up
ara
‹ Amok Koşucusu

Amok Koşucusu Kitap İncelemeleri

süleyman güvenir

süleyman güvenir

@guvenir - Afyon

ilginc
bir doktor ilk kez gördüğü hastasına bu kadar hasta olmasının sebebi asosyal bir yapısı olması olabilir diye düşündüm ama ne bileyim ...
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 6 verdi
0 yorum
Erkan

Erkan

@erkan58 - Antalya

En beğendiğim yazarlar arasında yer alan Zweig'ın bu eseri ''Gömülü şamdan''dan sonra okuduğum en zayıf ikinci eseri gibi geldi bana anlatımıyla ilgili bir sıkıntı olmasa da seçilen konu itibariyle pek sürükleyici gelmedi bana kitabın sonlarına doğru aniden ortaya çıkanlar kişi ve olaylarla insan bu konular ne zaman oldu diye düşünmeden edemiyor!
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 4 verdi
0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948 - Ankara

Aslında bu yazarın kitaplarını okumayı seviyorum lakin, Amok Koşucusu beni pek tatmin etmedi ne yazık ki... Evet, yazarın insan psikolojisini iyi bir şekilde betimlemesi bu kitabında da başarı ile aktarılmış kabul ediyorum. Kaleme alınan konuyu beğenemedim. Yine saplantılı duyguların hazin gizemi ile kuşatmış yazar finali. Ama finalde bir yarım kalmışlık vardı. Olayları bağdaştıramadım bu sefer.
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 6 verdi
0 yorum
Hicret

Hicret

@turkishbook - Aydın

Hiç amok koşucusunu duymuş muydunuz?
Ben bu kitapta öğrendim. Amok, malezya, endonezya gibi yerlerde görülen ilginç bir hastalık. Bir insanı deli bir köpeğe çeviren, onu cani bir manyağa dönüştüren bir durumdur. Tuhaf ve korkunç bir akıl bozukluğu. Kitaba göre bu hastalığın nedeni kısmen iklimden, bunaltıcı, nemli, boğucu en sonunda insanların akıl sağlığını kaybetmesine neden olan havadan olabilir. Ve amok hikayesindeki doktorun durumu da kısmen olan bu kötü iklimden ve bunaltıcı yalnızlıktan dolayı hazin bir sonla bitiyor. Garip olan şey bir insanın birilerine deli gibi yardım etmek istemesi ve bir mıknatıs gibi o insana doğru çekilmesi. Hikayeyi özet geçmeyeceğim çünkü direk okumanızı istiyorum. Zweig yine farkını konuşturmuş...
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba puan vermedi
0 yorum
NEJLA GÜNEŞ MUCIK

NEJLA GÜNEŞ MUCIK

@nejlagunesmucik - Kocaeli / İzmit

Stefan Zweig ' in en çok okunan ve beğenilen kitabı olan "Amok Koşucusu " kitabı okunmuş bitmiştir. Güzeldi, pişmanlık üzerine yazılmış kısa ama manidar bir hikaye.
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 8 verdi
0 yorum
Bayram Kılıçer

Bayram Kılıçer

@byrmklcr - İstanbul

Amok Koşucusu Stefan Zweig’in psikolojik tahlilleriyle dili nasıl kullandığıyla insanı sıkmadan bir solukta okunan anlatımıyla tanıştığım kitap.
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba puan vermedi
0 yorum
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek - İzmir

Stefan Zweig herkes gibi bende severek okuyorum. Dilinin akıcılığını ve psikolojik tahlillerini seviyorum. Hatta keyif alıyorum. Her ay bir #Zweig kitabı okuyorum.sizde dahil olabilirsiniz bana seviyorsanız 😉

Diğer kitaplarında olduğu gibi akıcı, sizi yormayan hatta biraz merak uyandırdığı için elinizden bırakmadan bi iki saat içinde bitirebileceğiniz bir eser. Kitabı elime aldığımda aklıma ilk gelen acaba "Amok ya da Amok Koşucusu" ne demek oldu. Kısaca Amok; "Malezyalılarda görülen bir tür sarhoşluk..sarhoşluktan öte bu.. çılgınlık, insanın öfkeden gözünün dönmesi... insanın korkunç, delice bir saplantıya kapılması, öyle ki hiçbir biçimde alkol zehirlenmesiyle kıyaslanamaz." .

