up
ara
‹ Tüm Amok Koşucusu İncelemeleri

Amok Koşucusu Kitap İncelemeleri

Nilufer Akdemir

Nilufer Akdemir

@niluferakdemir - Eskişehir

Stefan bir kitabı daha bitti. Hasta halimle kitaba konsantre olamam derken nasıl bittiğini anlamadım. Okurken olaylar ve konuşmalar o kadar net kafamızda canlanıyor ki olaylara birebir tanık olduğumuz da söylenebilir. Bu da Zweig'in anlatım mucizesidir.
İlk hikaye Amok Koşucusu. Amok sözcük anlamı ile bir tür sarhoşluk halini ifade etmektedir.Amoka yakalananlar ileriye atılır ve nereye gittiği belli olmadan durmadan koşarlar.Önüne çıkanı öldürürler.Geldiğini görenler , tehlikeyi herkese duyurmak için bağırırlar . "Amok! Amok! " Herkes kaçar. Ama amokun delice koşusu sonsuza dek cezasız sürmez." Hikayede Amoktan metafor olarak bahsetmiştir. Bir gemi yolculuğuna çıkan anlatıcımız burada gece yarısı güvertede bir doktor ile tanışır. Misyoner olarak bir köyde çalışmış olan doktorun etkileyici hikayesini dinliyoruz. Burada gizemli bir kadının gizli kürtaj isteğini reddetmiş sonra da bundan pişman olup kadını peşine düşen bir doktorun hikayesi...

İkinci hikaye Sahaf Mendel... Anlatıcımız yağmurdan kaçarken bir kafeye sığınır ve bu kafeyi eskiden tanıdığını hisseder. Hafızasını zorlayınca Üniversite yıllarında o kafeye geldiğini hatırlar. O cafede her gün bulunan Sahaf Mendel ile tanıştığını , bu adamın sürekli kitap okuduğunu ve bütün kitapları basım yılı , yayınevi ve içindekilere kadar herşeyi hatırladığını görür. Hafızası muhteşemdir bu adamın. Geçmişi hatırlayan anlatıcı sahaf Mendel'e ne olduğunu merak eder ve Mendel'in hikayesini araştırır ve beraber öğreniriz.
http://kozmokitap.blogspot.com.tr/2014/11/amok-kosucusu-sahaf-mendel-stefan-zweig.html
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 10 verdi
0 yorum