve düşünceler karşımıza somatik(bedensel) bir tablo olarak çıkar.

Doktorun, muhatap olduğu hasta kadının sırf onuru için birçok şeye katlanması hatta ölümü bile göze alması ayrıca bu hikayede insanın dikkatinden kaçmayan ayrı bir nokta.

Hikayede bazı sahneler var ki o sahnelerdeki karakterlerin ruhlarını okuyuşumuzdan, zihnimizde belirenlerden sonra ayrı bir hikaye için muazzam şeyler ortaya çıkabiliyor. Bunları alıntılarla ifade etmeye çalışaçağım.
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 8 verdi
0 yorum
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek - İzmir

Stefan Zweig herkes gibi bende severek okuyorum. Dilinin akıcılığını ve psikolojik tahlillerini seviyorum. Hatta keyif alıyorum. Her ay bir #Zweig kitabı okuyorum.sizde dahil olabilirsiniz bana seviyorsanız 😉

Diğer kitaplarında olduğu gibi akıcı, sizi yormayan hatta biraz merak uyandırdığı için elinizden bırakmadan bi iki saat içinde bitirebileceğiniz bir eser. Kitabı elime aldığımda aklıma ilk gelen acaba "Amok ya da Amok Koşucusu" ne demek oldu. Kısaca Amok; "Malezyalılarda görülen bir tür sarhoşluk..sarhoşluktan öte bu.. çılgınlık, insanın öfkeden gözünün dönmesi... insanın korkunç, delice bir saplantıya kapılması, öyle ki hiçbir biçimde alkol zehirlenmesiyle kıyaslanamaz." .

Bir doktor düşünün, vicdanı ile yardıma muhtaç olan birine el uzatmk isteyip kendi karmaşık duyguları arasında sıkışıp kalmış. Ve bir an düşünmeden kapısına giden zengin bir kadının tavrının esiri olan doktor, kendisinden istenen yardım talebini reddeder ve uzatılan eli tutmaz. Kadına karşı duyduğu öfke yüzünden gurur yapar. Kadın arkasını dönüp gittikten sonra vicdanı ile başbaşa kaldığı o kısa sürede söz konusu okan şeyinninsan hayatı olduğunu idrak eder, pişman olur ve kadının peşine düşer. Öyle bir hale gelir ki bu yardım etme dürtüsü ile, herleyi arkasında bırakarak hesapsızca kadının peşine düşer. Bu yardım meselesi artık onda bir saplantıdır. Ve tam olarak Amokun etkisi burada başlar ve artık oda bu delilik hastalığına tutulmuştur. Ve bakalım doktor bu saplantı hali ile neler yapacaktır. Bu hikayenin sonu nereye varacaktır. Kadın neden yardım istemiştir doktordan? Hepsinin cevabı kitapta😉 o zaman keyıflı okumalar 😊
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 10 verdi
0 yorum
Nilufer Akdemir

Nilufer Akdemir

@niluferakdemir - Eskişehir

Stefan bir kitabı daha bitti. Hasta halimle kitaba konsantre olamam derken nasıl bittiğini anlamadım. Okurken olaylar ve konuşmalar o kadar net kafamızda canlanıyor ki olaylara birebir tanık olduğumuz da söylenebilir. Bu da Zweig'in anlatım mucizesidir.
İlk hikaye Amok Koşucusu. Amok sözcük anlamı ile bir tür sarhoşluk halini ifade etmektedir.Amoka yakalananlar ileriye atılır ve nereye gittiği belli olmadan durmadan koşarlar.Önüne çıkanı öldürürler.Geldiğini görenler , tehlikeyi herkese duyurmak için bağırırlar . "Amok! Amok! " Herkes kaçar. Ama amokun delice koşusu sonsuza dek cezasız sürmez." Hikayede Amoktan metafor olarak bahsetmiştir. Bir gemi yolculuğuna çıkan anlatıcımız burada gece yarısı güvertede bir doktor ile tanışır. Misyoner olarak bir köyde çalışmış olan doktorun etkileyici hikayesini dinliyoruz. Burada gizemli bir kadının gizli kürtaj isteğini reddetmiş sonra da bundan pişman olup kadını peşine düşen bir doktorun hikayesi...