Bir doktor düşünün, vicdanı ile yardıma muhtaç olan birine el uzatmk isteyip kendi karmaşık duyguları arasında sıkışıp kalmış. Ve bir an düşünmeden kapısına giden zengin bir kadının tavrının esiri olan doktor, kendisinden istenen yardım talebini reddeder ve uzatılan eli tutmaz. Kadına karşı duyduğu öfke yüzünden gurur yapar. Kadın arkasını dönüp gittikten sonra vicdanı ile başbaşa kaldığı o kısa sürede söz konusu okan şeyinninsan hayatı olduğunu idrak eder, pişman olur ve kadının peşine düşer. Öyle bir hale gelir ki bu yardım etme dürtüsü ile, herleyi arkasında bırakarak hesapsızca kadının peşine düşer. Bu yardım meselesi artık onda bir saplantıdır. Ve tam olarak Amokun etkisi burada başlar ve artık oda bu delilik hastalığına tutulmuştur. Ve bakalım doktor bu saplantı hali ile neler yapacaktır. Bu hikayenin sonu nereye varacaktır. Kadın neden yardım istemiştir doktordan? Hepsinin cevabı kitapta😉 o zaman keyıflı okumalar 😊
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 10 verdi
0 yorum
Evren Özkaya

Evren Özkaya

@evrenozkaya

Bayan Prie'nin ölümü üzerine yaptığı tahlil mükemmeldi paylaşmak istiyorum:

"Özlediği ünü, ölümüyle sağlamaya çalıştığı unutulmazlığı adının arkasına ekleyemedi;onun ölümü önemsiz olayların tozunun toğrağının altında kaldı. Çünkü tarihin akışı zorlanmaktan hoşlanmaz,KAHRAMANLARINI KENDİ SEÇER.Ne kadar zorlasalar da davetsiz gelenleri hiç acımadan geri çevirir; kaderin arabasından düşen olursa onu artık yukarı çekmemek gerekir."

İlk andan itibaren sürükleyici ve birbirinden güzel 7 hikayesiyle yine harikalar yaratmış. Stefan Zweig 3. kitabıydı. Bir tanesi hariç kesinlikle pişman etmedi diyebilirim. Okumaya devam
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 9 verdi
0 yorum
booklover

booklover

@sevdiyebiri

!
Herkesin okuması gereken bir kitap muhteşem bir olay örgüsü var asla boyle bitmemesi gereken acı bir son çok merak uyandırıyor okudukça daha çok merak ediyorsun ve kitap bitiyor .....
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba puan vermedi
0 yorum
Melisaholmes

Melisaholmes

@direncmelisa

Stefan’ın şu özelliğini çok seviyorum:Kitabın sonlarına doğru bombayı patlatıyor.Ortalama 5 kitabını okumuşumdur,hepsinde de son noktayı şiddetle koymuştu.Bu kitabını da çok beğendim.İntihar olayını hafızamın derinlerine gömeceğim,çok etkiledi.
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 8 verdi
0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan - İzmir

Stefan Zweig - Amok Koşucusu
Yine şu ana kadar okuduğum her kitabında olduğu gibi yalın ve akıcı bir dili vardı kitabın ve yine aynı şekilde diğer kitaplarındaki gibi karakterleriyle ortaya, insan psikolojisinin ne denli karmaşık olabileceği gösterdi yazar. Ben keyif alarak okudum ve beğendim, her kitabını da beğeniyorum Zweig’ın. Gerçekten kısa yazmasına rağmen o kısa hikayeye derin anlamlar yükleyen cümleler katıyor ve az ama öz bir iş ortaya koyuyor. Herkese tavsiye ederim.
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 10 verdi
0 yorum
İlhan yücel

İlhan yücel

@ilhanyucel

Ölüm yoluna sokan kaynağın korkunç gizemi
Ölüm yoluna sokan kaynağın korkunç gizemi." Ne oldum ben? "delirdim", "hırslarım ve ihtiraslarım için yakarım yıkarım sonuna razıyım" diyorsanız ve yaşıyorsanız sizde bir Amok Koşucusu adayısınız. Malezya geleneklerine göre Amok'un Türkçe tabiri kudurarak ölümü göze alıp isteklerin peşinden gitme hali. Kısaca geçelim ki Amok kafamızı kurcalayıp durmasın.

Affedilmeyi beklemek ile ölüm anı arasında kalan bir doktor. Ölümü göze alıp hırsları, ihtirasları arasında kontrolden çıkan, kendini açlığın içinde hayvani duygularla yoğuran bir adam. Sosya-kültürel seviyesinden kimsenin bulunmadığı bir ortamda kirli bir yanlızlıkla yaşayan, içinde büyüyen bir açlıkla daha da yanlızlaşan bir kuduruk. Hollanda Hükümet' i bu adamı kiralamıştır. Hindistan bölgesinde küçük bir kasaba yaptığı 10 yıllık sözleşmesinin dolmasını beklemektedir. Kendini bir nevi satılmış hissetmektedir.

Etrafı mesnetsiz ve ruhsuz olarak tanımlamaktadır. Çevresindeki insanlar her şeye razı olan tiplerden oluşmaktadır ve paylaşım alanı oldukça daralmıştır. Sevgilisinden hamile kalan bir evli kadının doktorun odasına girmesiyle başlar koşu. Onurlarını ikiside birbirlerinin eline vermek istemezler. Bebeği aldırmak isteyen kadın mal satın alır gibi davranır doktora. Doktorumuz kürtajla bir bebeğin yaşamına son verebilme şartını, o kadınla birlikte olabilme fırsatına bağlar. Bu hata işleri telafisi zor bir sürece doğru iter. Bunu kabul etmeyen kadının onuru ve doktorun yaşadığı aşağılık hissi ikisine de ölüm yolunu aralar.

Ölümü kurtuluşa açılan bir pencere gibi görmek. Evet bu bir tassavvuf cümlesi gibi gelebilir ilk etapta ama bahsi geçen öyle bir şey değil . Toplumsal yargılamalardan ne kadar çekiniriz. Hele ki toplum nazarında ayıbımız büyükse. Yıpranrız. İçimizdeki cevher, yaşama sevinci işittiğimiz ağır tenkitlerden sonra biraz daha söner. Ölüm sanki bu ızdırabın yanında beynimizde demlenir. Gururumuz ve inadımız daha iyi bir alternatif üretemez. Sevdiğine rağmen sevdiklerini kurtarmak adına bile bu yola girilebilir. Düz bir çizgide ilerleyen inat hali ölüm seçeneğini hızlandırmıştır. Kadın bunları yaşarken doktorsa
bir af peşinde kadının durumunu düzeltmeyi amaç haline getirir. Kadının kör inadı geri adım attırmaz kendisine. Onuru her şeyin üstündedir. Doktor bir otel odasından; kadının görüşmeye gelmemesi halinde kendini öldüreceğini bir yazı ile iletir. Cevap ağır olur. Kadın uşağını doktara göndermiştir. Uşakla beraber gittikleri bir mekanda kadının yaralı halde ölüme yelken açtığına tanıklık ederler. Kendini öldürmekle tehtid ederek dileklerini yaptırmaya çalışan doktor, kadını ölümü yaşarken bulması yıkılmasına sebep olur. Ancak ertesi güne kadar yaşayabilen kadının tek isteği hamileliğinden ve yaralanmasından kimsenin haberdar olmamasıdır. Artık yaşamın anlamı doktor için kadına verdiği bu son sözü tutmaktan ibarettir.

Onurları için yaşamaya çalışan iki insanın hazin sonlarını konu alan
kitap karartılı sahneleri gözünüz önüne döküveriyor.