İkinci hikaye Sahaf Mendel... Anlatıcımız yağmurdan kaçarken bir kafeye sığınır ve bu kafeyi eskiden tanıdığını hisseder. Hafızasını zorlayınca Üniversite yıllarında o kafeye geldiğini hatırlar. O cafede her gün bulunan Sahaf Mendel ile tanıştığını , bu adamın sürekli kitap okuduğunu ve bütün kitapları basım yılı , yayınevi ve içindekilere kadar herşeyi hatırladığını görür. Hafızası muhteşemdir bu adamın. Geçmişi hatırlayan anlatıcı sahaf Mendel'e ne olduğunu merak eder ve Mendel'in hikayesini araştırır ve beraber öğreniriz.
http://kozmokitap.blogspot.com.tr/2014/11/amok-kosucusu-sahaf-mendel-stefan-zweig.html
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 10 verdi
0 yorum

Amok Koşucusu - S41

Çocuğu gönderdi, kendisi de salona indi. Salonun kapısını açtığında yüzüne kahkahalar çarptı, neşeli sesler, renkli insanlar salonu bir bulut gibi kaplamıştı.Karşısında eğlenenlere, dans edenlere, kendisinin mezarı üzerinde kahkahalar atanlara karşı birden nefret uyandı içinde. Bu insanların hepsinin yaşayacağını ve mutlu olacağını düşününce içini kıskançlık bürüdü.
Ays tarafından eklenmiştir.
Sena Taylan

Sena Taylan

@senataylan

Öylesine yapayalnızdım ki yeleğimin cebindeki saatin tik taklarını duyuyordum.
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
16 yorum
Katniss (@everdeen)
içim karardı.
20.03.19 beğen cevap
SHADOWMAN (@melankolikruhum)
Yapayalnızlık değil de sessizlikten olmasın o :) Hey @katniss, senin de yorumlarda ya için kararıyor, ya geleceğe dair umutların tükeniyor yahu :)
20.03.19 beğen 1 cevap
woolf (@tecessus)
Bugün büyük ihtimalle biticek kitap
20.03.19 beğen cevap
Eseflal (@eseflal)
Benim de peteğin içinden geçen suyun sesini duymuşluğum olmuştu. Demek ki o kadar da yalnız değilmişim...
20.03.19 beğen 1 cevap
nothingerie

nothingerie

@nothingerie - Ankara

İnsan gençken yalnızca başkalarının hastalanıp öleceğini düşünür.
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sezgin Taşcı

Sezgin Taşcı

@sezgintasci - İstanbul

...yardım etmek için de bu duyguya ihtiyacınız vardı, karşınızdakinin size ihtiyacı olduğu duygusuna.
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve

Merve

@hempa - Mersin

... Belki de insan herşeyi içine atmaktan boğuluyor zamanla..
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
E.D

E.D

@yabanci

Doktor olmanın, bütün hastalıkların çaresini bilmenin -sizin bilgece ifade ettiğiniz gibi, yardım etmek görevini üstlenmenin- ama yine de ölen birinin başında çaresizce oturmanın, olacakları bilmenin ama yine de elinden bir şey gelmemesinin ne demek olduğunu bilir misiniz?
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
20
KİTAP
Uzun Romanlara Ara Vermek İsteyenler Buraya! Tüm Zamanların En İyi Öykü Kitapları
Bazıları tek öyküden bazıları ise birden fazla kısa öykünün derlemesinden oluşan tüm zamanların en iyi öykü kitaplarını bu li...
42
KİTAP
Kesinlikle Okunması Gereken En İyi Kitaplar
Ölmeden önce mutlaka okumanız gereken en önemli, en seçme kitaplar bu kitap listesinde. Her yaştan okur için tavsiye edilmiş ...
249
KİTAP
Kısacık, Okunası Kitaplar
Kısa ama etkili kitaplar bu listede. Sayfa sayısına bakmayın. Kısa ama yoğun kitaplar. Az zamanınız mı var? Kısacık bir kitap...
okuyankoala

okuyankoala

@burcuskmn

💜 paylaşım fotoğrafı
💜
Yaşasın bağzı boş dersler 😅
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
11 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Keyifle oku kitabını Burcu @burcuskmn!..
25.04.19 beğen 1 cevap
Sonay Ç. (@ponnik)
Herkes boş derslerin hakkını böyle verebilse keşke 😊
25.04.19 beğen 2 cevap
Dunning Kruger (@denzar)
Bazı olcaktı😆
25.04.19 beğen 1 cevap
Sena Taylan

Sena Taylan

@senataylan

 paylaşım fotoğrafı
Odaya yavaş yavaş akşam doldu, ama o akşamı hissetmedi. Çünkü akşam ağırdan alır. Öğle zamanı gibi küstahça pencereden içeri bakmaz, duvarlardan karanlık sular gibi fışkırır, tavanı boşluğa doğru kaldırır, her şeyi yavaş yavaş alıp sessiz sularının içine karıştırır.
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks - Kayseri

 paylaşım fotoğrafı
Söz konusu başkalarının derdi olunca nasıl da hep daha zeki ve hep daha nesnel oluyoruz.
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
cengizhan altınok

cengizhan altınok

@cengizhanaltinok

 paylaşım fotoğrafı
Kitap hakkındaki yorumlarınız nelerdir?
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ZEY

ZEY

@zey - Bursa

 paylaşım fotoğrafı
Uzun bir aradan sonra Stefan Zweıg ile okumaya kaldığım yerden devam🤓📸
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 yorum
rozella (@sunaaa)
Ben de bu kitabi okuyorum
22.08.18 beğen 1 cevap