Yardım eden insanların, yardım alan insanlar tarafından ilahlaştırılmasıyla beraber yardım alan insanların haysiyetlerini ayaklar altına aldıkları yaşadığımız gerçeklerdendir. Abartı abartıyı doğurur, olduğumuzdan çok farklı hayvani duyguların peydahlanmasına neden olur. İnsani yaşam, köle olmakla efendi olmak arasında bir yerde bulunmaktan çok öte bir noktadadır.
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ayşe Ü. Karabacak

Ayşe Ü. Karabacak

@ayseumitkarabacak - Bursa

1-2 saatte bitecek kitap arayanlara
Bir günde hatta bir saatte bitirebileceğiniz bir kitap. Hem kısa, hem de elinize aldığınızda merak duygunuzu giderek artırdığı için elinizden bırakamıyorsunuz.

Yazar Avrupa’ya giden bir geminin yolcusu. Orada karşılaştığı bir yolcunun anısını anlatıyor. Duygular, tasvirler, anlatımın heyecanı hissettirmesi muhteşemdi.

Bir kadının gururu ve sırrını teslim ettiği bir doktor. Gurur ve inatçılık ana kavramlar. İsminin yani amok koşucusunun anlamı ise kitabın içinde geçiyor, merakınız azalmaması için yazmıyorum.
Stefan Zweig’ın en sevdiğim kitaplarına dahil oldu👍🏻
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 10 verdi
15 yorum
rozella (@sunaaa)
Hemen bitirmek mi gerekiyor kitaplari ne saçma bir yorum. Kitaba deger vermeyenler saygisiz olanlar hemencecik bitirir , kimbilir ne anladiniz basitsiniz
26.09.18 beğen cevap
Dubara (@dubara)
Ara ara kendimi uzun bir kitaba başlayacak ve onu sürdüremeyecekmişim hissine kapılıyorum. Öyle zamanlarda bu tarz önerilerini o kadar işime yarıyor ve beni mutlu ediyor ki. Önerdiğiniz kitabı merak ediyordum ne zamandır ama öneriniz sayesinde okuma listemde daha ön sıralara alacağım. Teşekkür ederim. ☺
26.09.18 beğen 2 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
[silindi]
26.09.18 beğen cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
26.09.18 beğen 1 cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Zweig çok takdir ettiğim yazarlardan biri ama benim beğenime uymuyor çoğu kitabı... Ama yazdığı biyografilere bayıldım... Hakkında da bir inceleme yazmıştım bloğuma, merak ederseniz bir bakın, ilginizi çeker belki... http://erguncil.blogspot.com/2017/05/stefan-zweig-kimdir-taniyor-muyuz.html
27.09.18 beğen 2 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Amok Koşucusu adli kitap Stefan Zweing 'in etkileyici anlatımı ve konusu itibariyle güzeldi bitti.Nedir Amok diye ilk başta düşünmeden edemiyor insan.Amok Tam olarak bir cinnet anını anlatan durum.Korkusuzca,kendinden gecmiscesine, buhranlı bir halde zarar verir nitelikte cinnet geçirme durumu diye aciklayabilirim .
Stefan dan daha okumak istediğim pek cok kitap var Amok Koşucusu bugün sırasını devretti.Konusu etkiledi beni bir insanın hiç ummadığı bir zamanda yaşamış olduğu bir olay nasıl da iç dünyasına etki edebiliyor onu bir Amok Koşucusu na cevirebiliyor.Okuyun göreceksiniz 😉😉
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ş.K.M

Ş.K.M

@yek - İstanbul

Stefan ' ından okuduğum 4. kitap olarak listeme eklenen Amok Koşucusu, okuduğum diğer eserler (Yıldızın Parladığı Anlar hariç) gibi tek bir olay döngüsü üzerine kurulu bir eser.

Açıkçası, baş kahramanın kişilik kurgusunda bir dengesizlik olduğunu düşünüyorum.Ya da "amok" terimini tam olarak hissedemediğimden ve yahut anlayamadığımdan dolayıda olabilir. O yüzden baş kahramanın ruhsal halinin ilk açıklamalarında bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Genel anlamıyla okunacaklar listesine eklenilmesi gereken bir eser olarak diyerek yazımı noktalamak istiyorum... İyi okumalar :)
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 7 verdi
0 yorum
/ 4